dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dzikusisko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    32

    Domyślnie Wełna na poddasze.

    Witam.

    Dom 14x10, dwuspadowy dach, bez deskowania, pokrycie dachówką ceramiczną, poddasze nieuzytkowe - służy za strych. Strop teriva >>> 10 cm styropian >>> 8 cm mixokreta. Ściany szczytowe pustak 25cm + 20cm steropianu białego

    No i moja zagwostka jest taka... bo 3 lata nie mam ocieplonego poddasza i jakoś wielce nie narzekałem, ale na dłuższą metę to chyba nie jest dobry pomysł... Jak by nie patrzeć, wewnętrzne ściany szczytowe robią za ogromne mostki termiczne, nie sprawdzałem, chociaż jakoś nie czułem tego na niższej kondygnaci, by ściana była chłodniejsza... może i była, kto wie... w tym sezonie sobie to uświadomiłem... tak czy siak, nie zamierzam poddasza robić użytkowego przez najblizsze 15 lat, jeśli w ogóle kiedyś. Nie zamierzam tam kłaść karton gipsów.

    Chcę pokryć przestrzenie między krokwiami (8x17) wełną z rolki 15 cm... i to wszystko... sznurek i jakaś folia by się wełna nie siepała na głowę wiem że krokwie będą jakimś tam mostkiem termicznym. Gdybym miał tam mieć pokoje nawet bym się nie zastanawiał i krokwie przykrył drugą warstwą i dał karton gips... no ale znowu drewno to nie beton.

    Nie pytam czy tak może być, bo na pewno może... tylko czy to ma jakiś sens? taki półśrodek? Mój murarz mi powiedział że mógł bym sobie ocieplić szczyty od wewnątrz i też bym osiągnął podobny efekt - patrząc tylko z punktu widzenia niższej kondygnacji.

    W sumie to nie wiem o co pytam... chyba o opinie

  2. #2

    Domyślnie

    Niestety źle podszedłeś do sprawy.

    Jeśli nie planowałeś wykańczać poddasza to w strop należało dać przynajmniej 20-25cm styropianu. W tym momencie masz 20 cm na ścianie, a tylko 10 w stropie. MAŁO !
    Jedna warstwa wełny zrobi różnicę, ale cudów nie będzie. Za dużo mostków. Zaczynając od braku ciągłości izolacji. Ścianę szczytową ociepla się również od góry przed wykonaniem dachu. Na ten moment zostaję farbowanie lisa.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Jeśli w przyszłości na poddaszu nie planujesz graciarni lub go użytkować to wełnę połóż na podłodze poddasza. Mniej jej wyjdzie.
    Ogólnie jeśli to strop Teriva to w zależności od pustaków jest to strop dość ciepły. Najważniejsze to ocieplić dobrze wieniec czyli ściany od zewnątrz plus te 20cm wełny na podłodze poddasza
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dzikusisko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    32

    Domyślnie

    Co do błędów to faktycznie... jak się brałem za projektowanie i budownie to nie do końca wiedziałem co i jak...

    Niestety ocieplanie stropu teraz nie wchodzi w grę :/

    Tam jest konkretne składowisko wszelkiej maści... wszystkiego to jest dobre 120m2 strychu... zimą nawet służyło jako "suszarnia" do drewna i warsztat stolarski. Podłoże musi być "użytkowe"

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    To ocieplanie między krokwiami i do tego folia paroszczelna,,,,, zwykła żółta.
    Ocieplenie podwiązać sznurkiem pomiędzy krokwiami aby nie spadało

    Jeśli gratów nie ma aż tak dużo a na stropie jest tylko beton czyli zalewane legary Terivy to można położyć jeszcze 10cm styropianu i podłogę na legarach lub wylewkę z miksokreta. Ale to ostateczność, Grunt to wełna między krokwiami.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 18-09-2022 o 09:15
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dzikusisko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    kalisz
    Kod pocztowy
    63-700
    Posty
    32

    Domyślnie

    Nie nie, strop teriva, zalany betonem, czarna gruba folia, 2x styropian 5cm, 6 cm mixokreta.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michał Ursa

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-520
    Posty
    23

    Domyślnie

    Dzień Dobry

    Z punktu widzenia przewodności cieplnej (ale tylko tego punktu) jakakolwiek izolacja ma sens.
    Ale naprawdę przysłowiowe niemal mityczne „15 cm izolacji” to za mało nie tylko żeby mówić o spełnieniu aktualnych Warunków Technicznych, ale żeby poczuć komfort i ulgę na rachunkach.
    Należy jednak mieć na uwadze, że sama termika to za mało.
    Przydałoby się wiązać pod uwagę:
    • warunki wilgotnościowe
    • ekonomikę
    • czas wykonania
    • plany na przyszłość
    Jeśli to poddasze wykorzystywane było jako nieużytkowe (zimne) to przy dołożeniu jakiejkolwiek izolacji trzeba wziąć pod uwagę rodzaj konstrukcji dachu (sposób jego wentylacji). Tu można nieświadomie popełnić bolesne w skutkach pomyłki.
    Kupując materiał zamawiając ekipę, wnosząc sprzęt raz po 15 cm może się okazać, że późniejsze „dokładki” izolacji będą bardzo kosztowne.
    Zapraszam do kontaktu ([email protected]) , chętnie pomogę w doorze izolacji

    Pozdrawiam
    Michał

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Jeżeli przez najbliższe 15 lat nie zamierzasz użytkowac poddasza to połóż wełnę na stropie. Wówczas nie będziesz niepotrzebnie dogrzewał części nieużtkowej strychu a kubatura ogrzewanej części budynku będzie najmniejsza.
    Polecałbym Ci użycie wełny skalnej Toprock premium
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony