dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 29 z 29
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    No popatrz Pan, zupełnie jak ja.. jak chce sobie podbić temperaturę w łazience to włączam grzejnik elektryczny i po godzince mam cieplej niż w całej reszcie domu. Obecnie, bez odpalonego ogrzewania wciąż 21*C. Po co włączać PC na jedną łązienkę?
    Nie PC, a podłogówkę. Dużo przyjemniej się chodzi po ciepłej podłodze gołymi stopami. Dlatego w dwóch poprzednich mieszkaniach montowałem ogrzewanie podłogowe w łazienkach pomimo ogrzewania grzejnikowego (a w jednym z tych mieszkań nawet dopłacałem odpalając podłogówkę, bo rozliczenie ogrzewania było z m2).
    Do tego jak odpalasz grzejnik, to szybko nagrzejesz ale też szybko wystygnie. Więc trzeba grzać w drogiej strefie.
    I wreszcie 21* w łazience to dla mnie zimno. Odpaliłem ogrzewanie, bo temperatura spadła do 22*. To znaczy przy ciepłej podłodze to te 22 byłyby całkiem OK, ale nie przy wystygłej. A 21* przy zimnych przegrodach, to bardzo daleko od komfortu w łazience jak dla mnie.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Ostatnio u mnie średnia cena kWh z opłatami to ok. 0,63zł / kWh brutto
    Szybko Ci się te ceny zmieniają. Dopiero co było:
    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    faktura z lipca 2022:
    dzienna: 0,47787 zł netto /kWh (+36%) 0,501764 zł brutto (5% vat) / kWh (+16%)
    nocna: 0,33452 zł netto /kWh (+35%) 0,351246 zł brutto (5% vat) / kWh (+15%)
    U mnie średnia cena w sezonie grzewczym wyszła, jak już Ci pisałem. 0,47218 zł//kWh



    Ale to średnia. Do ogrzewania w 100% używam taniego prądu, który aktualnie kosztuje 0,3658zł/kWh. Liczenie po cenie średniej czy drogiego prądu przy podłogówce albo buforze jest naginaniem rzeczywistości (albo rozrzutnością - która faktycznie jest częstą cechą miłośników PC).

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Gdyby grzał czystym prądem to rachunek wyglądał by tak: 2000*0,63 + 500*2 + 3500*3*2,0 = 23260 zł.
    Jak będzie, to jeszcze zobaczymy. Jakoś nie wierzę, że zlikwidują taryfy strefowe. Nawet, jak będzie 2 zł, to nie 24/7 - w najgorszym wypadku w drogiej strefie, w której nie grzeję. Ale sobie wpiszę do kalendarza i gdzieś w sierpniu (jak dostanę rozliczenie pierwszego półrocza) pogadamy, kto jak daleko był od rzeczywistości.

    A cenę podajesz samej PC? Czy razem z podłogówką i całą kotłownią?

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    A pokrycie PV dla grzania prądem to trzeba mieć kawał działki...
    Obstawiam, że jak zamontuję 8kWp, to wyjdę przy obecnych zasadach na zero.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2022 o 11:33

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    mam podłogówkę w całym domu, grzejnik tylko w łazience. Chce podnieść wyraźnie temperaturę w łazience (szybko!) to go odpalam bo akurat za pół godziny będę brał kąpiel. Do tego dojdzie ciepło z parowania wody i jest super przyjemnie. Temperatura podłogi jest praktycznie taka sama jak otoczenia. Dla mnie jest komfortowo. 21*C na co dzień jest ok, w łazience jak chce mam więcej. Dla żony komfortowo jest 23*C więc najczęściej ustawiam na 22*C i mam święty spokój

    Do tego jak odpalasz grzejnik, to szybko nagrzejesz ale też szybko wystygnie. Więc trzeba grzać w drogiej strefie
    jest to mała część zużycia która idzie w drogiej strefie, do przeżycia[/QUOTE]

    Szybko Ci się te ceny zmieniają. Dopiero co było:
    jak zwykle manipulujesz. Dla mnie średnia cena jaką musze płacić to pomiędzy 61-65 gr/kWh (zależy od proporcji pomiędzy zużyciem dziennym/nocnym) i obejmuje również opłąty stałe. Nie liczę czystych kWh bo to nie ma sensu,


    Ale to średnia. Do ogrzewania w 100% używam taniego prądu, który aktualnie kosztuje 0,3658zł/kWh. Liczenie po cenie średniej czy drogiego prądu przy podłogówce albo buforze jest naginaniem rzeczywistości (albo rozrzutnością - która faktycznie jest częstą cechą miłośników PC).
    tak samo jak liczenie sprawnosci pompy ciepła jako 3. Rocznie wychodzi mi średnioroczny współczynnik bliżej 4 ale to oczywiście wygodniej pomijasz ze wskaźnikiem sprawności grzania kablami równym 1.

    Jak będzie, to jeszcze zobaczymy. Jakoś nie wierzę, że zlikwidują taryfy strefowe. Nawet, jak będzie 2 zł, to nie 24/7 - w najgorszym wypadku w drogiej strefie, w której nie grzeję. Ale sobie wpiszę do kalendarza i gdzieś w sierpniu (jak dostanę rozliczenie pierwszego półrocza) pogadamy, kto jak daleko był od rzeczywistości.
    nikt tego nie wie. Każda podwyżka mnie boli przynajmniej 3x mniej niż ciebie.

    A cenę podajesz samej PC? Czy razem z podłogówką i całą kotłownią?
    Pompa ciepła wraz z zasobnikiem CWU na 200l.
    Koszt całej podłogówki to dla mnie tylko koszt rur i osprzętu (montowałem sam, naprawdę przyjemna i łatwa robota z perspektywy całej budowy) i zamknął się w 5k zł brutto.


    Obstawiam, że jak zamontuję 8kWp, to wyjdę przy obecnych zasadach na zero.
    Tym tokiem rozumowania, gdybym miał wyjsć na 0 przy "starym" systemie rozliczeń, gdybym nie miał PC potrzebowałbym bliżej 10 kWp (pewnie zamontował bym ciut mniej, żeby zostać na 80% magazynowania). Tylko trzeba mieć gdzie je zamontować. Mi na dach weszły 4 kWp i kosztowały 19k zł (robiła firma). Dodatkowe 6kWp to koszt ok 24k zł. Dziwnie podobnie do PC... tylko PC zajmuje mi w kotłowni 1m2 a nie pół działki (mam małą, tylko 500m2).

    To co głosisz z determinacja lepszej sprawy, tj. wyższość kabli nad PC jest słuszne tylko w dość specyficznych warunkach, dla małego, bardzo dobrze ocieplonego domu o zwartej bryle. Taki jest racjonalny (sam mam bryłę zbliżoną do sześcianu, rekuperację) więc z pktu widzenia energetyki poza kopułą chyba najlepszy wybór. Ale takich jest nie wiele. Inna sprawa, że ludzie dają się naciągnąć na mega ceny. Moja PC to 25k ale miałem oferty i po 35k a nawet jedną na 40k. To zmienia postać rzeczy.

    No i jeszcze raz podniose mój argument. Jak zechcę grzać czystym prądem z COP 1 to zawsze mogę w obieg wody w CO wsadzić grzałkę 3kW i sobie grzać.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał skystar Zobacz post
    Proszę w powyższej symulacji nie straszyć, że 1kWh wzrośnie po Nowym Roku do 2 PLN .
    Mi się wydaje ta cena dość prawdopodobna. W tarfydie C11 (dla przedsiebiorstw) gdzie ceną są uwolnione od dłuższego czasu 1kWh kosztuje ok. 2,5zł.
    Więc myslę że coś w okolicach 1,8-2,2 będzie. Pewnie będzie podział na taryfy ale...

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Temperatura podłogi jest praktycznie taka sama jak otoczenia.
    Grzejesz powietrze grzejnikiem i ono oddaje ciepło do podłogi ze 100% sprawnością i osiąga różnicę temperatury =0... Nie wierzę.


    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    jak zwykle manipulujesz. Dla mnie średnia cena jaką musze płacić to pomiędzy 61-65 gr/kWh (zależy od proporcji pomiędzy zużyciem dziennym/nocnym) i obejmuje również opłąty stałe. Nie liczę czystych kWh bo to nie ma sensu,
    I średnią masz wyższą, od ceny w drogiej strefie. Weź nie ściemniaj.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    tak samo jak liczenie sprawnosci pompy ciepła jako 3. Rocznie wychodzi mi średnioroczny współczynnik bliżej 4 ale to oczywiście wygodniej pomijasz ze wskaźnikiem sprawności grzania kablami równym 1.
    To ze sterownika PC? Czy masz opomiarowane? Jak łżą sterowniki było nie raz.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Koszt całej podłogówki to dla mnie tylko koszt rur i osprzętu (montowałem sam, naprawdę przyjemna i łatwa robota z perspektywy całej budowy) i zamknął się w 5k zł brutto.
    Jakbym sam kable kładł to by mnie kosztowało z połowę tego. I na pewno praca przyjemniejsza, niż gięcie rur. Chociaż dalej bym przyjemną nie nazywał pracy na kolanach.

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Tym tokiem rozumowania, gdybym miał wyjsć na 0 przy "starym" systemie rozliczeń, gdybym nie miał PC potrzebowałbym bliżej 10 kWp
    Przy starym systemie nigdy nie wyjdziesz na zero, bo nawet jak będziesz miał nadprodukcje 10x to dalej płacisz opłatę kogeneracyjną i opłaty stałe.


    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    No i jeszcze raz podniose mój argument. Jak zechcę grzać czystym prądem z COP 1 to zawsze mogę w obieg wody w CO wsadzić grzałkę 3kW i sobie grzać.
    Jednak nie zwróci Ci to tych nadpłaconych kilkunastu czy więcej tysięcy.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Nie biegam z pirometrem ale panele winylowe są po prostu "neutralne" temperaturowo. Z ciekawości sprawdziłem i przy temp. otoczenia 21*C temperatura podłogi to 20,5*. Grzania jeszcze nie odpaliłem.

    Średnia wychodzi wyższą bo ja wluczam WSZYSTKIE składniki. Kwota z faktury/ilość kWh. Ty liczysz samą energię pobraną.

    W sterownik pompy nie patrzę bo tam są bzdury. Mam odrębnie opomiarowaną pompę.

    Nic na kolanach się nie robi, po to wymyślono rozwijak i taker. Jedna osoba 80m2 w kilka godzin ogarnie bez problemu. Więcej zabawy miałem na parterze bo rurki są bezpośrednio na dolnym zbrojeniu płyty. We dwie osoby (ja i żona) ogarnelismy 90m2 w jakieś 6 h.
    Nie wiem skąd Ty bierzesz te super tanie ceny kabli grzewczych bo jak szukam w necie, czy to maty czy same przewody to dla 150m2 wcale tak tanio to nie wychodzi.
    Zaliczasz też dodatkowe kW mocy przyłączeniowe w cenę kabli ?

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakie masz przepływy, tz i powrotu, żeby dostarczyć te średnio kilkadziesiąt W mocy?? Pozostałe pętle ręcznie zamykasz?
    Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem.
    Przepłwy 0,73m3/h
    Tzas=40,1
    Tpow=30,7
    Moc=7,9kW
    COP ~5. Zobaczę po godzinie co pokaże.
    Dane po pół godziny grzania.

    Update po prawie godzinie.
    Tzas=43,3
    SCOP z całego procesu 4.67.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 26-09-2022 o 16:17
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #27

    Domyślnie

    Ja ustawiłem prostą grzewczą 39*C na zasilaniu (bufor kombinowany i z niego musi być cwu.) pompa na dzień dzisiejszy zjada 16kWh łacznie z chałupą.
    Krzywa grzewcza wg. mnie jest dla tych co mają grzejniki z 39*C na podłogówkę przez rozdzielacz mogę dać 30 i 35*C.
    Na krzywej zanim wygrzeję parę ton betonu, temperatura na zewnątrz się dawno zmnieni.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dzisiaj z ciekawości sprawdziłem.
    Przepłwy 0,73m3/h
    Tzas=40,1
    Tpow=30,7
    Moc=7,9kW
    I to wszystko pchasz w podłogę w samych łazienkach? Ileż Ty masz tych łazienek i pętli w nich, że przechodzi przez nie ponad 12l/min?
    Przez godzinę to 7,9kWh dostają. Tyle, co moje dwie łazienki przez ponad 1,5 dnia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-09-2022 o 17:40

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    2 łazienki - w tym jedna 12m2, wiatrołap oraz podłoga w kuchni - tam gdzie są płytki i nie jest grzane jest nieprzyjemnie. Aczkolwiek bez kuchni przepływ spada nieznacznie, bo tam mam najmniej pętli.
    Z tego co widzę, dzisiaj grzało niecała godzin e i wepchnelo 8.6kWh ciepła.

    Póki co, w tym miesiącu na samo CO poszło 12.5kWh prądu. Przez brak słońca temperatura w domu spadła poniżej 21.5 stopnia.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony