dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xmarox

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Kod pocztowy
    21-020
    Posty
    9

    Lightbulb Pomoc w doborze Elewacji

    Witajcie
    W tym roku chciałbym zrobić elewację domu.
    Zestaw jaki wybrałem to:

    Swisspor Lambda White Fasada 031 15cm
    Sempre TU 200 klej do styropianu grafitowego i siatki - Proszę doradzić jeśli ten jest zły jakiś zamiennik
    Siatka do styropianu solidna 160g/m2 z hurtowni styropianu (Może zmienić na Caprol'a lub greinplasta siatkę?)


    Potrzebuje jeszcze grunty ponieważ to dom wybudowany w 1990r.
    Grunt mogę nałożyć opryskiwaczem?

    Na chwile obecna tyle wybrałem.
    Potrzebuje jeszcze kołków i czegoś jeszcze?
    Tynk na chwile obecna nie będzie dawany. Możliwe że na wiosnę. Ma to sens czy od razu jechać z tynkiem?
    Dajecie listwę startową czy nie?

    Porady mile widziane. Do ocieplenia 1,5 suporexa 275m.

    Lokalizacja docieplenia: 21-020 Milejów

    Wzięli mnie chłopaki z med-budu w obroty(albo jeden) i ogarnął.
    Wybór:
    Styropian Knauf Etixx Fasada 0,031 15cm
    Caparol Klej do styropianu 190 S 25kg
    Caparol Siatka 160g/m2 Rolka 55m2
    Caparol Klej do siatki 190 szary 25kg
    Fischer SV II Eco-Twist (10-30) 100szt
    No i chyba zostało tylko działać
    Ostatnio edytowane przez xmarox ; 12-09-2022 o 12:27 Powód: Zmiana tematu na Polski

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Listwa startowa obowiązkowa. Po pierwsze nie ma problemów z okapnikiem a po drugie to porządkuje sprawę uskoku czyli różnej grubości styropianu pomiędzy cokołem a ścianami.
    Jeśli były jakieś nierówności przy cokole to listwa wyłapie wszystko i nie ma późniejszych problemów ze ścianami.
    Jeśli nie będzie tynku to obowiązkowo zagruntować aby to nie chłonęło wody może być na biało a potem przed tynkami gruntem barwionym pod kolor tynku stopień niżej
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmarox Zobacz post
    Fischer SV II Eco-Twist (10-30) 100szt
    Rozumiem, że do białego 20 cm też można je zastosować?
    Czy do ich mocowania potrzebne jest jakieś specjalne narzędzie?
    Czy MED-BUD może coś podpowiedzieć wykonawcy, który nigdy nie mocował tych kołków?
    Czy mocuje się je tak samo w betonie komórkowym jak i w żelbecie?
    Można je mocować przez "placek" kleju?
    Czy w komplecie są jakieś "zatyczki"

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Rozumiem, że do białego 20 cm też można je zastosować?
    Czy do ich mocowania potrzebne jest jakieś specjalne narzędzie?
    Czy MED-BUD może coś podpowiedzieć wykonawcy, który nigdy nie mocował tych kołków?
    Czy mocuje się je tak samo w betonie komórkowym jak i w żelbecie?
    Można je mocować przez "placek" kleju?
    Czy w komplecie są jakieś "zatyczki"
    Jest osadzak do tych kolkow. Popatrz na stronie med-budu.
    W interndcie jest gdzies filmik, jak sie osadza te kolki.
    Zatyczek nie trzeba, ten kolek wkreca sie w styropian, a maly otwor po nim sie piankuje.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Kolor styropianu obojętny. Kołków jeszcze nie stosowałem bo to najnowszy wymysł więc hurtownia wyceniła tak aby sama zarobić.
    Nie neguje pomysłu więc może akurat się sprawdzi bez dekielków..
    Montaż nie odbiega od zwykłego, nawiercić otwór w ścianie tak czy inaczej trzeba.
    Zatyczki tak jak i dekielki podejrzewam że są do dostania ale skoro hurtownia poleciła ten asortyment to należy dopytać u nich.

    Fischer EciTwist to kołek do ciepłego montażu styropianu więc nie wiem o co chodzi z plackiem kleju. Jeśli chodzi o kej to aplikacja obwodowa i do tego dew lub 4 placki kleju.
    Przy budynkach jednorodzinnych parterowych lub z poddaszem do 9m wysokości i styropianie nie większym niż 20cm montaż bez kołków też będzie OK
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Fischer EciTwist to kołek do ciepłego montażu styropianu więc nie wiem o co chodzi z plackiem kleju.
    Chciałem się tylko upewnić, czy te kołki (i ogólnie wszelkie kołki do mocowania styropianu) należy mocować w tym samym miejscu, w którym są placki kleju czy raczej obok. Innymi słowy, czy kołek może (powinien?) przechodzić przez placek?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Jeśli prawidłowo zaaplikujesz klej na płytę sytropianu to nie ma aż tak wielkiego znaczenia którędy wchodzi kołek. On jest po to aby przy wyższych elewacjach powyżej nawet 12m wysokości uniemożliwić zerwanie ocieplenia przez wiatr.
    U Ciebie jest on w zasadzie nie potrzebny
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmarox Zobacz post
    Witajcie
    W tym roku chciałbym zrobić elewację domu.
    Zestaw jaki wybrałem to:

    Swisspor Lambda White Fasada 031 15cm
    Sempre TU 200 klej do styropianu grafitowego i siatki - Proszę doradzić jeśli ten jest zły jakiś zamiennik
    Siatka do styropianu solidna 160g/m2 z hurtowni styropianu (Może zmienić na Caprol'a lub greinplasta siatkę?)


    Potrzebuje jeszcze grunty ponieważ to dom wybudowany w 1990r.
    Grunt mogę nałożyć opryskiwaczem?

    Na chwile obecna tyle wybrałem.
    Potrzebuje jeszcze kołków i czegoś jeszcze?
    Tynk na chwile obecna nie będzie dawany. Możliwe że na wiosnę. Ma to sens czy od razu jechać z tynkiem?
    Dajecie listwę startową czy nie?

    Porady mile widziane. Do ocieplenia 1,5 suporexa 275m.

    Lokalizacja docieplenia: 21-020 Milejów

    Wzięli mnie chłopaki z med-budu w obroty(albo jeden) i ogarnął.
    Wybór:
    Styropian Knauf Etixx Fasada 0,031 15cm
    Caparol Klej do styropianu 190 S 25kg
    Caparol Siatka 160g/m2 Rolka 55m2
    Caparol Klej do siatki 190 szary 25kg
    Fischer SV II Eco-Twist (10-30) 100szt
    No i chyba zostało tylko działać
    Med-bud się zna, złego słowa nie mogę na nich powiedzieć. Siatki bierz Caparola, kołki eco-twist są w porządku, chemię brałem Greinplastu i jest ona po prostu bardzo dobra. Lepiej dopytaj o ten grunt. Jak dom jest dość stary, to może mieć gdzieniegdzie problem z lużnym tynkiem i wtedy trzeba kołkować. Absolutnie nie musi być żadnej listwy startowej czy okapnika. Wygląda to tak sobie, a nierówności można (i należy) wyłapać na pierwszej warstwie. Ale jak wolisz.
    Zastanów się, czy nie daćwięcej niż 15 cm styropianu. Ciśniesz na 031 - po co? Daj 20 cm 032, wyjdzie podobnie w jakości, a dużo cieplej.
    Plastiki do okien (jeśli będzie używał) możesz brać od Bella Plastu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    kołki eco-twist są w porządku
    I ten osadzak też miałeś?

    Rozumiem, że to jest to?
    https://med-bud.pl/kolki-osadzak-do-...4,p732,pl.html

    Widzę, że MEDBUD nawet wypożycza to. Pewnie pod warunkiem zakupu ecotwistów u nich.

    Rozumiem, że potrzebna jedna sztuka dla jednej osoby osadzającej?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Tak, ten osadzak. Ode mnie wzięli ponad 200 zł - inne czasy Leży teraz wśród resztek ecotwistów.

    To wkręcanie kołków jest tak szybkie, że jedna osoba wystarczy. Już lepiej jak jeden wierci otwory wiertarką, a drugi wkręca kołki wkrętarką. Ilość kołków jest inna na płaszczyźnie a inna przy narożnikach (o 50% więcej). Generalnie świetny wynalazek te kołki ecotwist.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xmarox

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Kod pocztowy
    21-020
    Posty
    9

    Domyślnie

    Chciałem właśnie żeby jak najmniejsze straty były. Dlatego 031.
    Miałem pomysł na 20cm 031 ale u mnie w domu afera po co taki gruby że szkoda kasy. Ze jest suporex przestrzeń i połowka + 20cm to za duzo.
    Dobrze że ulegli na 15 bo plan mieli na 12.

    Co do kołków ja wróciłem do normalnych.
    Uznałem że kupować osadzacz który bedzie kosztował 200zł i bedzie sie walał to nie ma sensu a wypozyczenie 10zł/doba tak wiec tez kolorowo nie jest
    Ostatnio edytowane przez xmarox ; 13-09-2022 o 16:39

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmarox Zobacz post
    Chciałem właśnie żeby jak najmniejsze straty były. Dlatego 031.
    Miałem pomysł na 20cm 031 ale u mnie w domu afera po co taki gruby że szkoda kasy. Ze jest suporex przestrzeń i połowka + 20cm to za duzo.
    Dobrze że ulegli na 15 bo plan mieli na 12.
    Afera, że będą na niskie rachunki za ciepło?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xmarox

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Kod pocztowy
    21-020
    Posty
    9

    Domyślnie

    Że 20cm to za gruby...wystarczy 12
    A żeby zrobic 20 to dużo kasy.
    5tys roznicy. Tylko pytanie kiedy to sie zwróciłoby?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Tak, ten osadzak. Ode mnie wzięli ponad 200 zł - inne czasy Leży teraz wśród resztek ecotwistów.
    MEDBUD ma 4 różne oferty na osadzaki, więc pewnie miałeś inny model.
    Są oferty "do 26 cm" i "do 40 cm". Podana wartość to pewnie nie jest grubość styropianu tylko odległość od głębokości otworu w ścianie do powierzchni styropianu? Czyli przy styropianie 20 cm chyba należy wybrać ten większy osadzak.

    A swoją drogą ciekawe czym się różnią te dwa?
    https://med-bud.pl/kolki-osadzak-do-...4,p733,pl.html
    https://med-bud.pl/kolki-fischer-osa...4,p472,pl.html
    Zdjęcia wyglądają identycznie.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    MEDBUD ma 4 różne oferty na osadzaki, więc pewnie miałeś inny model.
    Są oferty "do 26 cm" i "do 40 cm". Podana wartość to pewnie nie jest grubość styropianu tylko odległość od głębokości otworu w ścianie do powierzchni styropianu? Czyli przy styropianie 20 cm chyba należy wybrać ten większy osadzak.

    A swoją drogą ciekawe czym się różnią te dwa?
    https://med-bud.pl/kolki-osadzak-do-...4,p733,pl.html
    https://med-bud.pl/kolki-fischer-osa...4,p472,pl.html
    Zdjęcia wyglądają identycznie.
    Nie no. Jeden osadzak jest do kołków, które trzymają styropian o grubościach od 10 do 30 cm, a drugi jest powyżej 30 cm, ale nie więcej niż 40 cm. Te dwa osadzaki różnią się tym, że jeden to oryginał, a drugi "zamiennik"

    Nie mam pojęcia, jak spasowany jest zamiennik, mam oryginał i wszystko hulało podczas osadzania. Być może, choć nie wiem, między nimi nie ma żadnej różnicy, a moze jest. "Rocket science" to to nie jest.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmarox Zobacz post
    Że 20cm to za gruby...wystarczy 12
    A żeby zrobic 20 to dużo kasy.
    5tys roznicy. Tylko pytanie kiedy to sie zwróciłoby?
    Daj 20 cm, inaczej szybko pożałujesz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    xmarox

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Kod pocztowy
    21-020
    Posty
    9

    Domyślnie

    Co masz na myśli? Koszty ogrzewania?

  18. #18

    Domyślnie

    Pół metra styropianu od razu połóż, po co zatrzymywać się na 20.
    Wejdź na stronę ciepło właściwe i wklep sobie swój dom z 20 cm tego samego styropianu i 15 cm tego samego styropianu i porównaj sobie koszty ogrzewania i będziesz wiedział czy wywalać dodatkowo 5 tyś zł. Możesz porównać też opór cieplny tych dwóch ścian i zobaczysz wtedy ile % da ci te dodatkowe 5 cm styropianu.

    Moim zdaniem lepiej skupić się na tym żeby nawet te 15 cm styropianu było bardzo dobrze przyklejone tj bez żadnych kominów powietrznych na ścianie albo bez żadnych szpar od kołków, miedzy płytami i itd. A te 5 tyś z różnicy tego styropianu przeznaczyć na docieplenie dachu/wymianę drzwi czy cokolwiek innego co da więcej.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał xmarox Zobacz post
    Co masz na myśli? Koszty ogrzewania?
    Tak.

    Styropian jest tylko jedną ze składowych elewacji. Jak dasz dodatkowe 5 cm, to zapłacisz o 30% więcej, ale za sam styropian - reszta kosztó pozostanie dokładnie taka sama. Gdybyś chciał to poprawiać w przyszłości i dodać 5 czy 10 cm, to musiałbyś właściwie kłaść elewację na nowo. A tego nie zrobisz, bo właśnie zysk za mały w stosunku do kosztów takiej imprezy.

    michal_kopaczewski radzi przyłożyć się do dokładnego położenia 15 cm styropianu - zawsze należy zadbać o detale przy izolacjach wszelkiego typu. Nie wiem gdzie tu logika. Drzwi zawsze możesz wymienić, dach czy strop też zrobisz niezależnie od elewacji.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    Styropian jest tylko jedną ze składowych elewacji. Jak dasz dodatkowe 5 cm, to zapłacisz o 30% więcej, ale za sam styropian - reszta kosztó pozostanie dokładnie taka sama. Gdybyś chciał to poprawiać w przyszłości i dodać 5 czy 10 cm, to musiałbyś właściwie kłaść elewację na nowo. A tego nie zrobisz, bo właśnie zysk za mały w stosunku do kosztów takiej imprezy.
    Ale te zapłacone 30% nie przełoży się na 30% niższe rachunki, trzeba to przeliczyć i podjąć decyzję czy taka inwestycja się zwróci w rozsądnym czasie czy może warto zrobić za te pieniądze coś co da więcej oszczędności? O to mi chodziło i pisałem, że najlepiej to przeliczyć albo chociaż sprawdzić w jakimś programie.

    Zależnie od konfiguracji ale np docieplenie poddasza użytkowego też nie jest tanią imprezą- musisz zerwać przecież cała zabudowę aby coś tam dołożyć.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post

    michal_kopaczewski radzi przyłożyć się do dokładnego położenia 15 cm styropianu - zawsze należy zadbać o detale przy izolacjach wszelkiego typu. Nie wiem gdzie tu logika. Drzwi zawsze możesz wymienić, dach czy strop też zrobisz niezależnie od elewacji.
    Radzę najpierw przeliczyć czy dokładanie tych 5 cm się opłaci. Moja uwaga odnośnie detali jest stąd, że zauważyłem wśród ludzi przekonanie że jak się dom obłoży styropianem to już 100% sukcesu i będzie fajnie i cieplutko, a tak nie jest i ważna jest też jakość wykonania. Możliwe, że OP o tym wie ale warto to mówić
    .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony