dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Question fundament - rura arot z pilotem - prąd/telekomunikacja

    Witam,

    Jestem na etapie fundamentów i zastanawiam się jak wykonać przepust na kable telekomunikacyjne oraz prąd. Pod kategorią prąd będzie domofon, brama, kabel zasilający dom oraz oświetlenie ogrodu. Jeżeli chodzi o telekomunikacje to kabel od światłowodu.

    Teraz czy robić przepust w fundamencie i przeciągnąć arota z pilotem czy może zrobić to na późniejszym etapie budowy? Jakie tutaj macie doświadczenia?

    Tablica rozdzielcza planowana jest w garażu, tak jak w załączniku (oznaczona nr 2). czy wyjście zrobić w okolicach rozdzielni czy może w rogu garażu (oznaczony nr 1)? Czy kabel zasilający dom może iść w jednym arocie z wyjściem na domofon/zasilanie bramy, ogrodu? co z kablem do internetu?

    Nie jestem pewien też jakiej średnicy rurę zastosować i czy na późniejszym etapie w ogóle ten kabel da się przeciągnąć, są one dość sztywne.
    czy taki arot byłby odpowiedni: https://sklep.instalator.sosnowiec.p...a,3,19651,3777


    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elekt.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	5,7 KB
ID:	460769  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Jeśli arot to pilot obowiązkowy. Ja dawałem kanalizacyjną 75, Jest ślizga więc kable weszły bardzo ładnie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mikomir

    Zarejestrowany
    Feb 2022
    Skąd
    Piła
    Kod pocztowy
    64-920
    Posty
    83

    Domyślnie

    Doradzam dwa osobne przepusty wykonane pod ławą z rur kanalizacyjnych 50, jedna uwaga kat 90 stopni należy wykonać z dwóch kolan 45 st. W taki przepust bez problemu wprowadzałem kabel 4x10mm2, inne kable się już nie mieszczą stad dwa przepusty. Dodam, ze tak samo wprowadzałem wodę DN32. W rurę typu AROT wprowadzić kabel 4x10 nawet z pilotem to jest sztuka.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziekuję za odpowiedzi.

    Również skłaniam się ku wyprowadzeniu przepustów pod ławą, żeby nadmiernie nie kaleczyć hydroizolacji ścian fundamentu.

    Tak, jak mówisz mikomir, dam 2 - 3 rury 50-75 pod ławą z kolankami 45 stopni.

    Pozdrawiam,

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Do elektryki stosuje się typowe rury DVK .
    https://www.hurt-tel.com.pl/oferta/r...rot-dvk-detail

    Karbowane z zewnątrz gładkie w środku. Maja grube ścianki, nie ma co kombinować z kanalizacyjnymi.
    Jeśli odcinki w miarę proste i krótkie to wystarczy 50mm bez pilota. Jak dłuzsze i pogiete to 70mm z pilotem. Końce koniecznie zabezpiecz porządna szmatą i folią bo budowlańcy zaśmiecą betonem ziemia albo innym syfem i nie wyczyścisz tego.
    Elektrykę i niskie prądy dawaj w osobnych rurach.
    Dołóż jeszcze kilka z różnych stron budynku na zasilanie bramy, oświetlenie ogrodu, kamery, system podlewania gniazdo do kosiarki i elektronarzędzi itp itd.

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie z każdy jednym arotem był problem po budowie. Przez większość udało się przepuścić co trzeba, ale były takie co się okazały całkowicie niedrożne. Tam gdzie miałem rurę kanalizacyjną poszło bez najmniejszych problemów.

    Zamiast 2 kolanek 45, dałbym 3 po 30st minimum. Im większy łuk, tym potem łatwiej wszystko wchodzi.,

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    @agb
    Arot to nazwa producenta. Wytwarza on setki różnych typów rur.
    Podałem konkretny typ DVK do przepustów.
    Nie potrzebujesz dawać kolanek jak przy kanalizacji jest wewnątrz b. gładka, ścianki są grube. Prędzej kanalizacyjną uszkodzisz niż DVK
    Owszem jak dawałeś byle cienkie gów...o i karbowane wewnątrz, to przy zawibrowaniu betonu się zacisnęło ktoś nadepną popękało końców nie zabezpieczyłeś naleciał syf.
    Jak nie przypilnujesz to budowlańcy nawet stalową rurę ci wewnątrz zasyfią

  8. #8

    Domyślnie

    Rura była płaska w środku. Z tą czarną śliską powłoką niby. Kładłem sam w wykopie.Przysypywałem ręcznie, folia i dopiero resztę koparka. I tak były problemy potem z przeciągnięciem chociażby światłowodu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Również skłaniam się ku wyprowadzeniu przepustów pod ławą, żeby nadmiernie nie kaleczyć hydroizolacji ścian fundamentu.
    Hydroizolacja pionową się przejmujesz, a poziomą nie? To pozioma jest najważniejsza (jak jest szczelna, to poniżej może być i potop).

    "Instalacje i urządzenia elektroenergetyczne" - Edward Musiał
    Do wnętrza budynku kabel z ziemi wprowadza się na głębokości co najmniej 0,4 m przez odcinek rury o średnicy wewnętrznej o 50% większej od średnicy kabla, obustronnie uszczelniony pierścieniami gumowymi i pochylony na zewnątrz budynku.
    Stosuje się także termokurczliwy przepust murowy o średnicy dobranej do średnicy kabla, zapewniający wodoszczelność i gazoszczelność.
    Przepust w otworze ściany zewnętrznej uszczelnia się natryskiwaną twardniejącą pianką.


    PN-76/E-05125
    6.3. Wprowadzenie kabli do budynków.
    Kabel przy wprowadzeniu do budynku powinien być zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi osłoną otaczającą w postaci rury betonowej, kamionkowej lub stalowej. Rury te powinny być wmurowane w fundament lub w ścianę budynku i powinny przechodzić przez całą ich grubość tak, aby kabel można było łatwo wciągnąć.
    Osłona w postaci rury powinna mieć wewnętrzną średnicę równą co najmniej 1,5-krotnej średnicy zewnętrznej kabla i powinna być ułożona ze spadkiem na zewnątrz budynku.
    Po wciągnięciu kabla przez rurę do wnętrza pomieszczenia oba końce rury należy uszczelnić w celu zapobieżenia przedostawaniu się wody do wnętrza budynku. Uszczelnienie powinno być wykonane na długości po 10 cm z obu końców lub na całej długości rury, jeżeli jest ona krótsza niż 20 cm.

  10. #10

    Domyślnie

    Zgadza się, ale poziomą hydroizolacje trzeba mieć na uwadze bez względu na to czy robi się przepust w ścianie fundamentowej, nad nią czy może pod ścianą całkowicie, tak, jak ja planuję. Chodziło mi raczej o uniknięcie dodatkowego bólu głowy związanego z przerwaniem hydroizolacji pionowej, szczególnie jeśli nie idzie się po łebkach i używa dobrej (i drogiej) masy bitumicznej.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Rura była płaska w środku. Z tą czarną śliską powłoką niby. Kładłem sam w wykopie.Przysypywałem ręcznie, folia i dopiero resztę koparka. I tak były problemy potem z przeciągnięciem chociażby światłowodu.
    Sorry ale nie wiem co z tą rurą zrobiłeś, że zrobiła się w środku płaska Kładzie się takie rury pod drogami, torami itp potem zagęszcza walcami. Już prędzej kanalizacyjną rozwalisz.
    Może to nie była DVK ?

    Na te rury folii ostrzegawczej już się nie kładzie, folie stosujesz jak dajesz sam kabel
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 12-09-2022 o 10:50

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Zgadza się, ale poziomą hydroizolacje trzeba mieć na uwadze bez względu na to czy robi się przepust w ścianie fundamentowej, nad nią czy może pod ścianą całkowicie, tak, jak ja planuję. Chodziło mi raczej o uniknięcie dodatkowego bólu głowy związanego z przerwaniem hydroizolacji pionowej, szczególnie jeśli nie idzie się po łebkach i używa dobrej (i drogiej) masy bitumicznej.
    Czy masz podpiwniczony dom ?
    Fundament będziesz wylewał z betonu czy murował z bloczków ?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Czy masz podpiwniczony dom ?
    Fundament będziesz wylewał z betonu czy murował z bloczków ?
    Nie mam podpiwniczenia. Z bloczków. Warunki gruntowe wymagają dobrej hydroizolacji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Zgadza się, ale poziomą hydroizolacje trzeba mieć na uwadze bez względu na to czy robi się przepust w ścianie fundamentowej, nad nią czy może pod ścianą całkowicie, tak, jak ja planuję. Chodziło mi raczej o uniknięcie dodatkowego bólu głowy związanego z przerwaniem hydroizolacji pionowej, szczególnie jeśli nie idzie się po łebkach i używa dobrej (i drogiej) masy bitumicznej.
    Oklejasz ścianę fundamentową papą? Z obydwu stron? Co najgorszego się stanie, jak ściany fundamentowe bez hydroizolacji będą stały w wodzie? Ławy też tak zabezpieczasz?

    A jeżeli tak ważne jest dla Ciebie nie uszkodzenie (co można zabezpieczyć - dekarze jakoś nie mają problemu z uszczelnieniem przepustów rur wszelakich na dachu, gdzie warunki są dużo trudniejsze), to czemu nie wpuścisz WLZ do wnętrza powyżej hydroizolacji? Przez ścianę?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Nie mam podpiwniczenia. Z bloczków. Warunki gruntowe wymagają dobrej hydroizolacji.
    Nie układaj pod ławami @Kaizen dobrze Ci radzi.

    Będziesz musiał zrobić wykop pod ławą w poprzek fundamentu. Wzruszysz grunt i naruszysz jego stabilność po co Ci to ? Jak fundament będzie osiadał mogą się robić rysy i pęknięcia.
    U mnie są tragiczne warunki wodne nieraz woda stoi na wierzchu na trawniku. Izolacji pionowej wcale nie robiłem, tylko porządną poziomą i ocieplenie fundamentu. Fundament wylewany betonowy B25.
    Nie wiem czy nie wyjdzie Ci taniej i stabilniej, do tego zrobisz sobie na wieki wieków prawdziwy uziom układając bednarkę w zbrojeniu fundamentu i podłączając do niego zbrojenie, a nie jakiś badziewny otok albo szpilki.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Sorry ale nie wiem co z tą rurą zrobiłeś, że zrobiła się w środku płaska Kładzie się takie rury pod drogami, torami itp potem zagęszcza walcami. Już prędzej kanalizacyjną rozwalisz.
    Może to nie była DVK ?
    Nie mam pewności czy była to DVK. Nie mówię, że każdemu się zgniecie. Ale na podstawie moich doświadczeń dałbym coś co na pewno się nie zgniecie.

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Na te rury folii ostrzegawczej już się nie kładzie, folie stosujesz jak dajesz sam kabel
    Kładzie się czy nie kładzie, tą rurę przetnie bez problemu zarówno koparka jak i sam szpadel. Dlatego ja dawałem i każdemu polecam.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie mam pewności czy była to DVK. Nie mówię, że każdemu się zgniecie. Ale na podstawie moich doświadczeń dałbym coś co na pewno się nie zgniecie.


    Kładzie się czy nie kładzie, tą rurę przetnie bez problemu zarówno koparka jak i sam szpadel. Dlatego ja dawałem i każdemu polecam.
    To raczej DVK nie była.
    Folia na pewno sprawy nie pogorszy

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oklejasz ścianę fundamentową papą? Z obydwu stron? Co najgorszego się stanie, jak ściany fundamentowe bez hydroizolacji będą stały w wodzie? Ławy też tak zabezpieczasz?

    A jeżeli tak ważne jest dla Ciebie nie uszkodzenie (co można zabezpieczyć - dekarze jakoś nie mają problemu z uszczelnieniem przepustów rur wszelakich na dachu, gdzie warunki są dużo trudniejsze), to czemu nie wpuścisz WLZ do wnętrza powyżej hydroizolacji? Przez ścianę?
    Nie wiem czy do końca rozumiem. Papa układana jest tylko na ławie pod ścianą fundamentową, a nie na chudziaku. Wtedy tak jak mówi inwestor, nie mozna by było bednarki spawać do zbrojenia tylko układać ja na dystansach w chudziaku, na przykład. Izolacja pionowa jest z masy bitumicznej nie papy.

    Chodziło mi tutaj o izolację przejść rur przez chudziaka.

    Zgadzam się że można uszczelnić ale po co się w ogóle w to bawić skoro można tego uniknąć.

    Można również przez ścianę powyżej hydroizolacji, oczywiście. Rozumiem, że odradzacie puszczanie tych przepustów pod ławą; ja nie chcę grzebać w ścianie fundamentowej, to ostatecznie zostaje ściana nad fundamentem.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Nie mam podpiwniczenia. Z bloczków. Warunki gruntowe wymagają dobrej hydroizolacji.
    Jeszcze jedno, przelicz koszty czy nie będzie taniej tzw ściana szczelinowa, o ile są warunki gruntowe. Czyli w ludzkim języku wygląda to tak.
    Robisz wykop szerokość fundamentu + ocieplenie.
    Układasz na ścianie wykopu styropian czy tam inny styrodur, wrzucasz zbrojenie i bednarki od uziomu. Nad gruntem podszalowujesz albo murujesz z bloczków.
    W miejscach przepustów mocujesz do zbrojenia rury, takie 110 mm potem przez to przełożysz kable lub inne rurki.Jeśli robisz GWC to na tym etapie też musisz pomyśleć no i jak kominek robisz to przepust powietrza do kominka.
    Potem przyjeżdża grucha z betonem i to wszystko zalewa i na wieki wieków amen.
    Konieczna jest konsultacja konstruktora. U mnie się zgodził podał jaki beton. Był B25 i W ileś tam już nie pamiętam.Szybko sprawnie pancernie i taniej niż duże szerokie wykopy i głębokie szalunki. Potem miejscowo jak beton zwiąże odkopujesz przepusty układasz rury do kabli , układasz kanalizację itd..
    usuwasz grunt rodzimy dajesz chyba pospółkę zagęszczasz i na to tzw chudziak dalej izolacje poziomą itd.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Papa układana jest tylko na ławie pod ścianą fundamentową, a nie na chudziaku.
    Powinna być przede wszystkim na ścianie fundamentowej - i zgrzana na tej płaszczyźnie po całej powierzchni chudziaka. Niby na ławie też powinna być. Tylko co w praktyce zmienia, jak woda gruntowa czy opadowa będzie wyżej? I ponowię pytanie - co najstraszniejszego się stanie, jak cała ściana fundamentowa w domu niepodpiwniczonym, nawet powyżej poziomu terenu, nie będzie miała hydroizolacji i będzie stała w wodzie (a wyżej będzie trwale szczelna płaszczyzna pozioma zgrzanej papy)?

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Izolacja pionowa jest z masy bitumicznej nie papy.
    Dysperbit? To placebo. Może jeszcze położony na mokrej zaprawie?

    Cytat Napisał Bednar87 Zobacz post
    Można również przez ścianę powyżej hydroizolacji, oczywiście. Rozumiem, że odradzacie puszczanie tych przepustów pod ławą; ja nie chcę grzebać w ścianie fundamentowej, to ostatecznie zostaje ściana nad fundamentem.
    Odradzam grzebanie pod fundamentem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony