dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Ogrzewanie CWU panele solarne plus pompa ciepła

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Krzysztof8

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    12

    Domyślnie Ogrzewanie CWU panele solarne plus pompa ciepła

    Chcę też połączyć układ solary plus pompa ciepła. Moje doświadczenie z solarami (2 panele plus zbiornik 300 l.) jest bardzo pozytywne w zasadzie 20 lat bezobsługowej eksploatacji i ciepła woda dostępna prawie gratis od wiosny do jesieni. Chcę w nowym budynku też z nich korzystać. Mam miejsce na ok. 6-8 m2 na południowej połaci 45st nachylenia (idealny w zasadzie układ), mam zbiornik INOX 200 l. z dwoma wężownicami, mam też pompę ciepła 5,8 kW którą chcę zasilać podłogówkę i ogrzewać również CWU gdy z solarów będzie jej za mało. Chciałbym zainstalować drugi zbiornik najchętniej 400-500 l. który byłby buforem ciepła. W zbiorniku ( lub w obu zbiornikach) bym zainstalował elektryczne grzałki by w razie większego zapotrzebowania na ciepłą wodę (są cztery łazienki z prysznicami) . Zapas energii mam z fotowoltaiki (jest 8,7 kW) ale mogę dołożyć jeszcze bez problemu na drugim MPPT jeszcze drugie 8kW ( inwerter obsłuży do 16kW).
    Zastanawiam się jak połączyć te dwa zbiorniki by układ pracował jak najsprawniej latem, bo wtedy okresowo może z obiektu korzystać 12-15 osób. Nie wszyscy oczywiście na raz biorą prysznic, ale czy 200 + 400 litrów o temperaturze 55 st. ( z solarów i/lub pompy ciepła ) plus 5 KW grzałek el. czy to wystarczy by był sensowny komfort. O ogrzewanie zimą się nie martwię bo obiekt będzie tak eksploatowany w zasadzie latem, bardziej chodzi mi o to czy taki system poradzi sobie z zapewnieniem ciepłej wody dla takiej grupy. Wg mnie powinno to wystarczyć. Ewentualnie zakładam podpięcie do drugiego zbiornika na dolnej (odrębnej) wężownicy drugiej wolno stojącej baterii 2-3 paneli solarów słonecznych. Czy ktoś miałby jakąś inną alternatywną koncepcję oczywiście poza jakimś kotłem 40-50 kW który to bez problemu zrealizuje.

    Problemem jest też to że otwór do piwnicy (kotowni) ma 67 cm szerokości dlatego myślę o dwóch zbiornikach dających 600 l a nie jednym bo nie uda się go włożyć. Dwie czujki i prosty kontroler może sterować pompą obiegową (przepływ ciepła między nimi) lub górę jednego zbiornika spiąć z dołem drugiego ?
    Mam jak widać trochę dylematów.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Temat nie jest taki prosty jak by się wydawalo.
    Skoro ciepła woda ma byc wykorzystywana tylko w lecie to domyślam sie że będą to jakies pokoje na wynajem. W takim przypadku moga się pojawiac bardzo silne szczyty poranne i wieczonrne zapotrzebowania na wodę i aby wtedy zapewnić komfort bedzie potrzebe albo źródło ciepła o bardzo dużej mocy lub przy przy malej mocy (a takim niewatpliwie bedzie mala PC plus 5kW grzałka...) zastosowanie dużych buforów. W przypadku instalacji solarnej problemem moze być odbiór ciepła gdy nie bedzie zapotrzebowania na ciepłą wodę.... pozostawienie instaalcji bez odbioru ciepła moze szybko doprowadzić do degradacji glikolu a w konsekwencji do uszkodzenia instalacji.
    Proszę o konsultację z wlaściwym projektantem.... napewno zasoszczędzi to rozczarowań i nieprzewidzianych kosztów.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wojownik2

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    PUCK
    Kod pocztowy
    84-100
    Posty
    97

    Domyślnie

    Podłączę się do dyskusji. Zastanawiam sie nad kolektorami solarnymi próżniowymi do cwu. i tu nie mam pytań dobre jakościowo sa firmy Viessmann Vitosol czy Buderus na licencji niemieciej firmy która ma te ciekawy zasobnik do solarów

    https://www.consolar.de/de/roehrenkollektor-tubo-ii/

    Przegrzewanie solarów: Vitosole maja jakieś zabezpieczenia można też kupić chłodnicę która znalazłem na amazon

    https://www.amazon.pl/GRAUGEAR-wenty...79504982&psc=1

    lub zastosować bezpiecznik termiczny

    http://www.projprzemeko.pl/technolog...rmicznych.html

    Wracając do tematu .W jaki sposób można zagospodarować niska temperaturę z solarów która nie nadaje sie do podgrzania zasobnika cwu i nie jest wykorzystana do niczego i tracona . Tutaj myślę o dwóch sposobach o których proszę o wypowiedż osoby które maja i widzą ile takiej niskiej energii jest oraz fachowców z dziedziny solarów. Pierwsza wstępny zbiornik przed zasobnikiem cwu. który podgrzewał by wodę wodociągowa która ma 10 stopni. Drugi dość dyskusyjny bo nie wiem czy da się wykonać i czy uzyski były by warte aby zastosować bufor w którym gromadziły by sie nadwyżki energii jeśli by występowały po podgrzaniu cwu lub kiedy jest zbyt niska temp do jego podgrzania i wykorzystać ta energię do wspomagania pompy ciepła. Na stronie akademia Viessmanna znalazłem artykuł o pompie ciepła i na stronie 67-71 jest opisane działanie ekonomizera

    https://www.viessmann.edu.pl/wp-cont...13_12_2017.pdf

    i teraz czy można byłoby go zastosować że współpracą z buforem z solarów. jesli tak to jaki czynnik mógłby przez niego przechodzić woda czy musiałby być glikol.Czy jest uzasadnienie ekonomiczne czegoś takiego stworzenie i ile takiej energii by było z tych solarów, jaka musiałaby być pojemność bufora oraz na ile tej energii by starczyło do momentu wyrównania się temp bufora z temp.pobierana z powietrza przez pompę p-w. Jeśli się da to tą energię z bufora można wykorzystać rano lub wieczorem albo w nocy kiedy są niskie temp. powietrza i podnieść cop pompy. Przynajmniej z filmików widać że w piękne mrożne słoneczne dni takie kolektory pięknie sie nagrzewają ale nie wiem jak to jest w praktyce. Można było by tez wykorzystać zbiorniki na wodę deszczowa które sa zakopane w ziemii i mają jakąs energię jeśli wystepuja temp. minusowe. Ale czy taki układ z ekonomizer dałoby się wykonać bo nie jestem posiadaczem solarów i nie zajmuje się chłodnictwem

    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Temat wstępnego bufora/zbiornika na wodę jest znany i z powodzeniem może byc stosowany. Problemem sa koszty i miejsce w kotłowni.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Leszek1950

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-781
    Posty
    3

    Domyślnie

    cieplarnia wokół domku, chciałbym tanią powietrzna PC sezonowymi nadmiarem ciepła załadować megabufor wkopany bez izolacji w suchą glinę - walec r 0,6m wys 10m,czy ciepło ucieknie w grunt i jak daleko? Jak szybko nagrzeje 1000m3 gliny i w jakim stopniu?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Temat do projektanta ale od razu mówię, ze bardzo trudny w realizacji i zaprojektowaniu. Wrzucenie do gruntu temepratury powyżej 25*C spowoduje wysuszenie gliny i stworzenie warstwy izolacji wokół wpuszczonego bufora.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony