dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie Krzywy chudziak.

    Witam.
    Wylewałem w sobotę chudziaka, z ręką na sercu przyznam się, że dałem ciała po całości, miejscami różnica wynosi 5-6 cm. Docelowo miała przyjść na to folia, styropian 10 cm, podłogówka i wylewka.
    Z racji, że chudziak jest tak nierówny nie mogę kłaść bezpośrednio styropianu na niego. Jakie sposoby wyrównania chudziaka polecicie? Samopoziom? Piach? Czy podkładać cieńszy styropian w dołkach? Dziękuję za pomoc i pozdrawiam muratorów

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Piach rozwiąże sprawę. Jeśli nie masz obsadzonych drzwi i okien balkonowych to rozważ zwiększenie styropianu do min. 15cm.
    Przy podłogówce to bardzo ważne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Opcja najbardziej poprawna (ale też droższa i trochę bardziej pracochłonna): oczyszczenie betonu szczotką drucianą np. na szlifierce z luźniejszych elementów czy mleczka cementowego, zadziory wystające ponad górną powierzchnię płyty ściąć tarczą do betonu a dołki zwilżyć i wypełnić masą naprawczą do betonów typu PCC (np. ceresit cx20) do równego, przez 3 dni utrzymywać wilgoć. Po 3 dniach będzie równa i solidnie zespolona powierzchnia gotowa do dalszej pracy. Te 3 dni to w przypadku masy szybkowiążącej jak cx20. Jeśli beton był zrobiony niskiej klasy to taką masę trzeba zmieszać z piaskiem kwarcowym np. 1:1.

    Opcja najtańsza i łatwiejsza choć w ostatecznym rozrachunku trochę upierdliwa: dołki równać piachem. Trzeba pracować systematycznie z uwagą, tak aby sukcesywnie przykrywać wyrównaną warstwę piasku, ziarenka piasku lubią być niesforne, łatwo zasysają się miedzy ruszające się płyty styropianu, etc. Dobrze jest płyty kleić pianką albo piasek przykryć dodatkową folią przed układaniem styro.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Żadnej folii no chyba że styropian ma klawiszować a po ułożeniu podłogówki podnosić się. Kleić płyty sukcesywnie równając powierzchnię.
    To tylko pierwsza warstwa. Najlepiej złapać poziom metalową listwą a następnie rozsypać piasek i przeciągnąć łatą, ( równą deską ) rozprowadzając go równomiernie do poziomu.
    Następnie umieszczać płyty klejąc je do powierzchni z której usuniemy piasek.

    Inną metodą jest poziomowanie płytami za pomocą kleju do styropianu. Łapiąc poziom kleimy płyty na 4 lub 6 placków do posadzki tak jak do elewacji.
    Metoda prostsza od piasku
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za porady. Folie muszę dać tak czy siak jako hydroizolację.
    A jakie zdanie o wyrównaniu powierzchni styropianem granulowanym?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    PS. Poziomowanie płytami.
    Jakie płyty masz na myśli?

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za porady. Folie muszę dać tak czy siak jako hydroizolację.
    Jako hydroizolację na chudziaka daj papę termozgrzewalną.
    To spowoduje że będzie ona trwała i będziesz miał możliwość wypoziomowania podłogi. W innym przypadku piasek i szorstka betonowa płyta spowoduje że po pół roku z folii zostaną tylko strzępy.
    Poziomowanie płytami oczywiście styropianu.
    Poziomowanie granulatem też jest ok ale jest on mniej stabilny np. od piasku więc to mozolna zabawa.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 13-09-2022 o 18:44
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wylewałem w sobotę chudziaka, z ręką na sercu przyznam się, że dałem ciała po całości, miejscami różnica wynosi 5-6 cm. Docelowo miała przyjść na to folia, styropian 10 cm, podłogówka i wylewka.
    Folia powiadasz?
    Cytat Napisał janzar Zobacz post
    Ale nawet abstrahując od tego, że powinna być papa (albo porządna masa z zatopioną siatką, co jest w sumie produkcją papy na miejscu). To jak zamierzasz, przy tak krzywym chudziaku, połączyć papę spod ścian z hydroizolacją na chudziaku?
    Jak chcesz mieć dobrze, to trzeba zeszlifować do poziomu hydroizolacji pod ścianami.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Panowie, zostałem bez bazy
    Temat wydawał się prosty - piach, folia, styropian) albo styropian granulkowany a zrobił się temat rzeka (

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Panowie, zostałem bez bazy .
    Temat wydawał się prosty - piach, folia, styropian) albo styropian granulkowany a zrobił się temat rzeka (tak przypuszczalem).
    Jest elektrykiem, a chciałem popłynąć w głębiny posadzek

  11. #11

    Domyślnie

    Daj styrobeton na wyrównanie, na to folia styropian i wylewka.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za porady. Folie muszę dać tak czy siak jako hydroizolację.
    A jakie zdanie o wyrównaniu powierzchni styropianem granulowanym?
    Wyobraź sobie jak będziesz wykonywać pracę, krok po kroku, w szczegółach.
    Jeśli będziesz w stanie zorganizować sobie pracę tak aby piasek czy granulat utrzymał poziom nie przesypywał się gdzieś, wpadał między płyty, etc. to rób.
    Osobiście wolałbym podzielić pracę na dwie czynności - wyrównać powierzchnię masą do betonów tak aby na całej powierzchni uzyskać w miarę równą stabilną powierzchnię na dzień dobry, a potem ułożyć styropian bez spiny. Pomijam, że u siebie chcę położyć na betonie normalną hydroizolację a ta wymaga stabilnego twardego podłoża.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mateusz2219@wp.pl

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Boruja Kościelna
    Kod pocztowy
    64-300
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Wyobraź sobie jak będziesz wykonywać pracę, krok po kroku, w szczegółach.
    Jeśli będziesz w stanie zorganizować sobie pracę tak aby piasek czy granulat utrzymał poziom nie przesypywał się gdzieś, wpadał między płyty, etc. to rób.
    Osobiście wolałbym podzielić pracę na dwie czynności - wyrównać powierzchnię masą do betonów tak aby na całej powierzchni uzyskać w miarę równą stabilną powierzchnię na dzień dobry, a potem ułożyć styropian bez spiny. Pomijam, że u siebie chcę położyć na betonie normalną hydroizolację a ta wymaga stabilnego twardego podłoża.

    Czyli miejsca które mi "nie wyszly" mogę śmiało uzupełniać masą do betonu?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Czyli miejsca które mi "nie wyszly" mogę śmiało uzupełniać masą do betonu?
    Tak jak opisałem wcześniej w opcji najbardziej poprawnej - tak jak bym to robił.
    Zresztą niedługo sam się przygotowuję do układania hydroizolacji pod podłogę a beton ma w kilku miejscach zagłębienia/ubytki, które tak właśnie planuję uzupełnić przed nanoszeniem izolacji.

    Koledzy podali alternatywy. Ja mam trochę inne podejśćie do hydroizolacji, więc bym tak nie robił, ale jak one będą dobrze zrobione to też spełnią zadanie wypoziomowania styropianu.
    Ostatnio edytowane przez maaszak ; 15-09-2022 o 11:50
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony