dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1

    Domyślnie Dom z poddaszem dla 2+2

    Cześć wszystkim.
    Sytuacja na świecie jaka mamy niewątpliwie nie jest optymistyczna, ale mimo wszystko chciałbym rozpocząć budowę wymarzonego domu. Planujemy dom do 150m2 oczywiście na ile to możliwe tani w budowie chociaż teraz to raczej mało prawdopodobne. Przedmiotem naszego zainteresowania są właściwie 3 projekty domów z pracowni Archon:

    https://www.archon.pl/projekty-domow...ma8b1f70590e62
    stosunkowo prosta bryła z dachem dwuspadowym do lekkim zmian głownie w zakresie umieszczenia okna narożnego i przeprojektowania pomieszczeń na górze (likwidacja pokoju drugiego na rzecz pozostałych pokoi z garderobami i każdy z dostępem do jednego balkony (brak współdzielenia jak w projekcie) oraz podniesienie ścianki kolankowej do ok 135cm

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m34a22954e7c04
    wizualnie najładniejszy chyba jednak skomplikowana bryła i konieczność podniesienia ścianki do minimum 120cm. Tutaj brak zmian w zakresie układu pomieszczeń

    https://www.archon.pl/projekty-domow...m44b24b6ab278c
    najbardziej chyba praktyczny, ale dość drogi z tego co wiem w budowie.

    Jakie są Wasze opinie nt. tych projektów?
    Czy jest coś z punktu widzenia użyteczności co na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim w budowie?
    Dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak dla mnie te domy sa bardzo duze i drogie.
    Powierzchnia podlog od 195 do 245 mkw.
    Dachy duze lub bardzo duze i skomplikowane. Lukarny, przecinajace sie polacie dachu.
    Liczne uskoki w scianach zewnętrznych.

    Tanio nie bedzie, tylko drogo.

    Chcesz tanio, to prosty dom bez garazu na planie prostokata. Bez okien dachowych i lukarn. I na prawde dach dwuspadowy.

    Choc jesli masz mozliwosc to bezwzglednie parterowka z dachem 4-spadowym (tu akurat dach drobylby drogi, ale brak scian szczytowych, wszedzie siegniesz z drabiny i mozna zrezygnowac ze stropu). Piddasze uzytkowe, to najgorsza krzywda, jaka mozna sobie zrobic.

  3. #3

    Domyślnie

    Lukasz11 oczywiście ma rację, ale domy parterowe do mnie nie przemawiają. Przede wszystkim powierzchnia, która jest nam niezbędna oscyluje w graniach 140m2, a takie parterowe są znacznie droższe w stosunku do piętrowych. Dodatkowo zajmują znacznie więcej miejsca niż piętrowe, więc to ich kolejny minus.

    Jedynym sensowniejszym dla nas projektem byłby https://www.archon.pl/projekty-domow...m83a242a1d290a ale cena jednak nie jest akceptowalna. Oddzielenie części dziennej od nocnej właśnie poprzez piętro uważa za bardzo dobre rozwiązanie. Prawda też jest taka, że nie chcę wszystkiego przeliczać co do "złotówki", bo dom buduje na lata.

  4. #4

    Domyślnie

    Twoje potrzeby, twoje pieniadze, twoja sprawa.
    Tylko piszesz o tanim domu z dachem dwuspadowym o powierzchni 150mkw, a wybierasz znacznie większe i drozsze domy.

  5. #5

    Domyślnie

    Patrzę na powierzchnię użytkową, która jest dla mnie kluczowa. A czy Twoim zdaniem pierwszy projekt jest warty uwagi czy jest tu coś co powinno wzbudzić moją wątpliwość?

  6. #6

    Domyślnie

    ^^
    Ale czego oczekujesz. Kasę masz, z przyszłymi kosztami ogrzewania się nie liczysz (bo te domy to skarbonki), to buduj. Wybierz ten , który ma najlepsze wizualizacje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Patrzę na powierzchnię użytkową, która jest dla mnie kluczowa. A czy Twoim zdaniem pierwszy projekt jest warty uwagi czy jest tu coś co powinno wzbudzić moją wątpliwość?
    1. Schody zabiegowe
    2. 2 balkony
    3. Okna do podlogi na pietrze
    4. Tragiczna lazienka na dole
    5. Daleko od zrodla ciepla do punktow odbioru wody.

    Tak jak pandzik pisze: stac cie to buduj. Bedzie drogo w budowie i utrzymaniu.

    Acha, no i jednak patrz na powierzchnię calkowita, a nie uzytkowa. Bo to ona generuje wszelkie koszty. Powierzchnia uzytkowa to tylko tzw kreatywna ksiegowosc - to powierzchnia, ktora jest, ale udajemy, ze jej nie ma.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    https://www.archon.pl/projekty-domow...ma8b1f70590e62
    stosunkowo prosta bryła z dachem dwuspadowym
    Bryła skomplikowana, dach wielospadowy, skomplikowany.
    Garaż w bryle kosztuje za m2 nawet drożej, niż m2 salonu. Do tego komplikuje wentylację i termoizolację. Wykusz to droga fanaberia kosztująca dużo i w budowie, i w utrzymaniu.
    Balkony i tarasy to duży koszt, komplikacja termoizolacji i hydroizolacji i duża szansa, że nawet wywalenie na to czapki pieniędzy z powodu błędów wykonawczych odbije się czkawką (a oszczędzając to prawie pewne).
    Drogi dom.


    Jak wyżej.

    j.w.


    Jakie wymiary i jaka orientacja działki względem stron świata? Jakie ograniczenia w MPZP (np. czy wchodzi w grę dach płaski, czy są ograniczenia co do orientacji kalenicy itp.)?

    Parterowe nie są droższe - za to wygodniejsze. Schody nie tylko zajmują sporo miejsca na dwóch kondygnacjach, ale też kosztują ładną czapkę pieniędzy. Instalacje są bardziej skomplikowane przy poddaszu użytkowym. Podobnie termoizolacja. Koszty podawane przy projektach mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi. I to nie tylko dlatego, że już w momencie podawania są nieaktualne a średnio będziesz budował po kosztach za jakieś 18 miesięcy od momentu zakupu projektu. Ale też dlatego, że koszty instalacji są podawane jako % ssz - a to w dzisiejszych czasach, przy domach z rekuperacją, rozbudowaną elektryką, alarmem, instalacją telekomunikacyjną a bywa że i z automatyką (a IMO przynajmniej przygotować na to okablowanie warto) to śmiesznie zaniżona kwota.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?131454

  9. #9

    Domyślnie

    Pewnie macie rację tylko mam wrażenie, że te domy parterowe są mniej dogodne komunikacyjnie (subiektywna ocena patrząc na dom znajomych). Planuję, aby taki dom był wygodny dla 4 osobowej rodziny z rekuperacją, pompą ciepła, ale jednocześnie było nas stać na utrzymanie jak wszystko idzie w górę.

    Alternatywą dla nas był ten dom https://www.archon.pl/projekty-domow...maab23f69e2bf3 bez wnęki, aby tak jak wspominał Lukasz11 był możliwie prostokątem i z garażem (tutaj z ociepleniem wewnętrznym). Tutaj powierzchnia całkowita to 200m2, ale niestety mniejszy dom byłby dla nas dużym problemem. W tym domu wstępnie zakładaliśmy, że eliminacją okien od ziemi kosztem zwyczajnych okien, likwidacja wnęki i inne rozłożenie pomieszczeń (większe pokoje z garderobami) i inne zagospodarowanie środkowej części. Oczywiście pozostaje inny układ salonu, aby był bardziej doświetlony- jednak tutaj też byłby niewielki problem jak umiejscowić dom, aby salon był doświetlony
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCREEN.JPG
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	37,0 KB
ID:	460778

  10. #10

    Domyślnie

    Na poczatek okresl budzet jakim dysponujesz. Ale budzet realistyczny, tzn ile pieniedzy faktycznie masz plus ile realnie mozesz miec. Bez naciagania, ze bedziesz mial wiecej, a potem sie okaze, ze jednak masz mniej.
    Potem dopiero mysl, co bys chcial miec w domu i czy sie zmiescisz w budzecie. Jesli nie, to bedziesz musial zmieniac program artystyczny domu.

    Kwestia, czy cos jest drogie, czy tanie to bardzo subiektywne.
    Wez jednak pod uwage, ze koszty budowy i utrzymania domu wprost wynikaja z wybranego projektu. Im bardziej skomplikowany dach, bryla, wiecej okien itp tym bedzie drozej.
    Prosty przyklad - czy okno w garazu musi byc? Jesli jest, to okno, to murarz policzy sobie za wykonanie nadproza, potem okno kosztuje, okno z kazdej strony ma parapet. A moze jeszcze rolete? A jesli planujesz instalacje alarmowa, to takie okno by wypadalo zabezpieczyc czujka. Potem trzeba je myc. Zmierzam do tego, ze jedna niby blaha decyzja o oknie, a na kolejnych etapach budowy domu generuje mase kosztow.
    Podobnie kazde kolejne pomieszczenie w domu. Np garderoba. To wiecej powierzchni scian, tynkow, malowania, drzwi wejsciowych, komplikacja instalacji wentylacyjnej i elektrycznej.

    A skoro wazne dla ciebie sa koszty budowy i potem utrzymania... to coz im projekt prostszy, latwiejszy i przede wszystkim mniejszy... tym taniej.

    Schody wewnetrzne... mysle, ze to koszt okolo kilkudziesieciu tysiecy zlotych. Potrzebne?

    Albo w ktoryms tu projekcie pergola zelbetowa nad wejsciem i/lub tarasem. To tez duzy koszt.

    I tak w trakcie calej budowy takich roznych kosztow niby malych lub wiekszych jest cala masa. A finalnie suma tych kosztow sprawia, ze jeden dom bedzie tanszy, a inny znacznie drozszy.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Pewnie macie rację tylko mam wrażenie, że te domy parterowe są mniej dogodne komunikacyjnie
    Nie ma nic gorszego komunikacyjnie niż schody. A schody zabiegowe to niewygoda do kwadratu. Koszty też samych schodów pewnie Cię zdziwią. A jak policzysz, że marnuje się przez nie dobre kilkanaście m2 jak nie ponad 20 i doliczysz koszt m2 to będziesz miał kasę na garaż wolnostojący.

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    i z garażem (tutaj z ociepleniem wewnętrznym).
    Chcesz grzać garaż do temperatur jak w salonie? Jeżeli tak, to straty będą spore, bo brama garażowa nie jest ani ciepła, ani szczelna a i pod bramą wjazdu nie da się zrobić tak, żeby nie było mega mostka.
    Jeżeli nie - to jak będziesz wentylował i jak odizolujesz mury i fundamenty domu od garażu?
    Koszt budowy też z 3-5x większy niż podobnego niezwiązanego z domem.
    Garaż w bryle to kłopot i koszt. Oczywiście nikt bogatemu nie zabroni. Ale miej tego świadomość.

    Popatrz na Arosa II.

  12. #12

    Domyślnie

    Budżet to 600k lub potem posiłkowanie się niewielkim 100k kredytem - wartość do zamieszkania z ogrodzeniem (koszt 20k). Dodam, że elektrykę (alarm, prąd także pod agregat), gipsy, malowanie, płytki w salonie (bez łazienki), panele wykonam sam, więc moim zdaniem dużo odejdzie z czystej wykończeniówki. Niestety hydraulikę w tym pompę ciepła, łazienkę nie zrobię gdyż się na tym nie znam. Ta pergolia o której wspominasz faktycznie jest w projekcie, ale tak jak wspominałem było założenie rezygnacji z wnęki na rzecz powiększenia pomieszczeń/dodatkowego, więc ja możemy z góry wyeliminować. W przypadku okien również zwykłe standardowe okna jedynie w jadalni/salonie duże z wyjściem na taras.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Budżet to 600k lub potem posiłkowanie się niewielkim 100k kredytem.
    Nie ma szans. Pamiętaj, że trzeba też zagospodarować teren, żeby zgłosić zakończenie budowy. Do tego chcesz wodotryski jak PC - to instalacja grzewcza wyjdzie z przy 150m2 wg dzisiejszych cen ponad 50K zł (a ile jak dojdziesz do tego etapu trudno zgadywać) garaż w bryle (to konkretne koszty - sprawdź, ile kosztuje brama). Policz dla przykładu powierzchnię elewacji (to ocieplenie, siatka, tynk - to kosztuje) dla parterówki o rzucie prostokątnym i swoje typy. Im bryła dalsza od sześcianu, tym stosunek powierzchni ścian zewnętrznych do PU gorsza

    Co do samodzielnych prac to będziesz miał do wyboru:
    - robić własnymi rękami i wydłużyć budowę o pół roku (a wydłużenie to koszty)
    - zatrudnić ekipę, i przeprowadzić się pół roku wcześniej.

    Do tego na tym etapie będziesz miał budowy powyżej uszu i dużo chętniej wyjedziesz na wakacje, żeby odpocząć niż poświęcał urlop na robotę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-09-2022 o 19:18

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Budżet to 600k l(...)
    Serio chcesz się wpakować w dom typu willa Miranda z 600 tysiącami złotych? Masz wyobraźnię... Z taką kasą ja celuj w 110m2 bez garażu , w parterze.

  15. #15

    Domyślnie

    A prad, wode, kanalizacje masz? Jesli nie, to jaki koszt dociagniecia?
    A droga dojazdowa jest?
    Kierownik budowy, wywoz smieci? Najem toalety az do podlaczenia kanalizacji (ale to juz trzeba miec SSZ).
    Prad budowlany?
    I pewnie masa innych kosztow, ktore nie sa zwiazane z budowa, ale ktore trzeba poniesc, by zbudowac dom...

    Tez je juz liczyles?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    A prad, wode, kanalizacje masz? Jesli nie, to jaki koszt dociagniecia?
    A droga dojazdowa jest?
    Kierownik budowy, wywoz smieci? Najem toalety az do podlaczenia kanalizacji (ale to juz trzeba miec SSZ).
    Prad budowlany?
    I pewnie masa innych kosztow, ktore nie sa zwiazane z budowa, ale ktore trzeba poniesc, by zbudowac dom...

    Tez je juz liczyles?
    Tak liczyłem,
    Prąd mam z działki obok (czyli mogę czekać na docelowy), kanalizacja ekologiczna 18k, droga jest

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Garaż w bryle kosztuje za m2 nawet drożej, niż m2 salonu. Do tego komplikuje wentylację i termoizolację.
    Parterowe nie są droższe - za to wygodniejsze.
    1. Że co?
    2. Że co?
    3. Że co?

    Jezu, jak ludzie mają wyciągnąć wnioski z forum jak bzdury piszesz. Jakieś uzasadnienie, czy tak po prostu rzucasz hasłami od czapy?


    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Na poczatek okresl budzet jakim dysponujesz. Ale budzet realistyczny, tzn ile pieniedzy faktycznie masz plus ile realnie mozesz miec. Bez naciagania, ze bedziesz mial wiecej, a potem sie okaze, ze jednak masz mniej.
    Potem dopiero mysl, co bys chcial miec w domu i czy sie zmiescisz w budzecie. Jesli nie, to bedziesz musial zmieniac program artystyczny domu.

    Kwestia, czy cos jest drogie, czy tanie to bardzo subiektywne.
    Wez jednak pod uwage, ze koszty budowy i utrzymania domu wprost wynikaja z wybranego projektu. Im bardziej skomplikowany dach, bryla, wiecej okien itp tym bedzie drozej.
    Prosty przyklad - czy okno w garazu musi byc? Jesli jest, to okno, to murarz policzy sobie za wykonanie nadproza, potem okno kosztuje, okno z kazdej strony ma parapet. A moze jeszcze rolete? A jesli planujesz instalacje alarmowa, to takie okno by wypadalo zabezpieczyc czujka. Potem trzeba je myc. Zmierzam do tego, ze jedna niby blaha decyzja o oknie, a na kolejnych etapach budowy domu generuje mase kosztow.
    Podobnie kazde kolejne pomieszczenie w domu. Np garderoba. To wiecej powierzchni scian, tynkow, malowania, drzwi wejsciowych, komplikacja instalacji wentylacyjnej i elektrycznej.

    A skoro wazne dla ciebie sa koszty budowy i potem utrzymania... to coz im projekt prostszy, latwiejszy i przede wszystkim mniejszy... tym taniej.

    Schody wewnetrzne... mysle, ze to koszt okolo kilkudziesieciu tysiecy zlotych. Potrzebne?

    Albo w ktoryms tu projekcie pergola zelbetowa nad wejsciem i/lub tarasem. To tez duzy koszt.

    I tak w trakcie calej budowy takich roznych kosztow niby malych lub wiekszych jest cala masa. A finalnie suma tych kosztow sprawia, ze jeden dom bedzie tanszy, a inny znacznie drozszy.
    Kolega w tym i poprzednim poście podsumował także i moje przemyślenia na temat Twojego postu.

    Koszt budowy wynika z projektu. Im bardziej skomplikowany, tym drożej. Zacząłeś od tego, że ma być tanio, a rzucasz kosztownymi projektami. Koszty podane na stronie archeon chyba są średnio realne - przy tych projektach. Poza tym - mowa o SSZ, a to 35-45% kosztów budowy.

    Chcesz tanio, to bierz projekt domu na planie prostokąta, parterowy, z dachem dwuspadowym. Wszystko inne będzie droższe. Najdroższy etap czeka Cię dopiero po SSZ. Im bardziej skomplikowany projekt, tym będzie drożej. Nie oznacza to że nie można tak robić, bo warto - ale widać że nie masz zbyt dużej świadomości i powinieneś się dokształcić przed podejmowaniem decyzji.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma nic gorszego komunikacyjnie niż schody. A schody zabiegowe to niewygoda do kwadratu. Koszty też samych schodów pewnie Cię zdziwią. A jak policzysz, że marnuje się przez nie dobre kilkanaście m2 jak nie ponad 20 i doliczysz koszt m2 to będziesz miał kasę na garaż wolnostojący.

    Chcesz grzać garaż do temperatur jak w salonie? Jeżeli tak, to straty będą spore, bo brama garażowa nie jest ani ciepła, ani szczelna a i pod bramą wjazdu nie da się zrobić tak, żeby nie było mega mostka.
    Jeżeli nie - to jak będziesz wentylował i jak odizolujesz mury i fundamenty domu od garażu?


    Popatrz na Arosa II.
    1. Ponad 20m2 na schody? Widziałeś człowieku takie schody? Pokaż. Byłem w wielu i takich zajmujących więcej niż 10 m2 (licząc "oba" kondygnacje) lub 5 m2 widziałem raz lub dwa.
    2. Schody zabiegowe masz wiele rodzajów. Kluczem jest raczej wysokość i głębokość stopni a nie to że są zabiegowe.
    3. Koszt postawienia schodów - całkowity możesz liczyć od 30 tys. zł. (fundament, zbrojenie, zalanie, szalunki, wykończenie, barierki)
    4. Grzanie garażu do temp. jak w salonie? Skąd taki pomysł? Po co?
    5. Wytłumacz jaki jest problem z wentylowaniem pomieszczenia typu garaż bo nie czytam w myślach, a Ty nie artykułujesz w czym rzecz, tylko rzucasz niezrozumiałymi hipotezami.
    6. Podobnie jak wyżej - skąd wywodzisz konieczność izolowania fundamentów garażu? ścian?

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Budżet to 600k lub potem posiłkowanie się niewielkim 100k kredytem - wartość do zamieszkania z ogrodzeniem (koszt 20k). Dodam, że elektrykę (alarm, prąd także pod agregat), gipsy, malowanie, płytki w salonie (bez łazienki), panele wykonam sam, więc moim zdaniem dużo odejdzie z czystej wykończeniówki. Niestety hydraulikę w tym pompę ciepła, łazienkę nie zrobię gdyż się na tym nie znam. Ta pergolia o której wspominasz faktycznie jest w projekcie, ale tak jak wspominałem było założenie rezygnacji z wnęki na rzecz powiększenia pomieszczeń/dodatkowego, więc ja możemy z góry wyeliminować. W przypadku okien również zwykłe standardowe okna jedynie w jadalni/salonie duże z wyjściem na taras.
    Koszt wybudowania m2 domu licz 6 tys./m2 - chyba że dużo zrobisz sam. Pokazujesz projekty 200m2 a ledwo masz fundusze na 100 m2... Do tego dolicz koszt zagospodarowania działki, w tym ogrodzenia. 20 tys za ogrodzenie? Chyba jak sam wykonasz z najtańszej siatki. Sprawdź najpierw ile kosztuje brama i furtka. Do tego jakiś domofon, elektrozamek + robocizna etc. 20k może ledwo wystarczy na bramę z marketu.


    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Serio chcesz się wpakować w dom typu willa Miranda z 600 tysiącami złotych? Masz wyobraźnię... Z taką kasą ja celuj w 110m2 bez garażu , w parterze.
    Dokładnie. Czytałeś w ogóle kosztorysy na stronie archeonu?? Tam podali, że stan powiedzmy deweloperski to średnio przynajmniej 800 tys. zł NETTO. Do tego wykończenie. Realnie bez minimum miliona nie ma żadnych szans.....
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 11-09-2022 o 22:14
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18

    Domyślnie

    Chyba dość mocno ostudziliście mój entuzjazm co do możliwości budowy domu. Nie spodziewałem się, że mając powiedzmy 700k można wybudować jedynie niewielki dom - zaczynam się zatem zastanawiać skąd ludzie mają takie kwoty nawet przy założeniu spały przez 30 lat.
    Dom najczęściej buduje się raz, stąd pomijam bardzo proste domy np. podany Aros bo dom ma się również mi podobać niekiedy kosztem dodatkowych nakładów.
    Przez wiele lat budowało się domy piętrowe czy macie doświadczenia od osób, które mają domy parterowe czy nie są za małe, jak sytuacja wygląda komunikacyjnie czy naprawdę brać pod uwagę głównie domy parterowe i zostawić piętrowe z uwagi na koszty? I również ważne pytanie czy ta sama zasada kosztów jest w przypadku domów piętrowych takich trochę klocków jak np. dom Szmaragd 4 (trochę chyba dach skomplikowany czytając to forum). Możliwe, że brak styczności z domami parterowymi powoduje, że pomijam je w swoich wyborach ale subiektywnie wydają mi się mniej klimatyczne, kosztowne z uwagi na dach (rzekomo nie jest przerażająca różnica pomiędzy piętrowymi).

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał globaldom Zobacz post
    Chyba dość mocno ostudziliście mój entuzjazm co do możliwości budowy domu. Nie spodziewałem się, że mając powiedzmy 700k można wybudować jedynie niewielki dom - zaczynam się zatem zastanawiać skąd ludzie mają takie kwoty nawet przy założeniu spały przez 30 lat.
    Dom najczęściej buduje się raz, stąd pomijam bardzo proste domy np. podany Aros bo dom ma się również mi podobać niekiedy kosztem dodatkowych nakładów.
    Przez wiele lat budowało się domy piętrowe czy macie doświadczenia od osób, które mają domy parterowe czy nie są za małe, jak sytuacja wygląda komunikacyjnie czy naprawdę brać pod uwagę głównie domy parterowe i zostawić piętrowe z uwagi na koszty? I również ważne pytanie czy ta sama zasada kosztów jest w przypadku domów piętrowych takich trochę klocków jak np. dom Szmaragd 4 (trochę chyba dach skomplikowany czytając to forum). Możliwe, że brak styczności z domami parterowymi powoduje, że pomijam je w swoich wyborach ale subiektywnie wydają mi się mniej klimatyczne, kosztowne z uwagi na dach (rzekomo nie jest przerażająca różnica pomiędzy piętrowymi).
    1. Nie miałem na celu studzenia zapału, ale budowy świadomości. Sam do budowy przygotowywałem się latami, a i tak było trudniej niż zakładałem. Niemniej, powtórzyłbym to bez wahania. Zresztą planuję budowę następnego domu za 10-20 lat. Polecam. Świetna przygoda!
    2. Sporo ludzi jest majętnych, a jeszcze więcej ma zdolność kredytową. Kredyty na 1 mln to nie rzadkość. Sporo osób ma też oszczędności.
    3. Mam piętrowy dom, który kończę wykańczać. Dlaczego? Bo gdy podejmowałem decyzję w 2019-2020 r. koszt parterowego przewyższał piętrowego przy granicy 140 m2 (mam 240m2).
    4. Koszt dachu (oraz fundamentów!) jest znaczący. Sąsiad za swój kopertowy dla projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-oregon-BBE1022 dał ok. 5 lat temu 150 tys. zł (a ma piętro). Inny znajmoy, który stawia dziś zapłacił do tej pory 350 tys. i jeszcze będzie musiał płacić za poprawki i ścigać w sądzie i u komornika poprzedniego, którego wykonawstwo spowodowało ugięcie się części.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    882

    Domyślnie

    Może ja Cię sprowadzę na ziemię....

    Kończymy własnie domek 86m parterowy. Dom jest praktycznie skończony, urządzamy go. Wykańczamy sami od stanu deweloperskiego. Zbliżamy się do 450 tys a przed nami jeszcze płot, brama, chodnik... Domek jest skromny , bez żadnych fajerwerków. Z pompą ciepła ( tanią ) przekroczymy 0,5 mln . Nie mamy garażu, wiaty, balkonu , drzwi tarasowych typu HST.... Większość materiałów kupowaliśmy na promocjach. Domek ma jedną łazienkę i malutki dodatkowy kibelek.

    Mamy możliwość adaptacji poddasza , ale tak jak piszą wszyscy, schody to zło !!! Fajnie sie chodzi po samym parterze

    Dom w stanie deweloperskim kosztował 282 tys , teraz taki kosztuje ~350 tys

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony