dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    myszu

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    6

    Domyślnie Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

    Witam serdecznie.
    Aktualnie na moim dachu spoczywają 22 panele po 315 Wp każdy. Łącznie ok 6.92 kWp.
    Podpięte są 2 stringami do falownika. W każdym po 11 paneli.
    Przy instalacji prosiłem aby falownik był mocniejszy niż zalecany do instalacji, po to aby w przyszłości móc rozbudować instalację.
    Falotnik to Sofar 8.8 KTL-X o parametrach które można np tu podejrzeć https://sofarsolarpoland.pl/wp-conte...R_KTL-X-PL.pdf. Dane są od 50 strony.
    Wiem że ten falownik to tani chińczyk, ale jak na razie po 3 latach jestem bardzo zadowolony z działania instalacji i jej wydajności.

    Jak sensownie rozbudować taką instalację? Chciałbym dołożyć ok 2kWp. Znalezienie takich samych paneli i dorzucenie po 3 szt do każdego stringa już nie da rady. Firma która montowała mi instalację twierdzi że stare panele wrzucić na 1 string, nowe panele na drugi. W takim wypadku 1 string miałby 6,92 kwp, drugi string np 6 nowych paneli o mocy 2,4 kWp na drugi string.
    Wydaje mi się że ten falownik nie obsłuży z pełną mocą tej linii gdzie byłoby 6,92 kwp i powstaną jakieś tam straty. Dorzucenie innych paneli w jednej lini ze starymi panelami też chyba nie jest możliwe?
    Jak to rozbudować i czy jest to możliwe w oparciu o tą moją aktualną instalację ? Jaką maksymalną moc mogę do tego falownika mogę jeszcze dołożyć?

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz zrobić jak proponuje Ci firma, jeśli suma napięć na paneli w tym stringu nie przekroczy 1000V (maksymalne dla falownika). Możesz też dołożyć inne panele, jeśli ich napięcie i prąd są zbliżone (+-5%) do obecnych. Ogólnie falownik obsłuży Ci w praktyce nawet 11-12kWp.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał myszu Zobacz post
    Dorzucenie innych paneli w jednej lini ze starymi panelami też chyba nie jest możliwe?
    Jak to rozbudować i czy jest to możliwe w oparciu o tą moją aktualną instalację ? Jaką maksymalną moc mogę do tego falownika mogę jeszcze dołożyć?
    Od końca:
    wg danych na wejscie DC mozesz podłączyć 9600W. W praktyce ogranicza cię na każde mppt 11A i 1000V obwodu otwartego zimą .Możesz rozbudować to jak proponuje firma, ale istnieje ryzyko że string na nowych panelach nie będzie pracować optymalnie (zakres napięć mppt 380--850V) - wypadało by co najmniej 9-10 paneli. Dodatkowo twoje aktualne panele połaczone w szerg prawdopodobnie zimą przekroczą 1000V (22szt x 50V).
    śmiało możesz dołożyć do każdego stringu pasującą Ci ilość nowych paneli. Ważne, aby były co najmniej tak wydajne prądowo jak aktualnie posiadane, a najlepiej tak samo wydajne - w przeciwnym wypadku nowe będą ograniczać stare (jeśli nowe będą słabsze) lub stare będą ograniczać nowe co jest bardziej prawdopodobne.
    Czyli najlepiej szukaj najbardziej zblizonych lub niewiele mociejszych prądowo paneli i połącz je w szereg z obecnymi. Jak kupisz dużo mocniejsze po prostu będą miały ograniczony prąd do obecnie posiadanych.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 26-09-2022 o 18:09

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    myszu

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Szamotuły
    Kod pocztowy
    64-500
    Posty
    6

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za informację. Z karty charakterystyki moich paneli wychodzi że dla obwodu otwartego ich napięcie to 40,22V. Czy zimą może ono wzrosnąć aż do 50V i przekroczy 1000V? Co się wtedy może wydarzyć?
    Czym grozi praca z napięciem poniżej mmtp ?

  5. #5

    Domyślnie

    Jak nie przekroczysz 1kV na wejściu DC to nic nie powinno się stać.
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 04-10-2022 o 10:48
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał myszu Zobacz post
    Bardzo dziękuję za informację. Z karty charakterystyki moich paneli wychodzi że dla obwodu otwartego ich napięcie to 40,22V. Czy zimą może ono wzrosnąć aż do 50V i przekroczy 1000V? Co się wtedy może wydarzyć?
    Czym grozi praca z napięciem poniżej mmtp ?
    Nie wiem jaki współczynnik temperaturowy mają twoje panele. Podobne 320W jakie posiadam mają 0.29%/C' co daje jakieś 0,12V na kazdy stopień poniżej 25'C. Czyli przy -20 Voc będzie 45.8V. Przez to dzielimy nasze dopuszczalne 1000V i wychodzi nam 21,8 pnela w stringu. Lub inaczej 22x45.8V=1007,6V. Teraz można podjąć decyzje, czy ryzykować, że nie będzi mroźnego słonecznego dnia o jeszcze niższej temperaturze i czy ewentulane rochę ponad 1000V wytrzyma falownik (przebicie na którymś z elementów to niestety uszkodzenie). Musiałbyś przeliczyć dla swoich paneli.
    Dodatkowo na drugim stringu warto aby sumaryczna ilość paneli pozwalała aby ich napięcie znamionowe wynosiło minimum 240V.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony