dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie Rozdzielacz bez mieszacza i termostat z czujnikiem posadzki

    Witam
    Czy montujac termostaty scienne z czujnikiem temperatury podłogi bezpośrednio pod płytkami można podłaczyć piec gazowy kondensacyjny do rozdzielacza bezposrednio bez zadnych mieszaczy i ustawic wode zasilania na piecu w granicy 45-50 stopni? Układ z grzejnikami przewymiarowanymi. Wtedy czujnik podłogi zabespieczał by ją przed przegrzaniem odcinajac dana pętle. Robi sie takie układy z czujnikiem temperatury w układzie podłogowym?
    6 petli,2 drabinki,4 grzejniki

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Można podłączyć bez mieszacza, ale jeśli instalacja zawiera elektrozawory to rozdzielacz owinien być wyposażony w bypass zabezpieczajacy przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w przypadku zamknięcia wszystkich pętli.
    Jeśli instalacja jest mieszana i zawiera więcej niż dwa grzejniki konwencjonalne to można z niego zrezygnować.
    Czujnik podłogowy zabezpieczający jest tu zbędny.Jeśli grzejniki są przewymiarowane to wzrost temperatury ( niebezpiecznej dla podłogówki ) powyżej 55*C jest nieosiągalny.
    Funkcję ograniczenia temperatury zrealizuje kocioł i jego regulator.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Widze że masz wiedze na ten temat.
    Opisze lepiej mój problem. Dom 106m2 parter podłogowka góra grzejniki.piec w łazience ,a rozdzielacz w garażu. Dom ma 4 lata od dewelopera i mam 4 termostaty-dwa w łazienkach,salon,pokój góra i elektrozawory na rozdzielaczu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20220909_124353.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	103,4 KB
ID:	461054
    Deweloper założył rozdzielacz z pompa mieszająca i kapilara a słyszałem ze ona do piecy gazowych sie nienadaje bo wystepuje nonstop mieszanie.
    Ja wymyslilem tak ze chciałem rozdzielacz podłaczyć bezpośrednio do pieca i wywalić pompe mieszająca,a termostaty z czujnikiem podłogi do sterowania temp posadzki bo w okresach przejsciowych posadzka zdąży sie wystudzic a w domu ciepło ta sama sytuacja jest gdy pale w kominku to w salonie i kuchni posadzka jest zimna.

    A ty jak bys to podłaczył i wysterował
    Aaa i od pieca nie mam zadnego sterownika i pogodowki ,a mysle zeby ja zalozyc i grzac KG
    A co z ustawieniem pompy w kotle? Stały bieg aby przepływy sie niezmieniały? A gdy grzejniki sie zamkną albo otworzą to przepływ sie niezmieni na rotametrze?
    Ostatnio edytowane przez Woyciech555 ; 24-09-2022 o 21:35

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Taka instalacja i mieszacz wraz z zaworem termostatycznym w tym przypadku jest optymalnym rozwiązaniem.
    Odłączenie pompy może pogorszyć ogrzewanie ponieważ nie wiadomo czy pompa kotła obsłuży sama dwa obiegi, grzejnikowy i podłogowy.
    Po drugie to jeśli nawet tak będzie to obieg podłogowy jest na parterze więc woda wybierze krótszą drogę natomiast na poddasze z grzejnikami będzie docierać mniej ciepła.

    Doprecyzuj co chcesz zrobić z zaworami i czujnikami temperatury posadzki bo z tego co piszesz nie wynika zbyt wiele.
    One są czy ich jeszcze nie ma.?

    W ciepłe dni posadzka zawsze się wychładza bo taka jest kolej rzeczy, jeśli by była ciepła to pomieszczenie z nią były by przegrzewane powyżej temperatury zadanej.
    Palenie kominkiem o ile jest np. w salonie zawsze będzie wpływać na ogrzewanie jeśli czujnik od kotła lub pomieszczeń jest w pomieszczeniu z kominkiem.

    Musisz sobie uświadomić że ciepła posadzka to nie jest ogrzewanie jej non stop ale okładzina wierzchnia utrzymująca ciepło z otoczenia. Taką jest drewno, natomiast płytki gresowe, kamienie itp powodują uczucie zimna.

    Z taą instalacją mozesz wykonać jedną rzecz.
    Zamiast zaworu termostatycznego z kapilarą zainstalować na pompie zawór trójdrogowy termostatyczny który będzie utrzymywał maksymalną temperaturę na poziomie 30 - 35*C, natomiast do pompy zamontować termostatyczny włącznik.
    W takim układzie pompa będzie się załączać gdy załączy się kocioł i temperatura na zasilaniu rozdzielacza przekroczy 25 *C.
    Pompa mieszacza będzie nadal zasilała obieg podłogówki.
    W kotle bądż w przyszłym regulatorze w menu należy ustawić minimalną temperaturę zasilania 21 - 23*C
    W ten sposób temperatura podłogi będzie zawsze wynosiła owe 21 - 23*C i jeżeli regulator nie będzie umieszczony w salonie to nie będzie wpływał na niego pogoda ani kominek.
    Regulator oczywiście uzależniony od krzywej grzewczej idealnie dobrany do domu lub w pomieszczeniu bez kominka.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Zawory na rozdzielaczu sa i termostaty sa zwykle firmy tech on/off i chcialem je wymienic na takie z obsluga czujnika temperatury i ustawic minimalna temperature podłogi na np.26stopni z histereza 3 stopni, a max temp około 28 stopni(metoda prób i błędów bym doszedł do własciwego ustawienia) aby posadzka była nonstop ciepła bo mamy płytki ceramiczne i gdy rozpale w kominku to podłoga jest zimna a dwa że pozniej piec gazowy musi to nadrobic zeby rozgrzać ta mase betonu i żadna to oszczędność z palenia w kominku.
    Na rozdzielaczu mam listwe techa do sterowania pompa i piecem(zdjecie w poprzednim poście)
    Kominek jest w salonie i wszystko połaczone z kuchnią i holem(bez scian działowych) a kominek z dgp nadmuchem powietrza do pokoi na piętrze.
    Jesli na piecu ustawie ponizej 36 stopni to wiem ze w pokojach grzejniki nie nagrzeją a max temp na piecu miałem 45stopni przez 3 sezony.
    Jesli ustawie temp podłogi w okolicy 22-26 to bedzie do takiej temp grzała pomieszczenie? Bo myslalem ze posadzka musi miec zawsze wieksza temp od otoczenia zeby nagrzała.
    Ostatnio edytowane przez Woyciech555 ; 25-09-2022 o 13:21

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Woyciech555 Zobacz post
    Zawory na rozdzielaczu sa i termostaty sa zwykle firmy tech on/off i chcialem je wymienic na takie z obsluga czujnika temperatury i ustawic minimalna temperature podłogi na np.26stopni z histereza 3 stopni, a max temp około 28 stopni(metoda prób i błędów bym doszedł do własciwego ustawienia) aby posadzka była nonstop ciepła bo mamy płytki ceramiczne i gdy rozpale w kominku to podłoga jest zimna a dwa że pozniej piec gazowy musi to nadrobic zeby rozgrzać ta mase betonu i żadna to oszczędność z palenia w kominku.
    Na rozdzielaczu mam listwe techa do sterowania pompa i piecem(zdjecie w poprzednim poście)
    Kominek jest w salonie i wszystko połaczone z kuchnią i holem(bez scian działowych) a kominek z dgp nadmuchem powietrza do pokoi na piętrze.
    Jesli na piecu ustawie ponizej 36 stopni to wiem ze w pokojach grzejniki nie nagrzeją a max temp na piecu miałem 45stopni przez 3 sezony.
    Jesli ustawie temp podłogi w okolicy 22-26 to bedzie do takiej temp grzała pomieszczenie? Bo myslalem ze posadzka musi miec zawsze wieksza temp od otoczenia zeby nagrzała.
    Jeśli wymienisz zawory na takie z obsługą czujnika temperatury podłogi oraz będzie możliwość nastawienia minimalnej temperatury posadzki to OK.
    Problem w tym że podejzewam że ograniczeniem nie jest tu sam regulator i elektrozawór ale także i sposób zasilania rozdzielacza.
    Woda w obiegu krąży cały czas więc ma taką camą temperaturę jak posadzka jednak problemem dodatkowym może być właśnie zawór termostatyczny z kapilarą majacy swoją histerezę.
    Zanim on ponownie załączy obieg to woda a zatem i posadzka jest już chłodniejsza od wymaganej.

    Należało by więc przerobić układ rezygnując z owego zaworu, jednak z uwagi na ograniczenie pompy kotła nie możemy zrezygnować z pompy w obiegu podłogówki.
    Dlatego jedyną radą jest zawór trójdrogowy o którym pisałem wcześniej.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Rozumiem Cię dlatego własnie chce sie pozbyc tej kapilary bo wiem ze jest to słaby punkt ukladu.
    Pompa w kotle jest dośc mocna bo niby obsluguje uklad do 1000l zładu wody ,a moj na pewno tyle nie ma.
    A taki zawor 3-D nie bedzie ograniczał przepływu wody? Bo kapilara zbyt mocno sie przymyka i piec szybko przegrzewa wode i piec taktuje a po rozkreceniu kapilary na 50 stopni piec chodzi długo.
    Masz jakis sprawdzony zawor 3-D ? On by miał byc sterowany pogodowo? A zawor 3-D termostatyczny moze byc? Bo myslalem zeby kupic takie coś i dostosowac do tego belki rozdzielacza https://allegro.pl/oferta/grupa-mies...so-10454578568
    Termostaty pokojowe z czujnikiem temp podłogi mozna ustawic w zakresie minimum 0-25 C, a max 28-45C i histereza 0-5C
    A jest możliwość dołożenia bufora 100l (posiadam taki do wykorzystania) przy rozdzielaczu dla poprawy przepływu dla kotła zeby go nic nie blokowało? I z buforu dac zasilanie na rozdzielacz?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Masz jakis sprawdzony zestaw zaworu 3-d i sterownika?

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Musisz podać ile masz pętli podłogówki i orientacyjnie jakie długości
    Zawory mają różny współczynnik przepustowości kvs

    Kapilara jest słabym punktem układu ale i jego zaletą. Podłogówka przez nią otwiera się raz na jakiś czas a następnie zamyka i woda tylko w niej krąży co powoduje że przez ten pozostały czas mogą być zasilane grzejniki.
    Dlatego jeśli pompa w kotle jest dość słaba to przeróbka może przynieść mierny skutek.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-09-2022 o 06:58
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Nie mam projektu. Chciałem sprawdzic długośc pętli po napisach metrażu pętli ale niestety nie widac. Mam 6 petli ale planuje jeszcze dołożyć w garazu ogrzewanie podłogowe okolo 18m2 .
    Mam;
    2 petle salon 21m2
    1 petla kuchnia 6m2
    1holl i przedpokój 8m2
    2 łazienki po 6m2
    Mozna to wyliczyc ile metrow mają petle?
    Rozstaw rurek w łazienkach to 8-10, salon 15cm,holl 20

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Mareks77 jestes w stanie pomóc?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Sory ze tak późno odpisuje.
    Ok czyli ten zawor termostatyczny obsłuży moich 6 pętli plus 2 ktore chce dołożyć w przyszłości do garażu?
    Potrzebowałbym jeszcze tych przyłaczy ale nie wiem jak one sie nazywają żeby znaleźć je bez pompy i z tym zaworem ktory wysłałeś
    https://allegro.pl/oferta/grupa-pomp...py-11906311612

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Taka instalacja i mieszacz wraz z zaworem termostatycznym w tym przypadku jest optymalnym rozwiązaniem.
    Odłączenie pompy może pogorszyć ogrzewanie ponieważ nie wiadomo czy pompa kotła obsłuży sama dwa obiegi, grzejnikowy i podłogowy.
    Po drugie to jeśli nawet tak będzie to obieg podłogowy jest na parterze więc woda wybierze krótszą drogę natomiast na poddasze z grzejnikami będzie docierać mniej ciepła.

    Doprecyzuj co chcesz zrobić z zaworami i czujnikami temperatury posadzki bo z tego co piszesz nie wynika zbyt wiele.
    One są czy ich jeszcze nie ma.?

    W ciepłe dni posadzka zawsze się wychładza bo taka jest kolej rzeczy, jeśli by była ciepła to pomieszczenie z nią były by przegrzewane powyżej temperatury zadanej.
    Palenie kominkiem o ile jest np. w salonie zawsze będzie wpływać na ogrzewanie jeśli czujnik od kotła lub pomieszczeń jest w pomieszczeniu z kominkiem.

    Musisz sobie uświadomić że ciepła posadzka to nie jest ogrzewanie jej non stop ale okładzina wierzchnia utrzymująca ciepło z otoczenia. Taką jest drewno, natomiast płytki gresowe, kamienie itp powodują uczucie zimna.

    Z taą instalacją mozesz wykonać jedną rzecz.
    Zamiast zaworu termostatycznego z kapilarą zainstalować na pompie zawór trójdrogowy termostatyczny który będzie utrzymywał maksymalną temperaturę na poziomie 30 - 35*C, natomiast do pompy zamontować termostatyczny włącznik.
    W takim układzie pompa będzie się załączać gdy załączy się kocioł i temperatura na zasilaniu rozdzielacza przekroczy 25 *C.
    Pompa mieszacza będzie nadal zasilała obieg podłogówki.
    W kotle bądż w przyszłym regulatorze w menu należy ustawić minimalną temperaturę zasilania 21 - 23*C
    W ten sposób temperatura podłogi będzie zawsze wynosiła owe 21 - 23*C i jeżeli regulator nie będzie umieszczony w salonie to nie będzie wpływał na niego pogoda ani kominek.
    Regulator oczywiście uzależniony od krzywej grzewczej idealnie dobrany do domu lub w pomieszczeniu bez kominka.

    A co miałeś na mysli z tym ustawieniem temperatury 21-23 stopnie?
    Chodzi ci o to aby dołożyć pogodowke do kotła i ustawic na piecu taka niska temperature?
    Pompa na rozdzielaczu jest zasilana z listwy od elektrozaworow i pracuje wtedy gdy piec chodzi.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Nie. Z minimalną temperaturą chodzi o to aby regulator miał taką ustawioną i dbał o to aby posadzka nie wychładzała się czyli nie miała temperatury niższej od 21 - 23*C w zależności oczywiście od temperatury pokojowej.

    Zamiast kupywać śrubunki pod pompę oraz zawór z mojego linku możesz nabyć zestaw który przysłałeś

    https://allegro.pl/oferta/grupa-pomp...py-11906311612

    Jest na 1 cal więc obsłuży wszystkie Twoje pętle. Sprawdź czy gwint pasuje pod pompę którą już posiadasz.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Ok juz rozumiem.
    A termostaty gdzie bys umieścił?
    W salonie i łazience z czujnikiem temp posadzki ,a do gory w pokoju zwykły?
    Kupilem taki na próbę
    https://allegro.pl/oferta/sterownik-...ch-12200565953

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Na pewno łazienka i salon ponieważ tam są wymagane różne temperatury, następnie według upodobań.....poddasze sypialnia z niższą temperaturą dla lepszego snu i może pokój dzieci z wyższą temperaturą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Ok a toznow mam pytanie hehe. Dwatermostaty w pokojach z grzejnikami tak jak podales przyklad sypialnia i pokój dzieci jak to wysterować bo beda dwa termostaty na scianie i dwie glowice termostatyczne na grzejnikach i jak to ustawić. Glowice na grzejnikach sciagniete w pomieszczeniach z termostatami?

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał Woyciech555 Zobacz post
    Ok a toznow mam pytanie hehe. Dwatermostaty w pokojach z grzejnikami tak jak podales przyklad sypialnia i pokój dzieci jak to wysterować bo beda dwa termostaty na scianie i dwie glowice termostatyczne na grzejnikach i jak to ustawić. Glowice na grzejnikach sciagniete w pomieszczeniach z termostatami?
    Ah..... zapomniałem że pokoje na poddaszu mają grzejniki. Tam wogle nie potrzeba regulatorów lub raczej jeden w przedpokoju. Grzejniki wyregulujesz za pomocą zaworów termostatycznych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Woyciech555

    Zarejestrowany
    Sep 2022
    Skąd
    Słocin
    Kod pocztowy
    62-065
    Posty
    16

    Domyślnie

    Aha to chyba bedzie ten jeden w przedpokoju bo watpie zeby przy wiekszych mrozach było tam cieplo.podlogowka dlugo trzyma ciepło i góra przez to by była niedogrzana.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony