dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie 500 mkw, 9 lazienek i pompa ciepla ?

    Stanelismy przed wyborem pompy ciepla czy to powietrzna czy gruntowa do ustalenia po zapoznaniu sie z jej kosztami i parametrami. Pompa moze stanac na gruncie lub na dachu, jest miejsce tez na kilka odwiertow, dzialka niezagospodarowana.
    Budynek 3 kondygnacje, styropian sciany 20cm grafitowy, podloga 15cm, dach plaski 25cm.
    Parter podlogowka , kondygnacji 2 i 3ciej grzejniki jeszcze nie kupione. Sporo przeszklen, okna 3 szybowe.
    Mam do was prosbe i pytanie o namiary na solidnego sprzedawce/instalatora, ktory doradzi w kilku aspektach ,jak moc pompy, dobor grzejnikow itp. Budynek w Warszawie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.862

    Domyślnie

    Pompę należy dobrać na podstawie obliczeń a nie wg doświadczenia sprzedawcy / instalatora.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie, tu kluczowe są zyski ciepła (przeszklenia od południa) i jego straty (rodzaj wentylacji). Mam też budynek o takiej powierzchni, łazienek 2x więcej, ale bez wanien. Pompa ciepła 12kW, ale kwestie, jakie wskazałem wyżej mogłyby sprawić, że i 20kW byłoby za mało...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robo4x4 Zobacz post
    Stanelismy przed wyborem pompy ciepla czy to powietrzna czy gruntowa do ustalenia po zapoznaniu sie z jej kosztami i parametrami. Pompa moze stanac na gruncie lub na dachu, jest miejsce tez na kilka odwiertow, dzialka niezagospodarowana.
    Budynek 3 kondygnacje, styropian sciany 20cm grafitowy, podloga 15cm, dach plaski 25cm.
    Parter podlogowka , kondygnacji 2 i 3ciej grzejniki jeszcze nie kupione. Sporo przeszklen, okna 3 szybowe.
    Mam do was prosbe i pytanie o namiary na solidnego sprzedawce/instalatora, ktory doradzi w kilku aspektach ,jak moc pompy, dobor grzejnikow itp. Budynek w Warszawie.
    Tylko dokladne i rzetelne obliczenia OZC i na ich podstawie projekt ogrzewania podłogowego i grzejnikowego oraz prawidłowy dobór mocy pompy da spodziewany efekt.
    W zadnym przypadku sprzedawca chyba ze jest jednoczesnie projektantem/audytorem. Co do instalatora tez bym był ostrozny, instalator ma zainstalowac zgodnie z projektem, znowu zastrzezenie jezeli jest projektantem i wykonuje instalacje wg własnych projektów to tak, ale takich wykonawców jak na lekarstwo.
    Dom typowy nie jest a 9 łazienek tez nie czesto sie zdarza, ostatnio miałem dom z 6 lazienkami, w zaleznosci od ilosci osób i jednoczesnosci uzytkowania tych łazienek trzeba dostosowac wiekosc zasobnika cwu, raczej nie bedzie to typowe wykonanie
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 27-09-2022 o 08:20

  5. #5

    Domyślnie

    d7d
    Rozumiem, d7d poprosze o namiar na jakis dobry kalkulator OZC na poczatek podejme sie policzyc to sam bo w teori budynek jest prosty tj szescian kostka o 3 kondygnacjach. Policze i bedzie jakis punkt wyjscia na poczatek.

    humidorek to juz zawsze jakies informacje, dziekuje. Wentylacja jest grawitacyjna, lazienki z prysznicem i 2 z wanna, przeszklen jest duzo i sporych , poludnie i polnoc ma podobna, duza ilosc szyb,
    humidorek jesli moge zapytac to jaka masz pompe i kto ci to montowal ?

  6. #6

    Domyślnie

    Wentylacja grawitacyjna, czyli latem nie działa, zimą działa za mocno = brak komfortu i wielkie straty na ogrzewaniu... Ja mam PC gruntową, to banalnie prosta maszyna, jak lodówka, większość z rynku jest podobna, a różnią się implementacją pompek i sterowaniem (co ja wywaliłem i dałem własne, by mieć wszystko z komórki

  7. #7

    Domyślnie

    Z cieplo wlasciwe zapotrzebowanie budynku wychodzi na 37000 kwh
    19,7 kW co+cwu
    18,4 kW moc grzewcza -20 st. C przy 21 st C wewnatrz
    8,7 kW przy sredniej 1,3 st C 35W/m2
    1,3 kW cwu ale to za malo na kilkanascie osob wedlug mnie
    12,9 kW w trybie biwalentnym przy -7 st C

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robo4x4 Zobacz post
    Z cieplo wlasciwe zapotrzebowanie budynku wychodzi na 37000 kwh
    19,7kW co+cwu ; 18,4 kW moc grzewcza -20 st.C przy 21 st C wewnatrz
    Z powietrznych to; Panasonic 16 kW/TCap z grzałką 9 kW
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9

    Domyślnie

    Andrzej 5101

    przy -7 ta pompa przy zasilaniu 35 stopni ma COP 2.39 , natomiast prz zasilaniu 55 stopni COP wynosi 1.71 . Wyzej napisalem ze ogrzewanie bedzie mieszane a dokladnie to 1/3 powierzchni to podlogowka a 2/3 to grzejniki. Wiec optymistycznie zakladam ze przy zasilaniu 45 stopni COP wyniesie 2.
    Podsumuje ,9 a nawet 10 lazienek i kilkanascie osob w budynku to optymistycznie zapotrzebowanie kilkanascie KW z COP 2 to zadna rewelacja i nie widze jej zastosowania. Ponoc pompy gruntowe w takich warunkach tzn -7 zblizaja sie COPem do 6.
    N

  10. #10

    Domyślnie

    Grzejniki z pompą ciepła słabo współpracują (zakładam, że wiesz, że wtedy trzeba założyć je 2x większe). COP gruntowej licz średnio raczej 4 (optymistycznie).

  11. #11

    Domyślnie

    Bydgoszcz - to II strefa,
    Dla prawidłowych mocy grzejników;
    .... - średnioroczny COP dla PC/PW to ; 3,2 do 3,5,
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 29-09-2022 o 10:14
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12

    Domyślnie

    Temperatura ziemi w ciągu roku ;
    https://www.wigry.org.pl/monit2003/4_1b.htm

    PC gruntowe w porównaniu z PC powietrznymi ;
    ....- zyskują przewagę w strefie klimatycznej IV czy V;
    ....- czyli tam gdzie ; są długie i mroźne zimy ,
    ....- by utrzymać wymiennik w dodatnich temperaturach przez całą zimę,
    Przez większość czasu jesieni i wiosny w strefach I; II ; III ;
    .... - to PC PW pracują z wyższym COP ,
    .... - czerpiąc ciepło z powietrza + 7*C do + 15*C ,

    W zimie trafiają się wyższe temperatury niż + 5*C

    Kalkulacja kosztów - wskaże PC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13

    Domyślnie

    Andrzej5101 dziekuje , interesujace idajace do myslenia.
    Zastanawia mnie sprawa grzejnikow, nie wiem czy dobrze ,ze powinienem isc w kierunku v33 czyli trzy panelowe bo najwieksza powierzchnia wymiany przy zasilaniu ok 45stopni C. Ale tu pojawia sie kolejny problem ,kilka pokojow od poludnia ma przeszklenia ponad 6m2 , od polnocy kilka pokojow o polowe mniejsze przeszklenia . Problem widze w tym jak regulowac temperatury pomieszczen bez glowic termostatycznych bo potrzebne beda duze przeplywy przy niskotemperaturowym grzaniu, od poludnia zyski sloneczne spowoduja saune a grzejniki beda pracowac mimo to.
    Jak sobie z tym poradzic?
    Czy grzejniki v33 sa optytmalne czy szukac innego rozwiazania, potrzeba 25 duzych grzejnikow, plus drabinki lazienkowe?
    Czy sa pompy PW osiagajace wyzsze SCoP od Panasonic T-cap o mocach 16-20 KW?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robo4x4 Zobacz post
    Kilka pokojow od poludnia ma przeszklenia ponad 6m2 , od polnocy kilka pokojow o polowe mniejsze przeszklenia . Problem widze w tym jak regulowac temperatury pomieszczen bez glowic termostatycznych bo potrzebne beda duze przeplywy przy niskotemperaturowym grzaniu, od poludnia zyski sloneczne spowoduja saune a grzejniki beda pracowac mimo to.
    Jak sobie z tym poradzic?
    Należy policzyć indywidualne moce cieplne danych pomieszczeń i do nich dobierać moce grzejników/klimakonwektorów,
    Zamontować osobne piony grzewcze dla strony południowej i osobno dla północnej,
    Stosować; żaluzje, rolety, markizy, termostaty

    Czy grzejniki v33 sa optytmalne czy szukac innego rozwiazania, potrzeba 25 duzych grzejnikow, plus drabinki lazienkowe?
    Dla bogaczy są ; klimakonwektory + klimatyzatory,
    Czy sa pompy PW osiagajace wyzsze SCoP od Panasonic T-cap o mocach 16-20 KW?
    Istotne dla pompy jest - aby przy -20 C miała żądaną moc w kW,
    Zobacz ; pompa ciepła Zubadan Inverter PUHZ-SHW230YKA/ERSE-YM9ED moc grzewcza/chłodnicza 25,60/20,00 kW Mitsubishi
    https://forum.muratordom.pl/showthre...4%99pnej-cenie
    Podaj obliczenia OZC wg; CW;
    - należy dążyć aby przez ocieplenie zmniejszyć moc cieplną budynku,a tym samym moc pompy i zapotrzebowanie ciepła,
    - zatrudnić inżyniera budowlańca - czy nie jest możliwe położenie wylewek na 2 i 3 kondygnacji??
    - może zastosować 2 szt pompy; - jedna dla parteru ; druga dla grzejników
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15

    Domyślnie

    Andrzej5101
    O czym ty piszesz , inzyniera do wylewek , moze jeszcze do kanapek kucharza zatrudnic. Ozc z CW masz wyzej policzone i podane . Jakie piony zamontowac ,zejdz na ziemie.
    Budynek wykonczony lacznie z podlogami i eleawacja. Co ma pytanie o grzejniki v33 wspolnego z bogaczami, Cos cie uwiera. Zadaje konkretne pytania tak mi sie przynajmniej wydaje. Piony sa centralnie w budynku a odejscia od nich sa dookolne. To ze moge na przed kazdym pomieszczeniem dolozyc zawor kulowu by regulowac przeplyw to sam wiem.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robo4x4 Zobacz post
    Z cieplo wlasciwe zapotrzebowanie budynku wychodzi na 37000 kwh
    19,7 kW co+cwu
    18,4 kW moc grzewcza -20 st. C przy 21 st C wewnatrz
    8,7 kW przy sredniej 1,3 st C 35W/m2
    1,3 kW cwu ale to za malo na kilkanascie osob wedlug mnie
    12,9 kW w trybie biwalentnym przy -7 st C
    Jak chcesz wydać masę pieniędzy bazując na tym - Twoja wola.
    Jak nie zrobisz porządnych obliczeń, to nie będziesz wiedział, jaką tz będzie potrzebował dostarczyć grzejnik do danego pomieszczenia. A tym samym nie dowiesz się, czy w ogóle sprężarką to obsłużysz. I może się okazać, że będziesz PC sprzedawał po sezonie w którym zmarzniesz i szukał nowej. Marne szanse, że przy WG i takim metrażu na grzejnikach jakaś popularna PC sobie poradzi.

    Mieszanie grzejników i podłogówki to proszenie się o kłopoty. Musisz trafić na naprawdę kumatego projektanta i hydraulika, co zrobi dokładnie wg projektu. I jedno i drugie jest trudne.

  17. #17

    Domyślnie

    Mam prosbe, czy ktos poleci kogos do zrobienia OZC w Warszawie, kogos kto odbiera telefony i wykonuje nie tylko audyty przemyslowe ale rowniez dla budynkow mieszkalnych.

  18. #18

    Domyślnie

    Asolt
    Czy moglbys sie odniesc do takiej kwesti. Po co mam liczyc ozc dla kazdego pomieszczenia jesli przyjme taka zasade?
    Mam kilanascie pomieszczen rozmieszczonych po 4 stronach swiata i przyjmuje proporcjonalnie 1 zeberko na 1m2 , puszczam w grzejniki 35 , 40, 45 stopni oparte o jakis czujnik[ sterownik pogodowy. Grzejniki bez termostatow, to na logike pomoieszczenie chlodniejsze odbierze wiecej ciepla jak pomieszczenie naslonecznione przez godzine czy dwie zima. To po co mam dobierac wielkosc i moc grzejnikow do kazdego pomieszczenia gdzie zimowej nocy 30m2 od poludnia jak i od polnocy potrzebuje bardzo zblizona ilosc watow na m2?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robo4x4 Zobacz post
    Asolt
    Czy moglbys sie odniesc do takiej kwesti. Po co mam liczyc ozc dla kazdego pomieszczenia jesli przyjme taka zasade?
    Mam kilanascie pomieszczen rozmieszczonych po 4 stronach swiata i przyjmuje proporcjonalnie 1 zeberko na 1m2 , puszczam w grzejniki 35 , 40, 45 stopni oparte o jakis czujnik[ sterownik pogodowy. Grzejniki bez termostatow, to na logike pomoieszczenie chlodniejsze odbierze wiecej ciepla jak pomieszczenie naslonecznione przez godzine czy dwie zima. To po co mam dobierac wielkosc i moc grzejnikow do kazdego pomieszczenia gdzie zimowej nocy 30m2 od poludnia jak i od polnocy potrzebuje bardzo zblizona ilosc watow na m2?
    Bardzo rzadko, a praktycznie nie spotkałem sie z przypadkiem, ze rózne pomieszczenia usytuowane z wszystkich stron swiata mają takie same srednie straty na m2. To po prostu niemożliwe. Sa pomieszczenia narozne i z tylko jedną scianą zewnętrzną, sa rózne wymiary okien (rozne Uw okna), sa pomieszczenia które graniczą z pomieszczeniami o innej temperaturze (np. łazienki). Przyjmowanie jednakowej sredniej to było za PRL i jakos mniej wiecej sie to sprawdzało. Wtedy nikt tego nie liczył bo nie było metod obliczeniowych, zresztą czegóz było wymagac od zwykłego hydraulika. Najczesciej przyjmowało sie 1 zeberko (grzejnik zeliwny) na m2. Chcesz do tego wrócic? Naprawdę nie interesuje Ciebie mozliwosc takiego dobrania grzejników aby była jednakowa Tz dla podłogówki na parterze i dla grzejnikow na pietrach?, kazde zmniejszenie Tz generuje wiekszy SCOP dla PC.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jestem zdziwiony ile osób oszczędza w dzisiejszych czasach na OZC - szczególnie przy pompie ciepła.

    Potem się zastanawiają jaki rozstaw rurek, starczy czy nie starczy... bo w sumie jeszcze mniej osób robi projekt podłogówki.

    U siebie zrobiłem OZC. Projektant ogrzewania dostał ode mnie straty dla każdego pomieszczenia, policzył instalację, zrobił projekt, policzył opory, wyliczył wymagane przepływy, ja dobrałem pompkę.
    Na potrzeby chłodzenia przewymiarowaliśmy niektóre pomieszczenia gdzie jest największe nasłonecznienie.
    Czy było warto? Było, po uruchomieniu instalacji na rozkręconych rotametrach przepływy jak w projekcie. Temperatura na podstawie jednego czujnika w salnie pokrywa się tak jak chcę w całym domu bez większej rzeźby. Jedynie w przewymiarowanej sypialni na potrzeby chłodzenia mam termostat, który odcina ogrzewanie powyżej zadanej temperatury.
    Dzięki temu nie kręcę rotametrami w te i z powrotem, nie dławię przepływu zwiększając opory itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony