dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie Podłączenie domofonu - prośba o pomoc.

    Dzień dobry,

    mam prośbę o pomoc w podłączeniu domofonu, bo miało być prosto, a nie jest...w domu ze ściany elektryk zostawił mi taki biały kabel, a na dworze koło wejścia zostawił mi czarny kabel! - zdziwiłem się, jak go odkopałem, że nie jest w tym samym kolorze (jestem w tych tematach laikiem!). Biały ma 6 żył, a czarny 12. Podłączyłem domofon w domu, tak jak na zdjęciu, ale jak podłączyć z drugiej strony? Jak spasować te kable?

    Kabel czarny to Bitner XzTKMXpw 6x2x0,5 mm - więc od domofonu, tylko dlaczego na jednym końcu jest baiły, a na drugim czarny?! Nie ogarniam tego.

    Proszę poradę.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220917_132738.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	34,6 KB
ID:	460890

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220917_170020.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	37,2 KB
ID:	460891

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zakładając, że gdzieś za te kable połączone...
    Od strony domu połącz po kolei w pary, a od podwórka szukaj multimetrem gdzie masz przejścia.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.205

    Domyślnie

    Na razie nic nie łącz.
    Szukaj w skrzynce rozdzielczej od elektryczności w domu. Tam jest centralka z zasilaczem. Biały kabel to tylko słuchawka a czarny to furtka z elektrozaczepem na zamek.
    Jeśli znajdziesz zasilacz to po schemacie od producenta i podłączonych kolorach dojdziesz co, gdzie ma iść.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zakładając, że gdzieś za te kable połączone...
    Od strony domu połącz po kolei w pary, a od podwórka szukaj multimetrem gdzie masz przejścia.
    Myślę, że łączą się na pewno, jak elektryk odchodzi, mówił, że wszystko gra, tylko trzeba aparat podłączyć, że wszystko jest gotowe.

    Nie bardzo rozumiem, że od strony domu mam połączyć w pary...ale co? wg schematu na opakowaniu domofonu, mam podłączyć 4 żyły i tak zrobiłem.

    Ma być inaczej?

    Proszę o wyrozumiałość, nie znam się na tym, dlatego dopytuję.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli nie potrafisz zrobić tak prostej rzeczy, która opisał Owczar, to zawołaj fachowca - sam nie dasz rady.
    ***** ***

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Na razie nic nie łącz.
    Szukaj w skrzynce rozdzielczej od elektryczności w domu. Tam jest centralka z zasilaczem. Biały kabel to tylko słuchawka a czarny to furtka z elektrozaczepem na zamek.
    Jeśli znajdziesz zasilacz to po schemacie od producenta i podłączonych kolorach dojdziesz co, gdzie ma iść.
    Dzięki za podpowiedź, jutro przy dziennym świetle poszukam tego. Pozdrawiam

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Jeśli nie potrafisz zrobić tak prostej rzeczy, która opisał Owczar, to zawołaj fachowca - sam nie dasz rady.
    OK, zajrzałem do mojej skrzynki i faktycznie są tam te kable (od słuchawki i ten czarny) ale niepołączone. Jak na zdjęciu. Rozumiem, że mogę je połączyć, najlepiej kolorami i powinno zadziałać? Czy jeszcze coś? pozdrawiam

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220917_204404.jpg
Wyświetleń:	65
Rozmiar:	37,8 KB
ID:	460898

  8. #8

    Domyślnie

    Tak, możesz je połączyć kolorami. Najwyżej domofon pójdzie z dymem.
    Zadziwia mnie, że w tym kraju każdy chce być fachowcem w każdej dziedzinie...
    ***** ***

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Ksosik

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Gniezno
    Posty
    210

    Domyślnie

    OK, temat ogarnąłem z rana i wszystko działa.

    Mareks77, wielkie dzięki za podpowiedź, gdzie szukać. Wszystko działa i nie spaliło się, jak jeden mądry pisał powyżej.

    Owczar, dzięki za zainteresowanie tematem.

    mistalova, w zasadzie nie wiem, po co zabierasz głos, skoro masz niewiele do powiedzenia w temacie...możliwe, że masz wiedzę, nie przeczę, ale forum jest po to, by pytać i jeśli ktoś chce pomóc, to konstruktywnie poradzi. Bez głupawych komentarzy.

    Pozdrawiam

    Temat do zamknięcia.

  10. #10

    Domyślnie

    Wychodzę z założenia, iż pewnych prac nie powinno się wykonywać bez podstawowej wiedzy.
    ***** ***

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Na marginesie - ze względów bezpieczeństwa przewody domofonowe powinny zbiegać się w rozdzielnicy teletechnicznej a nie elektrycznej.
    Jakoś liderzy forum nie zwrócili na to uwagę.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.205

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Na marginesie - ze względów bezpieczeństwa przewody domofonowe powinny zbiegać się w rozdzielnicy teletechnicznej a nie elektrycznej.
    Jakoś liderzy forum nie zwrócili na to uwagę.
    O ile takowa w domu istnieje, Jaki procent budujących ją w domu planuje, Sam projekt musi ją zawierać A jeśli już jest i zawiera internet, anteny, i alarm to jej miejsce jest raczej na poddaszu bądź strychu,
    Prowadzenie domofonu z parteru na strych aby następnie zejść w dół i na zewnątrz
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Odezwał się jeden z liderów, który właśnie nie zwrócił uwagi na umiejscowienie przewodów domofonowych. Oczywiście w tym tematycznym domu tego nie ma i laik może sobie zrobić kuku. Montaż rozdzielnicy teletechnicznej to jest wiedza rozgarniętego elektryka, a nie projektu, którego zwykle nie ma. Zresztą fachowcowi nie jest on potrzebny. Dobry fachowiec robi 2 takie rozdzielnice, jedna obok elektrycznej na parterze, a druga na strychu. To jest dzisiejszy standard.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.205

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Odezwał się jeden z liderów, który właśnie nie zwrócił uwagi na umiejscowienie przewodów domofonowych. Oczywiście w tym tematycznym domu tego nie ma i laik może sobie zrobić kuku. Montaż rozdzielnicy teletechnicznej to jest wiedza rozgarniętego elektryka, a nie projektu, którego zwykle nie ma. Zresztą fachowcowi nie jest on potrzebny. Dobry fachowiec robi 2 takie rozdzielnice, jedna obok elektrycznej na parterze, a druga na strychu. To jest dzisiejszy standard.
    O co Ci człowieku chodzi. Jakiś pokrzywdzony jesteś ?
    Domofony w Łodzi zakładasz, sprzedajesz i reklamy potrzebujesz, czy elektrykiem jesteś Fachowcem przez duże "F" i przez Dobrą Zmianę awansowałeś do klasy średniej.
    Piszesz na forum prawie w każdym wątku wtrącając swoje 3 grosze nie wnosząc nic konstruktywnego do prawie zakończonego już tematu nabijając chyba swój licznik.
    Jeden z takich pseudofachowców właśnie inwestora zostawił z domofonem nie wyjaśniając do końca sytuacji na odchodne mówiąc "Radź sobie sam"
    Rozdzielnicy nie zakładał bo nie ma alarmu, internet bezprzewodowy jest na poddaszu, wraz z multiswitchem do anten więc do samego domofonu kolejne drzwiczki w ścianie nie są mu potrzebne a zasilacz do niego umieścił na szynie TH w tej elektrycznej bo i tak tam by się znalazł.

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Odezwał się jeden z liderów, który właśnie nie zwrócił uwagi na umiejscowienie przewodów domofonowych.
    Różnica między nami jest taka że nie wypisuję nikogo nie obchodzących pierdół o źle, niezgodnie z przepisami i dzisiejszymi standardami umieszczonych kablach od domofonu tylko w 2-3 zdaniach naprowadzam na prawidłową ścieżkę umieszczenia przewodów oraz rozumowania elektryka który to czynił .
    Jak by w domu pytającego była rozdzielnica teletechniczna to nawet nie zadawał by pytania a Ty byś nie zaistniał.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-09-2022 o 08:01
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    O co mi chodzi - o bezpieczeństwo !
    Ty zaś inputujesz mi status pokrzywdzonego, bajdurzysz o jakiejś tam fałszywej zmianie, przytaczasz przypadek jakiegoś partacza itp. Po co i co to ma do rzeczy. ?
    Obecnie moje wpisy są nader rzadkie, reaguję właśnie tylko wtedy gdy porady innych nie uwzględniają standardów.
    Elektrycy jak i inwestorzy muszą zrozumieć, że instalacja teletechniczna jest równoprawna z elektryczną i one obie powinny mieć swoje = osobne szafki.
    Gdybyś o tym wiedział i wspomniał pytającemu to nie byłoby sprawy. Warto mieć oczy szerzej otwarte, a nie tylko - połącz czerwony z czerwonym.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.205

    Domyślnie

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Obecnie moje wpisy są nader rzadkie, reaguję właśnie tylko wtedy gdy porady innych nie uwzględniają standardów.
    Czy Ty na pewno mnie z kimś nie pomyliłeś. O jakim to rażącym naruszeniu standardów piszesz.
    Bo na pewno nie o wiązce domofonu w rozdzielni elektrycznej.
    Jak w domu wyrzuci komuś bezpiecznik to zalecisz pytającemu konsultację i wizytę elektryka czy aby przeszedł się sam i podniósł opuszczony wichajsterek od "S-ki"

    Cytat Napisał domsat Zobacz post
    Elektrycy jak i inwestorzy muszą zrozumieć, że instalacja teletechniczna jest równoprawna z elektryczną i one obie powinny mieć swoje = osobne szafki.
    Gdybyś o tym wiedział i wspomniał pytającemu to nie byłoby sprawy. Warto mieć oczy szerzej otwarte, a nie tylko - połącz czerwony z czerwonym.
    Jeśli jednak sprawa była aż tak rażąca a podjęcie się ogarnięcia łączenia kabelków niebezpieczne to może przypomnę Ci kto napisał bardziej rażące porady dla pytającego:

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zakładając, że gdzieś za te kable połączone...
    Od strony domu połącz po kolei w pary, a od podwórka szukaj multimetrem gdzie masz przejścia.
    Czy to nie było czasem bardziej rażące?
    Jeśli elektryk te kabelki miał by podłączone do zasilacza to łączenie kolorami jak popadnie spowodowało by spalenia zasilacza i nie wiadomo czego jeszcze.
    Ciekawe czego pytający miał szukać multimetrem po podwórka skoro oba kable miały inny kolor osłonki.
    Czyżby doradzajacy Kol.@ Owczar sądził że elektryk nie miał wystarczającej długości przewodu i połączył biały domofonowy wewnętrzny z czarnym silikonowym zewnętrznym.
    To według Ciebie rażące nie było tylko trzeba było przyczepić się do tego który akurat z doświadczenia wiedział gdzie takie rzeczy się chowa.

    Brak rozdzielnicy teletechnicznej to rażące naruszenie standardów i bezpieczeństwa
    Jak mrówka ma okres to tak samo biadoli.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-09-2022 o 08:11
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Mareks77 - znów inputujesz mi jakieś teorie o wzywaniu elektryka do podniesienia hebelka. Zapewne czujesz się też winny po moim zwróceniu uwagi i próbujesz wybielić się wskazując jakoby współwinnego kol. Owczar. Ja w swojej krótkiej uwadze użyłem liczby mnogiej = liderzy, bez wskazania konkretnej osoby, ale uderz w stół to nożyce się odezwą. Jesteś zakompleksiony ? Niestety tak. Jak ktoś nie ma rzeczowych argumentów to obraża się i innych.
    Błędów w instalacjach elektrycznych i teletechnicznych naoglądałem się sporo. Elektrycy od dobrych kilku lat zajmują się też alarmami, domofonami, antenami itp. Są tacy co się znają na tym, ale znaczna część po prostu partaczy. Naprawdę trudno ogarnąć jednocześnie elektrykę i teletechnikę. Takie nieprawidłowe rozwiązania z przewodami w rozdzielnicy elektrycznej są tego przykładami..
    To mój ostatni wpis w tym temacie, mój czas jest zbyt cenny by go marnować na odpowiedzi Tobie, więc daruj sobie następne wpisy tutaj.
    Na marginesie - kabel/przewód nie ma osłonki ale powłokę, a zewnętrzne są żelowane (w powłoce PE) a nie silikonowe, bo te są stosowane m.in. w grzejnictwie elektrycznym. Takie rzeczy warto wiedzieć.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Autor w pierwszym poście nie wspomniał nawet, że cokolwiek zostało podłączone - w tym choćby zasilacz. Skoro ktoś się zabiera, za montaż domofonu, to zakładam, że montuje to od A do Z.
    Gdyby autor wątku wspomniał, że elektryk już zaczął montaż, to dostałby inną radę.
    Pytanie sprowadzało się głównie do tego jak zmapowac kolory kabli.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 22-09-2022 o 12:21

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Komuś nie spodobała się moją rzeczowa krótka uwaga w tym temacie, więc ten ktoś próbuje mnie obrażać, bo brakuje mu merytorycznej wiedzy Oto co mi napisał:

    Temat: Podłączenie domofonu - prośba o pomoc.
    ale ty jestes pojebany!!! szkoda mi ciebie zapiedzialy elektryku z Łodzi

    Prostak ? - nie zwykły cham.
    Zresztą to nie pierwszy raz:

    15-08-2022 10:41
    Temat: Zawyżanie ceny za elektrykę
    ale pajacujesz pajacu ty gówno wiesz i o gównie piszesz

    30-07-2022 20:28
    Temat: Uziom pionowy i bednarka w gruncie - materiał
    ty masz goowno nie wiedzę baranie jeden tylko ludziom w głowach mieszasz

    No cóż to pewnie omnibusiki forum starają się podnieść swoje ego. Żałosne to.
    Dziś rzetelna porada jest naprawdę w cenie, pozwala uniknąć kosztownych błędów i straty czasu. Forumowicze - zastanówcie się kto wam odpowiada. Anonimowy X mający tytuł lidera udzielający się prawie w każdym temacie, przecież wszechstronni ludzie renesansu dziś nie istnieją.
    Na marginesie - błąd z ostatnich dni: na przedmieściach Łodzi w nowym domu jest wybrukowane podwórze, a przy bramie pod ziemią pojawił się światłowód i jak teraz doprowadzić go do domu, bo instalator nie zostawił pustej rurki z domu do ogrodzenia. Jego tłumaczenie - inwestor mu tego nie zlecił, a zresztą światłowód dopiero teraz doprowadzony. Biedak nie przewidział, a wystarczyło interesować się pracami ziemnymi kilka ulic wcześniej.

  20. #20

    Domyślnie

    Jaka forma ogrzewania jest według Was obecnie najskuteczniejsza i dlaczego? Od wielu lat prowadzę własną firmę i wiem jak ważna jest współpraca ze specjalistami w danej branży, dlatego wszelkie produkty zamawiam u sprawdzonych dostawców -.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 26-04-2023 o 12:27

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony