dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 85
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Są jakieś perspektywy do tysiaka do ogrzewania prądem:
    https://www.google.com/amp/s/www.inf...asady.html.amp

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    593

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Są jakieś perspektywy do tysiaka do ogrzewania prądem:
    https://www.google.com/amp/s/www.inf...asady.html.amp
    Coś nie tak z linkiem jest

  3. #43

  4. #44

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Są jakieś perspektywy do tysiaka do ogrzewania prądem:
    To ja z kominka robię główne źródło ogrzewania
    Będzie dodatek węglowy - 3K.
    Pozdrawiam miłośników domów bez kominów

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ja z kominka robię główne źródło ogrzewania
    Będzie dodatek węglowy - 3K.
    Pozdrawiam miłośników domów bez kominów
    W kominku będziesz palił węglem?
    Ja więcej zaoszczędziłem na niebudowaniu komina niż wynosi jakikolwiek dodatek.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W kominku będziesz palił węglem?
    Nie.
    https://twitter.com/a_Brzozka/status...4VJTA2sM73D0FQ

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ja z kominka robię główne źródło ogrzewania
    Będzie dodatek węglowy - 3K.
    Pozdrawiam miłośników domów bez kominów
    Mi brakuje około 1kkWh rocznie. Tyle co nic za rok już żadnych dotacji nie będzie - skończą się zaraz po wyborach i trzeba będzie zapełniać puste skarbce.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post

    Ci co posiadają PV dostaną dodatek źródeł energii innych niż EE?
    No chyba też nie powinni.

  10. #50

    Domyślnie

    Żeby dostać te 3k musisz mieć źródło ogrzewania na węgiel.
    Kominek takim nie jest.
    Nie ważne jest czy te 3k wydasz na węgiel czy nie.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Żeby dostać te 3k musisz mieć źródło ogrzewania na węgiel.
    Ustawa twierdzi inaczej.
    1. Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi,

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ja z kominka robię główne źródło ogrzewania
    Będzie dodatek węglowy - 3K.
    Pozdrawiam miłośników domów bez kominów
    Ile kosztowała ta koza wraz z kominem i w ogóle wszystkim?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ile kosztowała ta koza wraz z kominem i w ogóle wszystkim?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Komin Jawar Izostatyczny - 1700 zł z dostawa
    Klinkier 160 x 1,5zł= 256
    Zaprawa do klinkieru 8x30=240
    Koza, sznur, farba (pomalowałem własnoręcznie sprayem wysokotemperaturowym), rury do przyłączenia - 1500zl
    Pesymistycznie liczę, ze 1300 robocizna, doprowadzenie powietrza i obróbka blacharska bo ani dekarz, ani ekipa od SSO nie rozbijali mi ceny tak szczegółowo.

    Ale nawet jakbym kupił nową kozę np. Romotop Evora (nad którą długo się zastanawiałem i ciągle nie wykluczone, że zawita u mnie kiedyś - jest jednak taka nijaka, zwykła, ale za to ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz i jest szczelna) za 3,5 tys. to wyszłoby mi z 7,5K zł.
    Teraz pewnie ceny x1,5 albo i x2 przy takich cenach gazu, węgla i możliwości zbierania chrustu.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Teraz pewnie ceny x1,5 albo i x2 przy takich cenach gazu, węgla i możliwości zbierania chrustu.
    No to pomijając aspekty bezpieczeństwa i "uroku ognia" w salonie, nigdy się to nie zwróci.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No to pomijając aspekty bezpieczeństwa i "uroku ognia" w salonie, nigdy się to nie zwróci.
    Żeby ocenić, czy/kiedy sie zwróci trzeba porównać z alternatywną metodą zaspokojenia tych samych potrzeb. Gdyby uznać, że alternatywą jest agregat - to na dzień dobry jestem na zero. Jak zaraz mi przyniesie 3K zł na konto - to już te 2K zł jestem do przodu (zakładając, że na ogrzewanie prądem dostałbym 1K zapomogi). Każda kWh wyprodukowana w kominku jest dużo tańsza (nie tylko ze spalonych ścinków z budowy i drzewek powycinanych na działce), niż z agregatu a i z gniazdkiem konkuruje. Do tego dochodzą rzeczy bezcenne.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby ocenić, czy/kiedy sie zwróci trzeba porównać z alternatywną metodą zaspokojenia tych samych potrzeb. Gdyby uznać, że alternatywą jest agregat - to na dzień dobry jestem na zero. Jak zaraz mi przyniesie 3K zł na konto - to już te 2K zł jestem do przodu (zakładając, że na ogrzewanie prądem dostałbym 1K zapomogi). Każda kWh wyprodukowana w kominku jest dużo tańsza (nie tylko ze spalonych ścinków z budowy i drzewek powycinanych na działce), niż z agregatu a i z gniazdkiem konkuruje. Do tego dochodzą rzeczy bezcenne.
    Nie wiem jaką masz działkę i co na niej rośnie, ale drewno strasznie szybko się spala, a i wyschnąć musi dobry roczek przez wrzuceniem do kozy. Z kolei drewno zakupione swoje kosztuje, tak jak jego transport. Do tego nie ma nawet co porównywać rąbania drewna do nalania benzyny do agregatu. Porównywać raczej należy do pompy powietrze-powietrze, czyli klimatyzatora, bo zasięg grzewczy kozy jest podobny do takiej klimy.

    To taniej niz klimatyzatorem jest kozą po uwzględnieniu kosztów pozyskania paliwa do niej?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie wiem jaką masz działkę i co na niej rośnie, ale drewno strasznie szybko się spala, a i wyschnąć musi dobry roczek przez wrzuceniem do kozy.
    Nawet, jakbym kupował (a mam działkę kilkaset metrów od domu), to wychodzi znacznie taniej, niż z agregatu. A mam jeszcze kilka sporych brzóz do wycięcia koło domu, bo mam dość gałązek, liści i nasion. Tylko żona jeszcze oponuje.

    Co do suszenia, to Lars Mytting w książce "Porąb i spal" podaje takie dane:
    Szybkość schnięcia brzozy
    W tabeli przedstawiono procent wilgoci w drewnie suszonym w różnych warunkach. Z podanych liczb wynika, że drewno schnie szybko, jeśli zapewni mu się dobrą cyrkulację powietrza, oraz że całkowicie wysuszony opał nabiera nieco wilgoci z końcem jesieni ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza. Próby przeprowadzono w Hedmarku w roku 2010, używając połupanego drewna brzozowego o różnych rozmiarach. Suszenie rozpoczęto w końcu maja i odbywało się na dworze pod dachem.
    Próby przeprowadzone przez Energigården w Hadeland w roku 1997 dały podobne wyniki, a dodatkowo pokazały, że typowe norweskie gatunki drewna schną mniej więcej w tym samym tempie, co brzoza. Osika była zazwyczaj bardziej wilgotna na początku, ale też wysychała do mniej więcej 16%. Jedyny gatunek, który schnie wyraźnie lepiej, to olsza.




    Zwróć uwagę na zmianę między 3 a 6 miesiącem. Mam trochę fotek z pomiarów kilku kawałków drewna od chyba ponad roku... Muszę znowu je zważyć, zmierzyć wilgotność i odkopać stare zdjęcia. Ale wyglądało całkiem podobnie.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Z kolei drewno zakupione swoje kosztuje, tak jak jego transport.
    Paliwo do agregatu też nie jest za darmo.
    Jednostkowe zużycie paliwa urządzeń markowych wynosi zwykle: 0,5 l/kWh - dla agregatów z silnikiem benzynowym i 0,45 l/kWh - w urządzeniach z silnikiem wysokoprężnym.

    https://ladnydom.pl/budowa/1,106578,4368845.html

    To teraz 3,5-4zł/kWh wychodzi z agregatu.

    Drewno, to jakieś 2000kWh/mp licząc nawet 60% sprawności i 450zł/mp to wychodzi 0,375zł/kWh 10x taniej niż z agregatu i ze 30% taniej, niż prąd w taniej strefie.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Do tego nie ma nawet co porównywać rąbania drewna do nalania benzyny do agregatu. Porównywać raczej należy do pompy powietrze-powietrze, czyli klimatyzatora, bo zasięg grzewczy kozy jest podobny do takiej klimy.
    Dotąd raz kupiłem drewno (z półtora roku temu) - bo potrzebowałem buku do wędzenia. Płaciłem 280zł/mp z pokazaniem palcem gdzie paleta z poukładanym, porąbanym drewnem ma stanąć. Owszem, do domu sam musiałem wnosić i w kominku odpalać. Klima nie zastąpi kominka, bo nie wyprodukuje ciepła, jak nie ma prądu. Dlatego porównuję z agregatem - bo i klimę, i kable, i grzałki mam tak czy inaczej. Ale żeby się ogrzać przy braku zasilania, to potrzebowałbym kupić agregat. Owszem, ma szersze zastosowanie, bo i przyświeci, i lodówkę napędzi... Ale zimą to bez lodówki da się żyć a do świecenia wystarczą akumulatorki/baterie.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To taniej niz klimatyzatorem jest kozą po uwzględnieniu kosztów pozyskania paliwa do niej?
    Jak klima wyciągnie w mrozy COP=2, to kozą jest dalej 5x taniej (jak COP=3 - 3,33x taniej), niż agregatem.
    Z gniazdka - owszem, klimą wychodzi teraz taniej. Po zapowiadanych zmianach - trudno powiedzieć. Jak zrezygnuję całkiem z grzania klimą na rzecz kominka i oszczędzę jeszcze trochę prądu gdzie indziej, to może przyniesie to całkiem spory bonus w postaci zapowiadanego 10% rabatu na cały rachunek jeżeli zmniejszę zużycie prądu o 10%.

    Tym bardziej, że kominek potrafi też zastąpić piekarnik (czy nawet jeszcze bardziej energochłonny piecyk do pizzy który i tak nie osiąga tak wysokiej temperatury)





    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-09-2022 o 13:27

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Klima nie zastąpi kominka, bo nie wyprodukuje ciepła, jak nie ma prądu. Dlatego porównuję z agregatem
    Dlatego napisałem: pomijając kwestie bezpieczeństwa, czyli jak jest prąd (może nie wyraziłem się jasno o jakie bezpieczeństwo chodzi).

    Jak nie ma prądu, to koza w ogrzewaniu małego domu jest bezkonkurencyjna kosztowo w wielogodzinnym użytkowaniu.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #59

    Domyślnie

    Patrząc na te dofinansowania - to rząd działa chaotycznie.
    Na zasadzie akcja - reakcja.
    Doraźnie łatając dziury na kolanie (dosłownie i w przenośni).

    Napędzając jeszcze bardziej inflację.

    A najlepsze, że 90% węgla elektrownie mają z Polskich kopalń i cena zakupu węgla nie uzasadnia podnoszenia cen energii o 300% (dla przedsiębiorstw chyba już o tyle wzrosło).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-09-2022 o 21:26
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pytanie z mojej strony - z czego wynika twierdzenie że na nowych zasadach nie opłaca się montować PV mając pompe ciepła? Czy chodzi o to, że promowana jest autokonsumpcja? a w ziemie wiadomo - duze zpaotrzebowanie i mała produkcja.
    Mam pompe, która rocznie zuzywa około 5000 - 6000kWh rocznie, całkowite zużycie w domu zamyka się w 9000kWh. Za co grzejąc w G12 płaciłem rocznie około 4200zł i nie myślałem o PV,
    Ceny będą rosły, a ja mam możliość założenia paneli o mocy 10kWp (rozumiem, że tyle mniej więcej potrzebuje) w cenie 30000zł (montaż na gruncie, znajomy zajmuje się montażem).
    Czy jest to waszym zdaniem dobry pomysł?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony