dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Tłumik akustyczny - czy można zastosować dwa obok siebie ?

    Cześć,
    moja instalacja to stary 10 letni dospel luna 200. Centralka dokładnie czyszczona teraz - ale słychać ,że wentylator od nawiewu do pokojów nie jest już w idealnym stanie i go już nieco słychać.

    Instalacja ma bardzo krótkie kanały wywiewne - od puszki rozdzielczej do kuchni lecą 3 nitki pe-flex fi75 - każda maks 3,5 - 4m , do łazienki jest jeszcze krócej bo to 3 nitki po maks 2m. - dopiero do wiatrołapu jest dalej bo ok 6 metrów dwie nitki.

    Do pokojów wcale nie jest dalej - bo mam dwa anemostaty w salonie - do każdego po 3 nitki maks 3 metrowe / sztuka . Do pokoju mam dwie nitki ok 5m. Do sypialni jedna nitka ale dłuższa ok 8m.

    Kanały główne także b. krótkie
    -czerpnia ok 2,5m termoflex ,
    - wyrzutnia - 1m sztywny.
    - termoflexy główne do puszek rozdzielczych nawiew / wywiew ok 4m.


    Problem taki ,że bez tłumika akustycznego - mega słychać wentylator i taki huk z instalacji , po zastosowaniu tłumika fi 150 90 cm - okrągły na rurze spiro - jest dużo dużo ciszej - jednak teraz wieczór / cisza - jednak słychać nieco w sypialni.

    Czy można zastosować drugi filtr akustyczny koło pierwszego ( jest zamontowany 1 m od rekuperatora na kanale głównym nawiewnym ) ?
    Chyb ,że problem jest z wywiewem i to niesie ? Pewnie zmiana centralki załatwiłaby problem bo luna z natury jest głośna - ale póki co nie mam na to funduszy.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    wymień łożyska w wentylatorach. Koszt to pewnie ok 5zł za sztukę. Powinno pomóc

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    wymień łożyska w wentylatorach. Koszt to pewnie ok 5zł za sztukę. Powinno pomóc
    tak - też o tym pomyślałem - ale szczerze nie chce mi się już tego rozbrajać - gdyż chce wymienić tą stara lunę na coś nowszego opartego na ERV wymienniku - na wiosnę.
    Myślę zatem jak tanim kosztem "zaleczyć" sprawe na jesien i zimę - stąd pomyślałem o drugim tłumiku - tylko pytanie czy można szeregowo zastosować dwa tłumiki akustyczne na nawiewie - czy to nie bedzie wiązało się ze spadkami itd ?

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    i jeszcze małe pytanie - czy hałas z części wywiewnej z domu - może się przełożyć na hałas na nawiewie do pokoi ?
    tz. krótkie przewody z łazienki ?

  5. #5

    Domyślnie

    Można stosować tłumiki szeregowo.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    a gdzie najlepiej go umieścić ? Zaraz za reku czy może zaraz przed skrzynką rozdzielczą ?

  7. #7

    Domyślnie

    Jak najbliżej źródła hałasu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony