dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Co Ty z tą ciemną stroną - o który moment Ci chodzi?
    Tak tam jak i tu koncepcja warunkowo słuszna :
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Jeśli jest bufor to nagrzewaj go do temp. max. pracy kotła (85'C).
    To czemu ma niby służyć :
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Na pewno musisz podnieść temp. na kotle i buforze do min. 65'C.
    (Ciemna strona mocy)

    Nie sądzę by najekonomiczniejszy punkt pracy tego kotła był przy tak niskiej temperaturze (65*C).

    Ani ja ani Ty i nikt nie jest w stanie określić gdzie ten punkt się znajduje – to @Robert14-83 musi go znaleźć – ja nie wiem – Ty nie wiesz – nikt tego nie wie co za i jak tam to paliwo się spala – ja ani Ty i nit nie jest w stanie określić ile z tego paliwa jest na energię zamieniane a ile przez komin i do popiołu jest wywalane.

    Cholera wie jak on na tym paliwie idzie przy tych 30% i na mocy znamionowej – cholera wie jakie ma temperatury spalin – cholera wie co nad kominem i co na wymienniku – mam nadzieję, że wymiennik czyści i próby robić będzie na wyczyszczonym.

    Cholera wie jak – jak sterownik kotła kotłem steruje – jak widzisz znaków zapytania jest masa a droga na skróty przez druty może się skończyć dla kogoś fatalnie, bo wątpię, że komuś uda się w to wstrzelić na podstawie tego z czym tu do czynienia mamy.

    Także zdania bez potrzeby i podstawy nie zmieniaj i nie wymyślaj jakichś : Tech Głowica Elektroniczna STT-868 + Panel ST-8S - 1291,00 zł jeśli takiej potrzeby i konieczności nie ma.
    Sterownik jest - głowice są - zostańmy przy tym i zobaczmy co się da z tego wyorać bez wymieniania dobrego na nowe.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert14-83 Zobacz post
    CWU - powietrzna pompa ciepła, w letnie dni pracuje samodzielnie, w zimowe dni wodę ogrzewa kocioł
    bo zbiornik pompy jest z nim spięty.
    Przy obecnych temperaturach kocioł odpala się dwa razy na dobę - około godz 8.00(na około 1h) kiedy zmienia się temperatura zadana na panelu z 19* na 21*
    oraz po południu kiedy temperatura na kotle/buforze spadnie poniżej zadanej...
    Znaczy się, że CWU teraz jest przez PC ogrzewana - a w zimę to jak PC nie działa czyli w obecny czas nie bierze udziału w rozważaniach naszych a tak z ciekawości jak to z tym jest, że : "ogrzewa kocioł bo zbiornik pompy jest z nim spięty." - w jaki sposób?
    Na sterowniku masz chyba zużycie paliwa więc w czym problem by bufor tak nabić by kocioł raz na dobę się odpalał i porównać ile zużywa paliwa przy dwóch odpalaniach a ile przy jednym.
    Na buforze jakoś zegarów nie widzę - skąd wiadomo jak naładowany jest bufor?
    Powinien mieć termometr choć na powrocie i zasilaniu a tak to co ?

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    To czemu ma niby służyć :
    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    Na pewno musisz podnieść temp. na kotle i buforze do min. 65'C.
    (Ciemna strona mocy)

    Nie sądzę by najekonomiczniejszy punkt pracy tego kotła był przy tak niskiej temperaturze (65*C). .
    Zapomniałeś o najważniejszym że mamy do czynienia z kotłem pelletowym a nie śmieciuchem lub kotłem zgazowującym drewno czy węgiel.
    Kocioł przy prawidłowej modulacji (Fuzzy Logic, itp) będzie pracował na pełnej mocy do czasu uzyskania temp. zadanej na buforze. Pytanie tylko czy jest sens tak wysoko ładować bufor skoro proces spalania tego nie wymaga.
    Także zdania bez potrzeby i podstawy nie zmieniaj i nie wymyślaj jakichś : Tech Głowica Elektroniczna STT-868 + Panel ST-8S - 1291,00 zł jeśli takiej potrzeby i konieczności nie ma.
    Widzisz co chcesz.
    Brakuje tam tylko promiennika ciepła sterowanego mechanicznym miarkownikiem ciągu.
    Wpisu o dupie Maryny już nie zobaczyłeś. Dałem tylko przykład że co za dużo to nie zdrowo.

    PS.
    Poza tym w tak ładnej kotłowni nigdy nie będzie ekonomi.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 30-09-2022 o 20:22
    Regulamin forum

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    (...)
    Zapomniałeś o najważniejszym że mamy do czynienia z kotłem pelletowym a nie śmieciuchem lub kotłem zgazowującym drewno czy węgiel. Kocioł przy prawidłowej modulacji (Fuzzy Logic, itp) będzie pracował na pełnej mocy do czasu uzyskania temp. zadanej na buforze. - Czyli do 85*C nabić się nie da - do tego skoro w buforze woda się układa warstwowo, to może np. mieć te 65*C na górze a na samym dole ze 40*C - że bo niby bufor fest będzie nabity.

    Pytanie tylko czy jest sens tak wysoko ładować bufor skoro proces spalania tego nie wymaga. - Teraz w końcu jak wiemy z jakim paliwem do czynienia mamy, to już jest z górki trochę ale dalej związane z tym pytania pozostają bez odpowiedzi i nie po to autor temat zakładał byśmy doszli do skutku, że co by z nim nie kombinował i co by w nim nie zmieniał, to skutek zawsze ten sam będzie.
    To może zbajpasować bufor - przynajmniej przestanie straty mnożyć i będziemy wolni od podejrzenia, że kocioł w czasie postoju z bufora ciepło sobie podbiera.

    Wpisu o dupie Maryny już nie zobaczyłeś. Dałem tylko przykład że co za dużo to nie zdrowo. - No a niby po co miałem się odnosić do tego - jest więcej takich podobnych temu rzeczy przecież - mi nie szkodzą, to i se być mogą - nie cytowane - zedyutować możesz.

    Poza tym w tak ładnej kotłowni nigdy nie będzie ekonomi. - Tuś pojechał - mtedeusz/chajcunggumofilc no to dopiero miał ekonomię - do niego jak by mu się na kotłownie wbili, to zaraz po strażaków by dzwonili co by inspekcje skończyć mogli bez obawy, że wszystko w każdej chwili i w mgnieniu oka może stanąć w ogniu.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert14-83

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-210
    Posty
    27

    Domyślnie

    Kod:
    czy jest sens tak wysoko ładować bufor skoro proces spalania tego nie wymaga
    moje dzisiejsze ustawienia temperatury zadanej:
    kocioł - 65*, bufor dół - 60*, bufor góra - 52*, zawór mieszający na kaloryfery 45*
    temperatura powrotu w takim wydaniu wynosi 53*

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert14-83 Zobacz post
    temperatura powrotu w takim wydaniu wynosi 53*
    Temp. powrotu powinna w każdym ustawieniu wynosić min. 55'C. Ponawiam, pokaż jak wykonana jest ochrona powrotu kotła.
    bufor dół - 60*, bufor góra - 52*
    ? Rozrysuj jak to wszystko jest połączone. Nie chcę oberwać od @samsu jak zacznę oceniać instalatora (tynkarza - akrobatę).
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 01-10-2022 o 21:51
    Regulamin forum

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał DUNIA.MD Zobacz post
    "temperatura powrotu w takim wydaniu wynosi 53*" Temp. powrotu powinna w każdym ustawieniu wynosić min. 55'C. Ponawiam, pokaż jak wykonana jest ochrona powrotu kotła.
    "bufor dół - 60*, bufor góra - 52* "? Rozrysuj jak to wszystko jest połączone. Nie chcę oberwać od @samsu jak zacznę oceniać instalatora (tynkarza - akrobatę).
    Nie wiem jak Ty ale i ja jakoś ochrony powrotu dopatrzeć się nie mogę a po tym co @Robert14-83 o tym pisze : nie ma - ale kto wie może jest za buforem.
    W DTR-kę się nie wczytał i nie wie co oraz nie kuma tego co to są warunki w karcie gwarancyjnej zawarte.

  8. #28
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert14-83

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-210
    Posty
    27

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	66,3 KB
ID:	461304
    temperatura powrotu jest zmienna - dzisiaj wskazuje 60*, na powrocie z bufora oraz zbiornika CWU nie widzę żadnych zaworów mieszających
    czy tutaj ochroną kotła nie może być temperaturą górna bufora?
    Ostatnio edytowane przez Robert14-83 ; 02-10-2022 o 10:19

  9. #29

    Domyślnie

    Tak na szybko – tu mam coś o tym : kocioł węglowy z buforem - https://forum.muratordom.pl/showthre...lowy-z-buforem – może jednak jest co za tym kotłem na dole – tosz to nie podobna by w tak pięknie wykonanej kotłowni kocioł ochrony nie miał!
    Ten zasobnik CWU, to bezpośrednio i tylko jest z kotła zasilany?
    Co to znaczy :
    1.) „temperatura powrotu jest zmienna” - Na kotle?
    2.) „dzisiaj wskazuje 60*,” - Na powrocie kotła?
    3.) „na powrocie z bufora oraz zbiornika CWU nie widzę żadnych zaworów mieszających" – No jak nie ma to trudno je zobaczyć!
    4.) „czy tutaj ochroną kotła nie może być temperaturą górna bufora?” - To jak by dzień z nocą porównywać!

    Oj coś widzę, że ten co Ci to tak spierdaczył, to będzie musiał to poprawić – tylko jak – za coś takiego, to powinien w pierdlu siedzieć.
    Ostatnio edytowane przez samsu ; 02-10-2022 o 11:23

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert14-83

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-210
    Posty
    27

    Domyślnie

    Kocioł ma dwa wyjścia i dwa powroty - pod jeden obieg podpięty jest zasobnik CWU(na zasilaniu pompa), pod drugi obieg podpięty jest bufor(na zasilaniu pompa).
    Ad1. Tak odczytałem to ze sterownika kotła - czujnik temperatury jest zamontowany na powrocie,
    Ad2. Tak wartość odczytana ze sterownika kotła,

  11. #31

    Domyślnie

    Masz termometr jakiś tak by nim można było pomierzyć temperatury na rurach – lub dłonią te temperatury posprawdzać – tu nie chodzi o dokładny pomiar tylko o stwierdzenie różnic, bo to co napisałeś to mi się w głowie nie mieści a to z tego względu, że skoro na powrocie kotła jest 60*C, to ile jest w takim razie na zasilaniu kotła i to samo się tyczy bufora i zasobnika ciepła.
    U ciebie nie widać żadnych zaworów zwrotnych które by kocioł odcinały od źródeł ciepła więc posprawdzaj temperatury na rurach sobie koniecznie.
    Tak przykładowo masz rurę z gorącą wodą na której jest ręczny zawór za pomocą którego jest przepływ zamknięty : do zaworu od strony gorącej rura może być ciepła ale za zaworem tylko kawałek – dalej powinna być zimna.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert14-83

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-210
    Posty
    27

    Domyślnie

    Temperatura zadana kotła to 65* - osiągnięta, temperatura powrotu w tym momencie 57* - sprawdzałem dłonią rura gorąca więc sądzę że jest tyle na powrocie.
    Zawór zwrotny jest założony na zasilaniu i powrocie zbiornika CWU aby się nie wychładzał, powrót między zbiornikiem CWU a kotłem jest "ciepły" ale nie gorący(zbiornik CWU nagrzany do zadanej).

  13. #33

    Domyślnie

    Diabeł jest ukryty w szczegółach - @Dunia po omacku próbował i parę razy na minę się władował – opowiadasz tak, że ciągle trzeba się o wszystko dopytywać – zamiast tak pisać – lepiej poczytaj jeszcze a w uzupełnieniu tego wszystkiego to masz dodatkowo : Bufor ciepła - wygodne ogrzewanie tanimi paliwami – https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s.../bufor-ciepla/ .

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Diabeł jest ukryty w szczegółach - @Dunia po omacku próbował
    Gołym okiem widać że tam nie ma żadnej ochrony powrotu.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 02-10-2022 o 22:09
    Regulamin forum

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robert14-83

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-210
    Posty
    27

    Domyślnie

    Kod html:
    Gołym okiem widać że tam nie ma żadnej ochrony powrotu
    po przestudiowaniu instrukcji sterownika kotła i przeanalizowaniu nastaw w moim kotle wnioskuję że mam ustawione w swoim kotle coś takiego(info z instrukcji):
    -OCHRONA POWROTU - ustawiamy, gdy chcemy regulować temperaturę na powrocie naszej instalacji za pomocą czujnika
    powrotu. W tym typie zaworu aktywne są tylko czujniki powrotu oraz kotła, czujnika zaworu nie podpina się do
    sterownika. W tej konfiguracji zawór ochrania priorytetowo powrót kotła przed niską temperaturą, a jeśli wybrana jest
    funkcja ochrony kotła, to ochrania również kocioł przed przegrzaniem. Jeśli zawór jest zamknięty (0% otwarcia), to woda
    przepływa tylko w krótkim obiegu, natomiast pełne otwarcie zaworu (100%) oznacza, że krótki obieg jest zamknięty i
    woda przepływa przez cały układ grzewczy.
    11.1.15 OCHRONA POWROTU
    Funkcja ta pozwala na ustawienie ochrony kotła przed zbyt chłodną wodą powracającą z głównego obiegu, która mogłaby być
    przyczyną korozji niskotemperaturowej kotła. Ochrona powrotu działa w ten sposób, że gdy temperatura jest zbyt niska, to
    zawór przymyka się do czasu, aż krótki obieg kotła osiągnie odpowiednią temperaturę.
    11.1.15.1 MINIMALNA TEMPERATURA POWROTU
    Użytkownik nastawia minimalną dopuszczalną temperaturę powrotu, po osiągnięciu której zawór się przymknie.
    Ostatnio edytowane przez Robert14-83 ; 03-10-2022 o 09:09

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert14-83 Zobacz post
    -OCHRONA POWROTU -.
    Nam nie są potrzebne regułki czy instrukcje tylko fizyczna obecność ochrony. Ze zdjęcia widać (pokaż tył kotła lub narysuj) że masz tylko zawór z siłownikiem dany na wyjściu z bufora na instalację.
    Regulamin forum

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony