dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie Pompa ciepła Atlantic sterowanie

    Witam wszystkich
    Szukałem, szukałem i nie znalazłem… pewńie tak szukałem.
    Od tygodnia posiadam pompę Atlantic Excelia 11 kW i jej się dopiero uczę. Pompa podłączona jest na sprzęgle z jednym obiegiem grzewczym- grzejniki. Za sprzęgłem pompka obiegowa na termostacie Salus. Sprzęgło z tytułu, że mam awaryjnie przypięty kocioł na ekogroszek. Moje pytanie brzmi: jak najlepiej nią sterować? czy pompka obiegowa za sprzęgłem cały czas włączona, a sterowanie od czujnika temperatury wewnętrznej pompy,? Czy sterować termostatem salus- pompka się wyłączy po osiągnięciu temperatury w pomieszczeńiu, wówczas pompa mieli tylko w sprzęgle. Pompa ustawiona - wpływ temp wew 50%. Temperatura czynnika jest wg krzywej cieplnej
    Proszę o poradę

  2. #2

    Domyślnie

    Wywal to sprzęgło w cholerę. Jeżeli kocioł jest "awaryjnie" to zrób bypass na zwykłych ręcznie sterowanych zaworach.

    Załącz schemat jak masz to teraz podłączone bo że jest sprzęgło to już wiemy. Ale co i jak jest w nie wpięte?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Schemat w załączeniu. Instalacji CWU nie rysowałem bo jest w pompie. Zamysł mojego majstra ze sprzęgłem był taki , źe posiadam dostęp do drzewa i jak wieczorem jestem w domu to mógłbym rozpalić w piecu i pomóc pompie (czytaj. Zaoszczędzić na prądzie) bez kręcenia zaworami. Dodam, że całe ogrzewanie również obsługuje żona i chciałem uniknąć, aby jest się przypadkiem nie zapomniało zaworów otworzyć. Decyzja o pompie wyskoczyła nagle z uwagi na dostęp do ekogroszku, a piec kupiony rok temu to szkoda aby stał. Generalnie piec po tej zimie będzie do sprzedania i ostatecznie może zastąpiony zostanie kominkiem z płaczem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat CO.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	12,0 KB
ID:	461077  

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem jak masz załatwiony temat otwartego układu CO dla kotła?

    Ja widzę jeden poważny problem. Jak termostat Salus wyłączy pompę obiegową za sprzęgłem to w przypadku pracy samej PC skończy się to tylko na taktowaniu. Jednak przy rozpalonym kotle może dojść do "zagotowania" wody w układzie.
    Jeżeli ma pozostać tak jak jest to termostat trzeba "wywalić" i pompę puścić 24h/dobę.
    Opcja 2 to rozbudowa sterowania tak, by wzrost temperatury na kotle powodował włączenie pompy obiegowej niezależnie od wskazań termostatu.
    No i jeszcze ten Salus powinien "wzbudzać" pracę PC. Czy atlantic ma podłączony czujnik temperatury w pomieszczeniu?

    Jeszcze jedno. Co to za połączenie między powrotem z CO a pompą obiegową za sprzęgłem?
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 25-09-2022 o 13:47
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Nie wiem jak masz załatwiony temat otwartego układu CO dla kotła?
    Wężownica schładzająca, kocioł przystosowany do pracy w układzie zamkniętym, zawór bezpieczeństwa

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Nie wiem jak masz załatwiony temat otwartego układu CO dla kotła?
    Wężownica schładzająca, kocioł przystosowany do pracy w układzie zamkniętym, zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jak termostat Salus wyłączy pompę obiegową za sprzęgłem to w przypadku pracy samej PC skończy się to tylko na taktowaniu
    Te pompy mają wewnętrzny bufor, fakt 19l, ale ma temu zapobiegać - czy tak jest to nie miem

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jednak przy rozpalonym kotle może dojść do "zagotowania" wody w układzie.
    Jeżeli ma pozostać tak jak jest to termostat trzeba "wywalić" i pompę puścić 24h/dobę.
    Opcja 2 to rozbudowa sterowania tak, by wzrost temperatury na kotle powodował włączenie pompy obiegowej niezależnie od wskazań termostatu.
    Tu temat ogarnąłem. Zabudowałem dwa styczniki równolegle i jeśli nawet salus wyłaczy pompkę, a na kotle ruszy pompka obiegowa to idzie sygnał na stycznik i pompka za sprzęgłem startuje.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    No i jeszcze ten Salus powinien "wzbudzać" pracę PC.
    Nie wiem czy jest to możliwe i jak to zrobić. W pompie cały czas słychać pompkę obiegową

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Czy atlantic ma podłączony czujnik temperatury w pomieszczeniu?
    Tak ma. Oczywiście próbowałem sterować i w ten sposób, czyli pompka na sprzęgle chodzi cały czas, a temperatury pilnuje sterownik Atlantica. Oczywiście bardzo fajnie to działa bo dostosowuje temperaturę czynnika do temperatury w pokoju, czyli jeśli troszkę temperatura spadnie to delikatnie podbija. Tylko czy to jest ekonomicznie? Pompa grzeje cały czas sieć CO, mimo, że można by było dopuścić do niewielkiego spadku temperatury, a tym samym dłuższego postoju pompy. Tak jak pisałem na początku brak mi doświadczenia co się w takim przypadku lepiej opłaci. Czy trzymać cały czas temperaturę nastawioną, czy dopuścić do niewielkiego spadku i później podganiać, poniewąż salus ma histerezę. min, 0,5*C.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeszcze jedno. Co to za połączenie między powrotem z CO a pompą obiegową za sprzęgłem?
    Zawór trójdrożny. W przypadku palenia w kotle, aby nie puszczać zbyt wysokiej temperatury na układ. Planuję palić trochę drzewem

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mircio26 Zobacz post
    Te pompy mają wewnętrzny bufor, fakt 19l, ale ma temu zapobiegać - czy tak jest to nie miem
    Ten buforek ułatwia defrosty ale nie zapobiega taktowaniu. Można jeszcze pójść w drugą stronę i podłączyć wyjście z Solusa tak, by blokował pracę PC po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu. Na pewno jest takie wejście w Atlanticu. W mojej (starej) można do tego użyć EXT4.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mircio26

    Zarejestrowany
    Aug 2022
    Skąd
    Iłów
    Kod pocztowy
    96-520
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Ten buforek ułatwia defrosty ale nie zapobiega taktowaniu. Można jeszcze pójść w drugą stronę i podłączyć wyjście z Solusa tak, by blokował pracę PC po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu. Na pewno jest takie wejście w Atlanticu. W mojej (starej) można do tego użyć EXT4.
    U mnie jakiś styk do tego przeznaczony jest? A nie można w jakiś sposób uruchamiać tej pompki obiegowej pompą ciepła? Tak jak pisałem mam sterownik wewnętrzny Atlantica - radiowy i dodatkowo ten salusa, z tym, że oczywiście salus włącza lub wyłącza tylko pompę na obiegu grzewczym (mam jeden obieg), a pompa z uwagi na opory jak sądzę. Czy w takiej konfiguracji sterowników jaki mam to ten salus w czym może mi pomóc? Tylko w ograniczeniu poboru prądu przez pompkę? Chyba, że się mylę, a jego zadanie jest bardziej złożone.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mircio26 Zobacz post
    U mnie jakiś styk do tego przeznaczony jest? A nie można w jakiś sposób uruchamiać tej pompki obiegowej pompą ciepła?
    Pewnie jest. I pewnie można.
    Sprawdź w instrukcji. Albo zadzwoń do Atlantica (p.Sławek).
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    W atlanticu jest styk, który steruje pompą ciepła (dwa kabelki) ale z tego co widziałem w oprogramowaniu pompy to można ją albo wyłączyć na stałe albo regulować "na sztywno" w zakresie 70-100%.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony