dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 52 z 52
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Pracował więc zaledwie 2:30, następnie po wyłączeniu temp równie szybko zaczeła spadać.
    Co ciekawe sprawdziłem co się dzieje na górze (wszystkie grzejniki odkryzowane, głowice zdjęte, odkręcone na max zawory na rozdzielaczu) -> belka zasilająca gorąca, góra grzejników gorąca, natomiast belka powrotna kompletnie zimna.
    Wygląda więc jakby to część grzejnikowa była jakaś "przytkana" i pomimo możliwośći odbioru przez grzejniki znacznie większych ilości ciepła, nie jest ono do nich dostarczane i kocioł taktuje. Ja już głupi jestem...
    No to wygląda ewidentnie dalej na problem z przepływem przez kocioł. Proste rzeczy odkręcone na maksa - więc szybciej powinna wracać gorąca woda na powrocie. A skoro nie wraca... To trzeba szukać przyczyny za małych przepływów. Sprawdź, nawet, jak już sprawdzałeś:
    - czy pompa w kotle działa. Często się zapieka przez lato - jak działa podłogówka, to napędza trochę pompa od podłogi, jak nie działa to może cos grawitacyjnie rusza się. A może się już rozsypała przez siłowanie się z pompą podlogówki.
    - odpowietrzenie grzejników i reszty instalacji
    - wszelkie zawory (włącznie z tymi na belkach) - czy otwarte a zwrotne ze strzałką we właściwą stronę. Sprawdź też, przyłącza grzejników - niektóre maja tam też zawór i możliwość kryzowania.
    - filtry - czy czyste i drożne
    - ciśnienie w układzie

    Jak szybko, po włączeniu kotła, wzrasta temperatura na wejściu do poszczególnych grzejników przy wyłączonej pompie do podłogówki? Czy/jak (o ile i po jakim czasie) wzrasta temperatura na powrocie do kotła?


    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    wg. mnie zasada jest dość prosta - gdy zawór ma ustawione np. 50st i z kotła idzie 50st, to znaczy że NIE MIESZA, czyli pompa podłogówki "bierze" cały czynnik z kotła.
    Gdyby brał całość z kotła (z lewej rury), to gdzie zniknie woda z powrotu? Nie może tak działać. Nie wpuści do podłogi więcej wody, niż z niej wypuści. Żeby się zbilansowało, to ilość wody pobranej z zasilania do podłogi musi być równa tej, która góra pójdzie do kotła. Więc gdyby faktycznie nic nie pobrał z powrotu, to 100% wody poszłoby na powrót - a nie w podłogę.

    Co do przepuszczania gorącej wody przez zawór - zawór będzie schładzany trochę woda z powrotu i w tym miejscu temperatura może utrzymać się zadana - ale przez drastycznie rożne przepływy już trochę wyżej rura będzie gorąca. A może po prostu zawór nie potrafi się całkiem zamknąć i od strony gorącej przepływy wymusza pompa z kotła (ssąc i tłocząc), a od strony zimnej, przy wyłączonej pompie od podłogówki, przepływy są znikome. Ale znowu - wtedy gorąca woda powinna szybko wrócić do kotła. Trzeba szukać przyczyny, czemu nie wraca.

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Tymczasem WSZYSTKIE glowice zdjęte, WSZYSTKIE kryzy ustawione na 6 (max), WSZYSTKIE zawory na rozdzielaczu odkręcone na max, a grzejniki gorące tylko u góry, powrót dalej zimny... Gdzie te setki litrów?
    Tutaj jest problem, że to wszystko się nie spina, ja nie umiem wytłumaczyć co się dzieje. Wygląda to po prostu na jakiś zator, nie wiem...
    Albo zator, zamulenie albo zapowietrzone. innego wytłumaczenia nie ma, Sam wspominałeś o wymianie filtra bo po roku był cały zawalony.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Albo zator, zamulenie albo zapowietrzone. innego wytłumaczenia nie ma, Sam wspominałeś o wymianie filtra bo po roku był cały zawalony.
    Też dochodzę powoli do takiego wniosku. Tylko jak to potwierdzić i naprawić? Odpowietrzenie na grzejnikach nic nie daje. Filtr teraz póki co czysty. A może pompa?
    Ostatnio edytowane przez WojciszPL ; 20-09-2022 o 21:19

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    W pompie są sitka więc jeśli pisałeś że wymieniałeś filtr i był cały zawalony to wszystko możliwe. W kotle także wypadało by zrobić ten przegląd. Moze jakiś filtr itp. Niech się wypowie \Konsultant Viessmann
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #45

    Domyślnie

    Moje obserwacje po dwóch ostatnich dnia są takie - odłączenie wtyczki PWM na kompie obiegowej, doradzone przez serwis Viessmana w celu sprawdzenia (wtedy pompa chodzi na max) pomaga, w ograniczonym stopniu. Przy podłączonej wtyczce (tj. pompa moduluje jak rozumiem, sterowana przez kocioł) grzejniki są praktycznie całe zimne (zaledwie od góry jakieś 2-3cm jest LETNIE przy zasilaniu na kotle 50st i otwartym wszystkim co się da na max). Przy odłączonej wtyczce, sytuacja jest minimalne lepsza, tj. grzejniki są bardzo ciepłe na jakichś 10cm (też przy zasilaniu 50), natomiast reszta jest mocno letnia, a dół kompletnie zimny. Czyli przepływy są troszeczkę lepsze, ale niewiele, zważywszy że pompa idzie na max, a wszystko jest otwarte na max (lepiej już nie będzie). Zastanawiam się czy to mogłoby wskazywać że jednak pompa jest ok? Zostawałby wtedy tylko zator/zamulenie? Mozliwie jest takie zapowietrzenie żeby na żadnym grzejniku ani rozdzielaczu nie pojawiło się nawet odrobinę powietrza? Mam już też czarną wizję, której się obawiam - czy instalator nie mógł gdzieś załamać rury od CO i wskutek tego tak drastycznie ograniczyłby się przepływ - tylko jak to zweryfikować i ew. udowodnić?

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W pompie są sitka więc jeśli pisałeś że wymieniałeś filtr i był cały zawalony to wszystko możliwe. W kotle także wypadało by zrobić ten przegląd. Moze jakiś filtr itp. Niech się wypowie \Konsultant Viessmann
    \Konsultant Viessmann , mogę prosić o komentarz?
    Ostatnio edytowane przez WojciszPL ; 23-09-2022 o 10:36

  6. #46

    Domyślnie

    Lekko odświeżę temat, po kilku dniach znowu sprawdziłem sitko i oto co się zebrało w ciągu ok. 1-2tyg! Dokładnie nie pamiętam kiedy sprawdzałem sitko ostatnio, alej jakoś na początku tego tematu. Jak widać ilość syfu jest bardzo duża, teraz po wyczyszczeniu przepływy sporo się poprawiły (kocioł ma już jakiś sensowny odbiór, powrót wreszcie łapie jakieś temperatury, a nie jest zimny jak wcześniej)


    Podejrzewam że pompka która chodzi na max (odpięta wtyczka) + wszystkie ostatnie zabiegy być może "poderwały" muł zalegający w rurach który tak szybko zabił sitko - innej opcji nie widzę.
    Co najważniejsze ja widzę światełko w tunelu...

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Pomyśl o przepłukaniu ( czyszczeniu ) tej instalacji . Jeśli dom i instalacja nie jest jakaś wiekowa to staranność hydraulika który to poczynił była daleka od ideału.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Co najważniejsze ja widzę światełko w tunelu...
    Instalacja zalana kranówą? Wypłucz i zalej wodą z osmozy co najmniej (a jeszcze lepiej demineralizowaną - ale nie destylowaną). I dodaj inhibitor.


  9. #49

    Domyślnie

    Instalacja jak mówiłem ma rok (to będzie drugi sezon), a hydraulik zmieniając grzejnik u sąsiada stwierdził że to normalne, że z instalacji leci taki muł...
    Płukanie najlepiej robić w rozbiciu na sekcje? Najpierw węże do rozdzielacza na piętrze, odcinam na zaworach od reszty instalacji i płukanie, a potem to samo na parterze? Czy w ten sposób można też przepłukać odcinki od kotła do rozdzielaczy, tj. płukając otworzyć zawory odcinająca rozdzielacza, aby woda szła do kotła i spowrotem?

  10. #50

    Domyślnie

    @KonsultantViessman - jak w tym kotle zmniejszyć moc palnika ? Bo to co jest w instrukcji nie zgadza się z tym co jest w sterowniku- Skok jest co 1%, ale nie wniosi nic do działania kotła.

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w kotłach można jedynie ograniczyć moc maksymalną i automatyka jak najbardziej uwzględnia to ograniczenie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #52

    Domyślnie

    Właśnie o moc maksymalną mi chodzi. I jeśli mówimy o tym ustawieniu z instrukcji - to nie, nie uwzględnia.
    Ustawiłem tam 30%, a kocioł na zimnej instalacji i tak przez 10min grzeje z prawie pełną mocą palnika (widać po kreskach na wyświetlaczu).
    W instrukcji jest też informacja że skok ma być niby co 25%, a w sterowniku jest co 1%. Może to jakiś inny sterownik i powinno być gdzie indziej ustawione?

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony