dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21

    Domyślnie

    A czemu nie pójdziesz w trzypłytowe grzejniki?

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał R90 Zobacz post
    A czemu nie pójdziesz w trzypłytowe grzejniki?
    Bo nie wie jakie mają byc do poszczegolnych pomieszczen, a one az takie tanie nie są zeby je montowac bez jakiegokolwiek doboru.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Hefciu

    Te Kermi nie są drogie. Jeśli wybierasz się w okolice Sierakowa to może warto kupić. Pewnie nie musisz wymieniać wszystkich posiadanych. Część z posiadanych "przegrupujesz".

    Teraz mam wszystkie aluminiowe, w większości Alice 500 od rodziny. Trochę dokupiłem. W mrozy wystarczy na zasilaniu około 35 st.C. Prądu z PV starcza, więc jak na razie jest dobrze...
    Ogrzewam 130 m2 domu nieco lepiej ocieplony od Twojego.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Bo nie wie jakie mają byc do poszczegolnych pomieszczen ....
    Ten dalej swoje. Reklama natarczywa też jest zakazana. Chyba, że tu nie ma żadnych zasad ...

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ten dalej swoje. Reklama natarczywa też jest zakazana. Chyba, że tu nie ma żadnych zasad ...
    Jaka reklama?, czy nie widac ze Hefciu nie chce zadnych obliczen od nikogo. Wprowadzasz tu cenzurę, chcesz decydowac kto i co moze pisac? Jezeli ktos chce sprzedac mu grzejniki to niech je wczesniej obliczy, przeciez to proste.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    Jeszcze raz wszystkim dzięki za wypowiedzi

    strop oczywiście ocieplony 10cm wełny, dach czeka na swoją kolei ale tam mi potrzeba fachowca od drewna konstrukcyjnego ( możliwe że muszę wymienić jakąś belkę a to już grubsza robota)
    Wiem gdzie mi ucieka ciepło, to właśnie strych i ewentualnie okna, w domu tym mieszkam 11 rok a okna plastikowe już tu były - zero informacji kiedy zakładane ale podejrzewam że dawno.

    Myślę o wymianie na trzypłytowe grzejniki gdyż tak mi poradzono - sklep który ma ekipę od montowania pomp od paru ładnych lat. Od tego zaczął się temat :

    tylko jeden sklep, który ma swoją ekipe i montują PC wyliczył mi : 18 żeberek żeliwnych wymienić na grzejniki Diamond C33 600x1800, a 10 żeberek żeliwnych (pokoje po ok 4-5m) na C22 600x700 również Diamond, do tego głowice termostatyczne.
    oraz czy jest sens iść w takie używki - https://www.olx.pl/d/oferta/grzejnik...on=observed_ad

    te oferowane przez sklep mają znacznie większą moc niż moje stare żeliwniaki
    mówicie że nic to nie da, a czy nie jest tak że im mniej wody do ogrzania tym niższy koszt ogrzewania.
    Skoro w 1 żeberku żeliwnym mamy 1.18l wody, w mojej jednej sztuce (18 żeber) wychodzi 21,24 l a w stalowym V33x600x1800 15l itrów, 21,24-15= 6.24 litra mniej na 1 grzejniku, razy 3 sztuki to praktycznie 20 litrów mniej do podgrzania do tego dochodzą 2 mniejsze grzejniki które chcę wymienić. Nie wiem może za daleko brnę, ale na chłopski rozum... a z drugiej strony ma być więcej wody

    skoro
    vr5
    @Hefciu

    Te Kermi nie są drogie. Jeśli wybierasz się w okolice Sierakowa to może warto kupić. Pewnie nie musisz wymieniać wszystkich posiadanych. Część z posiadanych "przegrupujesz".

    Teraz mam wszystkie aluminiowe, w większości Alice 500 od rodziny. Trochę dokupiłem. W mrozy wystarczy na zasilaniu około 35 st.C. Prądu z PV starcza, więc jak na razie jest dobrze...
    Ogrzewam 130 m2 domu nieco lepiej ocieplony od Twojego.
    Tobie starcza 35 st.C. ... a jaka temp w domu?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    ..... a czy nie jest tak że im mniej wody do ogrzania tym niższy koszt ogrzewania.
    ....
    To mit, gdyby tak było to by stosowano rurki o przekroju długopisa, a grzejniki miałyby pojemnosc rzedu szklanki. Koszt ogrzewania jest uzalezniony od strat w najwiekszym stopniu, oraz sprawnosci układu grzewczego lacznie z ze zródłem grzewczym. To o czym piszesz jest zwiazane ze sposobem sterowania zródła ciepła i regulacją temperatury, przy ciągłym utrzymywaniu zadanej temperatury w domu/pomieszczeniu ilosc wody w układzie nie ma znaczenia dla kosztów ogrzewania. Ma znaczenie przy PC a to inna rzecz.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    . To o czym piszesz jest zwiazane ze sposobem sterowania zródła ciepła i regulacją temperatury, przy ciągłym utrzymywaniu zadanej temperatury w domu/pomieszczeniu ilosc wody w układzie nie ma znaczenia dla kosztów ogrzewania. Ma znaczenie przy PC a to inna rzecz.
    Właśnie mówimy o PC
    A jednocześnie od 11 lat jak mieszkam w tym domu, zawsze zima jest stała temperatura, jak był pięć to tak samo, cały sezon grzane non stop

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    Wiem gdzie mi ucieka ciepło, to właśnie strych i ewentualnie okna, w domu tym mieszkam 11 rok a okna plastikowe już tu były - zero informacji kiedy zakładane ale podejrzewam że dawno.
    Skoro wiesz - to do roboty ;
    - tym należy zająć się w I-wszym rzędzie,
    - docieplić strop,
    Grzejniki żeliwne - to b; dobre grzejniki nie do zniszczenia;
    - do PC - są w sam raz, bo mają dużą moc cieplną i dużo wody,
    - wymiana na inne nic Ci nie da,
    - zaproponowane grzejniki Diamond mają taką samą moc sumaryczną grzewczą,
    Dołożyć grzejniki nowe, do pomieszczeń ;
    ..w których zauważyłeś braki temperaturowe w zimie,
    ..lub w których masz zimniejsze ściany narożne
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Dla pompy ciepła im wiecej wody tym lepiej (wpływ na modulacje, odtajanie przy powietrznej). Jak pisałem, jak nie chcesz liczyć, to zmierz jakie grzejniki Ci największe wejdą (proporcjonalnie do pomieszczeń) i takie kup.
    Możesz też, jeśli Ci odpowiadają, przenieść duże grzejniki z większych pomieszczeń do mniejszych, a w miejsce zdemontowanych kupić nowe większe. Spadnie Ci temperatura zasilania, a tym samym wzrośnie COP.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @Hefciu

    Temperatury w domu takie jakie lubi moja żona oraz ja: 20 do 23 st.C. W sypialni trochę mniej.
    Te 20 st.C w korytarzu oraz w pomieszczeniach z których prawie się nie korzysta.

    Są 4 klimatyzatory by doraźnie korygować temperaturę na "+" lub na "-".

    Między 16.07.2021 r. i 16.07.2022 r. "wtłoczyłem" w c.o. 13783 kWh, czyli dom raczej nie za ciepły jak na obecne czasy.
    106 kWh/1 m2 na rok
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Hefciu
    Między 16.07.2021 r. i 16.07.2022 r. "wtłoczyłem" w c.o. 13783 kWh, czyli dom raczej nie za ciepły jak na obecne czasy.
    106 kWh/1 m2 na rok
    czyli wychodzi jakieś średnio 1148 kwh na miesiąc, mi w tym momencie wychodzi około 850 kwh/ na miesiąc, to średnia z 10 ms .

    - zaproponowane grzejniki Diamond mają taką samą moc sumaryczną grzewczą,
    Dołożyć grzejniki nowe, do pomieszczeń ;
    ..w których zauważyłeś braki temperaturowe w zimie,
    ..lub w których masz zimniejsze ściany narożne
    te grzejniki Diamond mają moc 2115 W każdy, natomiast moje żeliwne przy tej samej temp zasialania ktoś wcześniej pisał - 50W / żeberko - co daje 18x50W = 900W, natomiast przyjmując moc 125W (takie dane też widziałem) moc wychodzi praktycznie taka sama.

    nie zauważyłem w żadnym pokoju braków temperaturowych
    żadna ściana zewnętrzna nie jest wyraźnie zimniejsza od innych

    na brak ciepła nie narzekam, chciałbym zmniejszyć zużycie KW

    stropu niestety nie dam rady przed tą zimą ocieplić, jak wspominałem potrzebuję fachowca od drewna konstrukcyjnego, ale takiego z głową na karku to będę robił na wiosnę lub latem.

    to jeszcze jedno pytanie czemu często, zazwyczaj gdzie się nie wejdzie, na jaką stronę dotyczącą pomp ciepła, którego fachowca, montera, firmy która sprzedaje i montuje pompy ciepła, po prostu wszędzie słychać - konieczna jest wymiana grzejników żeliwnych na nowsze

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    ...
    na brak ciepła nie narzekam, chciałbym zmniejszyć zużycie KW

    stropu niestety nie dam rady przed tą zimą ocieplić, jak wspominałem potrzebuję fachowca od drewna konstrukcyjnego, ale takiego z głową na karku to będę robił na wiosnę lub latem.

    to jeszcze jedno pytanie czemu często, zazwyczaj gdzie się nie wejdzie, na jaką stronę dotyczącą pomp ciepła, którego fachowca, montera, firmy która sprzedaje i montuje pompy ciepła, po prostu wszędzie słychać - konieczna jest wymiana grzejników żeliwnych na nowsze
    Bo chcą zarobić dodatkową kasę na wymianie instalacji.

    Wymieniając grzejniki żeliwne na płytowe, zmniejszysz ilość wody w instalacji.
    Pompa inwerterowa wymaga 20L wody na każdy 1 kW mocy grzewczej, a PC On-Off 25L.
    Jak zejdziesz za nisko z ilością wody, to znowu trzeba dokupić bojler do zwiększenia zładu wody.
    Czy ma to sens? Narobisz sobie roboty i kosztów a końcowo efekt będzie taki sam jak obecnie.

    Mały zład wody w grzejnikach ma sens gdy chce się szybko zmieniać temp. w pomieszczeniu.
    Ale jak grzejesz stale i utrzymujesz stałą temp. w domu, to dla PC zmniejszenie zładu wody jest bez znaczenia, bo ona tylko dogrzewa o tyle ile ciepła zeszło na ogrzanie pomieszczeń.
    Za to zbyt mały zład wody wpływa niekorzystnie na wykonanie defrostów. Gdy braknie jej energii we wodzie, to odpali grzałkę na dokończenie defrostu i tak zwiększy pobór prądu.

    Gdy chcesz obniżyć ilość kWh zużywanych na ogrzewanie - to tak jak już koledzy pisali:
    1) dołożyć wełny na stropie;
    2) dołożyć lub wymienić grzejniki, ale warunek na mocniejsze. Tak by obniżyć potrzebną temp. wody o 5*C.

    Obniżenie temp. wody o 5*C da może ze 15% oszczędności na kosztach ogrzewania.
    Teraz pytanie czy dla obniżenia kosztów grzania o 10-15% warto kupować wszystkie grzejniki nowe?

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    ...
    33-600x1800
    moc 2115 W, dla ΔT 30 – (55/45/20°C)
    moc 4133 W, dla ΔT 50 – (75/65/20°C)
    moc 5249 W, dla ΔT 60 – (90/70/20°C)
    To są wartości dla Ciebie nieprzydatne. Pisałeś, że starcza Ci obecnie na żeliwnych temp. wody do +50*C, a w domu +21*C.
    Moc 2115 dla 55/45/20*C - czyli dla zasilania wodą +55*C i temp. w domu +20*C. Jest to najniższa podana wartość.
    A ciebie interesuje ile mocy grzejnik osiągnie przy zasilaniu wody +45*C i dla temp. w pokoju +21*C.

    Przy obniżeniu temp. wody do +45*C moc grzejnika spada przeciętnie o 41% (wg katalogowej temp. +55*C). 41% przy grzejnikach płytowych, przy żeliwnych mogą być nieco inne proporcje.
    Dodatkowo katalog podaje moc dla temp. w pokoju +20*C, a Ty chcesz +21*C - to dodatkowo moc grzejnika spada, ale obecnie nie wiem o ile %.
    Więc z tych 2115 Watt Diamonda przy Twoich warunkach zostanie około 1150 do 1250 Watt.

    Pisałeś, że dom potrzebuje około 9 kW, czyli 9'000 Watt. To potrzebowałbyś na dom 8 takich grzejników. Oczywiście to jest uproszczenie, bo nie każdy pokój jest taki sam, potrzebne więc będą różne moce, ale o sumarycznej mocy równej lub nieco wyższej niż 9 kW.

    Masz link do kalkulatora Purmo, pomoże policzyć potrzebną moc grzejnika i rozmiar:
    https://www.purmo.com/pl-pl/profile?...oru-grzejnikow

    Natomiast ręcznie przeliczałem moc żeberek tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8115865

    P.S. Jeszcze taka uwaga, że wymiana grzejników starych na nowe - bywa skomplikowana z powodu innego rozstawu rurek. U siebie zmieniałem stare płytowe (45 lat) na płytowe Purmo i stare miały o 5 cm większy rozstaw rurek. Było z tym sporo akrobacji.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 22-09-2022 o 21:30
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    czyli wychodzi jakieś średnio 1148 kwh na miesiąc, mi w tym momencie wychodzi około 850 kwh/ na miesiąc, to średnia z 10 ms .
    Te kWh są wyprodukowane z pompy ciepła, czyli zużycie energii elektrycznej było znacznie mniejsze (poniżej 4900 kWh na c.o. oraz c.w.u. w skali roku).
    Mam atestowany ciepłomierz Kamstrup 402 podający wartości energii w kWh.
    W lutym tego roku byłem poza domem i otworzyłem okienko w piwnicy by koty mogły swobodnie się przemieszczać i wtedy trochę wzrosło zapotrzebowanie na ciepło. Okienko jest cały czas otwarte, raczej na zimę nie będę go zamykał, więc będzie trzeba docieplić sufit w piwnicy.

    Co do ciepłomierza - moim zdaniem fajna sprawa.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  15. #35

    Domyślnie

    Hefciu a ile pompa Ci wzieła za cały rok? jaki cały zlad wody?
    70m2 grzejesz?
    Na grzejnikach masz jakieś głowice i zawory? chyba o tym nie napisałeś, masz to na max odkręcone?
    ja z kryzowaniem troche walczyłem aby na parterze i pietrze była równomierna temp w pokojach.

    ja mam Panasonic T-CAP 9kw 3fazy split na grzejnikach żeliwnych, zlad wody jak dobrze pamiętam 380l (w tym bufor 100l) , grzane ok 210m2, przy -18 ostatniej zimy szło 45*, więcej ani razu nie podałem, temp w domu 21.5-22 zależnie od pokoju. Grzejniki są duże, na jeden pokój przykładowo 20m2 jest 22 żeberka.
    Grzeje prostą 40* stała temp zasilania delta 5.

    Pisałeś że przy 8* na dworzu puszczasz 34* na grzejniki? przy 34* coś w ogóle u Ciebie grzeją te żeliwne? one wolno się napędzają..

    Mi jeden monter tak samo mówił "o panie to trzeba grzejniki bedzie wymienić do pompy", inny który docelowo założył pompe stwierdził, że są duże i nie ma potrzeby.
    Po jednym sezonie sam stwierdziłem, że szkoda kosztów grzejników roboty musiałbym lekko 8tyś zł włożyć, aby oszczędzić może 500-800kw na sezon, a jeszcze ten bałagan cały przy wymianie... po 10 latach by ta wymiana się zwróciła, gra nie warta świeczki skoro foto pokrywa a na razie jeszcze zostaje kw.

    Acha za cały rok CO + CWU wzięła 5950kw, mam foto 9.5kwp, pokryła pompe i zapotrzebowanie domu
    Ostatnio edytowane przez Fanek ; 23-09-2022 o 18:59

  16. #36

    Domyślnie

    Marco36 - a komu wyliczałeś w tym innym temacie pod grzejniki żeliwne?
    ja z pół roku pamiętam też poruszałem ten temat i było tam dużo obliczeń

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    ...
    ja mam Panasonic T-CAP 9kw 3fazy split na grzejnikach żeliwnych, zlad wody jak dobrze pamiętam 380l (w tym bufor 100l) , grzane ok 210m2, przy -18 ostatniej zimy szło 45*, więcej ani razu nie podałem, temp w domu 21.5-22 zależnie od pokoju. Grzejniki są duże, na jeden pokój przykładowo 20m2 jest 22 żeberka.
    Grzeje prostą 40* stała temp zasilania delta 5.

    Pisałeś że przy 8* na dworzu puszczasz 34* na grzejniki? przy 34* coś w ogóle u Ciebie grzeją te żeliwne? one wolno się napędzają..

    Mi jeden monter tak samo mówił "o panie to trzeba grzejniki bedzie wymienić do pompy", inny który docelowo założył pompe stwierdził, że są duże i nie ma potrzeby.
    ...
    Cześć. Przy zładzie 280l i zeliwniakach ten bufor 100l z jakiego powodu się pojawił?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał lion Zobacz post
    Cześć. Przy zładzie 280l i zeliwniakach ten bufor 100l z jakiego powodu się pojawił?
    Do defrostów, instalator obejrzał całą instalację - wcześniej był kopciuch i stwierdził, że lepiej wstawić bufor.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Hefciu
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Cedrowice-Parcela
    Kod pocztowy
    95-035
    Dzielnica
    Ozorków
    Posty
    96

    Domyślnie

    Witajcie ponownie, sorki że mnie nie było tak długo ale że tak to ujmę pochłonęło mnie życie codzienne

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Bo chcą zarobić dodatkową kasę na wymianie instalacji.
    akurat firma, która zakładała i dobierała pompę nie zajmuje się wymianą grzejników, odsyłają do "swojego " hydraulika, jak im powiedziałem że zostają żeliwne i zobaczymy po roku, stwierdzili że to rozsądne rozwiązanie i nie cisnęli.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Wymieniając grzejniki żeliwne na płytowe, zmniejszysz ilość wody w instalacji.
    Pompa inwerterowa wymaga 20L wody na każdy 1 kW mocy grzewczej, a PC On-Off 25L.
    Jak zejdziesz za nisko z ilością wody, to znowu trzeba dokupić bojler do zwiększenia zładu wody.
    Czy ma to sens? Narobisz sobie roboty i kosztów a końcowo efekt będzie taki sam jak obecnie.

    Mały zład wody w grzejnikach ma sens gdy chce się szybko zmieniać temp. w pomieszczeniu.
    Ale jak grzejesz stale i utrzymujesz stałą temp. w domu, to dla PC zmniejszenie zładu wody jest bez znaczenia, bo ona tylko dogrzewa o tyle ile ciepła zeszło na ogrzanie pomieszczeń.
    Za to zbyt mały zład wody wpływa niekorzystnie na wykonanie defrostów. Gdy braknie jej energii we wodzie, to odpali grzałkę na dokończenie defrostu i tak zwiększy pobór prądu.
    rozumiem, ale mimo grzejników i tak mam bufor..

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Gdy chcesz obniżyć ilość kWh zużywanych na ogrzewanie - to tak jak już koledzy pisali:
    1) dołożyć wełny na stropie;
    2) dołożyć lub wymienić grzejniki, ale warunek na mocniejsze. Tak by obniżyć potrzebną temp. wody o 5*C.

    Obniżenie temp. wody o 5*C da może ze 15% oszczędności na kosztach ogrzewania.
    Teraz pytanie czy dla obniżenia kosztów grzania o 10-15% warto kupować wszystkie grzejniki nowe?
    Zdecydowałem że dokładam wełny na strop, i wymienię grzejnik w przedpokoju na 3 płytowy purmo ( wpadł mi w ręce za grosze)

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    To są wartości dla Ciebie nieprzydatne. Pisałeś, że starcza Ci obecnie na żeliwnych temp. wody do +50*C, a w domu +21*C.
    Moc 2115 dla 55/45/20*C - czyli dla zasilania wodą +55*C i temp. w domu +20*C. Jest to najniższa podana wartość.
    A ciebie interesuje ile mocy grzejnik osiągnie przy zasilaniu wody +45*C i dla temp. w pokoju +21*C.

    Przy obniżeniu temp. wody do +45*C moc grzejnika spada przeciętnie o 41% (wg katalogowej temp. +55*C). 41% przy grzejnikach płytowych, przy żeliwnych mogą być nieco inne proporcje.
    Dodatkowo katalog podaje moc dla temp. w pokoju +20*C, a Ty chcesz +21*C - to dodatkowo moc grzejnika spada, ale obecnie nie wiem o ile %.
    Więc z tych 2115 Watt Diamonda przy Twoich warunkach zostanie około 1150 do 1250 Watt.

    Pisałeś, że dom potrzebuje około 9 kW, czyli 9'000 Watt. To potrzebowałbyś na dom 8 takich grzejników. Oczywiście to jest uproszczenie, bo nie każdy pokój jest taki sam, potrzebne więc będą różne moce, ale o sumarycznej mocy równej lub nieco wyższej niż 9 kW.

    Masz link do kalkulatora Purmo, pomoże policzyć potrzebną moc grzejnika i rozmiar:
    https://www.purmo.com/pl-pl/profile?...oru-grzejnikow

    Natomiast ręcznie przeliczałem moc żeberek tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8115865

    P.S. Jeszcze taka uwaga, że wymiana grzejników starych na nowe - bywa skomplikowana z powodu innego rozstawu rurek. U siebie zmieniałem stare płytowe (45 lat) na płytowe Purmo i stare miały o 5 cm większy rozstaw rurek. Było z tym sporo akrobacji.
    Wreszcie ktoś wytłumaczył mi tak że czaję dzięki, o innym rozstawie rurek wspomniał mi ten gość ze sklepu , więc wiedziałem, kalkulatora purmo też wcześniej używałem jak i temat o wyliczaniu mocy żeliwnych też już wcześniej czytałem

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Hefciu a ile pompa Ci wzieła za cały rok? jaki cały zlad wody?
    70m2 grzejesz?
    Na grzejnikach masz jakieś głowice i zawory? chyba o tym nie napisałeś, masz to na max odkręcone?
    ja z kryzowaniem troche walczyłem aby na parterze i pietrze była równomierna temp w pokojach.

    ja mam Panasonic T-CAP 9kw 3fazy split na grzejnikach żeliwnych, zlad wody jak dobrze pamiętam 380l (w tym bufor 100l) , grzane ok 210m2, przy -18 ostatniej zimy szło 45*, więcej ani razu nie podałem, temp w domu 21.5-22 zależnie od pokoju. Grzejniki są duże, na jeden pokój przykładowo 20m2 jest 22 żeberka.
    Grzeje prostą 40* stała temp zasilania delta 5.

    Pisałeś że przy 8* na dworzu puszczasz 34* na grzejniki? przy 34* coś w ogóle u Ciebie grzeją te żeliwne? one wolno się napędzają..

    Mi jeden monter tak samo mówił "o panie to trzeba grzejniki bedzie wymienić do pompy", inny który docelowo założył pompe stwierdził, że są duże i nie ma potrzeby.
    Po jednym sezonie sam stwierdziłem, że szkoda kosztów grzejników roboty musiałbym lekko 8tyś zł włożyć, aby oszczędzić może 500-800kw na sezon, a jeszcze ten bałagan cały przy wymianie... po 10 latach by ta wymiana się zwróciła, gra nie warta świeczki skoro foto pokrywa a na razie jeszcze zostaje kw.

    Acha za cały rok CO + CWU wzięła 5950kw, mam foto 9.5kwp, pokryła pompe i zapotrzebowanie domu
    Rok jeszcze nie minął ( start pompy był 24.11.2021) ale już mam nabite ponad 8mw, co prawda pierwsze dni grzałem na maksa bo dom był przez 4 dni bez ogrzewania a był koniec listopada potem w trakcie zimy były jeszcze 4 razy sytuacje bez prądu po 2 dni i znów było grzane grubo.
    czy czuć ciepło przy 34*? są minimalnie letnie ale to wystarcza na ten moment, temp w domu dochodzi do 21.6
    Dom ma 100m, nie mam głowic termostatycznych, zwykłe zawory i to w części pokojów skręcone na pół bo było zbyt ciepło. a okna rozszczelnione.

    Myślicie że założenie termostatów coś pomoże??
    A może zmienić ustawienia na pompie?

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    Myślicie że założenie termostatów coś pomoże??
    A może zmienić ustawienia na pompie?
    Pompą ciepła najlepiej sterować pogodowo - za pomocą krzywej grzewczej - osiąga się wtedy najniższą możliwą (dającą wystarczjący komfort) temperaturę wody. Termostaty raz, że mogą obniżać przepływ, dwa ich działanie świadczy o tym, że woda zasilająca grzejnik mogła by mieć niższą temperaturę - tym samym pompa pracowałaby z wyższym COP.
    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    czy czuć ciepło przy 34*? są minimalnie letnie ale to wystarcza na ten moment, temp w domu dochodzi do 21.6
    Właśnie tak byłoby idealnie - aby było ciepło, a nie czuć że grzejniki Ciepłe
    Cytat Napisał Hefciu Zobacz post
    Dom ma 100m, nie mam głowic termostatycznych, zwykłe zawory i to w części pokojów skręcone na pół bo było zbyt ciepło. a okna rozszczelnione.
    Dobrze by było abyś w tych przegrzanych pokojach otworzył zawory na maksa i tak zmniejszył temperaturę wody obiegowej, aby okien nie trzeba było otwierać Wtedy przy zasilaniu taką temperaturą będziesz wiedział w których pomieszczeniach trzeba dać większe grzejniki (w niedogrzanych). Taka inwestycja realnie wpłynie na koszty ogrzewania.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony