dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie Pomoc w ustawieniu kotła Vaillant ecoTec Plus

    Witam wszystkich.
    Posiadam stary dom o powierzchni ok 200m2, klocek, okna drewniane dwukomorowe, ocieplenie 15cm styropianu, dwa piętra, 16 grzejników aluminiowych, wszędzie termostaty poza łazienkami. W obrębie tej powierzchni, znajduje się klatka schodowa oddzielona od pomieszczeń. Są tam grzejniki po jednym na piętro. Klatka jest dosyć zimna i wiecznie nie dogrzana.
    Na ten sezon grzewczy przeszliśmy na ogrzewanie kotłem gazowym. Wybór padł na Vaillant ecoTec Plus VC 25CS/1-5 z zasobnikiem uniStor 150l. Do tego stacja pogodowa i sterownik VRC720f.
    Jak poprawnie ustawić kocioł gazowy, żeby nie tylko był efektywny, ale i oszczędny?
    Na ten moment ustawiona regulacja ze sterownika wew. Temp 22 (6:00 - 21:00), obnizona 19.
    Instalator stwierdził, że tak będzie najlepiej i najoszczędniej, że przy załączeniu pogodowym może dojść do przegrzania instalacji w miejscu, gdzie nie ma termostatów.
    Na ten moment piec pokazuje dobowe zużycie gazu ok 36kWh.
    Przepraszam za taki dlugi wywód, ale kompletnie się na tym nie znam, a chciałbym jak najdokładniej przybliżyć warunki w miejscu instalacji kotła.
    Czy tego typu ustawienia Są ok, czy dokonać korekty?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Temperatura obniżona jest za mała w stosunku do normalnej dziennej. Maksymalna różnica aby nie dochodziło do wyziębienia domu to 1 - 1,5*C
    Gdzie znajduje się sterownik VRC 720
    Uruchomienie regulacji pogodowej nie przyniesie żadnego przegrzewania, nie wiem skąd on to wymyślił..
    Na pewno krzywa grzewcza powinna być nastawiona na poziomie 0,8 - 1,2
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 22-09-2022 o 19:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Poprawiłem temp obniżoną o 1.5*.
    Sterownik narazie postawiłem w jednej z sypialni od strony zachodniej, ponieważ w tym pokoju wiecznie było chłodno, ale docelowo powieszę w korytarzu z dala od grzejnika.
    Jak załączyć sterowanie przez pogodynkę + reg.wew. ?
    Krzywa jest na 0.8.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Jeśli jest krzywa grzewcza, a czujnik temperatury zewnętrznej jest zainstalowany a na kotle nie ma ustawionej stałej temperatury zasilania to pogodówka działa i to ona reguluje kotłem.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli jest krzywa grzewcza, a czujnik temperatury zewnętrznej jest zainstalowany a na kotle nie ma ustawionej stałej temperatury zasilania to pogodówka działa i to ona reguluje kotłem.
    Mam takie wartości:

    Instalacja
    Adapt. krzywa grz.: Aktywne
    Maks.czas wstęp. nagrz: 30 min
    Temp. zewn. ciągłego grz.: Wył

    Obieg 1
    Rodzaj obiegu: Ogrzew.
    Stan: Ogrzew.
    Temperatura zadana zasilania 37*C
    Granica wył temp. zewn. 21*C
    Krzywa grzewcza: 0.80
    Min. temp. zadana zasilania" 15*C
    Maks. temp. zadana zasilania: 55*C
    Tryb obniżenia: Normalny
    Wł. temp. pokojowej: Rozsz.
    Stan pompy: załącz.

    Coś zmienić ? Jakieś sugestie ?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Wyłącz adaptację krzywej grzewczej.
    Minimalna temperatura wody grzewczej 20*C
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wyłącz adaptację krzywej grzewczej.
    Minimalna temperatura wody grzewczej 20*C
    A co daje wyłączenie tej funkcji?
    Przepraszam za głupie pytanie, ale jestem laikiem, a instrukcja jest strasznie lakoicznie napisana.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Adaptacja krzywej grzewczej to inaczej poszukiwanie przez regulator odpowiedniej krzywej do obiektu czyli domu. Dobiera się ją raz tak aby bez załączonego czujnika temperatury pokojowej regulator utrzymywał stałą temperaturę w domu. Dotyczy to głównie podłogówki bo grzejniki są innym systemem i posiadają swoje termostaty.
    Krzywa to inaczej odzwierciedlenie temperatury zasilania grzejników w funkcji temperatury zewnętrznej. Im niższa temperatura na zewnątrz tym wyższa temperatura na zasilaniu grzejników.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    Sorry, ale... skoro adaptacja krzywej grzewczej przynosi korzyści, to po co wyłączać ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Jakie to według Ciebie przynosi korzyści. Adaptacja służy w okresie rozruchu kotła do ustalenia wstępnego krzywej grzewczej. Potem ją się wyłącza aby regulator nie badał ciągle jak się zachowuje dom lub pomieszczenie zwiększając zużycie gazu.
    Poza tym to służy dla instalacji podłogowej ponieważ jej charakterstycznymi cechami jest długi czas nagrzewania się pomieszczenia oraz długi czas utrzymywania ciepła. Z tego względu regulator musi poznać charakter domu aby dużo wcześniej uruchamiać ogrzewanie tak aby temperatura w domu nie ulegała wahnięciom.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamiro

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Dębica
    Kod pocztowy
    39-200
    Posty
    41

    Domyślnie

    No nareszcie ktoś wytłumaczył jak należy.
    Dziękuję bardzo.
    W takim razie mam wyłączyć adaptację ? Piec chodzi na tej funkcji tydzień czasu i wczoraj zauważyłem, że krzywa grzewcza spadła z 0.80 do 0.70. Jest to możliwe ? Wczoraj były inne warunki pogodowe, słonko i dość ciepło w porównaniu do poprzednich dni.
    Czy oprócz wyłączenia adaptacji krzywej grzewczej i podniesieniu min temp. wody, mam dokonać jakiś korekt ?
    W poniższym linku, bo szukałem też pomocy na facebooku, umieściłem zdjęcia z ustawień kotła i sterownika. Czy możesz zerknąć na pozostałe ustawienia, czy są OK?
    https://www.facebook.com/groups/kotl...omment_mention
    Czy ustawienia temp. dziennej i obniżonej nocnej zostawić, czy ustawić na stałe grzanie ?
    Problem mam z klatką schodową, ponieważ jest dobudowana od strony północnej i ona jest najzimniejsza. Wcześniej paliliśmy węglem i drewnem, ale paliło się tylko za dnia, zaś w nocy dom się wychładzał. Czy jest szansa, że przy prawidłowych nastawach kotła, w końcu tą klatkę dogrzeje ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony