dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 85
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Pytanie z mojej strony - z czego wynika twierdzenie że na nowych zasadach nie opłaca się montować PV mając pompe ciepła? Czy chodzi o to, że promowana jest autokonsumpcja? a w ziemie wiadomo - duze zpaotrzebowanie i mała produkcja.
    Mam pompe, która rocznie zuzywa około 5000 - 6000kWh rocznie, całkowite zużycie w domu zamyka się w 9000kWh. Za co grzejąc w G12 płaciłem rocznie około 4200zł i nie myślałem o PV,
    Ceny będą rosły, a ja mam możliość założenia paneli o mocy 10kWp (rozumiem, że tyle mniej więcej potrzebuje) w cenie 30000zł (montaż na gruncie, znajomy zajmuje się montażem).
    Czy jest to waszym zdaniem dobry pomysł?
    Za 10kWp na gruncie 30k dzisiaj to bardzo dobra cena. Jak masz pieniądze to się nie zastanawiaj.
    Pomyśl może o hybrydzie zamiast tylko OFF a w przyszłości magazyn.
    Mając magazyn będziesz mógł planować zużycie na okresy tańsze.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Ceny będą rosły, a ja mam możliość założenia paneli o mocy 10kWp (rozumiem, że tyle mniej więcej potrzebuje) w cenie 30000zł (montaż na gruncie, znajomy zajmuje się montażem).
    Czy jest to waszym zdaniem dobry pomysł?
    Dobry. Jak do tego zainstalujesz magazyn energii na kwasiakach (łączny koszt z dopłatą do falownika to z 10K zl) i EMS za 1,5K zl to z tych 36,5K zł dofinansowanie pokryje 15,5K - i masz instalację z ogromnym UPSem za 21K zł produkującą z 11MWh/r. Będzie jeszcze pewnie kasa przepadała.

    Bez magazynu i EMS pokryją tylko 4K - więc zapłacisz 26K zł. Drożej, niż z kwasiakami i EMS.

  3. #63
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki Panowie, pewnie się w takim razie zdecyduję, Musze też zgłębić jak wygląda aktualnie sprawa dofinansowań i czy będę miał na to fakturę , ale wygląda na to, że trzeba się jednak przeprosić z PV, w której sens wątpiłem wcześniej
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 23-09-2022 o 17:45
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  4. #64

    Domyślnie

    Wyznafca jedynie słusznych kabli kaizen, do ogrzewania, będzie brał zapomogę na węgiel do kozy.
    Te kabelki, takie delicje były
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 23-09-2022 o 19:04
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dobry. Jak do tego zainstalujesz magazyn energii na kwasiakach .
    Kaizen trendsetter

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    wygląda na to, że trzeba się jednak przeprosić z PV, w której sens wątpiłem wcześniej
    Nie jesteś sam...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    ale wygląda na to, że trzeba się jednak przeprosić z PV, w której sens wątpiłem wcześniej
    Trzeba było brać na starych zasadach.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #67

    Domyślnie

    Patrząc na ceny materiałów budowlanych, mam na myśli docieplenie domu chyba lepiej i taniej dołożyć paneli fotowoltaicznych. Mam rację, proszę mnie wyprowadzić ewentualnie z błędu.
    Pozdrawiam

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Patrząc na ceny materiałów budowlanych, mam na myśli docieplenie domu chyba lepiej i taniej dołożyć paneli fotowoltaicznych. Mam rację, proszę mnie wyprowadzić ewentualnie z błędu.
    Pozdrawiam
    Jak przez szczeliny w starych oknach będzie zimą gwizdać wiatr, to wymienisz okna czy dołożysz paneli fotowoltaicznych? To odpowiedź na pytanie czy lepiej.

    Natomiast czy taniej będzie wiadomo jak popytasz wykonawców.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Patrząc na ceny materiałów budowlanych, mam na myśli docieplenie domu chyba lepiej i taniej dołożyć paneli fotowoltaicznych. Mam rację, proszę mnie wyprowadzić ewentualnie z błędu.
    Pozdrawiam
    Wiesz już ile możesz zapłacić za docieplenie domu a ile za instalację PV której produkcja pokryje straty ciepła przez ściany, dach, okna itp. ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #70

    Domyślnie

    Wygląda na to że PV taniej - tylko czy zasady są sensowne i trwałę i jakie będą za dwa lata nie wie nikt styropian na wiele lat daje ten sam efekt .

  11. #71

    Domyślnie

    Mam 9,9 paneli i pompę ciepła on off. Wszystko z dotacji. Koszt ocieplenia to ok. 60 tys. Mam umowę z miastem na dodatkowe 6 kW paneli. Nie będą kosztować drożej niż docieplenie. W tym przypadku wybór jest oczywisty. Nie wiem jaki byłby koszt montażu paneli prywatnie.

  12. #72
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    imho dokładanie PC do nieocieplonego budynku, lub dokładanie w takiej sytuacji PV żeby pokryć dodatkowe zapotrzebowanie dla PC dla tego samego nieocieplonego budynku - zamiast w pierwszej kolejności porządnego docieplenia domu - powinno być karane.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Mam 9,9 paneli i pompę ciepła on off. Wszystko z dotacji. Koszt ocieplenia to ok. 60 tys. Mam umowę z miastem na dodatkowe 6 kW paneli. Nie będą kosztować drożej niż docieplenie. W tym przypadku wybór jest oczywisty. Nie wiem jaki byłby koszt montażu paneli prywatnie.
    Przez takie myślenie lobby energetyczne przeforsowało zmianę rozliczania prosumentów na Net-billing.

    1) W lato duża nadprodukcja ładowana do sieci.

    2) w zimie duży pobór prądu na ogrzewanie.

    I dlatego jest mowa o Black Outach.
    Tacy ludzie rozwalają (chwieją) siecią energetyczną, generując duże przepływy energii.
    PV zimą generuje 10% potrzebnej energii, 90% jest ciągnięte z sieci.


    W pierwszej kolejności powinno się izolować budynek.
    Wydatek może i jest, ale styropian się nie zużywa co sezon - jest dożywotni.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 27-09-2022 o 10:37
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przez takie myślenie lobby energetyczne przeforsowało zmianę rozliczania prosumentów na Net-billing.

    1) W lato duża nadprodukcja ładowana do sieci.

    2) w zimie duży pobór prądu na ogrzewanie.

    I dlatego jest mowa o Black Outach.
    Tacy ludzie rozwalają (chwieją) siecią energetyczną, generując duże przepływy energii.
    PV zimą generuje 10% potrzebnej energii, 90% jest ciągnięte z sieci.


    W pierwszej kolejności powinno się izolować budynek.
    Wydatek może i jest, ale styropian się nie zużywa co sezon - jest dożywotni.
    Tak naprawdę dofinansowanie do paneli powinno być tylko pod warunkiem jak dom jest ocieplony. Domy bez ocieplenia nie powinny otrzymać ani złotówki do paneli .

    Tak jak piszesz najpierw trzeba potwory energetyczne usunąć i ograniczyć zużycie energii przez nie.


    Jak widzę stare domy zupełnie nie ocieplone a cały dach i przed domem jeszcze w panelach to zastanawiam się kto na takie rzeczy pozwolił.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak naprawdę dofinansowanie do paneli powinno być tylko pod warunkiem jak dom jest ocieplony. Domy bez ocieplenia nie powinny otrzymać ani złotówki do paneli .
    Jak widzę stare domy zupełnie nie ocieplone a cały dach i przed domem jeszcze w panelach to zastanawiam się kto na takie rzeczy pozwolił.
    Jak ktoś ma w nosie dotacje to przyślesz na niego policję bo zainstalował panele bez ocieplania domu?

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak widzę stare domy zupełnie nie ocieplone a cały dach i przed domem jeszcze w panelach to zastanawiam się kto na takie rzeczy pozwolił.
    Ba, ja widzę panele na działkach, gdzie nie ma domu żadnego. Ani nawet innego budynku...
    Tylko co to ma do rzeczy?

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tak naprawdę dofinansowanie do paneli powinno być tylko pod warunkiem jak dom jest ocieplony. Domy bez ocieplenia nie powinny otrzymać ani złotówki do paneli .

    Tak jak piszesz najpierw trzeba potwory energetyczne usunąć i ograniczyć zużycie energii przez nie.


    Jak widzę stare domy zupełnie nie ocieplone a cały dach i przed domem jeszcze w panelach to zastanawiam się kto na takie rzeczy pozwolił.
    Coś pomyliłeś.
    Co ma instalacja PV do docieplenia?
    Rozumiem jak byś napisał "brak dotacji do PC do domu bez docieplenia".
    albo "dotacja do instalacji PV tylko razem z montażem magazynu energii".
    albo "zgoda na montaż instalacji PV tylko razem z montażem magazynu energii".
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czy ktoś z tu obecnych mądrych głów może mi wyjasnić jak ma się moc przyłączeniowa budynku do mocy paneli? Mam moc 7kW trójfazowo. Fotowoltaikę chcę o mocy 10KwP, a najchętniej ciut więcej, bo jako rolnik dla ponad 10 mogę otrzyzmać dofinansowanie z programu Agroenergia. Moc przyłączneiowa zatem to po 7kW na fazę, a panele to sumarycznie 10kW, więc chyba nie powinno być problemu? Czy coś źle myślę?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Czy ktoś z tu obecnych mądrych głów może mi wyjasnić jak ma się moc przyłączeniowa budynku do mocy paneli? Mam moc 7kW trójfazowo. Fotowoltaikę chcę o mocy 10KwP, a najchętniej ciut więcej, bo jako rolnik dla ponad 10 mogę otrzyzmać dofinansowanie z programu Agroenergia. Moc przyłączneiowa zatem to po 7kW na fazę, a panele to sumarycznie 10kW, więc chyba nie powinno być problemu? Czy coś źle myślę?
    To w końcu moc umowną masz 21kW czy 7kW? ZE nie podaje ile kW na fazę - a łącznie.

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    O to mnie zaskoczyłeś, myslałem, że to jest na fazę.
    Mam zapis 7kW ilośc faz 3.
    Oznacza to, że moc umowną regularnie przekraczam, ale gorsze, że w takim razie muszę złożyć wniosek o zwiekszneie mocy, co 3 lata teu nie było możliwe i przypuszczam, że nadal nie jest, lub zejśc z panelami do 7kW, przy rocznmy zuzyciu na poziomie 9kW i planowanym dodaniu klimy :/
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony