dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Łączenie krokwi i jętek. Śruby czy wkręty?

    Będę miał robiony dach kopertowy 10x13.5m. Cieśla zaproponował samonośny bez słupów, to chyba się nazywa platwiowo jętkowy. Krokwie oparte z jednej strony na płatwiach 14x20 o dl. 770cm, a z drugiej 14x20 o dl. 410cm i do tego spięte podwójnymi jetkami o gr 32mm. Ja jednak chce żeby były słupy by dach opierał się też na ścianach nośnych wewnętrznych. I tu pytania:

    1. Czy dodając słupy jetki zostają i wszystkie płatwie?

    2. Czy krokwie u góry przy kalenicy powinny być skręcane na wkręty ciesielskie czy lepiej śruby? Czy bez różnicy. To sami łączenie jetek z krokwiami.

    3. Pamietam ze cieśla mówił o nakładkach przy podwójnych jetkach. Tylko że w wykazie pisanym ręcznie jest napisane grubość nakładek 32mm, szer 14cm. Ale czy nie powinny być grubości krokwi czyli 7cm skoro mają spinać jętki wewnątrz? Chyba ze ja tu zrobiłem babola i źle odczytałem to będę musiał domówić nakładki.
    Ostatnio edytowane przez dedert ; 10-09-2022 o 12:24

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Po pierwsze więźba powinna być wykonana zgodnie z projektem!
    Po drugie nie jest dobrze przesztywniać konstrukcję.
    Po trzecie wszelkie zmiany należy konsultować z kierownikiem budowy bo to on odbiera więźbę potwierdzając ten fakt stosownym wpisem do dziennika budowy.
    Ad. 2. Wkręt ciesielski ma średnice 8 mm natomiast śruby stosuje się o średnicy 12 mm. Zatem śruba z nakrętką i podkładki bardzo powiększone.
    Ad. 3. Nie nakładki a przekładki takiej samej grubości jak krokwie.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ad. 2. Wkręt ciesielski ma średnice 8 mm natomiast śruby stosuje się o średnicy 12 mm. Zatem śruba z nakrętką i podkładki bardzo powiększone.
    A czy nie lepsze by były jakieś podkładki ząbkowane/wachlarzowe?
    Ad. 3. Nie nakładki a przekładki takiej samej grubości jak krokwie.
    Pozdrawiam.
    Czy je też można montować na śruby?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Będę miał robiony dach kopertowy 10x13.5m. Cieśla zaproponował samonośny bez słupów, to chyba się nazywa platwiowo jętkowy.
    Dobre !

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Krokwie oparte z jednej strony na płatwiach 14x20 o dl. 770cm, a z drugiej 14x20 o dl. 410cm i do tego spięte podwójnymi jętkami o gr 32mm. Ja jednak chce żeby były słupy by dach opierał się też na ścianach nośnych wewnętrznych. I tu pytania:
    Jeśli w projekcie były słupy i płatwie to pewnie nie są to podwójne jętki ale kleszcze.

    Słupy w tym rozwiązaniu podpierają płatwie które tworzą czworokąt na środku koperty.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Będę miał robiony dach kopertowy 10x13.5m. Cieśla zaproponował samonośny bez słupów, to chyba się nazywa platwiowo jętkowy. Krokwie oparte z jednej strony na płatwiach 14x20 o dl. 770cm, a z drugiej 14x20 o dl. 410cm i do tego spięte podwójnymi jetkami o gr 32mm. Ja jednak chce żeby były słupy by dach opierał się też na ścianach nośnych wewnętrznych. I tu pytania:

    1. Czy dodając słupy jetki zostają i wszystkie płatwie?

    2. Czy krokwie u góry przy kalenicy powinny być skręcane na wkręty ciesielskie czy lepiej śruby? Czy bez różnicy. To sami łączenie jetek z krokwiami.

    3. Pamietam ze cieśla mówił o nakładkach przy podwójnych jetkach. Tylko że w wykazie pisanym ręcznie jest napisane grubość nakładek 32mm, szer 14cm. Ale czy nie powinny być grubości krokwi czyli 7cm skoro mają spinać jętki wewnątrz? Chyba ze ja tu zrobiłem babola i źle odczytałem to będę musiał domówić nakładki.
    Zwróć się do projektanta. Niech odpłatnie przeprojektuje konstrukcję dachu.
    FM nie zaprojektuje nowej więźby dachu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    A czy nie lepsze by były jakieś podkładki ząbkowane/wachlarzowe?
    Takie podkładki umieszcza się pomiędzy elementami drewnianymi. Natomiast pod nakrętki stosuje się normalne podkładki (w tym przypadku bardzo powiększone) aby zwiększyć płaszczyznę docisku i zmniejszyć efekt miażdżenia drewna.

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czy je też można montować na śruby?
    To są przekładki dystansowe. Wystarczą gwoździe lub zwykłe wkręty do drewna.
    Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Ok. Mam już kleszcze przymocowane na śruby tylko w pierwszych dwóch połączeniach machnęli się i odwrotnie przewiercili otwory. Rozumiem że tak nie może być, czy dodać może jeszcze jedną śrubę/wkręt w miejscu zaznaczonym na zielono?



    W projekcie nie ma nic mowy o długości i rozstawie przekładek. Cieśla zaproponował przekładki długości 30 cm w ilości 3 sztuki na kleszcz długości 500cm. Czy przekładki nie powinny być przypadkiem również na styku z krokwią?



    Z ciekawości zapytam jaką rolę odgrywa tutaj taka belka kalenicowa o wymiarach 6x14 cm skoro jest montowana pod spodem w nacięciach (konikach):


  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Nic złego się nie stanie, można dać po jednym wkręcie ciesielskim o długości równej sumie skręcanych elementów.. Rozmieszczenie przekładek OK. W tym konkretnym przypadku taka płatew kalenicowa nie odgrywa żadnej roli ale jak już jest to jest. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony