dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 75
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ok to zmiana planów, potrzebuję od razu zrobić magazyn energii (jakiś tani, może być na lifepo4 małej pojemności typu 2kWh). Chciałbym na fotowoltaikę i magazyn energii otrzymać dotację. Wówczas zrobienie od razu wszystkiego z tego co piszecie ma największy sens ekonomiczny?

    d7d: 3 fazowe. Najlepiej aby był podłączony cały dom do zasilania awaryjnego bez pompy ciepła.
    Jaki masz dzienny pobór energii Twojego domu?
    Od tego zależy jakiej wielkości magazyn potrzebujesz żeby przy braku sieci pracował te kilkanaście godzin.
    Zapomnij o akumulatorach kwasowych.
    Dla Kaizena jedynie pieniądze się liczą, nawet jeśli rozwiązanie które proponuje jest bez technicznego/użytkowego sensu.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli masz przyłącze 1-fazowe i moc zamówioną 5kW to Prawo Energetyczne zmusza ZE do zgody na przyłączenie inwertera 1-fazowego do 5kW.
    Mam 3-fazowe i zabezpieczenie przedlicznikowe 35A . Czekam cały czas na odpowiedź z ZE. Jak pisałem to na "gębę" nie widzieli problemów zobaczymy co wysmarują na piśmie.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Mam 3-fazowe i zabezpieczenie przedlicznikowe 35A . Czekam cały czas na odpowiedź z ZE. Jak pisałem to na "gębę" nie widzieli problemów zobaczymy co wysmarują na piśmie.
    OFF-gridowy 1-fazowy inwerter 5kW możesz sobie zainstalować bez zgłaszania do OSD.
    Jak go zgłosisz to Ci te 5kW dodadzą do mocy Twojej instalacji PV.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    OFF-gridowy 1-fazowy inwerter 5kW możesz sobie zainstalować bez zgłaszania do OSD.
    Jak go zgłosisz to Ci te 5kW dodadzą do mocy Twojej instalacji PV.
    Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zgłoszenie do OSD

    To znaczy niby czemu mieli by dodać do mocy ?
    Powiedzieli że jak nie będzie przekraczać mocy zamówionej to tylko samo zgłoszenie wystarczy.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zgłoszenie do OSD
    Ja się trzymam z daleka od jakichkolwiek dofinansowań.
    Nie chcę po jakimś czasie się dowiedzieć że mam jakieś obowiązki wobec dofinansowującego.
    Na przykład, po otrzymaniu dofinansowania na magazyn energii możesz się dowiedzieć że musisz go udostępniać OSD do stabilizowania sieci.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja się trzymam z daleka od jakichkolwiek dofinansowań.
    Nie chcę po jakimś czasie się dowiedzieć że mam jakieś obowiązki wobec dofinansowującego.
    Na przykład, po otrzymaniu dofinansowania na magazyn energii możesz się dowiedzieć że musisz go udostępniać OSD do stabilizowania sieci.
    Niby w jaki sposób ? Będą do mnie telefonować abym przeprogramował falownik ? Z tego co wiem takie małe falowniki nie mają możliwości zdalnego sterowania przez OSD.
    Rozumiem że korzystanie z infrastruktury energetycznej odbiorcy jest za opłatą

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jaki masz dzienny pobór energii Twojego domu?
    Od tego zależy jakiej wielkości magazyn potrzebujesz żeby przy braku sieci pracował te kilkanaście godzin.
    Zapomnij o akumulatorach kwasowych.
    Dla Kaizena jedynie pieniądze się liczą, nawet jeśli rozwiązanie które proponuje jest bez technicznego/użytkowego sensu.
    Dzienny pobór nie jest istotny bo nie zależy mi aby pompa ciepła działała na akumulatorze, nie zależy mi aby komputer PC z kilkoma monitorami działał na akumulatorze (mogę przenieść się na laptopa). Potrzebuje prądu do działania lodówki (zmywarkę sobie odpuszczę, robienie kawy/herbaty również itd), oświetlenia i 2 laptopów + router, kamery zewnętrzne, system inteligentnego domu. Czyli generalnie mogę przejść w tryb oszczędny.

    Nie potrzebuje też dużego akumulatora bo mam agregat i jeśli będzie już energia się wyczerpywać a pilnie będę jej potrzebować to zawsze mogę go odpalić i podładować akumulator. Z tego co rozumiem dotacja jest 7500zł na 50% kosztów kwalifikowanych (czyli na fakturze za akumulator musi być 15tyś aby otrzymać 7500?). O akumulatorze myślę głównie z powodu dotacji - 7500zł jak dają to trzeba brać tylko z drugiej strony nie widzi mi się kupować jakiegoś drogiego akumulatora bo nie cenię swojej wygody na aż tak duże pieniądze (mam całkiem sporą listę ważniejszych dla mnie rzeczy, za które trzeba zapłacić kilkanaście tysi).

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    To znaczy niby czemu mieli by dodać do mocy ?
    Powiedzieli że jak nie będzie przekraczać mocy zamówionej to tylko samo zgłoszenie wystarczy.
    Pewien klient Taurona zgłosił że ma 5kW magazyn energii.
    Jakiś czas później otrzymał od Taurona pismo że teraz będą mu zabierać 30% z energii oddanej do sieci bo 5kW magazynu energii dodali do jego 6kWp paneli i wyszło im 11kW, a więc więcej niż 10kWp.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Niby w jaki sposób ? Będą do mnie telefonować abym przeprogramował falownik ? Z tego co wiem takie małe falowniki nie mają możliwości zdalnego sterowania przez OSD.
    Rozumiem że korzystanie z infrastruktury energetycznej odbiorcy jest za opłatą
    Jak jest wola to sposób się znajdzie.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    (...)z drugiej strony nie widzi mi się kupować jakiegoś drogiego akumulatora bo nie cenię swojej wygody na aż tak duże pieniądze (mam całkiem sporą listę ważniejszych dla mnie rzeczy, za które trzeba zapłacić kilkanaście tysi).
    Drogi to jest taki akumulator który kosztuje 5k i starcza na 2 lata.
    Tani to jest taki który kosztuje 20k i starcza na 20 lat.

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dzienny pobór nie jest istotny bo nie zależy mi aby pompa ciepła działała na akumulatorze, nie zależy mi aby komputer PC z kilkoma monitorami działał na akumulatorze (mogę przenieść się na laptopa). Potrzebuje prądu do działania lodówki (zmywarkę sobie odpuszczę, robienie kawy/herbaty również itd), oświetlenia i 2 laptopów + router, kamery zewnętrzne, system inteligentnego domu. Czyli generalnie mogę przejść w tryb oszczędny.
    Do takich potrzeb kup sobie duży UPS i podłącz go do wybranych obwodów.
    Hybrydowy inwerter do takiego zastosowania to przerost formy nad treścią.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Pewien klient Taurona zgłosił że ma 5kW magazyn energii.
    Jakiś czas później otrzymał od Taurona pismo że teraz będą mu zabierać 30% z energii oddanej do sieci bo 5kW magazynu energii dodali do jego 6kWp paneli i wyszło im 11kW, a więc więcej niż 10kWp.
    To po co zgłaszał magazyn o takiej dużej mocy.
    Wszystko zależy od tego jak wypełni wniosek - zgłoszenie, czyli jak we wniosku zsumuje moce.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Drogi to jest taki akumulator który kosztuje 5k i starcza na 2 lata.
    Tani to jest taki który kosztuje 20k i starcza na 20 lat.


    Do takich potrzeb kup sobie duży UPS i podłącz go do wybranych obwodów.
    Hybrydowy inwerter do takiego zastosowania to przerost formy nad treścią.
    Ale mi nie zależy na pojemności, może być lifepo4 za 5k.
    A dużo drożej wyjdzie inwerter hybrydowy i mały akumulator z dotacją 7,5k + 1k od dużego UPS bez dotacji?

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ale mi nie zależy na pojemności, może być lifepo4 za 5k.
    A dużo drożej wyjdzie inwerter hybrydowy i mały akumulator z dotacją 7,5k + 1k od dużego UPS bez dotacji?
    Za 5k kupisz 2-2.4kW baterii LFP (LiFePO4) w 19" skrzynce to rack-a. Jest kilka firm a bardziej znaną, z tych tańszych, jest Pylontech.
    Dokupując później dodatkowe skrzynki możesz powiększać magazyn stopniowo.
    Hybrydy Chińczyka Ci nie poradzę bo ja mam Victrona a ten jest dobry, elastyczny ale drogi a Ty uważasz że cena jest najważniejsza.
    Chińskie hybrydy są mniej więcej o 1/3 tańsze.
    Jak kupisz większy inwerter i małą baterię będziesz miał problem z prądem rozładowania i ładowania bo będą one za wysokie dla małej baterii i szybko ją wykończysz.
    Jest też problem komunikacji między BMS-em baterii i inwerterem.
    Kupując Inwerter i baterię upewnij się że one się dogadają.

    Sugeruję poczytać informacje w internecie na ten temat i może po pół roku intensywnej nauki będziesz wiedział tyle że podejmiesz właściwą decyzję.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dokupując później dodatkowe skrzynki możesz powiększać magazyn stopniowo.
    Widziałem takie rozwiązania, ale nie wiem, który inwerter obsłuży mi taką jedną skrzynkę.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Hybrydy Chińczyka Ci nie poradzę bo ja mam Victrona a ten jest dobry, elastyczny ale drogi a Ty uważasz że cena jest najważniejsza.
    Nie uważam, że cena jest najważniejsza, często gdy coś kupuje to wolę zapłacić x3 (od Victrona mam np. ładowarkę do aku) za sprawdzoną firmę i mieć coś dobrego (zwłaszcza jeśli z tego czegoś często korzystam). Natomiast w rozwiązaniach, które mają między innymi oszczędzać energię oczekuję, że się kiedyś zwrócą. Nie widzę sensu płacić więcej za sprzęt do oszczędzania energii niż wartość zaoszczędzonego prądu. Ja rozumiem, że to wygoda gdy dom funkcjonuje jakiś czas bez zasilania z sieci. Natomiast dla mnie ta wygoda nie jest warta np. wydania dodatkowych 30tyś bo są inne rzeczy, które sprawią mi więcej "przyjemności" z wydanych pieniędzy.

    Także mam do wyboru zwykły inwerter lub inwerter hybrydowy z małym magazynem energii o ile jest coś takiego na rynku (inwerter dogada się z aku) i uwzględniając dotację 7,5tyś + 1tyś nie wydam na taki zestaw dużo więcej.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Sugeruję poczytać informacje w internecie na ten temat i może po pół roku intensywnej nauki będziesz wiedział tyle że podejmiesz właściwą decyzję.
    Tylko widzisz, mnie ten cały off-grid jakoś nie kręci. Nie czuję jakiegoś wyraźnie pogorszonego nastroju gdy jest przerwa w zasilaniu. Znajduje sobie inne zajęcie lub przechodzę np. z PC na laptopa, lub uruchamiam agregat prądotwórczy i tyle. Wiem, że są osoby, które to będzie na tyle kręcić, że będą o tym czytać pół roku - ja jak coś znajdę to sobie zrobię off-grida skoro mogę teraz kupić inwerter zwykły lub hybrydowy i jeszcze dostać dotacje na akumulator. A jak nie znajdę to założę tylko samą fotowoltaikę. Nie będzie prądu - do tej pory z tym żyłem i nie czułem dyskomfortu bo zdarza się to bardzo rzadko.
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 26-09-2022 o 23:35

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Widziałem takie rozwiązania, ale nie wiem, który inwerter obsłuży mi taką jedną skrzynkę.



    Nie uważam, że cena jest najważniejsza, często gdy coś kupuje to wolę zapłacić x3 (od Victrona mam np. ładowarkę do aku) za sprawdzoną firmę i mieć coś dobrego (zwłaszcza jeśli z tego czegoś często korzystam). Natomiast w rozwiązaniach, które mają między innymi oszczędzać energię oczekuję, że się kiedyś zwrócą. Nie widzę sensu płacić więcej za sprzęt do oszczędzania energii niż wartość zaoszczędzonego prądu. Ja rozumiem, że to wygoda gdy dom funkcjonuje jakiś czas bez zasilania z sieci. Natomiast dla mnie ta wygoda nie jest warta np. wydania dodatkowych 30tyś bo są inne rzeczy, które sprawią mi więcej "przyjemności" z wydanych pieniędzy.

    Także mam do wyboru zwykły inwerter lub inwerter hybrydowy z małym magazynem energii o ile jest coś takiego na rynku (inwerter dogada się z aku) i uwzględniając dotację 7,5tyś + 1tyś nie wydam na taki zestaw dużo więcej.



    Tylko widzisz, mnie ten cały off-grid jakoś nie kręci. Nie czuję jakiegoś wyraźnie pogorszonego nastroju gdy jest przerwa w zasilaniu. Znajduje sobie inne zajęcie lub przechodzę np. z PC na laptopa, lub uruchamiam agregat prądotwórczy i tyle. Wiem, że są osoby, które to będzie na tyle kręcić, że będą o tym czytać pół roku - ja jak coś znajdę to sobie zrobię off-grida skoro mogę teraz kupić inwerter zwykły lub hybrydowy i jeszcze dostać dotacje na akumulator. A jak nie znajdę to założę tylko samą fotowoltaikę. Nie będzie prądu - do tej pory z tym żyłem i nie czułem dyskomfortu bo zdarza się to bardzo rzadko.
    Zrobisz jak zechcesz i tak jak wygoda Ci podpowiada.
    Zwróć jedynie uwagę na to że niedługo cena EE będzie zależała od pory dnia i mając możliwość przesuwania wykorzystania energii wyprodukowanej przez PV zaoszczędzić może sporo pieniędzy.
    Jak to wpłynie na opłacalność magazynu energii dowiemy się dopiero wtedy.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zrobisz jak zechcesz i tak jak wygoda Ci podpowiada.
    Zwróć jedynie uwagę na to że niedługo cena EE będzie zależała od pory dnia i mając możliwość przesuwania wykorzystania energii wyprodukowanej przez PV zaoszczędzić może sporo pieniędzy.
    Jak to wpłynie na opłacalność magazynu energii dowiemy się dopiero wtedy.
    Też tak myślę, dlatego chętnie zrobiłbym to od razu z akumulatorem i off-gridem (zwłaszcza, że można dostać łącznie 8,5k dotacji). Tylko szukam jakiś ekonomicznych rozwiązań. Fajne jest to, które Ty podałeś, że kupuje się najpierw jeden blok akumulatora a później można dokupić resztę jeśli będą takie potrzeby. Problem z tym, że nie znam inwertera, który pójdzie na takim jednym bloku akumulatora. Te bloki mają zazwyczaj w okolicach 50v a inwertery, których specyfikacje czytałem obsługują akumulatory od 180v a to wymusza zakup od razu 4 takich bloków.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Też tak myślę, dlatego chętnie zrobiłbym to od razu z akumulatorem i off-gridem (zwłaszcza, że można dostać łącznie 8,5k dotacji). Tylko szukam jakiś ekonomicznych rozwiązań.
    Musisz patrzeć w dokumentację konkretnego falownika. Tam znajdziesz, jakie konkretnie akumulatory obsługuje. Bo to nie tylko kwestia napięcia, ale też natężenie ładowania a często też komunikacji, co zawęża do konkretnych modeli magazynów. Ekonomiczne to nie będzie.

    Ekonomiczne są kwasiaki. A jak mają działać jako UPS to powinny być długowieczne (a jakby któryś padł to wykrycie i naprawa są łatwe i bardzo tanie).

    LiFe4Po to jakieś 30k zł 10kWh. Czy wytrzyma dłużej, niż 37,5kWh w żelu pracującym w zakresie tych potrzebnych 10kWh (czyli rozładowywane o mniej niż 1/3) czy zwykłe kwasiaki o pojemności 75kWh pracujące też po te 10kWh czyli 13%?

    Weźmy jeszcze pod uwagę, że te 10kWh w LFP możesz ładować maks 2kW (a jak weźmiesz 2kWh to śmieszne 400W i to tylko w temperaturach dodatnich), żelowe 3,75kW a zwykłe kwasiaki 15kW. Oczywiście, że na jaki mi gwizdek 15kW ładowania i 75kWh pojemności (co kosztuje tyle samo, co 10kWh LFP w którym wiele nadprodukcji przepadnie przez za małą szybkość ładowania).

    Weźmy kogoś kto ma 6kWp na dachu. Zastanawia się, czy kupić 10kWh w LFP pracujących w cyklach 100%? No nie wiem. Ale niech będzie. W lecie naładuje tyle... Na pewno? Skoro może ładować maks 2kW? Większość przepadnie latem (chyba, że odpali koparkę kryptowaluty, klimę i co tam jeszcze ma, żeby nadmiar energii przerobić na coś wartościowego). To może zaoszczędzi połowę i kupi nie za 30K zł a za 15K zł 37,5kWh w zwykłych kwasiakach? Będzie mógł ładować z tej 6kWp instalacji nawet w szczycie ... całość nawet nie zbliżając się do 0,2. I jaka będzie wtedy trwałość kwasiaków, co pracują poniżej 1/3 pojemności nominalnej (przypominam - za pół ceny)?

    Dodajmy jeszcze taką praktyczną sytuację - awarię. Wypada jedna cela w jednym z wielu akumulatorów. Ustrzec się przed tym nie można - można się na to przygotować. Niby LFP ma na to zabezpieczenie. Dla wszelkich kwasopochodnych wystarczy prosty alarm na przegrzewanie akumulatorów, bo falownik będzie myślał, że ładuje X V w szeregu, a będzie X - 2 V, więc będą akumulatory się gotowały... I co z żelem czy AGM? Problem, bo zazwyczaj nie ma jak uzupełnić tego, co zamieniło się na wodór i tlen i uleciało. W kwasiaku wymieniamy zepsuty aku (jeden za kilkaset złotych) a w pozostałych dolewamy H2O (jak nie zareagowaliśmy wystarczająco szybko na alarm z prostego czujnika przegrzania).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-09-2022 o 12:59

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Za 5k kupisz 2-2.4kW baterii LFP (LiFePO4) w 19" skrzynce to rack-a. Jest kilka firm a bardziej znaną, z tych tańszych, jest Pylontech.
    .
    Pylontech to dobra firma czy średnia a tylko "znana firma" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #39

    Domyślnie

    No właśnie.
    Jakich producentów inwerterów warto pochwalić, a jakich należy się wystrzegać?

  20. #40

    Domyślnie

    Kaizen: nie mam jakiegoś urazu do kwasiaków, u mnie w pojazdach wytrzymują bardzo długo, ale wydaje mi się, że jednak wolę lifepo4. Taki akumulator ma plus, że może oddawać energię gdy fotowoltaika nie pracuje i zajmuje mało miejsca. Oczywiście kwasiaki też by mogły ale tak jak piszesz np. do 1/3 pojemności czyli waga i rozmiar akumulatora jakieś x9.

    Z tego co zauważyłem czytając specyfikacje inwerterów to:

    1. Większość obsługuje tylko akumulatory o napięciu 180v i więcej. Czyli te drogie (20, 30tyś i więcej).
    2. Często pomimo, że inwerter obsługuje pracę hybrydową nie obsługuje backupu na wypadek zaniku zasilania. Do inwertera marki Huawei można dokupić skrzynkę służącą do backupu za 5tyś zł, przesada jak dla mnie.

    Czy jest na rynku inwerter hybrydowy, który ma wbudowany backup a do tego obsługuje akumulatory niskonapięciowe (48v) i najlepiej nie jakieś dedykowane?

    A może jakieś 2 różne urządzenia? Myślę jak to ugryźć dobrze pod względem koszt/zysk, natomiast z drugiej strony nie chcę aby to się skończyło jak u typowego Janusza. Zaoszczędzę 10-20tyś na sprzęcie a spali mi się chata

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony