dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Chcę wyburzyć ściankę działową w bloku na 10 p.

    Witam. Jw. Chcę wyburzyć ściankę działową. Czy muszę to zgłaszać w Spółdzielni? Co z gruzem jeśli będę mógł to zrobić?. Mam zamówić kontener? Czy po prostu wynieść pod śmietnik "duży gabaryt"?.
    Ostatnio edytowane przez słuszny59 ; 22-09-2022 o 08:01 Powód: literówka

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak masz własność (nie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ani spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) to spółdzielni nic do tego, co robisz w domu o ile nie narusza to instalacji i części wspólnych (w tym konstrukcji). Czyli ścianką działowa to wyłącznie Twoja sprawa.
    Odpady budowlane to nie gabaryty - nie zostaną tak odebrane. Dokładne zasady co do możliwości postawienia kontenera (własnego) ustalaj ze spółdzielnią. Pewnie też są zasady prowadzenia prac (kwestia uciążliwości dla sąsiadów - u mnie w bloku np. był zakaz głośnych prac po 18:00).

    Jeżeli masz tylko prawo do lokalu - na wszystko musisz dostać zgodę spółdzielni. Bo to oni są właścicielem nieruchomości (Ty masz tylko PRAWO do korzystania z lokalu). Gdyby chcieli zgłoszenia prac budowlanych czy PnB, to odeślij do II OSK 627/2012 czy II OSK 460/06.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz własność (nie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ani spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) to spółdzielni nic do tego, co robisz w domu o ile nie narusza to instalacji i części wspólnych (w tym konstrukcji). Czyli ścianką działowa to wyłącznie Twoja sprawa.
    Odpady budowlane to nie gabaryty - nie zostaną tak odebrane. Dokładne zasady co do możliwości postawienia kontenera (własnego) ustalaj ze spółdzielnią. Pewnie też są zasady prowadzenia prac (kwestia uciążliwości dla sąsiadów - u mnie w bloku np. był zakaz głośnych prac po 18:00).

    Jeżeli masz tylko prawo do lokalu - na wszystko musisz dostać zgodę spółdzielni. Bo to oni są właścicielem nieruchomości (Ty masz tylko PRAWO do korzystania z lokalu). Gdyby chcieli zgłoszenia prac budowlanych czy PnB, to odeślij do II OSK 627/2012 czy II OSK 460/06.
    Mieszkanie wykupione na własność już dawno temu. Jak piszesz spełniając ten warunek jeśli prace będą zgodne ze sztuką budowlaną to wyburzać mogę. Pod blokiem jest śmietnik z selekcją śmieci ale jest także pomieszczenie duży gabaryt. Myślałem, że tam ale najlepszy będzie jednak kontener. dziękuje bardzo za informację.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    1. Wiesz jaką dokładnie masz formę własności tego mieszkania?
    Masz KW na mieszkanie i KW na udział w gruncie?
    2. Masz 100% pewności, że to jest ścianka działowa?
    3. Gruz budowlany możesz wyrzucić tyko do zamówionego kontenera na gruz budowlany.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał słuszny59 Zobacz post
    Mieszkanie wykupione na własność już dawno temu. Jak piszesz spełniając ten warunek jeśli prace będą zgodne ze sztuką budowlaną to wyburzać mogę. Pod blokiem jest śmietnik z selekcją śmieci ale jest także pomieszczenie duży gabaryt. Myślałem, że tam ale najlepszy będzie jednak kontener. dziękuje bardzo za informację.
    To że mieszkanie wykupione nie znaczy że jest własnością wyodrębnioną, może to być tylko spółdzielcze własnościowe.
    Jedynie jak jest wyodrębnioną własnością masz praw do pełnego z niego korzystania.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To że mieszkanie wykupione nie znaczy że jest własnością wyodrębnioną, może to być tylko spółdzielcze własnościowe.
    Jedynie jak jest wyodrębnioną własnością masz praw do pełnego z niego korzystania.
    Nie wiem, co miałeś na myśli, ale autor mówi o własności.

    @słuszny59 możesz upewnić się co do formy władania mieszkania tu:
    https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/e...erwisowe=false
    Wpisz numer księgi wieczystej i voila!

    Skontaktuj się z działem technicznym swojej spółdzielni i wypytaj lub poproś o informację o lokalizacji ścian nośnych. Są typy bloków z wielkiej płyty w których wszystkie ściany były nośne (chyba typ szczeciński). W spółdzielni powinni Ci wszystko powiedzieć. W internecie też można znaleźć jakiego typu budynki stawiano na konkretnych osiedlach.

    Powodzenia.
    Pozdrawiam.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie wiem, co miałeś na myśli, ale autor mówi o własności.
    Wiele osób nie rozróżnia mieszkania własnościowego spółdzielczego i własnościowego wyodrębnionego.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    To że mieszkanie wykupione nie znaczy że jest własnością wyodrębnioną.
    O to mi chodziło

    Ale tak: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to nie własność, a "tylko" ograniczone prawo rzeczowe
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Ale tak: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to nie własność, a "tylko" ograniczone prawo rzeczowe
    Ludzie myślą że jak zapłacili spółdzielni za mieszkanie to są jego właścicielami.
    Ci którzy tak myśleli a ich spółdzielnia zbankrutowała nagle się dowiedzieli że ich mieszkanie jest częścią masy upadłościowej spółdzielni i muszą je ponownie wykupić.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ludzie myślą że jak zapłacili spółdzielni za mieszkanie to są jego właścicielami.
    Ci którzy tak myśleli a ich spółdzielnia zbankrutowała nagle się dowiedzieli że ich mieszkanie jest częścią masy upadłościowej spółdzielni i muszą je ponownie wykupić.
    Myślałem, że jak mieszkanie ma "Rodzaj własności - odrębna własność" i swoją Księgę wieczystą i ścianka na pierwszy rzut oka ma ( 10cm grubości i jest gipsowa), to jakiś problemów z jej wyburzeniem byśmy nie mieli. Widać myliliśmy się i to bardzo. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Bardzo nas zaskoczyłeś. Nie podejrzewamy, że Spółdzielnia mieszkaniowa zbankrutuje czyli wieżowiec z naszym 10 piętrem zostanie rozsprzedany.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Jeśli to ścianka gk, to nie przenosi ona ciężaru wieżowca Możesz rozbierać bez informowania kogokolwiek.
    Pozdrawiam
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jeśli to ścianka gk, to nie przenosi ona ciężaru wieżowca Możesz rozbierać bez informowania kogokolwiek.
    Pozdrawiam
    "Gipsowa" nie znaczy że jest z karton gipsu.
    Może być beton z gładzią gipsową.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał słuszny59 Zobacz post
    Myślałem, że jak mieszkanie ma "Rodzaj własności - odrębna własność" i swoją Księgę wieczystą i ścianka na pierwszy rzut oka ma ( 10cm grubości i jest gipsowa), to jakiś problemów z jej wyburzeniem byśmy nie mieli. Widać myliliśmy się i to bardzo. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Bardzo nas zaskoczyłeś. Nie podejrzewamy, że Spółdzielnia mieszkaniowa zbankrutuje czyli wieżowiec z naszym 10 piętrem zostanie rozsprzedany.
    Było kilka przypadków że prezes spółdzielni inwestował na giełdzie pieniądze spółdzielni i wszystko stracił.
    Budynek przejął komornik i sprzedawał mieszkania aby odzyskać pieniądze,
    Sprzedawał również mieszkania już wykupione które nie miały własnej księgi wieczystej, czyli nie były wyodrębnione.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał słuszny59 Zobacz post
    ścianka na pierwszy rzut oka ma ( 10cm grubości i jest gipsowa), to jakiś problemów z jej wyburzeniem byśmy nie mieli.
    Jeżeli przewiercisz ściankę łatwo i byle wiertłem to jest gipsowa (pełna lub GK).
    Taką możesz usunąć na 99,99%.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Było kilka przypadków że prezes spółdzielni inwestował na giełdzie pieniądze spółdzielni i wszystko stracił.
    Budynek przejął komornik i sprzedawał mieszkania aby odzyskać pieniądze,
    Sprzedawał również mieszkania już wykupione które nie miały własnej księgi wieczystej, czyli nie były wyodrębnione.
    Ale ja napisałem jaki status ma nasze mieszkanie i że się nie zanosi na taki "czarny scenariusz". Mieszkanie ma odrębną własność i własną Księgę.

  16. #16

    Domyślnie

    Wreszcie dodzwoniłem się do spółdzielni i powiedziano mi, że są to ścianki, które mogę wyburzyć po zapoznaniu z planami budynku - mieszkania zebym wrazie czegos nie narobił sobie biedy. Dowiedziałem się także o co chodzi z kontenerem. Raz na rok każdemu mieszkańcowi poprzez firmę Ko..me..ko, należy się jeden darmowy wywóz ich podstawionym kontenerem, 1m3 odpadu bez żadnych kosztów, ale jak go podstawia rano to rano na drugi dzień go zabierają. Jeszcze raz dziękuje wszystkim za info. i odp.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Nie wiem, co miałeś na myśli, ale autor mówi o własności.

    @słuszny59 możesz upewnić się co do formy władania mieszkania tu:
    https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/e...erwisowe=false
    Wpisz numer księgi wieczystej i voila!

    Skontaktuj się z działem technicznym swojej spółdzielni i wypytaj lub poproś o informację o lokalizacji ścian nośnych. Są typy bloków z wielkiej płyty w których wszystkie ściany były nośne (chyba typ szczeciński). W spółdzielni powinni Ci wszystko powiedzieć. W internecie też można znaleźć jakiego typu budynki stawiano na konkretnych osiedlach.

    Powodzenia.
    Pozdrawiam.
    Tak zrobiłem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony