dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 75 z 75
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Komu? Spadkobiorcom?

    Zrób PV na zewnątrz - na gruncie, wiacie czy domku narzędziowym. Będzie bezpieczniej. Nie będzie też dodatkowych kosztów, jakbyś potrzebował naprawić dach (a to wielce prawdopodobne wcześniej czy później).
    Szkoda mi działki na PV gruntowe. Myślałem nad wiatą, ale to już by mi prawie nic miejsca nie zostało.

  2. #62

    Domyślnie

    Inwerter foxes T5 G3 - 5kW (ok. 4,5kzl) podobno jak się dokupi jakiś element za ok. 1,5tys zł to będzie robił za hybryde.

  3. #63
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Frofo, do swojej listy potencjalnych rozwiązań sprawdź parametr który odpowiada za czas przełączania z on na off grid.
    Dla mnie to było decydujące.
    No chyba, że nie przeszkadza Ci jak przełączysz sobie to samemu lub po 2min samo się przełączy.

    U mnie czy u Stosa żona nawet się nie zorientuje, że dom leci na offgridzie.

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    U mnie czy u Stosa żona nawet się nie zorientuje, że dom leci na offgridzie.
    Ja bym jednak wolał wiedzieć czy dom jest na on czy off grid (chociaż jakieś powiadomienie na tel). Bo nie chciałbym sytuacji, w której rozładuję akumulator w godzinę robiąc pranie, prasowanie itd. gdy mógłbym te rzeczy przełożyć na później wiedząc, że prąd się kończy.

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    593

    Domyślnie

    Może Ty byś wolał... żony to jednak słabo interesuje. Robią co uważają za słuszne. Prąd jest to działają. I zwykle mają gdzieś głupkowate hobby mężulków...

    Ja mam taką zasadę... nie stać mnie kupować najtaniej. Zbyt wiele razy przejechałem się na kombinowanych/tanich rozwiązaniach. Więc jesli w gre wchodzą rzeczy drogie. To badam co daje mercedes a co daje KIA... jak jest zasadnicza różnica to cóż... biore mercedesa. Na tą chwilę niestety nie znalazłem alternatywy dla Victrona.

    powiadomienia o przejsciu na zasilanie awaryjne to raczej każdy producent tego sprzętu przewiduje i udostępnia.

    - czas przełączania
    - możliwość rozbudowy
    - kompatybilność z dotychczasowymi rozwiązaniami
    - wiedza know/how... bo są rozwiązania które uświaczysz tylko w broszurkach (nawet tych co wymieniałeś).

    Nawet w tajtańszej Twojej wersji.. .i tak jest cholernie drogo. Nikt Cię tu nie chce uszczęśliwiać na siłe.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja bym jednak wolał wiedzieć czy dom jest na on czy off grid (chociaż jakieś powiadomienie na tel). Bo nie chciałbym sytuacji, w której rozładuję akumulator w godzinę robiąc pranie, prasowanie itd. gdy mógłbym te rzeczy przełożyć na później wiedząc, że prąd się kończy.
    System wysyła e-mail z informacją o statusie systemu.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Nawet w tajtańszej Twojej wersji.. .i tak jest cholernie drogo. Nikt Cię tu nie chce uszczęśliwiać na siłe.
    Ja się na tym kompletnie nie znam. Dam się uszczęśliwić po dobroci tylko musiałbym zrozumieć jak to ma działać.

    Powiedzmy, że chcę zrobić tak aby to co produkuje fotowoltaika było w pierwszej kolejności przeznaczane na bieżące zużycie. Jeśli zostaje coś energii to ładowany jest akumulator. A gdy bieżące zużycie jest zapewnione, akumulator jest pełny to sprzedaję nadwyżki do sieci. Do tego chciałbym mieć zasilanie awaryjne - wystarczy na jednej fazie.

    Co oprócz akumulatora LFP i Victron MultiPlus II 48/3000 potrzebuje do instalacji fotowoltaicznej? Rozumiem, że jakiś inwerter? To ma być inwerter hybrydowy? Coś jeszcze z droższych podzespołów będzie potrzebne?

    Bo jak rozumiem jest potrzebne urządzenie, które przyjmie moc z paneli fotowoltaicznych 10kW, później "coś" decyduje co z tym prądem robić aby było "oszczędnie". Następnie w razie awarii sieci Victron MultiPlus II 48/3000 zasila mi jedną fazę do mocy 3kW pobierając energię z akumulatora?

    Znalazłem takie zdjęcie poglądowe: https://a.allegroimg.com/s720/11bb03...Victron-energy

    Tylko z tego co widzę to układ jednofazowy. U mnie są 3 frazy.

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ekonomiczne są kwasiaki. A jak mają działać jako UPS to powinny być długowieczne .
    Kwasiaki długowieczne to chyba tylko z fabryki Kaizena

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Kwasiaki długowieczne to chyba tylko z fabryki Kaizena
    Nie "siedzę" w temacie "kwasiaków", ale są ich zwolennicy - odpowiednio dobrane potrafią wytrzymać ponad 5 lat.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie "siedzę" w temacie "kwasiaków", ale są ich zwolennicy - odpowiednio dobrane potrafią wytrzymać ponad 5 lat.
    Dobre kwasiaki (np. Rolls) nadające się na magazyn energii kosztują nie wiele mniej od Chińskich LFP,

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie "siedzę" w temacie "kwasiaków", ale są ich zwolennicy - odpowiednio dobrane potrafią wytrzymać ponad 5 lat.
    Ja w trzech UPSach o łącznym przebiegu ponad 20 lat akumulator wymieniłem raz. AGMa który 10 minut nie potrafił już utrzymać zasilania - na używany samochodowy, bo w mrozy nie dawał rady kręcić. Było to jak się wprowadzałem - czyli ponad trzy lata i ostatnio dał radę utrzymać zasilanie w czasie ponad godzinnej przerwy zasilając monitoring, sieć (modem, router i switch POE, domofon) i PCta w roli serwera NAS. Jest ze stycznia 2013r. i jest rozszczelniony.
    Ten, który wylądował w aucie na jego podmiankę - kręci jak nowy. Chociaż jest znacznie bardziej obciążony niż "w roli UPS".
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-10-2022 o 00:50

  12. #72
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ja się na tym kompletnie nie znam. Dam się uszczęśliwić po dobroci tylko musiałbym zrozumieć jak to ma działać.

    Powiedzmy, że chcę zrobić tak aby to co produkuje fotowoltaika było w pierwszej kolejności przeznaczane na bieżące zużycie. Jeśli zostaje coś energii to ładowany jest akumulator. A gdy bieżące zużycie jest zapewnione, akumulator jest pełny to sprzedaję nadwyżki do sieci. Do tego chciałbym mieć zasilanie awaryjne - wystarczy na jednej fazie.

    Co oprócz akumulatora LFP i Victron MultiPlus II 48/3000 potrzebuje do instalacji fotowoltaicznej? Rozumiem, że jakiś inwerter? To ma być inwerter hybrydowy? Coś jeszcze z droższych podzespołów będzie potrzebne?

    Bo jak rozumiem jest potrzebne urządzenie, które przyjmie moc z paneli fotowoltaicznych 10kW, później "coś" decyduje co z tym prądem robić aby było "oszczędnie". Następnie w razie awarii sieci Victron MultiPlus II 48/3000 zasila mi jedną fazę do mocy 3kW pobierając energię z akumulatora?

    Znalazłem takie zdjęcie poglądowe: https://a.allegroimg.com/s720/11bb03...Victron-energy

    Tylko z tego co widzę to układ jednofazowy. U mnie są 3 frazy.
    Jeśli potrzebujesz zasilanie awaryjne na jedną fazę to raczej nie warto kupować inwertera hybrydowego. Hybrydowe są znacznie droższe od zwykłych on grid. Tak na prawdę trzeba pomnożyć x3 cenę falownika to może się zrównają. Do tego dochodzi jeszcze często "dedykowana" bateria do danego modelu i to nie jakaś 48 V, ale 200V lub więcej.

    Możesz zrobić najpierw instalację do 3,6 kW hybrydową, a potem uzupełnić 3-fazową on grid do mocy jaka będzie potrzebna. W nowym systemie rozliczeń nie ma progu 10 kW i 20% (30% powyżej 10 kW) stratne na wirtualnym magazynie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej, odgrzeję temat bo autor ma prawie identyczne założenia jak ja i podobne zużycie prądu.

    Ja zdecydowałem się na inwerter SUN-8K-SG04LP3-EU. Ma wszystko co mi potrzeba czyli:
    -tryb UPS
    -obsługa baterii nazwijmy to DIY
    -mnóstwo ustawień związanych z magazynem
    -działa w OFF grid

    do tego znalazłem baterie łapiącą się na dotacje "Magazyn energii Fifepo4 48v 15kwh Can RS485 CE 21 000 zł"

    Jest to chyba jedna z najlepszych opcji jeżeli chodzi o inwerter.

    Ciekawy jestem co tam u autora? Zamontowałeś coś?

  14. #74
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    s-max

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-252
    Posty
    5

    Domyślnie

    Zapomniałeś dodać że inwerter ma dedykowane wejście na agregat prądotwórczy i steruje nim włącz - wyłącz. A tak na marginesie pojawiły się agregaty prądotwórcze prądu stałego DC o nap 48-54V które łączymy z magazynem energii (pomijając inwerter).
    https://koenner-soehnen.com/pl/generator-ks-48v-dc

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    4. SOFAR HYD 8KTL - brak możliwości zasilania awaryjnego., obsługuje akumulatory od napięcia 80v, czyli można połączyć 2 "tanie" akumulatory 48v i powinno działać.
    Koszt: inwerter 12tyś, bateria o pojemności 5kWh około 12tyś, razem: 24tyś
    "brak możliwości zasilania awaryjnego"
    Czyli nie będzie działał jako backup w razie braku zasilania z sieci?
    Myślę, że to jakaś pomyłka, bo raczej działa jako backup.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 04-11-2023 o 10:17

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony