dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Ile teraz kosztuje budowa domu?

    Witajcie!

    Po kilkunastu latach wracam do budowy i ... chyba nie wiem gdzie jestem.

    Koszt budowy domu (doprecyzuję - chodzi mi o koszt ekipy murarskiej) wzrósł ponad 5-krotnie.

    Dlatego mam pytanie - ile obecnie kosztują Was ekipy murujące?

    Dla uproszczenia - chodzi o dom parterowy z poddaszem (czyli ścianka kolankowa wchodzi w grę), dach dwuspadowy, strop, oczywiście fundamenty. Wymiar 7x10 (o ile ma to znaczenie).
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Budowałeś dom, a zadajesz pytania o koszty jak gdyby to byłą Twoja pierwsza budowa. Myślisz, że jakaś ekipa wyceniłaby robociznę na podstawie informacji, które są powyżej?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Nie bądź taki surowy Ratpaw

    Ogólne pytanie = ogólna odpowiedź. Koszt jest silnie uzależniony od dostępności ekip i regionu. Za 3-miesięczne prace nie szykowałbym mniej niż 50 tys., ale i propozycje na 100 tys. też pewnie zobaczysz. Sky is the limit. Ciekawe jak będą skomleć za rok lub dwa.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie bądź taki surowy Ratpaw

    Ciekawe jak będą skomleć za rok lub dwa.
    Bardzo głośno będą skomleć. Widełki zapewne będą zaczynać się od 150tys.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Bardzo głośno będą skomleć. Widełki zapewne będą zaczynać się od 150tys.
    Na pewno
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Budowałeś dom, a zadajesz pytania o koszty jak gdyby to byłą Twoja pierwsza budowa. Myślisz, że jakaś ekipa wyceniłaby robociznę na podstawie informacji, które są powyżej?
    Heh! Nie chodzi mi o mega precyzję, a o rząd wielkości. I mam wrażenie, że takie informacje wystarczają ekipom (znaczy po dyskusji z nimi widzę, że wielkość domu ma niewielkie znaczenie, raczej jego konstrukcja czyli ile ma rogów, jaki dach itp).

    Anyway - dzięki Sativum - mam właśnie wycenę z takiego przedziału (a dokładniej 70 kzł) i chciałem to zweryfikować. Ta sama ekipa 15 lat temu brała za bardzo podobny dom 13 tys zł ...
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jedni biorą 70, a drudzy za to samo 150. Natomiast 15 lat temu o była inna epoka
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Szok naj najbardziej uzasadniony. Każdego roku koszty budowy wzrastały blisko 10%.

  9. #9

    Domyślnie

    W dobie dzisiejszej inflacji budowac dom to trzeba być odważnym Chyba, że ma się ogromną gotówkę na dom. Znam osobę, która słuchajcie kupiła dom za gotówkę Może i Wam się też uda.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek Pijowczyk Zobacz post
    W dobie dzisiejszej inflacji budowac dom to trzeba być odważnym Chyba, że ma się ogromną gotówkę na dom. Znam osobę, która słuchajcie kupiła dom za gotówkę Może i Wam się też uda.
    Bajania wiejskiej baby...
    To dobra inwestycja. Zwłaszcza wobec leżenia $$$ na koncie lub w skarpecie
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek Pijowczyk Zobacz post
    W dobie dzisiejszej inflacji budowac dom to trzeba być odważnym Chyba, że ma się ogromną gotówkę na dom. Znam osobę, która słuchajcie kupiła dom za gotówkę Może i Wam się też uda.
    Żeby trzymać pieniądze i/lub nie brać kredytu oprocentowanego znacznie poniżej inflacji (jak ktoś ma możliwość i zdolność kredytową), to trzeba nie umieć liczyć. Zwłaszcza przy ciągle szalejących cenach najmu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    To dobra inwestycja. Zwłaszcza wobec leżenia $$$ na koncie lub w skarpecie
    Dzisiaj ?? bez sensu , za chwile te domy będzie można kupić po 60% ceny , jak kredytobiorcy z LTV 120% zaczną wymiękać
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dzisiaj ?? bez sensu , za chwile te domy będzie można kupić po 60% ceny , jak kredytobiorcy z LTV 120% zaczną wymiękać
    nie ma takiej opcji..... nikt nie sprzeda domu po niżej kosztów.Nie dojedzą, nie pojadą na wczasy a na kredyt muszą mieć. Takie małe niewolnictwo

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał woan Zobacz post
    nie ma takiej opcji..... nikt nie sprzeda domu po niżej kosztów.Nie dojedzą, nie pojadą na wczasy a na kredyt muszą mieć. Takie małe niewolnictwo
    Dokładnie. Dopóki komornik nie zlicytuje to nikt za półdarmo się nie pozbędzie nieruchomości. A nawet po licytacji jeszcze będzie do bólu mieszkał. Kolega kupił dom na licytacji komorniczej to wprowadził się grubo po 2 latach.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    A nawet po licytacji jeszcze będzie do bólu mieszkał. Kolega kupił dom na licytacji komorniczej to wprowadził się grubo po 2 latach.
    Jak to dokładnie wyglądało? Wojna z lokatorami? To była jakaś rodzina?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jak to dokładnie wyglądało? Wojna z lokatorami? To była jakaś rodzina?
    Starsze małżeństwo z jeszcze starszą matką... Żeby nie to że babci się zmarło to pewno jeszcze by wojowali. Nie jest tak łatwo w tym kraju eksmitować kogoś.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarcinU Zobacz post
    Witajcie!

    Po kilkunastu latach wracam do budowy i ... chyba nie wiem gdzie jestem.

    Koszt budowy domu (doprecyzuję - chodzi mi o koszt ekipy murarskiej) wzrósł ponad 5-krotnie.

    Dlatego mam pytanie - ile obecnie kosztują Was ekipy murujące?

    Dla uproszczenia - chodzi o dom parterowy z poddaszem (czyli ścianka kolankowa wchodzi w grę), dach dwuspadowy, strop, oczywiście fundamenty. Wymiar 7x10 (o ile ma to znaczenie).
    Dom w Malinówkach 11A (zobacz sobie projekt w necie, ok 120m powierzchni użytkowej, 150 po podłogach, poddasze, jedno okno dachowe, wiata). Kilka wycen między 55 a 65 tysięcy netto i kilka wycen po 100-120 tysięcy netto. Te pierwsze od ekip, które realnie miały czas (tzn. miały czas po co najmniej 12-18 miesiącach), te drugie to zazwyczaj bez konkretnego terminu więc zakładam, że szukali frajera, który przepłaci.
    Wyceny robione wiosną 2021, Opolskie. Teraz może być inaczej.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dzisiaj ?? bez sensu , za chwile te domy będzie można kupić po 60% ceny , jak kredytobiorcy z LTV 120% zaczną wymiękać
    JEŚLI kredytujesz się ORAZ nie jest się w stanie spłacać. Dodałeś też LTV 120%. To duże założenia.

    Wypowiedź jednak dotyczyła spożytkowania gotówki, która ostro od ponad roku traci na wartości. Budowa, zwłaszcza pod lokale użytkowe to dobra opcja. Kluczem jest tu jednak lokalizacja.

    Cytat Napisał woan Zobacz post
    nie ma takiej opcji..... nikt nie sprzeda domu po niżej kosztów.Nie dojedzą, nie pojadą na wczasy a na kredyt muszą mieć. Takie małe niewolnictwo
    Jak nie ma się noża na szyi to się nie sprzedaje poniżej kosztów. Do takiego etapu może, ale nie musi dojść na skalę pozwalającą kupować za 60% ceny. Ostatnie dwa lata to nowa ekonomia - masowy dodruk, wysoka inflacja, niskie bezrobocie.

    Cytat Napisał Kirin Zobacz post
    Kilka wycen między 55 a 65 tysięcy netto i kilka wycen po 100-120 tysięcy netto. Te pierwsze od ekip, które realnie miały czas (tzn. miały czas po co najmniej 12-18 miesiącach), te drugie to zazwyczaj bez konkretnego terminu więc zakładam, że szukali frajera, który przepłaci.
    Wyceny robione wiosną 2021, Opolskie. Teraz może być inaczej.
    Zgadzam się z wnioskami.
    Ostatnio edytowane przez Sativum ; 17-10-2022 o 11:56
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony