dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie CWU na prąd, zasobnik bez grzałki

    Witam,

    Foto (6kW) działa od połowy kwietnia, licznik od początku kwietnia. Na chwilę obecną (20.09) wskazania liczydeł to:
    - pobór: 662kWh;
    - generacja: 3711kWh;

    Tak więc na chwilę obecną, po 5 miesiącach działania, nadwyżka w okolicach 2900 kWh. Liczę, że po pełnym roku, pozostanie mi nadwyżki w okolicy 3000kWh.

    Chciałbym ogrzewać CWU nadwyżką i mam instalację następującą:
    - Zasobnik Vaillant Vih - R 120/6 B (brak podejścia na grzałkę) wpięty pod piec Vaillant EcoTech 146. Posiadam wolną pompkę Evosta2 11/85 SAN R (miała być cyrkulacja, jest niepotrzebna).

    Podpowiedzcie co wyjdzie najtaniej? Wymiana zbiornika na taki z grzałką? Hydraulik doradzał ewentualnie dodanie pieca elektrycznego na obiegu z zasobnikiem obecnym, tak aby podgrzewał on wodę w bojlerze. Pozostawić opcję przełączenia się na piec gazowy lub elektryczny (gdyby nadwyżki z PV było zbyt mało).

    Każda pomoc mile widziana

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Najprościej i najbardziej ekonomicznie to wymienić na zbliżony z opcją podłączenia grzałki.
    Po co Ci dodatkowa pompa czy zawór zwrotny, które też na wodę nie pracują.
    A o kosztach zakupu pieca itd nie wspomnę.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post
    Witam,
    ...

    Chciałbym ogrzewać CWU nadwyżką i mam instalację następującą:
    - Zasobnik Vaillant Vih - R 120/6 B (brak podejścia na grzałkę)
    ...
    Każda pomoc mile widziana
    Jak każda porada to proszę
    W zbiorniku jak widzę na dole jest zawór serwisowy tak? Jaki ma on gwint? Może byłaby możliwość wkręcenia w niego takiego czegoś:
    https://allegro.pl/oferta/grzalka-el...8-7003b1ca6062

    Koszt pewnie z 200zł z robocizną.
    edit:
    opisany:
    Zawór do opróżniania wykorzystywany przez instalatora podczas konserwacji
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 21-09-2022 o 08:07

  4. #4

    Domyślnie

    Problem w tym, że według hydraulika, inny gwint, budowa wewnętrzna zbiornika sprawia, że instalacja jest niemożliwa. Szukam rozwiązania jak najmniejszym kosztem, tak aby jak najszybciej się zwróciło.

    Instalator twierdził, że piec elektryczny na dodatkowym obiegu wychodzi najtaniej. Oczywiście wchodzi też w grę sprzedaż tego bojlera i kupno nowego. Szukam cały czas nabywcy... którego na chwilę obecną brak.

    Ewentualnie zakupienie małego zbiornika z grzałką i sprzężenie z obecnym bojlerem tak aby cały czas woda była grzana we dwóch, za pomocą tylko jednego, mniejszego? Ma rację bytu coś takiego w ogóle?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post
    Problem w tym, że według hydraulika, inny gwint, budowa wewnętrzna zbiornika sprawia, że instalacja jest niemożliwa.
    Nie za bardzo rozumiem. Chodzi mi o ten króciec:Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zasobnik.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	460981
    Ręki sobie nie dam uciąć, ale na moje oko to 1/2cala, czyli tyle ile ma grzałka do drabinki, jak więcej (3/4") to redukcja. Chyba, ze to 3/8" ale wątpie. Wystarczy opróżnić zbiornik, wykręcić ten zaworek i sprawdzić czy ewentualna grzałka nie bedzie kolidować z wężownicą (zajrzeć do środka, przyswiecic latarką, wsadzić dłuższy śrubokręt). Jeśli jest miejsce, to wystarczy kupić grzałkę za mniej jak 200zł i wkręcić w miejsce zaworka. Grzałka jest od razu z termostatem. Taniej chyba się nie da.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Jak się nie da tak jak kolega powyżej proponuje, to jest inna opcja. Można dać po drodze kawałek prostej rurki z trójnikiem i w niego wsadzić grzałkę i wpiąć w obieg.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Jak się nie da tak jak kolega powyżej proponuje, to jest inna opcja. Można dać po drodze kawałek prostej rurki z trójnikiem i w niego wsadzić grzałkę i wpiąć w obieg.
    +1
    Z tym, że wypadałoby aby wtedy i pompka obiegowa chodziła, gdy grzałka pracuje.
    Można też wykorzystać tą pompkę "Evosta2" którą masz i stworzyć mały układ cyrkulacyjny. Czyli np trójnik na króciec cyrkulacji, w prosty odcinek grzałka, a odnogę trójnika pompkę cyrkulacyjną w komplecie z zaworem zwrotnym podłączoną do króćcaa ciepłej wody, lub "pod prąd" do króćca zimnej. Sterowanie proste termostat załącza jednocześnie grzałkę i pompkę. Koszty trochę wyższe jak w opcji z samą grzałką itylko trochę bardziej skomplikowane, ale nie ma obawy o kolizje z węzownicą..

  8. #8

    Domyślnie

    Ok faktycznie będzie opcją się wpiąć w zawór do spuszczania wody. Tylko powiedzcie mi, grzałka 1200W wystarczy? Tylko taką najmocniejszą znalazłem pod gwint 1/2. Nagrzeje to 120 litrow w jakimś sensownym czasie? Bo mam "tylko" albo "aż" 3000 kWh na to

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus1701 Zobacz post
    Ok faktycznie będzie opcją się wpiąć w zawór do spuszczania wody. Tylko powiedzcie mi, grzałka 1200W wystarczy? Tylko taką najmocniejszą znalazłem pod gwint 1/2. Nagrzeje to 120 litrow w jakimś sensownym czasie? Bo mam "tylko" albo "aż" 3000 kWh na to
    Przecież to zależy od waszego zuzycia ciepłej wody. Od 15'C do 60'C tj około 6kWh Czyli taka grzałka nagrzeje to w około 5h. Ale przez 99% czasu będzie ona na bieżąco uzupełniać straty. Jej moc nie odbiega znacznie od mocy grzałek montowanych w standardowych bojlerach elektrycznych.

  10. #10

    Domyślnie

    Zbiornik sprzedany. Szukam zasobnika 120l z króćcami od góry i z podejściem na grzałkę? Polecacie coś? Myślałem o tym:

    https://allegro.pl/oferta/elektromet...gaApczEALw_wcB

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony