dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie Fotowoltaika jak odczytać informacje z licznika

    Jestem posiadaczem od 4 dni paneli fotowoltaicznych licznik energii t213 proszę o podpowiedź kiedy wyświetla się na wyświetlaczu licznika 2.8.0 jest to energia oddana do sieci.ok.przyklad w moim przypadku to 180kwh czy to jest dla mnie do wykorzystania?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Jeśli masz instalacje od 4 dni to zapewne będziesz rozliczany w systemie net-bilingu więc za te 180kWh na specjalnie utworzone u operatora konto otrzymasz równowartość w złotówkach po cenie podanej na stronie PSE i z tego konta pokryjesz ew. zobowiązania za pobraną energię elektryczną czynną.

  3. #3

    Domyślnie

    Jancia nie kumam mnie interesuje ta energia oddana do sieci która się wyświetla na panelu przednim licznika..

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    280 to oddana, jeśli jej na koniec m-ca będzie 180kWh to na konto otrzymasz ok. 180zŁ i z tego konta opłacisz energię pobraną od operatora

  5. #5

    Domyślnie

    Jancia dziękuję coś tam zakumałem -o jeny Taaa i taki zwykły Kowalski wie co to energia czynna, bierna indukcyjna czy pojemnościowa.
    Cyka z nudów przyciskiem w liczniku i wnika co to za cyferki.
    90% odbiorców nawet nie wie jaki ma podłączony licznik. Zwłaszcza jeśli jest zamontowany w zamkniętej skrzynce przed domem

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jancia

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Polska
    Posty
    229

    Domyślnie

    Czynna to ta którą wykorzystujemy do oświetlenia, grzania, napędu silników, gotowania itd, na razie opłat za en. bierną pojemnościową czy indukcyjną w taryfach G niema, za tą energię czynną należność będzie odliczona ze zgromadzonej puli na tym nowym koncie.
    Są też opłaty dystrybucyjne jak abonament opłata za przesył, opłata mocowa i jeszcze trochę innych i tych opłat prawdopodobnie z tej zgromadzonej puli za energię oddaną pokryć nie można,

  7. #7

    Domyślnie

    Jancia - podziękować...

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    do sieci.ok.przyklad w moim przypadku to 180kwh czy to jest dla mnie do wykorzystania?
    Masz bilansowanie godzinowe które jest dokonywane dopiero w systemie komputerowym billingowym operatora. To znaczy, że jak w ciągu godziny licznik Ci naliczy 3kWh energii wprowadzonej do sieci i 2kWh pobranej - to operator zapisze Ci na koncie depozytowym wartość 1kWh wg RCEm. W tym systemie nie masz kWh do odebrania.

    Tymi pieniędzmi będziesz płacił za prąd. Nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi (a dokładniej to znajduję sprzeczne) ani faktury, czy tylko za samą energię elektryczną, czy też możesz pokryć opłaty dystrybucyjne.

  9. #9

    Domyślnie

    Kaizen-0k.ale to skomplikowane...wy to przeszliście lub się na tym znacie i wiecie o co chodzi,ale tak jak pisałem wcześniej 90 %ludzi nie ma pojęcia zakładając fotowoltaike ... wracając do tematu mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania, Kaizen jak możesz to wytłumaczyć mi .

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    .... wracając do tematu mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania...
    Nie da się odczytać wprost. Ani przeliczyć. Wyobraź sobie to tak:
    Produkujesz złotówki i co godzinę wysyłasz dzieciaka do kantoru, żeby je wymienił na dolary i zdeponował w drodze powrotnej w banku.
    W międzyczasie potrzebujesz kilka złotówek, więc posyłasz dzieciaka do banku po dolary, a potem prosto do kantoru i przynosi Ci garść złociszy.

    Dzieciak nie potrafi przeliczać ani czytać, a Ciebie nie wypuszczą z chałupy, bo masz inne obowiązki. A kurs dolara w zakupie zmienia się non stop.
    Kicha panie Paździoch. Jak dostaniesz rozliczenie na wyciągu pod koniec miesiąca, to się dowiesz ile kupisz złotówek za te dolary co to je masz w banku, bo kurs kupna jest w taryfie. Z licznika się dowiesz ile złotówek wysłałeś do kantoru i ile przyniósł Ci dzieciak. A dolarów nie widziałeś, bo krążą między kantorem i bankiem.

  11. #11

    Domyślnie

    Niedowiarek- Ok..czytam i patrzę na te filmiki z You...e i nic a nic nie kumam.....

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Dostaniesz kiedyś rozliczenie z ZE i może wtedy coś się Tobie wyjaśni.

    Z licznika możesz bez problemu odczytać pobraną energię i oddaną do sieci energię.
    Z aplikacji do instalacji PV możesz odczytać produkcje instalacji. która będzie większa niż energia oddana do sieci.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    mnie chodźi o to jak mam odczytać z licznika ile naprodukowało mi dziś,ile pożarło i ile mam do wykorzystania, Kaizen jak możesz to wytłumaczyć mi .
    AFAIK żaden licznik tego nie pokazuje. Może głowicą optyczną da się takie odczyty wyciągnąć. Bo potrzebujesz odczytać ile w każdej godzinie posłałeś kWh do sieci, a ile pobrałeś. Podkreślam - w każdej godzinie. Jak wprowadziłeś w danej godzinie więcej, niż pobrałeś - to za tę nadwyżkę wirtualnie Ci zapłacą. A ile? Cenę poznasz po zakończeniu miesiąca, bo teraz ceny są miesięczne - tu możesz sprawdzić ceny z minionych miesięcy. A przez ile kWh to przemnożyć - to dopiero od operatora się dowiesz (chyba, że ogarniesz wyciągnięcie tych danych z licznika albo operator już odczytuje zdalnie na bieżąco te dane i udostępnia w e-boku).

    Generalnie - musisz poczekać, aż ZE przyśle rozliczenie, bo bez tego to wyższa szkoła jazdy.

    System działa od niedawna. Częste wystawianie faktu nie opłaca się, wiec pewnie mało kto już ma jakiekolwiek rozliczenie po nowemu - więc z opisami, zdjęciami i filmami słabo.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-09-2022 o 20:51

  14. #14

    Domyślnie

    Kaizen- o boże 21 wiek i naprawdę nie można tego kontrolować dziennie....czy tygodnia,czy paru dni....

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    Kaizen- o boże 21 wiek i naprawdę nie można tego kontrolować dziennie....czy tygodnia,czy paru dni....
    Jak sobie wyobrażasz rozliczanie na bieżąco, skoro średnia cena miesięczna jest ustalana kilka(naście) dni po zakończeniu miesiąca?

    Ilości pewnie odczytasz - jak będziesz dysponował odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami.

  16. #16

    Domyślnie

    Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........
    Nie masz żadnych kWh jeżeli nie założyłeś PV przed 1 kwietnia. Te 20% o których piszesz to był net-metering. Stare zasady. Skoro masz PV od kilku dni to masz net-billing. Dostajesz wirtualna kasę za wprowadzone kWh.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    Kaizen - mi nie chodzi o cenę,tylko chcę wiedzieć np.ile mam dla siebie kWh np.przez tydzień produkcji energii minus te cholerne 20 % .... Które im trzeba dać........
    A te 20% to skąd się wzięło?
    W nowym systemie istotna jest cena a tą się dowiesz po miesiącu.

  19. #19

    Domyślnie

    Kaizen -no to teraz to już ogłupiałem,a tak w skrócie wyjaśnij...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Murator1 Zobacz post
    Kaizen -no to teraz to już ogłupiałem,a tak w skrócie wyjaśnij...
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8153879

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony