dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Vitodens 100-W B1KF - zrozumienie sposobu eksploatacji

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W B1KF - zrozumienie sposobu eksploatacji

    Drodzy forumowicze i eksperci,

    Proszę uprzejmie o pomoc w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: W jakim trybie eksploatacji jest skonfigurowany mój kocioł Vitodens 100-W B1FK?


    Z instrukcji odczytuję że są 4 możliwości:
    1. Eksploatacja pogodowa
    2. Eksploatacja stała z programem czasowym
    3. Eksploatacja sterowana temperaturą pomieszczenia
      1. Eksploatacja stała opcjonalnie z regulatorem sterowanym temperaturą pomieszczenia
      2. Regulator Open-Therm
    4. Regulacja temperatury w pomieszczeniu z modulacją/bez modulacji


    Wydaje mi się że kocioł działa w trybie 3a. Wnioskuję to na zasadzie eliminacji:
    • nie mam zamontowanego czujnika temperatury zewnętrznej. Chyba niemożliwe żebym nie zauważył - nie zamawiałem takowego, ani nie miałem niczego montowanego na elewacji. W menu głównym nie mam pozycji "P.3 Krzywa grzewcza." - To chyba dobitnie wyklucza eksploatację pogodową.
    • W menu głównym nie mam pozycji "P.4 Program czasowy" co wyklucza eksploatację z programem czasowym?
    • Nie mam żadnego regulatora Open-Therm ani ViCare, co eliminuje opcje 3b. i 4.? A przynajmniej żadnych nie zamawiałem, ani nie widziałem aby były montowane.


    Czy znajdzie się śmiałek, który byłby w stanie potwierdzić / obalić moje domniemania?


    Jeżeli rzeczywiście kocioł jest ustawiony w trybie "Eksploatacja stała opcjonalnie z regulatorem sterowanym temperaturą pomieszczenia" to czy mógłbym prosić o wyjaśnienie zasady jego działania?
    W szczególności: "Sterowana temperaturą pomieszczenia" - którego pomieszczenia? Tego w którym zainstalowany jest kocioł? Bo w obiegu grzewczym mam łącznie 6 grzejników w 6 pomieszczeniach i nie widzę żadnej opcji aby kocioł mógł "wiedzieć" jakie są w nich temperatury... Instalator tłumaczył że "moc grzania" kotła zależy od temperatury wody na powrocie obiegu. Brzmi sensownie, ale nigdzie w instrukcji nie udało mi się znaleźć potwierdzenia. Pomocy!

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w trybie stalotemperaturowym automatyka kotła pilnuje wymaganje temperatury na wyjściu z kotła. Temperatura powinna byc tak dobrana by zapewnic komfort cieplny w pomieszczeniach przy zewnętrznej temepraturze obliczeniowej. automatyki nie inetresuje wtedy temperatura w pomieszczeniach. Instalcja pownna byc tak zrobiona by ograniczyć doply ciepła do grzejników (np: głowice na grzejnikach). W tym trybie mozna zastosowac opcjonalnie termostat ktory mierzy temeprature w pomieszczeniu i "mowi" do kotła grzej gdy temperatura pomieszczenia jest niższa od wymaganej lub "nie grzej" gdy jest wyższa. Tryb stałotemperaturowy jest najmniej ekonomicznymi najmniej komfortowy z dostępnych trybów pracy ale za to łatwy do wytłumaczenia klientowi przez instalatora. Pozwala tez łatwo ukryć błędy wykonania instalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!

    Nie wiem jednak czy w pełni ją zrozumiałem...

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    w trybie stalotemperaturowym automatyka kotła pilnuje wymaganje temperatury na wyjściu z kotła. Temperatura powinna byc tak dobrana by zapewnic komfort cieplny w pomieszczeniach przy zewnętrznej temepraturze obliczeniowej. automatyki nie inetresuje wtedy temperatura w pomieszczeniach.
    Czyli rozumiem że w tym trybie wysokość temperatury ustawiona na wyświetlaczu kotła oznacza do jakiej temperatury zostanie podgrzana woda na wyjściu kotła, zgadza się?

    Ponadto: jeżeli mój kocioł działa w trybie stałotemperaturowym, to dlaczego nie mam dostępu do programu czasowego (P.4)?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    tak, kocioł będzie utrzymywał ustawioną temperaturę cały czas póki jest zwarta zworka na wtyku 96. Tona zewnętrznym sterowniku ustawiamy czasy pracy dla trybu stałotemperaturowego. Opisane czasy są tylko dla trybu pogodowego.
    .

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał r4czek Zobacz post
    Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź!

    Nie wiem jednak czy w pełni ją zrozumiałem...



    Czyli rozumiem że w tym trybie wysokość temperatury ustawiona na wyświetlaczu kotła oznacza do jakiej temperatury zostanie podgrzana woda na wyjściu kotła, zgadza się?

    Ponadto: jeżeli mój kocioł działa w trybie stałotemperaturowym, to dlaczego nie mam dostępu do programu czasowego (P.4)?
    tak zgadza się, będzie utrzymywał wymagana temepraturę. Tryby czasowe dostepne sa dla trybu pogodowego. Dla trybu stałotemperaturowego ustawiamy 2 temepratury zasilania a za przełączanie ich w trybie czasowym odpowiada zewnętrzny termostat.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony