dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Odprowadzenie deszczówki, czy poprawnie

    Chciałbym poprawnie wykonać odprowadzenie wody deszczowej z dachu, z rynien. Aktualnie nie podoba mi się, to jak mam to wykonane, wokół domu mam taką ozdobną opaskę, a pod nią rurę drenarską perforowaną, ale czytając różne artykuły z sieci mam wrażenie, że jest źle położona, chcę to zrobić na porządnie.

    Mam dach dwuspadowy 4 spusty z osadnikami.
    Chciałbym te 4 spusty ze sobą połączyć i w tylnej części działki zrobić jakiś zbiornik (jeszcze nie wiem co na końcu).
    W każdym razie po kolei.
    Od każdego ze spustów chcę wyprowadzić rury drenarskie poza opaskę (żeby tego nie na nowo nie rozkładać/rozkopywać), a następnie prowadzić je kolejno i łączyć za pomocą łączników. Zamierzam zachować spadek od najwyżej położonych spustów, aż do najniższych.
    Czy to co wyżej napisałem ma sens?

    Dodatkowo mam pytanie, jak zakończyć takie odpływy, tzn. co najlepiej na końcu zrobić zbiornik, czy lepiej studnia, która będzie buforem rozsączającym?

    Dodatkowo jeśli to ma być studnia czy zbiornik? Co z nadmiarem, gdy zbiornik się napełni, za studnią należy jeszcze wykonać jakiś rozsącznik?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.245

    Domyślnie

    Po pierwsze to nie rury drenarskie bo te posiadają perforację ( dziurki ) przez które większa połowa wody ucieknie do ziemi zalewając fundamenty.
    Należy to zrobić rurami kanalizacyjnymi zwykłymi szarymi fi.110.
    Wszystkie rynny połączyć ze sobą poza opaską na głębokości powyżej 0,5m ze spadkiem w stronę planowanego zbiornika.
    Jeśli to ma być zbiornik to w zależności od powierzchni dachu musi pomieścić całoroczne opady.
    Jeśli będziesz to rozsączał poprzez studnię rozsączającą lub inny tego tupu zbiornik to musi mieć pojemność przynajmniej 1m3 aby zanim ziemia przyjmie całość ulewnego deszczu, oberwania chmury lub kilkudniowych opadów to magazynować wodę i pomału odprowadzać do ziemi.

    Na końcu rury jako bufor w miejscu gdzie na głębokości ok 1m jest piasek w który woda wsiąknie umieść 3 lub 4 takie tunele:

    https://www.cetel-hurtownia.pl/tunel...8aAme3EALw_wcB

    To jest tunel rozsączający GRAFA.

    Tu masz komplet z jednym tunelem.

    https://allegro.pl/oferta/tunel-graf...aw-11437032589


    Tunele można ze sobą łączyć zarówno w zdłuż jak i w zbiornik,
    Do tuneli zakup dwa lub 4 dekle zamykające z tej hurtowni zamieszczone poniżej tunelu.

    Tunele połącz unieszczając w dole i owiń geowłókniną tak aby przez otwory w tunelu nie sypał się piasek.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-09-2022 o 07:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Chodziło mi o rury drenarskie ale bez perforacji, właśnie teraz mam te z perforacją i robią to co mówisz, dlatego chciałem je wymienić na pełne. Rozumiem, że lepiej to zrobić rurami kanalizacyjnymi? Chciałem użyć tych drenarskich bo mam kilka "zakrętów" zanim dojdę do zbiornika to byłoby mi jest łatwiej ułożyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony