dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    kociol w trybie pogodowym uzaleznia prędkośćobrotowa pomp[y od temepratury zewnętrznej. Po pierwsze kociol moze ni epodnosci prędkości bo na zewnątrz jest ciepło po drugie oczywiście można dodatkowo ograniczyć prędkość od góry.
    Czy na pewno jest to temperatura zewnętrzna?
    Jaki jest sens takiego rozwiązania ?
    Jeśli prędkość pompy jest uzależniona od temperatury sprzęgła to OK....jak najbardziej sensowne.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Czy na pewno jest to temperatura zewnętrzna?
    Jaki jest sens takiego rozwiązania ?
    Jeśli prędkość pompy jest uzależniona od temperatury sprzęgła to OK....jak najbardziej sensowne.
    Też mnie to ciekawi. Inna sprawa, że u mnie pompa może nie zwiększać prędkości przez ograniczenie do 60%. Taką prędkość widzę cały czas i taką dokładnie prędkość widziałem przez cały poprzedni sezon grzewczy. Z tym, że w ubiegłym nie było jeszcze sprzęgła.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    sterownie prędkością obrotową pompy kotłowej w funkcji temepratury zewnętrznej ma duzy sens. Chodzi o zachowanie jak największej różnicy temperatur na wymienniku głownym celem stabilniejszej pracy źródła ciepła.
    60% jest to wartość minimalna prędksci jaką moze kocioł uzyskać i przy takicy temepraturach na zewnątrz jakie mamy obecnie to calkiem prawodopodobne ze tak pracuje.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #24

    Domyślnie

    Czy mogłby Pan jeszcze wyjaśnić 1 kwestię poruszoną w tym temacie?

    Mianowicie z tego co wiem, czujnik sprzęgła wpływa na temperaturę do jakiej grzana jest woda w instalacji CO. Zamiast tego w temacie zostało zaproponowane podniesienie temperatury na piecu (poziom krzywej grzewczej). I teraz, czy jeżeli podniosę poziom krzywej, to przypadkiem nie doprowadzam do sytuacji w której piec grzeje w momencie w którym by nie grzał gdybym nie zmodyfikował tego parametru?

    Żeby przedstawić to bardziej obrazowo: Temperatura zewnętrzna 15*C

    Sytuacja 1: Bez czujnika sprzęgła, poziom krzywej 0, z krzywej wychodzi, że temp na piecu powinna wynosić 24*C, piec nie grzeje.
    Sytuacja 2: Bez czujnika sprzęgła, poziom krzywej +4, więc wychodzi, że temp na piecu powinna wynosić 28*C i piec grzeje, co jest niepotrzebne.

    Sytuacja 3: Czujnik sprzęgła podłączony do pieca, z krzywej wychodzi, że temp na piecu powinna nadal wynosić 24*C, wiec piec nie grzeje, ale gdy temperatura spadnie i z krzywej wyjdzie że ma zagrzać do 28*C, a na sprzęgle będzie w tym momencie 24*C, to piec będzie grzał mocniej tak aby temp na sprzęgle osiągnęła 28*C.

    Czy któreś z tych sytuacji są prawdziwe?
    Dopytuje, ponieważ wydaje mi się, że skorzystanie z czujnika sprzęgła byłoby bardziej ekonomiczne jeśli chodzi o dalsze spalanie gazu i wyobrażam sobie, że działa to tak jak opisałem w powyższych sytuacjach. Ale może się mylę i samo ustawienie poziomu krzywej nie wpływa na to kiedy piec grzeje a kiedy nie, a tym samym na zużycie gazu? W zimie, nie ma to znaczenia, ale w okresie jesienno-wiosennym, są chwile kiedy na dworze robi się cieplej i piec mógłby nie grzać, a jednak chcąc dorzucić dodatkowe *C z uwagi na podmieszanie na sprzęgle modyfikujemy krzywą i sprawiamy że piec grzeje częściej?

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    przepraszam, staram się zrozumieć co chciałeś przekazać ale nie w ząb nie mogę dojść do tego
    sytuacja 1 skoro jest wyliczona temperatura to czemu kocioł ma nie pracować??? będzie pracował tak by utrzymać wymagane na zasilaniu 24*C
    sytuacja 2 jak wyżej skoro nowe nastawy i wymagana teraz temp 28*C to sytuacja analogiczna jak ptk1
    sytuacji 3 zupełnie nie rozumiem to ile wymagane 24 czy 28*C????

    ciężko mi to wszystko wytłumaczyć bez odpowiednich grafik a coś się zepsuło na forum i wklejanie rysunków nie działa.

    spróbuję
    sytuacja pierwsza (czysto hipotetyczna)

    mamy kocioł ze sprzęgłem ale bez czujnika w sprzęgle i 3 obiegi grzewcze
    wymagane temperatury zasilania obiegów
    obieg1 - 50*C
    obieg2 - 42*C
    obieg3 - 28*C

    automatyka kotła wybiera najwyższy parametr tj. 50*C i taka zostaje ustawiona wymagana temperatura na wyjściu z kotła. Obiegi 2 i 3 potrzebują niższą temperaturę więc automatyka przymknie tu zawory mieszające.

    Kocioł jest projektowany do pracy na dT=20K i jeżeli wszystkie obiegi by pracowały cały czas na takiej samej dT nie było by problemu. temat w tym miejscu byłby zamknięty. Niestety dT dla grzejników teraz to jakieś 10-15K a dla podłogówki nawet mniej co oznacza, że aby przenieść wymaganą moc po stronie obiegów grzewczych będzie większy przepływ niż po stronie kotła. Skoro tak to część wody z powrotu z instalacji w sprzęgle zostanie zawrócona z powrotem na zasilanie instalacji. Skoro zimna woda zostanie podmieszana to na wyjście ze sprzęgła (mimo iż kocioł podaje 50*C) będzie niższa temperatura niż wymagana. Obiegi 2 i 3 nie będą widziały problemu - otworzą zawory mieszające ale już obieg 1 będzie niedogrzany.

    i tu dochodzimy do drugiej sytuacji.
    mamy kocioł ze sprzęgłem z czujnikiem w sprzęgle i 3 obiegi grzewcze
    jeśli chodzi o przepływy wszystko jak w sytuacji pierwszej ale tym razem kocioł utrzymuje wymaganą temperaturę nie na swoim wyjściu a na sprzęgle hydraulicznym. Czyli jeżeli w sprzęgle ma być 50*C to kocioł będzie zwiększał swoją temperaturę tak długo aż te 50*C w sprzęgle osiągnie.

    Krzywą ustawia się dla obiegów grzewczych, nie modyfikuje się jej ze względu na procesy w sprzęgle hydraulicznym.

    Z powyższego widac również, że zawory mieszajace termostatyczne nigdy nie będa zapewniały prawidłowej pracy instalacji.


    PS
    Proszę o poprawne słownictwo
    PIEC - urządzenie przekazujące ciepło w sposób bezpośredni (piec kuchenny przekazuje ciepło bezpośrednio do podgrzewanych produktów, piec hutniczy - przekazuje ciepło do wytapianej surówki)
    KOCIOŁ - urządzenie podgrzewające czynnik grzewczy, który to jest przesyłany do odbiorników i dopiero w odbiornikach następuje przekazanie ciepła do otoczenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #26

    Domyślnie

    To wszystko rozumiem, chodziło mi o inną sytuację.
    Jak wiemy kocioł nie pracuje cały czas. Kiedy temperatura za oknem rośnie, to palnik jest wyłączany. Mówię więc o sytuacji, gdzie nie ma czujnika sprzęgła a poziom krzywej jest podbity np o wspomniane 4*C aby zwiększyć temperaturę na sprzegle (z racji braku czujnika). W związku z tym, z krzywej wychodzą też inne temperatury. Rozumiem więc że jeżeli kocioł przy krzywej +4*C grzeje, to przy krzywej +0*C mógłby nie grzać.


    W sumie mam jeszcze 1 pytanie: Czy moduł EM-M1 wymaga podłączenia siłownika mieszacza do podłogówki, czy może działać bez niego widząc dwa obiegi z mieszaczem termostatycznym? Czy w takim przypadku jedyna korzyść to możliwość podłączenia czujnika sprzęgła?

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    To wszystko rozumiem, chodziło mi o inną sytuację.
    Jak wiemy kocioł nie pracuje cały czas. Kiedy temperatura za oknem rośnie, to palnik jest wyłączany. Mówię więc o sytuacji, gdzie nie ma czujnika sprzęgła a poziom krzywej jest podbity np o wspomniane 4*C aby zwiększyć temperaturę na sprzegle (z racji braku czujnika). W związku z tym, z krzywej wychodzą też inne temperatury. Rozumiem więc że jeżeli kocioł przy krzywej +4*C grzeje, to przy krzywej +0*C mógłby nie grzać.
    jest taka mozliwość

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    W sumie mam jeszcze 1 pytanie: Czy moduł EM-M1 wymaga podłączenia siłownika mieszacza do podłogówki, czy może działać bez niego widząc dwa obiegi z mieszaczem termostatycznym? Czy w takim przypadku jedyna korzyść to możliwość podłączenia czujnika sprzęgła?
    podłączenie modułu bez podpięcia do niego zaworu to jak posadzić kierowcę w samochodzie ale zabrać mu kierownice. silnikiem powarczy ale nigdzie nie skręci. Póki droga prosta będzie ok.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #28

    Domyślnie

    Podłogówki nie będę miał dużo (obecnie tylko jedna pętla i cały obieg wyłączony, docelowo 5-6 pętli, głównie tam gdzie kafle na podłodze), więc wystarczy mi termostat, byle nie przegrzewać podłogi i kafle nie były lodowate. Tak więc zastanawiam się, czy moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jeszcze raz, temperatura podłogi musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie to temperatury na zewnątrz jeśli ma być utrzymana stabilna temperatura w pomieszczeniu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Jeszcze raz, temperatura podłogi musi się zmieniać odwrotnie proporcjonalnie to temperatury na zewnątrz jeśli ma być utrzymana stabilna temperatura w pomieszczeniu.
    Jak będzie taka potrzeba to siłownik zawsze można dokupić. Obecnie nie widzę takiego sensu.

    Nie o to pytałem.

  11. #31

    Domyślnie

    Podbijam.

    Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

  12. #32

    Domyślnie

    Chciałbym nawiązać do tematu modułu i zapytać przedstawiciela Viessmanna o symbol tego co posiadam (na zdjęciu).
    Moduł współpracuje z grupą pompową Viessmanna (z jednym mieszaczem), jak widać na zdjęciach.
    Czy jest jakiś opis działania tego modułu?
    Czy moduł lub kocioł ma wpływ na prędkość działania pomp WILO w grupie pompowej? Wygląda na to, że nie, bo odpowiedni "bieg" mogę zmieniać chyba tylko ręcznie przyciskami na pompie.






  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Chciałbym nawiązać do tematu
    To może lepiej załuż sobie własny temat.

    A ja ponawiam pytanie:

    Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?

  14. #34

    Domyślnie

    Mam taki sam kocioł jak twój tylko model z zasobnikiem (lodówka) i pompa jest ustawiona na 60% fabrycznie i u mnie prędkość się zmienia tzn. podwyższa wraz ze spadkiem temperatury powietrza ale tylko przy większych mrozach, a tak to chodzi sobie przez cały czas na 60%. Zauważyłem to dopiero w zeszłym roku w grudniu co tak przymroziło w święta.
    Instalacja to same grzejniki bez sprzęgła sterowanie pogodowe.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Chciałbym nawiązać do tematu modułu i zapytać przedstawiciela Viessmanna o symbol tego co posiadam (na zdjęciu).
    Moduł współpracuje z grupą pompową Viessmanna (z jednym mieszaczem), jak widać na zdjęciach.
    Czy jest jakiś opis działania tego modułu?
    Czy moduł lub kocioł ma wpływ na prędkość działania pomp WILO w grupie pompowej? Wygląda na to, że nie, bo odpowiedni "bieg" mogę zmieniać chyba tylko ręcznie przyciskami na pompie.





    patrząc na okablowanie jest to moduł mieszacza. Nie bedzie on sterował predkością obrotową pomp obiegowych.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał qropatwa Zobacz post
    Podbijam.

    Czy w tej sytuacji moduł dałby mi coś więcej poza możliwością podpięcia czujnika sprzęgła? Bo bez modułu czujnika podłączyć się nie da, prawda?
    udzieliłem juz odpowiedzi. podpiąć można ale jak to bedzie pracowało i czy z czasem układ nie zacznie zgłaszać błędów nie wiem, bo nie testujemy takich rozwiazań.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    udzieliłem juz odpowiedzi. podpiąć można ale jak to bedzie pracowało i czy z czasem układ nie zacznie zgłaszać błędów nie wiem, bo nie testujemy takich rozwiazań.
    Sam czujnik nie jest drogi. Poza tym, nie stanowi wyposażenia modułu EM-M1 - należy go i tak dokupić. Tak więc chętnie bym spróbował, a w razie problemów, dopiero wtedy dokupił moduł. Ewentualnie dokupiłbym go po uruchomieniu podłogówki. Dopóki mam tylko jeden aktywny obieg za sprzęgłem to nie chcę wydawać niepotrzebnie pieniędzy w tych niepewnych czasach.

    Czy mógłbym prosić o informację jak podłączyć czujnik sprzęgła bezpośrednio do Vitodensa 200-W? Wszystkie materiały jakie znalazłem w sieci prowadzą przez moduł.

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    czujnik sprzęgła podłączasie do modułu nie do kotła.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony