dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 129
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 2573
  1. #161
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Nie czytasz, a piszesz.

    Na tę chwilę NIC nie wprowadzam. Produkcja wynosi ZERO.
    Przepraszam. Chyba pomyliłem wątki.
    Czy to nie ja pomyliłem?

  2. #162
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Ponieważ meczy coraz mniej i coraz dłuższe przerwy między nimi to poczyniłem z nudów w excelu trochę obliczeń , porównałem kilka sytuacji:
    -brak fotowoltaiki
    -fotowoltaika rozliczana na nowych zasadach netbilling (taryfa G11)
    -fotowoltaika rozliczana na nowych zasadach netbilling (taryfa G12w)
    -Fotowoltaika rozliczana po staremu (net mettering taryfa G11)

    Nigdzie na necie nie znalazłem podobnego kalkulatora więc myślę że się komuś może przydać.
    W założeniach jest kilka uproszczeń bo panele mam kilka miesiecy i nie wiem np jaką miałbym produkcję np wiosną ale ponieważ szacunki firmy zakładającej mi panele wlasciwie się pokrywają z tym co mi panele produkują od sierpnia do listopada wiec zakladam że pozostałe miesiące też będzie podobnie.
    Zapotrzebowanie teoretyczne (i chyba też praktyczne) ściągnąłem z wskazań licznika za rok poprzedni kiedy jeszcze panele nie było. Ten rok zapotrzebowanie troche wzrosło ale nie więcej niż 5%.

    A o to wyniki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sz1.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	38,9 KB
ID:	462540

    Jak widać dla taryfy G12w Net billing i Net mettering (G11) wypadają bardzo podobnie. Z netbillingu mamy do zapłaty za rok 1630zł ale zostaje nam jezzcze w wirtualnym magazynie (porfelu) prawie 780zł czyli de facto mamy pełnych kosztów jakies 900zł. Tak samo jakby było na starych zasadach (net mettering) ale dla taryfy G11 - nie liczyłem dla G12w.

    Przyjęte założenia:

    Objeśnienia:
    Różowym kolorem - ceny prądu szacowane na koniec tego roku i przyszły rok. Raczej niewiele się zmienią. Zmienić się może i to na pewno cena RCEm - przyjałem że od grudnia do czerwca przyszłego roku będzie taka jak w listopadzie czyli 0.577zł
    Pomarańczowym kolorem - wpisujemy tu nasze zużycie i zapotrzebowanie oraz produkcję z paneli.

    Mam 6.5 KWp na dachu.
    Zapotrzebowanie z zeszlego roku ok 6100KWh.

    Autokonsumpcja wyszla średnio jakieś 29% ale jest troche zawyżona przez to że zapotrzebowanie względem zeszłego roku mi wzrosło a nie wiem dokładnie o ile. Pewnie do 5% i tyle może być błedu w przyjętej autokonsumpcji.

    Wniosek końcowy: jeśli ceny Rcem bedą sie utrzymywać na wysokim poziomie jak lipiec i sierpien to rachunki w netbillingu i netmetteringu będą podobne. Jesli ceny będą niższe jak np w listopadzie to net mettering wypadnie dużo lepiej.... Można sobie wstawić orientacyjne cyferki w rożowe pola i zoboczyć jak bardzo.
    Przy przyjętych zalożeniach oszczędzam okolo 4tys rocznie na rachunkach. Moja instalacja zwróciłaby się więc za 6-7 lat (licze dotację 6tys), ale jestem realistą i wiem że po wprowadzeniu rozliczania godzinowego w 2024 rachunki wzrosną o dobre 20-30%

    P.S. Jestem na taryfie G12w od lat, grzeje w tanich godzinach pompą ciepła 8KW. CWU grzane całą dobę.

    Dla chętnych plik:
    https://docs.google.com/spreadsheets...f=true&sd=true
    Nie ponoszę odpowiedzialności za błedy w arkuszu
    Plik tylko do celów prywatnych Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nb1.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	462541  
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 01-12-2022 o 21:48

  3. #163
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Mam 6.5 KWp na dachu.
    Zapotrzebowanie z zeszlego roku ok 6100KWh.

    Autokonsumpcja wyszla średnio jakieś 29% ale jest troche zawyżona przez to że zapotrzebowanie względem zeszłego roku mi wzrosło a nie wiem dokładnie o ile. Pewnie do 5% i tyle może być błedu w przyjętej autokonsumpcji.
    Czegoś nie rozumiem. Jak w lecie masz autokonsumpcję pod 200kWh, to czemu w grudniu ze 140kWh wyprodukowanych jeszcze oddałeś 80? Czy Twój operator nie rżnął Cię na rozliczaniu międzyfazowym (nie robiąc go)?
    Tak czy inaczej - przy rozliczaniu godzinowym % autokonsumpcji powinien być znacznie większy.

    Jakie masz sumy sald ujemnych i dodatnich z ostatniej faktury i jaki % autokonsumpcji tej prawdziwej i wynikającej z rozliczania godzinowego wynika po porównaniu z danymi o produkcji z falownika?

  4. #164
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czegoś nie rozumiem. Jak w lecie masz autokonsumpcję pod 200kWh, to czemu w grudniu ze 140kWh wyprodukowanych jeszcze oddałeś 80? Czy Twój operator nie rżnął Cię na rozliczaniu międzyfazowym (nie robiąc go)?
    Tak czy inaczej - przy rozliczaniu godzinowym % autokonsumpcji powinien być znacznie większy.

    Jakie masz sumy sald ujemnych i dodatnich z ostatniej faktury i jaki % autokonsumpcji tej prawdziwej i wynikającej z rozliczania godzinowego wynika po porównaniu z danymi o produkcji z falownika?

    Autokonsumpcja w lato była prawie 200KWh bo jak grzało słonko to leciała pralka , suszarka, zmywarka i płyta na maxa, także w drogich godzinach.
    W grudniu nie wiem ile oddam - to tylko szacunek , bazując na listopadzie - słonca jest bardzo mało a to co sie wyprodukuje w wiekszosci leci do sieci bo nas nie ma w domu jak panele produkują. Wyjatkiem jest sobota.

    Nie mam jeszcze zadnego rachunku z Taurona z rozliczeniem netbillingu. Dopiero pojedyncze osoby zaczely dostawać. A niektorzy mają przecież panele po nowemu np od maja.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 01-12-2022 o 21:38

  5. #165
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Ponieważ meczy coraz mniej i coraz dłuższe przerwy między nimi to poczyniłem z nudów w excelu trochę obliczeń , porównałem kilka sytuacji:
    -brak fotowoltaiki
    -fotowoltaika rozliczana na nowych zasadach netbilling (taryfa G11)
    -fotowoltaika rozliczana na nowych zasadach netbilling (taryfa G12w)
    -Fotowoltaika rozliczana po staremu (net mettering taryfa G11)

    Nigdzie na necie nie znalazłem podobnego kalkulatora więc myślę że się komuś może przydać.
    W założeniach jest kilka uproszczeń bo panele mam kilka miesiecy i nie wiem np jaką miałbym produkcję np wiosną ale ponieważ szacunki firmy zakładającej mi panele wlasciwie się pokrywają z tym co mi panele produkują od sierpnia do listopada wiec zakladam że pozostałe miesiące też będzie podobnie.
    Zapotrzebowanie teoretyczne (i chyba też praktyczne) ściągnąłem z wskazań licznika za rok poprzedni kiedy jeszcze panele nie było. Ten rok zapotrzebowanie troche wzrosło ale nie więcej niż 5%.

    A o to wyniki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sz1.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	38,9 KB
ID:	462540

    Jak widać dla taryfy G12w Net billing i Net mettering (G11) wypadają bardzo podobnie. Z netbillingu mamy do zapłaty za rok 1630zł ale zostaje nam jezzcze w wirtualnym magazynie (porfelu) prawie 780zł czyli de facto mamy pełnych kosztów jakies 900zł. Tak samo jakby było na starych zasadach (net mettering) ale dla taryfy G11 - nie liczyłem dla G12w.

    Przyjęte założenia:

    Objeśnienia:
    Różowym kolorem - ceny prądu szacowane na koniec tego roku i przyszły rok. Raczej niewiele się zmienią. Zmienić się może i to na pewno cena RCEm - przyjałem że od grudnia do czerwca przyszłego roku będzie taka jak w listopadzie czyli 0.577zł
    Pomarańczowym kolorem - wpisujemy tu nasze zużycie i zapotrzebowanie oraz produkcję z paneli.

    Mam 6.5 KWp na dachu.
    Zapotrzebowanie z zeszlego roku ok 6100KWh.

    Autokonsumpcja wyszla średnio jakieś 29% ale jest troche zawyżona przez to że zapotrzebowanie względem zeszłego roku mi wzrosło a nie wiem dokładnie o ile. Pewnie do 5% i tyle może być błedu w przyjętej autokonsumpcji.

    Wniosek końcowy: jeśli ceny Rcem bedą sie utrzymywać na wysokim poziomie jak lipiec i sierpien to rachunki w netbillingu i netmetteringu będą podobne. Jesli ceny będą niższe jak np w listopadzie to net mettering wypadnie dużo lepiej.... Można sobie wstawić orientacyjne cyferki w rożowe pola i zoboczyć jak bardzo.
    Przy przyjętych zalożeniach oszczędzam okolo 4tys rocznie na rachunkach. Moja instalacja zwróciłaby się więc za 6-7 lat (licze dotację 6tys), ale jestem realistą i wiem że po wprowadzeniu rozliczania godzinowego w 2024 rachunki wzrosną o dobre 20-30%

    P.S. Jestem na taryfie G12w od lat, grzeje w tanich godzinach pompą ciepła 8KW. CWU grzane całą dobę.

    Dla chętnych plik:
    https://docs.google.com/spreadsheets...f=true&sd=true
    Nie ponoszę odpowiedzialności za błedy w arkuszu
    Plik tylko do celów prywatnych Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Podziwiam wnikliwość i skłonność do analizy )) , Czy korzystniej by było może przejąść z g12w na zwykłe g12 ponieważ w PGE obecnie z 23 watem cena 1 kwh to
    g12w - 94/49 gr natomiast g12w 91/43.. w minionych 2 latach dopłacałem za ok 1500 kWh w II strefie. Złożyłem w zeszłym roku wniosek o g12 ale się wstrzymałem bo dołożyłem pv o 2,25 kwp i teraz czekam az rok się skończy zeby spróbować podliczyć sytuacje.


    Jak ci się wydaje czy dla tych 6 groszy za kw w II strefie warto czy nie warto ? Mam na uwadze że prąd w II strefie będzie kosztował po podwyżkach minimum złotówkę a myślę zę na spokojnie około 1,2 zł

  6. #166
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Zdania są podzielone ale w moim przypadku nie warto. W G12 trace cały weekend taniego prądu. W sobote robimy pranie z i suszenie prania z całego tygodnia, do tego puszczam pompę ciepla bez ograniczen na cały weekend bo w zimowe dni weekendy raczej spędza się cały czas w domu i temepratura wewnatrz skacze o 1.5C. Różnica miedzy G12w a G12 to grosze i nie sądze żeby się taka zmiana opłaciła. Może przy specyficznych warunkach, ale chyba nie przy ogrzewaniu prądem.

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Zdania są podzielone ale w moim przypadku nie warto. W G12 trace cały weekend taniego prądu.
    Tylko że tani prąd w G12w jest drogi w porównaniu z tanim w G12.
    A zwłaszcza przy PV gros zużycia pokryjesz w te dodatkowe godziny autokonsumpcją. Więcej stracisz przez droższy prąd w drogiej i taniej strefie G12w, niż zyskasz przez większą ilość godzin taniej strefy. I to tak działa nawet bez PV - a przy PV jeszcze bardziej, bo przy rozliczaniu godzinowym tylko pewnie przez kilka weekendów w roku będziesz miał ujemne salda godzinowe w czasie taniej strefy za które w większości zapłacisz z depozytu a znacznie więcej zyskasz przez całą resztę czasu kupując tańszy prąd w obydwu strefach.

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko że tani prąd w G12w jest drogi w porównaniu z tanim w G12.
    A zwłaszcza przy PV gros zużycia pokryjesz w te dodatkowe godziny autokonsumpcją. Więcej stracisz przez droższy prąd w drogiej i taniej strefie G12w, niż zyskasz przez większą ilość godzin taniej strefy. I to tak działa nawet bez PV - a przy PV jeszcze bardziej, bo przy rozliczaniu godzinowym tylko pewnie przez kilka weekendów w roku będziesz miał ujemne salda godzinowe w czasie taniej strefy za które w większości zapłacisz z depozytu a znacznie więcej zyskasz przez całą resztę czasu kupując tańszy prąd w obydwu strefach.
    Też mam takie wrażenie, Mam podwymiarową instalację PV, 2 ostatnie lata to było 3,92 kwp i produkcja 3,7 /3,5MWh na rok zużycie 7,6 /2020 oraz 6,2 MWh /2021. miałem nadwyżkę produkcji w I strefie i pokrywała ona część II za resztę musiałem płacić.

    w 2022 roku szacowane zużycie zmieści się w 6 MWh (?) a mam zwiększone PV do 6,17 kWp od stycznia i produkcja zamknie się w 5,7MWh . Mając to na uwadze zastanawiam się że różnica obecnie w g12/g12w to 6 gr w II czyli jest to 60 zł poki co na 1000 kwh . Niby nie wiele ale po co to płacić skoro można nie płacić.

    do pełnego pokrycia zużycia prądu przy mojej aitokonsumcji potrzebowałbym 7,4 kwp.

  9. #169
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko że tani prąd w G12w jest drogi w porównaniu z tanim w G12.
    To tylko 6 gr, a trace całe dwa dni weekendu + świeta tanich godzin. To jest ponad 120dni w roku - prawie 1/3 roku....

    Co z tego że panele mi będą produkować prąd w środku dnia jak mnie wtedy nie ma w domu i autokonsumpcja jest bliska zeru (pracuje tylko lodówka i może pralka jedno pranie jak ją sobie ustawie timerem).
    Za to w weekendy jestem prawie cały czas i w domu i chodzi TV, komputery, pralki, zmywarki, piekarniki itp.... w tygodniu tego nie ma. Jaki sens ma dla mnie G12? Te 6gr mi tego nie zrównoważy.

  10. #170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    To tylko 6 gr, a trace całe dwa dni weekendu + świeta tanich godzin. To jest ponad 120dni w roku - prawie 1/3 roku....

    Co z tego że panele mi będą produkować prąd w środku dnia jak mnie wtedy nie ma w domu i autokonsumpcja jest bliska zeru (pracuje tylko lodówka i może pralka jedno pranie jak ją sobie ustawie timerem).
    Za to w weekendy jestem prawie cały czas i w domu i chodzi TV, komputery, pralki, zmywarki, piekarniki itp.... w tygodniu tego nie ma. Jaki sens ma dla mnie G12? Te 6gr mi tego nie zrównoważy.
    no właśnie dlatego wyprodukujesz i oddasz do sieci więcej energii w I strefie to jest 104 dni+swieta państwowe. Co za różnica w jakiej strefie jest auto konsumpcja ?
    Ponieważ jest bilansowanie międzystrefowe to i tak nadmiar I strefy pokryje niedobór II i do zapłaty pozostanie II i wlasnie chybalepiej żeby była po najtańszej stawce.

  11. #171
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    To tylko 6 gr, a trace całe dwa dni weekendu + świeta tanich godzin. To jest ponad 120dni w roku - prawie 1/3 roku....
    6gr x 6000 kWh = 360 zł.
    Ile tych kWh pociągniesz z sieci w drogiej strefie przez 54 weekendy przy PV z bilansowaniem godzinowym? 100?


    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Co z tego że panele mi będą produkować prąd w środku dnia jak mnie wtedy nie ma w domu i autokonsumpcja jest bliska zeru (pracuje tylko lodówka i może pralka jedno pranie jak ją sobie ustawie timerem).
    To jesteś w weekend, czy Cię nie ma?
    Jak nie zużywasz to jeszcze lepiej, bo drożej sprzedajesz niż potem odkupujesz.

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Za to w weekendy jestem prawie cały czas i w domu i chodzi TV, komputery, pralki, zmywarki, piekarniki itp.... w tygodniu tego nie ma. Jaki sens ma dla mnie G12? Te 6gr mi tego nie zrównoważy.
    I w weekend PV zaprzestaje produkcji?

  12. #172
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    6gr x 6000 kWh = 360 zł.
    Ile tych kWh pociągniesz z sieci w drogiej strefie przez 54 weekendy przy PV z bilansowaniem godzinowym? 100?
    Myślę że kilkaset spokojnie, szczegolnie w zimę gdzie pompa ciepła będzie chodzić całą dobę i za każdą KWh będę płacił jak za zboże w drogiej taryfie.

    To jesteś w weekend, czy Cię nie ma?
    Jak nie zużywasz to jeszcze lepiej, bo drożej sprzedajesz niż potem odkupujesz.
    W zimę jestem - zużywam bardzo dużo prądu bo ogrzewanie i długie wieczory.... a nie produkuje prawie wcale bo slonca albo wcale nie ma albo jest za chmurami. Do tego zachod jest po 15 lub 16tej a ja wlasnie o tej godzinie zaczynam potrzebować dużo prądu.


    I w weekend PV zaprzestaje produkcji?
    W zimę produkcja jest na poziomie 10% z lata. Nie tylko w weekend.


    no właśnie dlatego wyprodukujesz i oddasz do sieci więcej energii w I strefie to jest 104 dni+swieta państwowe
    Przecież za energię Tauron mi płaci tyle samo, niezależnie czy to drogie czy tanie godziny.... Nie wiem o czym piszesz. Kwh prosumenckie naliczane są tak samo niezaleznie od pory dnia.

    Co za różnica w jakiej strefie jest auto konsumpcja ?
    Najwięcej energii potrzeba w weekend od godz 16 do 22, wlasnie wtedy gdy panele już nie produkują (więc nie ma żadnej autokonsumpcji) a wszyscy domownicy są już w domu i pobierają prąd.
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 03-12-2022 o 08:25

  13. #173

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Myślę że kilkaset spokojnie, szczegolnie w zimę gdzie pompa ciepła będzie chodzić całą dobę i za każdą KWh będę płacił jak za zboże w drogiej taryfie.



    W zimę jestem - zużywam bardzo dużo prądu bo ogrzewanie i długie wieczory.... a nie produkuje prawie wcale bo slonca albo wcale nie ma albo jest za chmurami. Do tego zachod jest po 15 lub 16tej a ja wlasnie o tej godzinie zaczynam potrzebować dużo prądu.




    W zimę produkcja jest na poziomie 10% z lata. Nie tylko w weekend.




    Przecież za energię Tauron mi płaci tyle samo, niezależnie czy to drogie czy tanie godziny.... Nie wiem o czym piszesz. Kwh prosumenckie naliczane są tak samo niezaleznie od pory dnia.



    Najwięcej energii potrzeba w weekend od godz 16 do 22, wlasnie wtedy gdy panele już nie produkują (więc nie ma żadnej autokonsumpcji) a wszyscy domownicy są już w domu i pobierają prąd.
    Brawo.
    Próbowałem to samo tłumaczyć kilkukrotnie, ale bez zrozumienia.

    Wystarczy zainstalować aplikację elicznika, by to zrozumieć.
    Masz pompę ciepła, to G12W pozwala zyskać w tygodniu przynajmniej 1 dobę, czyli 24h grzania w niskiej/taniej energii.

    Jak przyjdą miesiące produkcji, to droga taryfa będzie w większości pokryta autokonsumpcją, a taniej będzie więcej.

    Już wstawiałem dane z symulacji porównania.
    G12 grudzień 4 dni dzienna 91 kWh, nocna 64kWh
    G12W 42kWh dzienna, a nocna 113kWh

    Trzeba poczekać na cały miesiąc, ale 4 dni wskazują proporcje.
    Produkcja w tym czasie wyniosła przez te 4 dni 2,8 kWh.

  14. #174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Myślę że kilkaset spokojnie, szczegolnie w zimę gdzie pompa ciepła będzie chodzić całą dobę i za każdą KWh będę płacił jak za zboże w drogiej taryfie.
    To ile ciepła zima potrzebujesz, że pompa musi chodzić całą dobę?
    Wielokrotnie wrzucałem przykład puszczonej samopas PC Kaszpira w największe mrozy od ładnych kilku lat:- klik
    Bez problemu można założyć jej kaganiec, by nic nie produkowała w drogiej strefie - a jeszcze zostanie zapas mocy.

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    W zimę jestem - zużywam bardzo dużo prądu bo ogrzewanie i długie wieczory.... a nie produkuje prawie wcale bo slonca albo wcale nie ma albo jest za chmurami.
    Nawet zakładając, że w maju i wrześniu nie grzejesz, to wg Twoich tabelek w sezonie grzewczym oddałeś do sieci 1561kWh. W tym czasie w taniej strefie pobrałeś 2900kWh. Ileż z tego mogło być w dodatkowych godzinach taniej strefy w weekend? 10%?

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Przecież za energię Tauron mi płaci tyle samo, niezależnie czy to drogie czy tanie godziny.... Nie wiem o czym piszesz. Kwh prosumenckie naliczane są tak samo niezaleznie od pory dnia.



    Najwięcej energii potrzeba w weekend od godz 16 do 22, wlasnie wtedy gdy panele już nie produkują (więc nie ma żadnej autokonsumpcji) a wszyscy domownicy są już w domu i pobierają prąd.
    To do mnie? Chyba przypisujesz mi nie mój cytaty.

    Natomiast nie jest prawdą, ze najwięcej energii w domu ogrzewanym prądem potrzeba w weekend 16-22. Ja w całej taniej drogiej strefie (do których należą u mnie te godziny również w weekendy) zużywam zaledwie 21,5% średnio w roku.

    Dziwne trochę to, że w takim czerwcu (najdłuższe dni) pobierasz w drogiej strefie aż 55kWh (ponad 45%) przy 707 oddanych do sieci. Tak czy inaczej - po wprowadzeniu rozliczania godzinowego to wręcz niemożliwe jest.

    Cytat Napisał tomko1234 Zobacz post
    Masz pompę ciepła, to G12W pozwala zyskać w tygodniu przynajmniej 1 dobę, czyli 24h grzania w niskiej/taniej energii.
    Grzeję prądem w G12. Nigdy nie miałem potrzeby ogrzewania w drogiej strefie (raz zapomniałem przestawić sterowanie po zmianie tanich godzin w PGE - i kilka dni wjeżdżałem trochę w drogą strefę). Gross grzejących prądem grzeje w 100% (albo niewiele mniej) w taniej strefie.

  15. #175
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    289

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ile ciepła zima potrzebujesz, że pompa musi chodzić całą dobę?
    Wielokrotnie wrzucałem przykład puszczonej samopas PC Kaszpira w największe mrozy od ładnych kilku lat:- klik
    Bez problemu można założyć jej kaganiec, by nic nie produkowała w drogiej strefie - a jeszcze zostanie zapas mocy.
    To czy bez problemu to zależy od pompy. W mojej nie ma możliwości ustawienia grzej/nie grzej wg. harmonogramu, mogę tylko ustawić określone wartości temperatury, zatem tylko pośrednio mogę próbować dopasować się do stref poprzez ustawienie maksymalnie niskiej/wysokiej temperatury w określonych godzinach.
    Zrobiłem własny arkusz w oparciu o wskazania godzinowe z września, października oraz listopada i bynajmniej G12 nie wypada w moim przypadku najkorzystniej (liczby to koszt w zł opłaty za energię oraz opłaty dystrybucyjnej zmiennej):
    Kod:
    +-------------+-----+-----+------+-----+
    |             | G11 | G12 | G12w | G13 |
    +-------------+-----+-----+------+-----+
    | Wrzesień    | 243 | 234 |  224 | 207 |
    +-------------+-----+-----+------+-----+
    | Październik | 285 | 284 |  283 | 226 |
    +-------------+-----+-----+------+-----+
    | Listopad    | 573 | 599 |  468 | 493 |
    +-------------+-----+-----+------+-----+
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  16. #176
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ile ciepła zima potrzebujesz, że pompa musi chodzić całą dobę?
    W tygodniu jak nie ma ekstremanych mrozow ponizej -7C to wystarcza mi grzanie w tanich godzinach ale jak jest weekend to puszczam ją samopas i grzeje sobie dowolnie przez 24h jak tam jej krzywa pozwala. W domu robi się cieplej o poltora stopnia i to mi odpowiada na weekend.


    Nawet zakładając, że w maju i wrześniu nie grzejesz, to wg Twoich tabelek w sezonie grzewczym oddałeś do sieci 1561kWh. W tym czasie w taniej strefie pobrałeś 2900kWh. Ileż z tego mogło być w dodatkowych godzinach taniej strefy w weekend? 10%?
    Nie wiem ile oddam w sezonie grzewczym bo mam panele od sierpnia. To są szacunki bazując na wyliczeniach.

    To do mnie? Chyba przypisujesz mi nie mój cytaty.
    Nie do ciebie. Nie wiem skąd ten pomysl. ODpowiadalem w jednym poscie dwóm osobom.


    Natomiast nie jest prawdą, ze najwięcej energii w domu ogrzewanym prądem potrzeba w weekend 16-22. Ja w całej taniej drogiej strefie (do których należą u mnie te godziny również w weekendy) zużywam zaledwie 21,5% średnio w roku.
    Może ty zuzywasz 20%, ja zużywam dużo więcej.


    Dziwne trochę to, że w takim czerwcu (najdłuższe dni) pobierasz w drogiej strefie aż 55kWh (ponad 45%) przy 707 oddanych do sieci. Tak czy inaczej - po wprowadzeniu rozliczania godzinowego to wręcz niemożliwe jest.
    Nie ma wedlug mnie nic dziwnego w tym. To 2KWh dziennie. Troche pochodzi lodowka, troche podgrzeje CWU, troche pogotuje się płytą i już jest 2KWh. Nie zawsze jest słonce, a po 18-19tej już świeci na panele od tyłu.

  17. #177
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Ja mam co prawda PV "po staremu" ale obserwacej zużycia w kontekście G12 i G12W mam podobne jak tomko i dwiecegły.
    Mam licznik supla i według "rankingu dni tygodnia", w stosunku rocznym, 37% zużycia przypada na sobotę i niedzielę (a w G12W dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne), które tu nie są uwzględnione ale mają zużycie podobne do weekendu. Do tego dochodzi większe weekendowe zużycie ciepłej wody (i nie wystarcza jednorazowe ładowanie zbiornika jak w tygodniu + dochodzi wygrzewanie antylegionella). Więc G12W przy takim stylu używania ma sens.
    W lato ciężko zwiększyć autokonsumpcję bo wtedy pompa grzeje tylko ciepłą wodę i nie jest tego tak dużo (a i tak mam ustawione w godz. 13-15 więc albo jadę na tanim prądzie albo na autokonsumpcji).

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Ja mam co prawda PV "po staremu" ale obserwacej zużycia w kontekście G12 i G12W mam podobne jak tomko i dwiecegły.
    Mam licznik supla i według "rankingu dni tygodnia", w stosunku rocznym, 37% zużycia przypada na sobotę i niedzielę (a w G12W dochodzą jeszcze dni ustawowo wolne), które tu nie są uwzględnione ale mają zużycie podobne do weekendu. Do tego dochodzi większe weekendowe zużycie ciepłej wody (i nie wystarcza jednorazowe ładowanie zbiornika jak w tygodniu + dochodzi wygrzewanie antylegionella). Więc G12W przy takim stylu używania ma sens.
    W lato ciężko zwiększyć autokonsumpcję bo wtedy pompa grzeje tylko ciepłą wodę i nie jest tego tak dużo (a i tak mam ustawione w godz. 13-15 więc albo jadę na tanim prądzie albo na autokonsumpcji).
    Bardzo cenne spostrzeżenia. Mam taką sytuację, że miałem mocno podwymiarową instalację tzn brakowało mi około 1500 kWh rocznie i z tego 100 KWh w I strefie recztę w II . Obecnie sytuacja się nieco zmieniła bo mam zwiększone PV z 3,92 do 6,17 kwp i produkcja wzrosła z 3700 do 5700 i zastanawiam się czy nie przejść na g12 z g12w jakoś nie mam pomysłu jak to przeliczyć.

  19. #179
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    w stosunku rocznym, 37% zużycia przypada na sobotę i niedzielę
    A ile z tego poza godzinami które są tanie również w G12?
    I jak to wygląda po przeliczeniu na złotówki wg aktualnych cen?

    Ja sobie regularnie przeliczam i nigdy mi jeszcze nie wyszło, że opłaci mi się przejść na G12w.
    W G12 za 7900kWh w taniej strefie płace mniej o 398,16 zł a w drogiej mniej o 105,84 zł czyli łącznie mniej o 504 złniż za tyle samo kWh zapłaciłbym przy G12w.

    Żeby G12w wyszła mi taniej, musiałbym w drogiej strefie zużywać 8,75% - a to nierealne.

  20. #180
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A ile z tego poza godzinami które są tanie również w G12?
    I jak to wygląda po przeliczeniu na złotówki wg aktualnych cen?

    Ja sobie regularnie przeliczam i nigdy mi jeszcze nie wyszło, że opłaci mi się przejść na G12w.
    W G12 za 7900kWh w taniej strefie płace mniej o 398,16 zł a w drogiej mniej o 105,84 zł czyli łącznie mniej o 504 złniż za tyle samo kWh zapłaciłbym przy G12w.

    Żeby G12w wyszła mi taniej, musiałbym w drogiej strefie zużywać 8,75% - a to nierealne.
    Trzeba było założyć PV na dachu lub na gruncie.
    Pisałeś, że PV nie opłaca się.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 9 z 129

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony