dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie Pompa ciepła wymiana grzejników

    Hej,

    Zwracam się z prośbą o poradę dotyczącą wymiany starych żeliwnych grzejników na stalowe.
    W listopadzie tamtego roku zamontowaliśmy pompę ciepła Innova Nordic II, 10 KW oraz fotowoltaikę o mocy 10kw, na wymianę grzejników w tamtym czasie nie starczyło funduszy, stwierdziliśmy że zobaczymy jak będzie wyglądać sytuacja po pełnym roku użytkowania.
    Na włączenie foto przez pge - wymiana licznika na dwukierunkowy czekaliśmy 60 dni...

    Dom stary, ok 70m z kamienia wapiennego ocieplony styropianem 10cm, druga część ok 30cm podwójny pustak plus styro 10cm. Generalnie ciepły, nigdy nie było problemu z utrzymaniem temperatury 21st - taka nam odpowiada , nie obyło się bez dopłacania, jednak byliśmy na to gotowi.

    Teraz w związku z zapowiedziami rządu dot. cen prądu w przyszłym roku stwierdzam że jednak szybciej wymienię grzejniki i tu zaczynają się schody...

    Gdzie nie zapytam tam każdy co innego mówi, a to :
    1. Załóż dwa razy większe grzejniki niż masz ( mam 18 żeberek na 20m2 - 1,8m ) więc musiałbym dać grzejnik 3,6m - prawie cała ściana
    2. Nie podejmę się wyliczeń, boję się że dam za mały i będzie Panu zimno.
    3. Załóż takie same
    4. Nic nie zmieniaj, skoro te działają.
    5. tylko jeden sklep, który ma swoją ekipe i montują PC wyliczył mi : 18 żeberek żeliwnych wymienić na grzejniki Diamond C33 600x1800, a 10 żeberek żeliwnych (pokoje po ok 4-5m) na C22 600x700 również Diamond, do tego głowice termostatyczne.

    Tylko ostatnia odpowiedź wydaje mi się rozsądna, jednak pytanie czy to nie za duże grzejniki?

    aha i jeszcze jedna kwestia, znalazłem ogłoszenie na olx
    https://www.olx.pl/d/oferta/grzejnik...on=observed_ad

    cena atrakcyjna, tym bardziej że nie długo będę w okolicy i mogę je przywieźć.

    Pytanie czy jeśli się zdecyduję na wymianę to brać nowe ( 1151 pln za jeden) czy te używki ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    - W listopadzie tamtego roku zamontowaliśmy pompę ciepła Innova Nordic II/10 kW oraz fotowoltaikę o mocy 10 kW,

    - Dom stary, ok 70m z kamienia wapiennego ocieplony styropianem 10cm, druga część ok 30cm podwójny pustak plus styro 10cm. Generalnie ciepły, nigdy nie było problemu z utrzymaniem temperatury 21st - taka nam odpowiada, nie obyło się bez dopłacania, jednak byliśmy na to gotowi.

    - jeden sklep, który ma swoją ekipe i montują PC wyliczył mi :
    18 żeberek żeliwnych wymienić na grzejniki Diamond C33 600x1800, a 10 żeberek żeliwnych (pokoje po ok 4-5m) na C22 600x700 również Diamond, do tego głowice termostatyczne.
    Brak ;
    1/ OZC budynku,
    2/ Brak danych grzejników żeliwnych,
    3/ Jaka temperatura była na grzejnikach w zimie

    Poczytaj; https://forum.muratordom.pl/showthre...alacja-zeliwna - Pompa ciepła a stara instalacja zeliwna
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    1). Robiłem ciepło właściwe ale dla 2 budynków bo dla 1 jako całość wychodziły głupoty.
    Wyniki : stara część domu zapotrzebowanie na pompę 5kw, na nowszą część 4kw. Razem 9kw

    2). Grzejniki dokładnie :
    3 pokoje po 20m2 - 18 żeliwnych żeberek w każdym, każdy pokój 1 okno i 2 ściany zewnętrzne,
    1 pokój ok 5m2 - 10 żeliwnych żeberek,
    przedpokój 10 żeliwnych żeberek, przedpokój łączy stara część domu z nowszą częścią.
    Łazienka grzejnik drabinkowy,
    kuchnia 13m2, grzejnik stalowy 600x1000

    3). Temperatura na grzejniki w tym momencie to 33 st, przy 9st na dworzu.
    W zimę było maks 50 st ale to przy - 20 st na dworzu, tak to do 45 st

    Co tu jeszcze dodać? Nad stara częścią budynku nieużywane i nieogrzewane poddasze, strop ocieplony wełna 10mm

  4. #4

    Domyślnie

    Budynek jest w II czy w III strefie klimatycznej ??? ( -18 C czy -20 C )
    Czyli budynek potrzebuje 9 kW mocy cieplnej dla -20 C na zewnątrz i 21 C wewnątrz,
    Jaki wymiar wysokości mają te grzejniki żeliwne?
    Poczytaj zalecany temat

    Jaką moc ma ta pompa przy -20 C na zewnątrz????
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 18-09-2022 o 20:47
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    III strefa klimatyczna

    Grzejniki zeliwne
    3x 600x1800
    2x600x1000

    Który konkretnie zalecany temat?

    Nie wiem w tym momencie jaka ma moc moja pompa przy - 20.

    Nikt też do tej pory przy pytaniu o grzejniki nie dopytywał o dokładne dane pompy, jak już to tylko o obecne grzejniki..

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    ....
    Poczytaj zalecany temat.....

    Jaką moc ma ta pompa przy -20 C na zewnątrz????
    Czytanie nawet 10 takich wątków nie pomoze. Tu konieczne są dokladne obliczenia ozc czyli obciązenia cieplne kazdego z pomieszczen i na ich podstawie obliczenia i dobór grzejników do okreslonej Tz.
    Moc pompy przy -20 nie ma zadnego znaczenia w kontekscie doboru grzejników.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    III strefa klimatyczna

    Grzejniki zeliwne
    3x 600x1800
    2x600x1000

    Który konkretnie zalecany temat?

    Nie wiem w tym momencie jaka ma moc moja pompa przy - 20.

    Nikt też do tej pory przy pytaniu o grzejniki nie dopytywał o dokładne dane pompy, jak już to tylko o obecne grzejniki..
    Nie musisz wiedziec jaką moc ma ta pompa przy -20 oC, ta wiedza jest potrzebna do doboru pompy.
    Dla doboru grzejników nie ma znaczenia jaka jest moc pompy przy -20 oC tylko jaka jest Tz przy tej temperaturze bo od tego między innymi zalezy dobór grzejników.
    Bez dokladnych obliczen ozc (zadne tam CW) czytanie zalecanych tematów nic nie da. Co do istniejących grzejników to ich dane tez w zasadzie są zbedne jezeli chcesz je wymienic.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-09-2022 o 06:26

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Tak, i najlepiej żeby Ci te OZC zrobił ASOLT oczywiście odpłatnie
    Jeśli te grzejniki żeliwne maja wysokość 60cm to jedno żeberko oddaje ok 130W przy zasilaniu 90* i powrocie 70. Poszukaj na stronach producentów grzejników, który jeszcze podaje moc przy 90* (zazwyczaj podaje się przy 75*). Jak znajdziesz będziesz mógł sobie porównać i dobrać odpowiedni grzejnik. Można też przyjąć, że przy zasilaniu 75* jedno żeberko będzie oddawało ok 100W. Przy takim domu (różne technologie) pewnie nie trafisz "w punkt" ale będziesz bardzo blisko.
    Poszukaj grzejników z mieszkań deweloperskich. Sporo ludzi zaprasza "designerów", którzy wymieniają albo pozbywają się grzejników, które sa w mieszkaniu. Ja kilka miesięcy temu kupowałem raz zalane purmo za 1/4 ceny. Za 4 grzejniki C33 2x600/900 i 2x700/900 zapłaciłem 1400zł i żeby nie były takie "zwykłe" za 3 stówki pomalowałem je proszkowo na szaro

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Tak, i najlepiej żeby Ci te OZC zrobił ASOLT oczywiście odpłatnie
    Jeśli te grzejniki żeliwne maja wysokość 60cm to jedno żeberko oddaje ok 130W przy zasilaniu 90* i powrocie 70. Poszukaj na stronach producentów grzejników, który jeszcze podaje moc przy 90* (zazwyczaj podaje się przy 75*). Jak znajdziesz będziesz mógł sobie porównać i dobrać odpowiedni grzejnik. Można też przyjąć, że przy zasilaniu 75* jedno żeberko będzie oddawało ok 100W. Przy takim domu (różne technologie) pewnie nie trafisz "w punkt" ale będziesz bardzo blisko.
    ...
    I co daje taka porada skoro aby uzyskac Tz=75 oC trzeba zastosowac pompę wysokotemperaturową której pytajacy nie wspominał. Poza tym dalej nie wiemy jaka moc grzejników ma byc w danym pomieszczeniu, a to jest kluczowa wartosć do obliczen wraz Tz dla -20 oC (temperatura obliczeniowa).
    Co do odpłatnych obliczen to nic nie stoi na przeszkodzie aby te dokladne obliczenia wykonał ktos bezpłatnie, tylko trzeba go znalezc.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-09-2022 o 07:48

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    1). Temperatura na grzejniki w tym momencie to 33 st, przy 9st na dworzu.
    W zimę było maks 50 st ale to przy - 20 st na dworzu, tak to do 45 st
    1/ Moc cieplna grzejników dla Tz = 45/35/20 C musi być > = mocy cieplnej budynku;
    - dlatego konieczne jest OZC budynku,
    2/ Masz 3x18 żeberek + 2 x10 żeberek = 74 żeberka żeliwne ;
    a/ wg; zalecanego tematu ;
    - 1 żeberko żeliwne dla Tz = 45/35/20 C ma ok; 50 W,
    b/ 74 żeberka x 50 W = 3700 W,
    c/ do 9000 W - trochę żeberek brakuje
    3/ Jaką temperaturę wody puszczasz na grzejniki gdy na dworze ok;
    a/ - 5 C ,
    b/ -10 C
    4/ Możliwe , że ;
    - nie musisz wymieniać grzejników - tylko trzeba dołożyć grzejniki C33
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    1/ Moc cieplna grzejników dla Tz = 45/35/20 C musi być > = mocy cieplnej budynku;
    ....
    - 1 żeberko żeliwne dla Tz = 45/35/20 C ma ok; 50 W,
    ...3
    Nie wiem dlaczego przyjmujesz dT=10 oC, dla pompy mozna przyjąc dT=5 oC i wtedy przy tej samej Tz uzyskujemy wiekszą moc grzejnika, albo mozemy zachowac te samą moc przy mniejszej Tz co dla SCOP pompy ma znaczenie.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    hej,

    generalnie to dzięki za odzew

    pompa ma zakres pracy przy co od 20 do 60 st

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    1/ Moc cieplna grzejników dla Tz = 45/35/20 C musi być > = mocy cieplnej budynku;
    - dlatego konieczne jest OZC budynku,
    2/ Masz 3x18 żeberek + 2 x10 żeberek = 74 żeberka żeliwne ;
    a/ wg; zalecanego tematu ;
    - 1 żeberko żeliwne dla Tz = 45/35/20 C ma ok; 50 W,
    b/ 74 żeberka x 50 W = 3700 W,
    c/ do 9000 W - trochę żeberek brakuje
    3/ Jaką temperaturę wody puszczasz na grzejniki gdy na dworze ok;
    a/ - 5 C ,
    b/ -10 C
    4/ Możliwe , że ;
    - nie musisz wymieniać grzejników - tylko trzeba dołożyć grzejniki C33
    Grzeję krzywą wdg temperatury zewnętrznej, więc nie mam też dokładnych danych ile st idzie w danym momencie.
    Teraz np mamy na dworze 8st, i leci 34 st w grzejniki.

    do tego mam również i grzejnik drabinkowy oraz 1x 600x1000 stalowy w kuchni.

    dane ze strony diamond dla wymiarów grzejnika który mi doradzono :

    33-600x1800
    moc 2115 W, dla ΔT 30 – (55/45/20°C)
    moc 4133 W, dla ΔT 50 – (75/65/20°C)
    moc 5249 W, dla ΔT 60 – (90/70/20°C)
    gdzie ΔT to średnia różnica temperatur - (t1 - temp. wody zasilającej grzejnik / t2 - temp. wody wypływającej z grzejnika, / tr - temp. powietrza w pomieszczeniu)

    nie wymieniać a dokładać C33?? dobrze rozumiem że mam sobie dołożyć grzejników?? mi nie jest za zimno, chciałbym obniżyć koszt grzania a z tego co wiem to wymiana żeliwnych na stalówki jest jednym ważniejszych kroków

    Cytat Napisał swierol
    /
    Tak, i najlepiej żeby Ci te OZC zrobił ASOLT oczywiście odpłatnie
    Jeśli te grzejniki żeliwne maja wysokość 60cm to jedno żeberko oddaje ok 130W przy zasilaniu 90* i powrocie 70. Poszukaj na stronach producentów grzejników, który jeszcze podaje moc przy 90* (zazwyczaj podaje się przy 75*). Jak znajdziesz będziesz mógł sobie porównać i dobrać odpowiedni grzejnik. Można też przyjąć, że przy zasilaniu 75* jedno żeberko będzie oddawało ok 100W. Przy takim domu (różne technologie) pewnie nie trafisz "w punkt" ale będziesz bardzo blisko.
    Poszukaj grzejników z mieszkań deweloperskich. Sporo ludzi zaprasza "designerów", którzy wymieniają albo pozbywają się grzejników, które sa w mieszkaniu. Ja kilka miesięcy temu kupowałem raz zalane purmo za 1/4 ceny. Za 4 grzejniki C33 2x600/900 i 2x700/900 zapłaciłem 1400zł i żeby nie były takie "zwykłe" za 3 stówki pomalowałem je proszkowo na szaro
    mam moc liczyć dla 50, 75 czy 120 W?
    Bo zaczynam się gubić
    też szukam takich mało używanych grzejników ale C33 jest mało w całej Polsce, znalazłem kermi po 400 pln

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    1/ Grzeję krzywą wdg temperatury zewnętrznej, więc nie mam też dokładnych danych ile st idzie w danym momencie.
    2/Teraz np mamy na dworze 8st, i leci 34 st w grzejniki.
    - To jest bardzo dobry wynik dla grzejników,
    - Raczej; - masz błędnie wyliczone OZC budynku,

    - przelicz dokładnie OZC!!!!!
    3/ nie wymieniać a dokładać C33??
    ...- dobrze rozumiem, że mam sobie dołożyć grzejników??
    ....- mi nie jest za zimno, chciałbym obniżyć koszt grzania a z tego co wiem to wymiana żeliwnych na stalówki jest jednym ważniejszych kroków
    4/ Dołożenie grzejników - spowoduje;
    - obniżenie temperatury zasilania grzejników Tz ,
    - im niższa Tz - tym tzw; COP pompy wyższy,
    5/ Powyżej napisałeś;
    - Nad stara częścią budynku nieużywane i nieogrzewane poddasze, strop ocieplony wełna 10mm,
    Na pewno 10 mm czy 10 cm ?????
    6/ Dołożyć ocieplenie stropu poddasza do grubości ok;40 do 50 cm ;
    - i tym samym zmniejszyć moc cieplną budynku i zapotrzebowanie na ciepło budynku,
    - przelicz OZC dla 40 cm wełny na stropie
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 19-09-2022 o 09:17
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    nie wymieniać a dokładać C33?? dobrze rozumiem że mam sobie dołożyć grzejników?? mi nie jest za zimno, chciałbym obniżyć koszt grzania a z tego co wiem to wymiana żeliwnych na stalówki jest jednym ważniejszych kroków
    Wymiana grzejników żeliwnych na stalowe o tej samej mocy da Ci- nic.. A nawet pogorszy, bo zmniejszy się zład wody w instalacji. Jak wyżej napisano ewentualnie dołóz więcej żeberek/grzejników, aby zwiekszyć ich powierzchnie i tym samym obniżyć parametr na którym pracuje twoja instalacja. A jeśli koniecznie chcesz wymieniać, to wymień je na najwieksze jakie sie da. To i tylko to zmieniając w instalacji grzewczej będzie miało wymierny wpływ na COP pompy -koszty użytkowania.
    Jak Andrzej5101 zauważył kolejne oszczędności przyniesie ocieplenie budynku. Mniej strat np przez strop, to odpowiednio mniej strat do uzupałnienia.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    .

    mam moc liczyć dla 50, 75 czy 120 W?
    Bo zaczynam się gubić
    .
    To liczenie i tak nic nie da, nie znasz strat dla poszczegolnych pomieszczen, nie policzysz mocy grzejnika dla dowolnej Tz i dT=5 oC. Brakuje podstawowych danych.

  16. #16

    Domyślnie

    A jaki właściwie jest problem z tymi grzejnikami? Jeśli 50C starcza na -20 a poza tym między 35C a 45C to chyba bardzo dobre wyniki dla grzejników.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To liczenie i tak nic nie da, nie znasz strat dla poszczegolnych pomieszczen, nie policzysz mocy grzejnika dla dowolnej Tz i dT=5 oC. Brakuje podstawowych danych.
    Ale ten facet mieszka w domu a nie w jakimś laboratorium!!! Ma głowice a nie zawory kulowe przy grzejnikach.

    Jeśli znane jest +/- zapotrzebowanie na energię, wiemy jaką temperaturą muszą być zasilane grzejniki przy danej temperaturze na zewnątrz to możemy już z niewielkim marginesem błędu określić moc jednego żeberka a dalej całego grzejnika. Podstawiamy wynik pod wybrany grzejnik panelowy i określamy jak duży grzejnik będzie nam potrzebny aby można było go zasilać niższą temperaturą czynnika niż wcześniej.

    Już to mówiłem wielokrotnie i powtórzę to jeszcze raz. Doświadczonemu instalatorowi nie potrzebne jest żadne OZC bo po krótkim wywiadzie jest w stanie określić zapotrzebowanie budynku z marginesem błędu 10-15% czyli jest to ta sama wartość, o którą może się mylić Twoje OZC.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ale ten facet mieszka w domu a nie w jakimś laboratorium!!! Ma głowice a nie zawory kulowe przy grzejnikach.

    Jeśli znane jest +/- zapotrzebowanie na energię, wiemy jaką temperaturą muszą być zasilane grzejniki przy danej temperaturze na zewnątrz to możemy już z niewielkim marginesem błędu określić moc jednego żeberka a dalej całego grzejnika. Podstawiamy wynik pod wybrany grzejnik panelowy i określamy jak duży grzejnik będzie nam potrzebny aby można było go zasilać niższą temperaturą czynnika niż wcześniej.

    Już to mówiłem wielokrotnie i powtórzę to jeszcze raz. Doświadczonemu instalatorowi nie potrzebne jest żadne OZC bo po krótkim wywiadzie jest w stanie określić zapotrzebowanie budynku z marginesem błędu 10-15% czyli jest to ta sama wartość, o którą może się mylić Twoje OZC.
    Mozesz powtarzac i tysiac razy, 10-15% to chyba w marzeniach, nie mówiac o obciazeniu cieplnym poszczegolnych pomieszczen. Twój sposób liczenia grzejników na nizszą Tz nadaje sie do kosza. Obciazenia cieplnego nie liczy sie na podstawie zapotrzebowania na ciepło, chcesz pouczac a nie masz zielonego pojecia jak sie powinno prawidłowo liczyc. Głowice nic nie mają do liczenia mocy grzejnika. Tak wytłumaczyłes kol. Hefciu ze nic nie zrozumiał, jak nie wiedział nic, tak dalej nie wie. Co do doswiadczonych instalatorów to miałem juz zlecenia od takich z dwudziestoletnim stazem którzy jednak chcieli miec dokladne obliczenia i nie zdawali sie na własne doswiadczenie, przypuszczenia i szacowania

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    [QUOTE=asolt;8152730]Mozesz powtarzac i tysiac razy, 10-15% to chyba w marzeniach, nie mówiac o obciazeniu cieplnym poszczegolnych pomieszczen. Twój sposób liczenia grzejników na nizszą Tz nadaje sie do kosza. Obciazenia cieplnego nie liczy sie na podstawie zapotrzebowania na ciepło, chcesz pouczac a nie masz zielonego pojecia jak sie powinno prawidłowo liczyc. Głowice nic nie mają do liczenia mocy grzejnika. Tak wytłumaczyłes kol. Hefciu ze nic nie zrozumiał, jak nie wiedział nic, tak dalej nie wie. Co do doswiadczonych instalatorów to miałem juz zlecenia od takich z dwudziestoletnim stazem którzy jednak chcieli miec dokladne obliczenia i nie zdawali sie na własne doswiadczenie, przypuszczenia i szacowania[/QUO

    A Ty mu chcesz tak pomóc żeby zlecił u Ciebie zrobienie OZC za kilkaset złoty? No Pewnie teraz więcej bo inflacja.... A przepraszam to o ile rozjeżdżają się Twoje obliczenia od rzeczwistości? Zgadzają się co do jednego W? CHYBA W MARZENIACH ! ! !
    Gdyby chłopak wiedział cokolwiek to grzejniki miałby już dobrane, zrozumiałby co napisałem.
    A co do tych instalatorów, którzy do Ciebie przyszli jak po zbawienie. Ja mówiłem o doświadczonych instalatorach

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    A Ty mu chcesz tak pomóc żeby zlecił u Ciebie zrobienie OZC za kilkaset złoty? No Pewnie teraz więcej bo inflacja.... A przepraszam to o ile rozjeżdżają się Twoje obliczenia od rzeczwistości? Zgadzają się co do jednego W? CHYBA W MARZENIACH ! ! !
    Gdyby chłopak wiedział cokolwiek to grzejniki miałby już dobrane, zrozumiałby co napisałem.
    A co do tych instalatorów, którzy do Ciebie przyszli jak po zbawienie. Ja mówiłem o doświadczonych instalatorach
    Ja nie chce aby mi cokolwiek zlecał, gdzie tak napisałem, to tylko twoje gdybanie, przypuszczenia, insynuacje. Podałem jak ma byc to zrobione dokladnie i zgodnie ze sztuką. To co Ty proponujesz nie trzyma sie kupy i nic z tego nie wynika. Nawet wiedzac co to grzejniki obliczyc wg twojej bzdurnej metody sie nie da. Juz tu byli tacy co chcieli liczyc obciazenie cieplne z zapotrzebowania, jakie tworzyli teorie, wyniki z tego były takie ze lepiej było skorzystac z CW. Chyba lepiej dobrac na tzw. oko, ta sama a moze nawet lepsza dokladosc. Co do mojej dokladnosci to ci którzy to mierzą od kliku sezonów to twierdzą ze zawiera sie w okolicach 10-15% a czasem i mniej w zaleznosci od zimy i który jest to sezon grzewczy od wprowadzenia się. Doswiadczony instalator nigdy nie będzie audytorem, chyba ze skonczy studia kierunkowe czy podyplomowe (zdrzyc sie moze nie wykluczam) to nie jego rzecz, jego znajomosc audytingu jest na poziomie takim jaki mają wszyscy, czyli praktycznie zadnym.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony