dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1

    Domyślnie Jaki inwerter hybrydowy wybrać? on + off grid

    Jestem zielony, zgłębiam powoli temat ale czym więcej czytam tym mniej wiem

    Zamysł jest taki aby zrobić fotowoltaikę 10 kW i nadwyżki sprzedawać firmie elektrycznej a w przyszłości dołożyć do instalacji akumulator o nie dużej pojemności tak aby mieć energię do domu powiedzmy na kilka- kilkadziesiąt godzin przerwy w zasilaniu. Pracuje zdalnie wiec fajnie gdy np. komputer nie padnie gdy zaniknie zasilanie z sieci.

    Z tego co wiem potrzebuję inwerter hybrydowy, dowiedziałem się też, że zalecane są inwertery obsługujące 2 stringi (u mnie będzie instalacja wschód-zachód).
    Podobno niektóre inwertery hybrydowe obsługują tylko dedykowane akumulatory, ja raczej wolałbym coś co obsłuży każdy akumulator (myślę o lifepo4 z aliexpress).

    Atutem będzie obsługa wifi.

    Czy możecie polecić jakieś urządzenie?
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 26-09-2022 o 08:26

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Zamysł jest taki aby zrobić fotowoltaikę 10 kW i nadwyżki sprzedawać firmie elektrycznej a w przyszłości dołożyć do instalacji akumulator
    Nie ma sensu, bo jak dołożysz teraz to masz dotacje 5K zamiast 4K zł na samą PV i dodatkowo na akumulator i EMS. Jak magazyn zrobisz z kwasiaków i weźmiesz taniego EMSa (chyba, że znajdziesz inwerter robiący za EMSa i obsługujący jeszcze kwasiaki) to wyjdzie to za darmo albo taniej, niż sama PV.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Chcesz zainstalować falownik hybrydowy z pracą w off-grid i z przełączeniem zasilania sieciowego na off-grid w ciągu milisekund.
    Chyba bez magazynu energii to się nie uda bo co zrobisz jeżeli wyłączą prąd po zachodzie słońca?
    Potrzebujesz zasilanie awaryjne 1 - fazowe czy 3 - fazowe?.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4

    Domyślnie

    Ok to zmiana planów, potrzebuję od razu zrobić magazyn energii (jakiś tani, może być na lifepo4 małej pojemności typu 2kWh). Chciałbym na fotowoltaikę i magazyn energii otrzymać dotację. Wówczas zrobienie od razu wszystkiego z tego co piszecie ma największy sens ekonomiczny?

    d7d: 3 fazowe. Najlepiej aby był podłączony cały dom do zasilania awaryjnego bez pompy ciepła.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.776

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    d7d: 3 fazowe. Najlepiej aby był podłączony cały dom do zasilania awaryjnego bez pompy ciepła.
    Jeżeli 3 - fazy to trzeba sprawdzić jaka jest dopuszczalna asymetria obciążenia między fazami.

    @stos ma doświadczenie w temacie off-grid.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ok to zmiana planów, potrzebuję od razu zrobić magazyn energii (jakiś tani, może być na lifepo4 małej pojemności typu 2kWh.
    Po pierwsze sprawdź koszt takiego magazynu. Po drugie nie naładujesz go poniżej zera. Po trzecie sprawdź, z jaką mocą będziesz mógł go ładować (ile energii przepadnie nawet, jak masz pusty akumulator bo już wyczerpałeś go w nocy przy braku zasilania i nawet, gdy nie ma mrozu).

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Chcesz zainstalować falownik hybrydowy z pracą w off-grid i z przełączeniem zasilania sieciowego na off-grid w ciągu milisekund.
    Chyba bez magazynu energii to się nie uda bo co zrobisz jeżeli wyłączą prąd po zachodzie słońca?
    Potrzebujesz zasilanie awaryjne 1 - fazowe czy 3 - fazowe?.
    Przyłączam się do tematu. Potrzebuje hybrydowy + magazyn energii jednofazowy 5kW on-grid, off grid.
    Czy są jakieś propozycje ?

    Namierzyłem na razie coś takiego Sofar Solar HYD 5000ES
    https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerte...SABEgKD6fD_BwE


    Ale raczej nie jest chyba osiągalny w Polsce

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD:
    1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Przyłączam się do tematu. Potrzebuje hybrydowy + magazyn energii jednofazowy 5kW on-grid, off grid.
    Czy są jakieś propozycje ?

    Namierzyłem na razie coś takiego Sofar Solar HYD 5000ES
    https://sklepsoltech.pl/pl/p/Inwerte...SABEgKD6fD_BwE


    Ale raczej nie jest chyba osiągalny w Polsce
    5 kw raczej nie, choćby ze względów prawnych (3,6kw na jedną fazę)
    Ale 3,6/3 kw jeszcze tak https://sofar-sklep.pl/pl/p/Inwerter...Hybrydowy-/108
    https://sofar-sklep.pl/pl/p/Inwerter...S-Hybrydowy/33

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał JasonOgg Zobacz post
    5 kw raczej nie, choćby ze względów prawnych (3,6kw na jedną fazę)
    Ale 3,6/3 kw jeszcze tak https://sofar-sklep.pl/pl/p/Inwerter...Hybrydowy-/108
    https://sofar-sklep.pl/pl/p/Inwerter...S-Hybrydowy/33
    Jakoś tak niedawno otrzymałem informacje na infolinii PGE oraz osobiście w rejonie energetycznym , że nie widza problemu z 5kW jednofazowo, czekam na potwierdzenie na piśmie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    3,68 kW dotyczy modułów, falownik każdy byleby były certyfikaty ncrfg

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    s-max

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-252
    Posty
    5

    Domyślnie

    deye hybryda 1 lub 3 fazy - on-grid, off-grid + UPS - wszystko w jednym

    https://deyeinwerter.pl/hybrydowy-inwerter

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał s-max Zobacz post
    deye hybryda 1 lub 3 fazy - on-grid, off-grid + UPS - wszystko w jednym

    https://deyeinwerter.pl/hybrydowy-inwerter
    Niestety wersja 8kW jest piekielnie droga. Ja szukam czegoś czego zakup będzie uzasadniony ekonomicznie.

  14. #14

    Domyślnie

    Na tą chwilę znalazłem 2 inwertery hybrydowe w cenie około 10-11tyś:

    GoodWe GW8K-ET i Sofar HYD8KTL-3PH

    Tylko z tego co widzę sprzęty te obsługują tylko akumulatory wysokonapięciowe (180v), one są drogie i wątpię, że nawet z dotacją kiedyś się zwrócą a ja szukam rozwiązania, które ma sens ekonomiczny. Najlepiej gdyby inwerter mógł obsługiwać akumulatory np. 48v oraz oczywiście sprzedawać niewykorzystany prąd do sieci.

    W Chinach można kupić akumulator lifepo4 48v 150ah, czyli 7,2kWh pojemności za 8600zł. Dotacji jest do 7500zł także to by miało jakiś sens ekonomiczny.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał s-max Zobacz post
    deye hybryda 1 lub 3 fazy - on-grid, off-grid + UPS - wszystko w jednym

    https://deyeinwerter.pl/hybrydowy-inwerter
    Sam produkt wygląda na pierwszy rzut oka interesująco.

    Natomiast strona internetowa zero wiarygodności, nie ma choćby adresu i siedziby dystrybutora w Polsce.
    Pachnie to ogromnymi kłopotami przy obsłudze posprzedażowej, rękojmi , serwisu wsparcia technicznego

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    JasonOgg

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Blachownia
    Kod pocztowy
    42-290
    Posty
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Jakoś tak niedawno otrzymałem informacje na infolinii PGE oraz osobiście w rejonie energetycznym , że nie widza problemu z 5kW jednofazowo, czekam na potwierdzenie na piśmie.
    Jest to możliwe ale zależy od konkretnego dostawcy. Mój sąsiad nie miał problemu z podłączeniem 4.2kw (PKP Energetyka). Jednak jak pisał Kaizen

    Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD:
    1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał JasonOgg Zobacz post
    Jest to możliwe ale zależy od konkretnego dostawcy. Mój sąsiad nie miał problemu z podłączeniem 4.2kw (PKP Energetyka). Jednak jak pisał Kaizen
    IRiESD to nie jest przepis prawa.
    Dokument ten dla każdego operatora URE zatwierdza indywidualnie. Ponoć weszły też jakieś regulacje ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich) zwiększające tą moc. Jednak jakoś nie mogę się do tego dokopać.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post

    W Chinach można kupić akumulator lifepo4 48v 150ah, czyli 7,2kWh pojemności za 8600zł. Dotacji jest do 7500zł także to by miało jakiś sens ekonomiczny.
    Czy taki zakup na Aliexpress (z fakturą?) będzie uznany do dotacji?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Jakoś tak niedawno otrzymałem informacje na infolinii PGE oraz osobiście w rejonie energetycznym , że nie widza problemu z 5kW jednofazowo, czekam na potwierdzenie na piśmie.
    Jeżeli masz przyłącze 1-fazowe i moc zamówioną 5kW to Prawo Energetyczne zmusza ZE do zgody na przyłączenie inwertera 1-fazowego do 5kW.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD:
    1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.
    A jak ktoś ma przyłącze 1-fazowe z mocą zamówioną 5kW?
    W jaki sposób ma 5kW falownik podłączyć 3-fazowo?
    Prawo Energetyczne daje mu prawo do podłączania falownika 5kW 1-fazowego.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony