dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 75
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Czy jest na rynku inwerter hybrydowy, który ma wbudowany backup a do tego obsługuje akumulatory niskonapięciowe (48v) i najlepiej nie jakieś dedykowane?
    Victron Multiplus, Multuplus-II, Quattro, Quattro-II, plus MPPT dla PV. Jest jeszcze EasySolar-II 48/3000/GX/MPPT/250-70.
    Zapewne są inne.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 27-09-2022 o 19:33

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Musisz patrzeć w dokumentację konkretnego falownika. Tam znajdziesz, jakie konkretnie akumulatory obsługuje. Bo to nie tylko kwestia napięcia, ale też natężenie ładowania a często też komunikacji, co zawęża do konkretnych modeli magazynów. Ekonomiczne to nie będzie.

    Ekonomiczne są kwasiaki. A jak mają działać jako UPS to powinny być długowieczne (a jakby któryś padł to wykrycie i naprawa są łatwe i bardzo tanie).

    LiFe4Po to jakieś 30k zł 10kWh. Czy wytrzyma dłużej, niż 37,5kWh w żelu pracującym w zakresie tych potrzebnych 10kWh (czyli rozładowywane o mniej niż 1/3) czy zwykłe kwasiaki o pojemności 75kWh pracujące też po te 10kWh czyli 13%?

    Weźmy jeszcze pod uwagę, że te 10kWh w LFP możesz ładować maks 2kW (a jak weźmiesz 2kWh to śmieszne 400W i to tylko w temperaturach dodatnich), żelowe 3,75kW a zwykłe kwasiaki 15kW. Oczywiście, że na jaki mi gwizdek 15kW ładowania i 75kWh pojemności (co kosztuje tyle samo, co 10kWh LFP w którym wiele nadprodukcji przepadnie przez za małą szybkość ładowania).

    Weźmy kogoś kto ma 6kWp na dachu. Zastanawia się, czy kupić 10kWh w LFP pracujących w cyklach 100%? No nie wiem. Ale niech będzie. W lecie naładuje tyle... Na pewno? Skoro może ładować maks 2kW? Większość przepadnie latem (chyba, że odpali koparkę kryptowaluty, klimę i co tam jeszcze ma, żeby nadmiar energii przerobić na coś wartościowego). To może zaoszczędzi połowę i kupi nie za 30K zł a za 15K zł 37,5kWh w zwykłych kwasiakach? Będzie mógł ładować z tej 6kWp instalacji nawet w szczycie ... całość nawet nie zbliżając się do 0,2. I jaka będzie wtedy trwałość kwasiaków, co pracują poniżej 1/3 pojemności nominalnej (przypominam - za pół ceny)?

    Dodajmy jeszcze taką praktyczną sytuację - awarię. Wypada jedna cela w jednym z wielu akumulatorów. Ustrzec się przed tym nie można - można się na to przygotować. Niby LFP ma na to zabezpieczenie. Dla wszelkich kwasopochodnych wystarczy prosty alarm na przegrzewanie akumulatorów, bo falownik będzie myślał, że ładuje X V w szeregu, a będzie X - 2 V, więc będą akumulatory się gotowały... I co z żelem czy AGM? Problem, bo zazwyczaj nie ma jak uzupełnić tego, co zamieniło się na wodór i tlen i uleciało. W kwasiaku wymieniamy zepsuty aku (jeden za kilkaset złotych) a w pozostałych dolewamy H2O (jak nie zareagowaliśmy wystarczająco szybko na alarm z prostego czujnika przegrzania).
    Gdybyś Ty chociaż pisał to co wiesz z praktyki.
    Ty nawet teorii dobrze nie znasz.
    Skomentuję tylko jedną Twoją brednię na podstawie mojego doświadczenia praktycznego.
    Mam magazyn 20kWh LFP 48V
    Producent tych cel pozwala je ładować mocą 40kW.
    Ja je ładuję 10kW w szczycie aby mi dłużej popracowały.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 27-09-2022 o 18:01

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Też tak myślę, dlatego chętnie zrobiłbym to od razu z akumulatorem i off-gridem (zwłaszcza, że można dostać łącznie 8,5k dotacji). Tylko szukam jakiś ekonomicznych rozwiązań. Fajne jest to, które Ty podałeś, że kupuje się najpierw jeden blok akumulatora a później można dokupić resztę jeśli będą takie potrzeby. Problem z tym, że nie znam inwertera, który pójdzie na takim jednym bloku akumulatora. Te bloki mają zazwyczaj w okolicach 50v a inwertery, których specyfikacje czytałem obsługują akumulatory od 180v a to wymusza zakup od razu 4 takich bloków.
    System Victrona pozwala nie tylko zwiększać moc akumulatorów ale przede wszystkim moc samych inwerterów.
    Możesz zacząć od 1-fazowego inwertera/ładowarki Multiplus-II 48V/3000VA i dołożyć do niego dwie skrzynki LFP po 2.4kWh.
    Po jakimś czasie możesz dołożyć drugi taki sam MP-II z drugą parą skrzynek LFP w systemie 2-fazowym.
    Następnie dodać trzeci taki komplet i zrobić z tego system 3-fazowy.
    Jakbyś na jednej z faz potrzebował więcej mocy niż na 2 pozostałych, to do tej fazy możesz dołożyć równolegle czwarty taki sam MP-II z 2 skrzynkami i masz system 3-fazowy ze wzmocnioną jedną fazą.
    Takim systemem zasilisz swobodnie dom podczas braku sieci.
    Jakbyś chciał to zrobić sam to sugeruję postudiować ten system przynajmniej przez pół roku (w necie jest wszystko).
    Jakbyś chciał to zlecić to przygotuj się na znaczne koszty instalatora.

  4. #44

    Domyślnie

    Ile min. musiałbym wydać na system Victron, aby mieć działającą instalację 5kW (bez baterii)? Porównywalna mocowo instalacja to koszt. ok. 27tys zł.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Ile min. musiałbym wydać na system Victron, aby mieć działającą instalację 5kW (bez baterii)? Porównywalna mocowo instalacja to koszt. ok. 27tys zł.
    OK, whatever.

  6. #46

    Domyślnie

    tzn.? bo nie rozumiem co masz na myśli

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    tzn.? bo nie rozumiem co masz na myśli
    Ja też nie rozumiem co masz na myśli.
    Zadaj pytanie na które da się odpowiedzieć.
    Ostatnio edytowane przez stos ; 27-09-2022 o 22:08

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Z tego co zauważyłem czytając specyfikacje inwerterów to: ...
    Robiłeś może jakieś takie zestawienie plusy-minusy-cena?
    Jeśli masz coś takiego, to wrzuć, na pewno kiedyś przyda się niejednemu.
    A może ktoś inny robił takie porównanie?

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    System Victrona pozwala nie tylko zwiększać moc akumulatorów ale przede wszystkim moc samych inwerterów.
    Dzięki za rady, choć nie do końca rozumiem jakby to miało działać
    Victron to pewnie taki Mercedes wśród tego typu urządzeń bo kosztuje jak Mercedes

    Ja jestem gościem, który ma auto z 2007 roku, którym już niedługo do Krakowa nie wjadę (EURO4) jak wprowadzą strefę "czystego" powietrza w moim mieście to nawet nim nie wyjadę z własnego garażu Do tego mają nałożyć jakiś podatek na posiadaczy aut spalinowych. Także z punktu widzenia kogoś kto pomyka 15 letnim autem Victron jest po prostu bardzo drogi, pomimo, że po PiSowsku jestem klasą średnią i elitą kraju, która ma się składać na innych plusy i inne socjale

    Ale wracając do tematu.

    Moje zużycie prądu to 8000kWh rocznie. 2000 ma być po "starej cenie" a za pozostałe 6000kWh może zapłacę nawet 2zł za kWh - 12tyś. Czyli 1tyś mc. A że jestem z tych, dla których to jest dużo to szukam rozwiązania. Przy tych cenach fotowoltaika wydaje się być bardzo opłacalna, natomiast znając życie uważam to samo co Ty - gdy będzie świecić słońce elektrownia skupi energię za grosze a gdy będziemy potrzebowali energię odkupić to słono za to zapłacimy. Stąd pomysł aby skoro już się zdecydowałem na fotowoltaikę to od razu zrobić magazyn energii (korzystając z dotacji 8,5tyś). A skoro magazyn to przydałby się pełny off-grid abym zaniku zasilania nawet nie odczuł.

    Problem tylko w tym, że na to trzeba mieć worki pieniędzy (fotowoltaika 10kw, akumulator, system on i off-grid). No i kombinuję jak to zrobić aby nie kupować Mercedesa, tylko powiedzmy taką Kia bo Kia i tak będzie dużo lepsza od transportu miejskiego. Z drugiej strony chytry dwa razy traci, nie chcę kupić jakiegoś szmelcu, który się zaraz zepsuje a co gorsze spowoduje jeszcze pożar.
    Mam nadzieję, że może jest jakaś firma, która będzie odpowiednikiem Xiaomi, mam ich odkurzacz, kamerę zewnętrzną, telefony itd - tanie to, dobre i mało awaryjne.

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Robiłeś może jakieś takie zestawienie plusy-minusy-cena?
    Jeśli masz coś takiego, to wrzuć, na pewno kiedyś przyda się niejednemu.
    A może ktoś inny robił takie porównanie?
    Na tą chwilę jeszcze takiej listy nie mam. Sugeruje się też opisami urządzeń ze sklepów np. producent jednego urządzenia chwali się tym, że ma ono funkcje ładowania niedoładowanego akumulatora (energią słoneczną) w taryfie nocnej tak aby ten prąd odebrać w taryfie "drogiej". Producent innego urządzenia już o tej funkcji nie pisze ale może ją ma, jeszcze tego nie wiem. Z tego co widzę to nie takie proste wybrać coś rozsądnego.

  10. #50

    Domyślnie

    Zrobiłem zestawienie. Tylko od razu zaznaczę, że się na tym nie znam a ceny są orientacyjne, pewnie można znaleźć taniej. W każdej opcji dla porównania jest zestawiony możliwie najmniejszy akumulator zaczynając od pojemności 5kWh.


    1. GoodWe GW8K-ET PLUS+ 8kW - umożliwia zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 10tyś, bateria (BYD BATTERY-BOX PREMIUM) 5,1kWh 22tyś (w jednym ze sklepów internetowych kosztuje 14 tyś, ale jest napisane, że to cena z 2021 roku), razem: 32tyś

    2. Growatt SPH8000TL3-BH-UP - umożliwia zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 15tyś, bateria 7,6kWh 26tyś, razem: 41tyś

    3. HUAWEI SUN2000-8KTL-M1, po dokupieniu dodatku za 5tyś obsługuje zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 8tyś, bateria 5kWh 20tyś, backup 5tyś, razem: 28 + 5tyś.

    4. SOFAR HYD 8KTL - brak możliwości zasilania awaryjnego., obsługuje akumulatory od napięcia 80v, czyli można połączyć 2 "tanie" akumulatory 48v i powinno działać.

    Koszt: inwerter 12tyś, bateria o pojemności 5kWh około 12tyś, razem: 24tyś

    5. SolarEdge SE10K RWS - brak możliwości zasilania awaryjnego, obsługa akumulatorów niskonapięciowych

    Koszt: inwerter 16tyś, bateria o pojemności 5kWh około 12tyś, razem: 28tyś

    6. Growatt MOD9000TL3-XH - brak możliwości zasilania awaryjnego, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 9tyś, bateria 7,6kWh 26tyś, razem: 35tyś


    Jeśli ktoś chce dorzucić jeszcze coś do listy to ją uzupełnię (mowa o zestawie inwerter hybrydowy + akumulator). Porównujemy sprzęty mogące obsłużyć około 10kW paneli fotowoltaicznych na 3 fazy.
    Oczywiście jeśli, któryś z tych inwerterów się czymś wyróżnia względem innych to też dopiszę.

  11. #51

    Domyślnie

    No to wygląda na to, że ja też będę szukał czegoś podobnego do Twoich wymagań.
    A co składa się na tak duże zużycie roczne w kWh?

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No to wygląda na to, że ja też będę szukał czegoś podobnego do Twoich wymagań.
    A co składa się na tak duże zużycie roczne w kWh?
    Tak jak przeglądam sklepy to często jest napisane, że brak towaru lub towar na zamówienie. Jak Europa ruszy na montaż fotowoltaiki to nie zdziwię się jak ceny pójdą do góry.

    Zużycie wynika z tego, że wszystko mamy na prąd. Nie myślałem, że to dużo. Pompa ciepła, rekuperacja, płyta indukcyjna itp.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Zrobiłem zestawienie. Tylko od razu zaznaczę, że się na tym nie znam a ceny są orientacyjne, pewnie można znaleźć taniej. W każdej opcji dla porównania jest zestawiony możliwie najmniejszy akumulator zaczynając od pojemności 5kWh.


    1. GoodWe GW8K-ET PLUS+ 8kW - umożliwia zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 10tyś, bateria (BYD BATTERY-BOX PREMIUM) 5,1kWh 22tyś (w jednym ze sklepów internetowych kosztuje 14 tyś, ale jest napisane, że to cena z 2021 roku), razem: 32tyś

    2. Growatt SPH8000TL3-BH-UP - umożliwia zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 15tyś, bateria 7,6kWh 26tyś, razem: 41tyś

    3. HUAWEI SUN2000-8KTL-M1, po dokupieniu dodatku za 5tyś obsługuje zasilanie awaryjne, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 8tyś, bateria 5kWh 20tyś, backup 5tyś, razem: 28 + 5tyś.

    4. SOFAR HYD 8KTL - brak możliwości zasilania awaryjnego., obsługuje akumulatory od napięcia 80v, czyli można połączyć 2 "tanie" akumulatory 48v i powinno działać.

    Koszt: inwerter 12tyś, bateria o pojemności 5kWh około 12tyś, razem: 24tyś

    5. SolarEdge SE10K RWS - brak możliwości zasilania awaryjnego, obsługa akumulatorów niskonapięciowych

    Koszt: inwerter 16tyś, bateria o pojemności 5kWh około 12tyś, razem: 28tyś

    6. Growatt MOD9000TL3-XH - brak możliwości zasilania awaryjnego, obsługuje akumulatory wysokonapięciowe

    Koszt: inwerter 9tyś, bateria 7,6kWh 26tyś, razem: 35tyś


    Jeśli ktoś chce dorzucić jeszcze coś do listy to ją uzupełnię (mowa o zestawie inwerter hybrydowy + akumulator). Porównujemy sprzęty mogące obsłużyć około 10kW paneli fotowoltaicznych na 3 fazy.
    Oczywiście jeśli, któryś z tych inwerterów się czymś wyróżnia względem innych to też dopiszę.
    No to ja dodam Victrona.

    EasySolar-II/48/5000VA/GX/MPPT250-100/70
    Inwerter 5000VA (4kW ciągłe, 10kW peak)
    ładowarka 48V/70A
    ładowarka MPPT 250V/100A (ok 6000kWp)
    GX do podłączenia do sieci LAN z obsługą chmury VRM

    Cena na Alledrogo 15649,-
    https://allegro.pl/oferta/inwerter-v...gx-12091389228

    Do tego bateria
    Firmowa
    np. Pylontech
    4 x 5300,- albo 3x 6900,- (ceny z Alledrogo)
    https://allegro.pl/listing?string=pylontech
    Wymagania Victrona
    https://www.victronenergy.com/live/b...ontech_phantom

    Własnej konstrukcji.
    Jak ktoś nie boi się zrobić coś własnymi rękoma.
    moduł 48V/6.85kWh za 1650 zł.
    Do tego dorobić BMS-a za ok 800zł i mamy magazyn o pojemności bezpiecznej 6kWh za ok 2500 zł.
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/ak...ah-id3-id4-ffh

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to ja dodam Victrona.

    EasySolar-II/48/5000VA/GX/MPPT250-100/70
    Inwerter 5000VA (4kW ciągłe, 10kW peak)
    ładowarka 48V/70A
    ładowarka MPPT 250V/100A (ok 6000kWp)
    GX do podłączenia do sieci LAN z obsługą chmury VRM

    Cena na Alledrogo 15649,-
    https://allegro.pl/oferta/inwerter-v...gx-12091389228

    Do tego bateria
    Firmowa
    np. Pylontech
    4 x 5300,- albo 3x 6900,- (ceny z Alledrogo)
    https://allegro.pl/listing?string=pylontech
    Wymagania Victrona
    https://www.victronenergy.com/live/b...ontech_phantom

    Własnej konstrukcji.
    Jak ktoś nie boi się zrobić coś własnymi rękoma.
    moduł 48V/6.85kWh za 1650 zł.
    Do tego dorobić BMS-a za ok 800zł i mamy magazyn o pojemności bezpiecznej 6kWh za ok 2500 zł.
    https://allegrolokalnie.pl/oferta/ak...ah-id3-id4-ffh
    Jak rozumiem to jest inwerter jedno-fazowy? Ja mam 3. Paneli będzie 10kW, czyli też tego nie obsłuży (o ile mam rację, ale się nie znam).

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dzięki za rady, choć nie do końca rozumiem jakby to miało działać
    Victron to pewnie taki Mercedes wśród tego typu urządzeń bo kosztuje jak Mercedes

    Ja jestem gościem, który ma auto z 2007 roku, którym już niedługo do Krakowa nie wjadę (EURO4) jak wprowadzą strefę "czystego" powietrza w moim mieście to nawet nim nie wyjadę z własnego garażu Do tego mają nałożyć jakiś podatek na posiadaczy aut spalinowych. Także z punktu widzenia kogoś kto pomyka 15 letnim autem Victron jest po prostu bardzo drogi, pomimo, że po PiSowsku jestem klasą średnią i elitą kraju, która ma się składać na innych plusy i inne socjale
    Ja mam auto z 1998 roku i drugie z 1987.

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Ale wracając do tematu.

    Moje zużycie prądu to 8000kWh rocznie. 2000 ma być po "starej cenie" a za pozostałe 6000kWh może zapłacę nawet 2zł za kWh - 12tyś. Czyli 1tyś mc. A że jestem z tych, dla których to jest dużo to szukam rozwiązania. Przy tych cenach fotowoltaika wydaje się być bardzo opłacalna, natomiast znając życie uważam to samo co Ty - gdy będzie świecić słońce elektrownia skupi energię za grosze a gdy będziemy potrzebowali energię odkupić to słono za to zapłacimy. Stąd pomysł aby skoro już się zdecydowałem na fotowoltaikę to od razu zrobić magazyn energii (korzystając z dotacji 8,5tyś). A skoro magazyn to przydałby się pełny off-grid abym zaniku zasilania nawet nie odczuł.
    Jeśli prawdą jest to że od 2024 ceny EE będą godzinowe to będzie opłacalne przesuwanie zużycia wyprodukowanej przez PV energii południa na wieczór.
    Przy średnim dziennym zużyciu 22kWh (8000/365), chociaż w lecie to pewnie ok 10kWh, bateria powinna mieć ok 10kWh.
    Pełny OFF będzie drogi ale jeśli na jedne fazie postawisz najważniejsze odbiory to jednofazowy będzie do przełknięcia.
    Z czasem możesz go rozszerzyć na 3 fazy dokupując 2 dodatkowe inwertery z bateriami.

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Problem tylko w tym, że na to trzeba mieć worki pieniędzy (fotowoltaika 10kw, akumulator, system on i off-grid). No i kombinuję jak to zrobić aby nie kupować Mercedesa, tylko powiedzmy taką Kia bo Kia i tak będzie dużo lepsza od transportu miejskiego. Z drugiej strony chytry dwa razy traci, nie chcę kupić jakiegoś szmelcu, który się zaraz zepsuje a co gorsze spowoduje jeszcze pożar.
    Mam nadzieję, że może jest jakaś firma, która będzie odpowiednikiem Xiaomi, mam ich odkurzacz, kamerę zewnętrzną, telefony itd - tanie to, dobre i mało awaryjne.
    Może kupić samochód z silnikiem Mercedesa.
    W Polsce jest fabryka akumulatorów litowych do samochodów i na rynku pojawiają się w pełni sprawne i tanie moduły 48 Voltowe. Po dołożeniu BMS-a nadają się na magazyn.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ja mam auto z 1998 roku i drugie z 1987.
    Na pocieszenie Ci powiem, że przez inflacje wartość mojego auta nie spada a wartość Twoich aut to pewnie jeszcze rośnie
    Tak pół żartem, pół serio, bo pomimo wszystko warto zadbać o pogodę ducha

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli prawdą jest to że od 2024 ceny EE będą godzinowe to będzie opłacalne przesuwanie zużycia wyprodukowanej przez PV energii południa na wieczór.
    Przy średnim dziennym zużyciu 22kWh (8000/365), chociaż w lecie to pewnie ok 10kWh, bateria powinna mieć ok 10kWh.
    Pełny OFF będzie drogi ale jeśli na jedne fazie postawisz najważniejsze odbiory to jednofazowy będzie do przełknięcia.
    Z czasem możesz go rozszerzyć na 3 fazy dokupując 2 dodatkowe inwertery z bateriami.
    5kW mi wystarczy. Jestem na G12W wystarczy mi aby akumulator działał tylko w drogiej taryfie a w niej nie mamy dużego zużycia. Pralka, zmywarka i pompa ciepła pracują w G12W. Tylko w największe mrozy muszę odpalić pompę ciepła w drogiej taryfie na kilka godzin.

    Firma, którą proponujesz jest jednak raczej za droga. 15tyś i mamy tylko jedną fazę. W tym zestawieniu, które podałem są tańsze rozwiązania.

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Może kupić samochód z silnikiem Mercedesa.
    W Polsce jest fabryka akumulatorów litowych do samochodów i na rynku pojawiają się w pełni sprawne i tanie moduły 48 Voltowe. Po dołożeniu BMS-a nadają się na magazyn.
    Tylko pewnie na taki akumulator dotacji nie dostanę. Jaki to koszt dla 5 lub 10kWh?

    Ps. Dacia produkowała samochód, który miał ten sam silnik co Mercedes

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    5kW mi wystarczy. Jestem na G12W wystarczy mi aby akumulator działał tylko w drogiej taryfie a w niej nie mamy dużego zużycia. Pralka, zmywarka i pompa ciepła pracują w G12W. Tylko w największe mrozy muszę odpalić pompę ciepła w drogiej taryfie na kilka godzin.

    Firma, którą proponujesz jest jednak raczej za droga. 15tyś i mamy tylko jedną fazę. W tym zestawieniu, które podałem są tańsze rozwiązania.
    Ja proponuję sprzęt który znam i nie twierdzę że jest tani. Ma jednak dużo możliwości rozwojowych i konfiguracyjnych.

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Tylko pewnie na taki akumulator dotacji nie dostanę. Jaki to koszt dla 5 lub 10kWh?
    Co jest lepsze wydać 20 tysięcy i dostać 8.5 tysiąca dotacji, czy wydać 5 tysięcy bez dotacji.
    W innym temacie podałem ceny i link do tego aku na Alledrogo.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Co jest lepsze wydać 20 tysięcy i dostać 8.5 tysiąca dotacji, czy wydać 5 tysięcy bez dotacji.
    W innym temacie podałem ceny i link do tego aku na Alledrogo.
    Chyba jednak wydać 20tyś i dostać 8,5tyś dotacji. Dom jest ubezpieczony. Podejrzewam, że jeśli kupuje magazyn energii, który jest podłączony przez elektryka i nagle dom się spali to ubezpieczyciel zapłaci za moje straty. Natomiast gdy sam zrobię sobie magazyn energii to już takiej pewności nie mam.

    Poza tym, jakoś nie czułbym się do końca bezpiecznie gdybym (nie znając się na tym) zrobił sobie magazyn energii. Życie ceny nie ma.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Chyba jednak wydać 20tyś i dostać 8,5tyś dotacji. Dom jest ubezpieczony. Podejrzewam, że jeśli kupuje magazyn energii, który jest podłączony przez elektryka i nagle dom się spali to ubezpieczyciel zapłaci za moje straty. Natomiast gdy sam zrobię sobie magazyn energii to już takiej pewności nie mam.

    Poza tym, jakoś nie czułbym się do końca bezpiecznie gdybym (nie znając się na tym) zrobił sobie magazyn energii. Życie ceny nie ma.
    Ludzie kupują samochody elektryczne z tymi akumulatorami, które są czasami droższe od niejednego domu, i nie boją się pożaru.
    Jak ktoś nie potrafi obsługiwać urządzeń technicznych to powinien mieszkać w namiocie bo gaz, węgiel i prąd są również przyczynami pożarów.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Podejrzewam, że jeśli kupuje magazyn energii, który jest podłączony przez elektryka i nagle dom się spali to ubezpieczyciel zapłaci za moje straty.
    Komu? Spadkobiorcom?

    Zrób PV na zewnątrz - na gruncie, wiacie czy domku narzędziowym. Będzie bezpieczniej. Nie będzie też dodatkowych kosztów, jakbyś potrzebował naprawić dach (a to wielce prawdopodobne wcześniej czy później).

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony