dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Bufor solary pomysl na policzenie

    Witam , dziękuje za informacje zgromadzone na forum.
    Wracając do tematu ,jestem głodny wiedzy, jak dobrać powierzchnie absorbentu do pojemności bufora?
    Czy solary płytowe maja inny przelicznik niż próżniowe?
    moja instalacja będzie wyglądać tak:
    -Piec gazowy
    -zbiornik CWU 300l 2- wężownicę
    bufor
    -ogrzewanie podłogowe
    -wentylacja mechaniczna z rekuperacja.
    Teraz pytania na które są dla mnie niejasne.
    Bufor jeden zbiornik, czy 2 mniejsze?
    Jak policzyć bufor, aby można było użyć go do wspomagania CO?(Mam nadzieje ze uda się zaoszczędzić 40-50% gazu w skali roku.)
    Pojemność instalacji CO to około 120l.
    Jak policzyć wielkość bufora, solarow do dogrzewania CO.
    Solary rurowe jeszcze nie wiem które, za dużo tego i nie wiem jak z żywotnością.
    Dziękuje za sugestie.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał n-owicjusz Zobacz post
    Solary rurowe jeszcze nie wiem które, za dużo tego i nie wiem jak z żywotnością.
    Miałem kiedyś podobny dylemat. W naszym położeniu geograficznym nie opłaca się rurowych pomimo niewielkiej różnicy na plus w porównaniu do płaskich są bardziej awaryjne i zagrożone uszkodzeniom, dodatkowo duża różnorodność producentów sprawia , że z jakością rur również jest różnie i niekiedy nadają się do wymiany po jednym sezonie( okresie zimowym) przez co ich opłacalność jest żadna. Inwestycja w dobry markowy panel płaski jest pewnikiem braku awarii przez wiele lat. Przykładem mogą być instalacje z programów gmin i miasteczek wykonywane czasami bardzo niestaranie a pracujące niezawodnie od kilkunastu, a niejednokrotnie powyżej 10 lat . Głownie podzespoły to Galmet i droższe Hawalex- oba porównywalne z wydajnością i trwałością.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał n-owicjusz Zobacz post
    Bufor jeden zbiornik, czy 2 mniejsze?
    Jak policzyć bufor, aby można było użyć go do wspomagania CO?(Mam nadzieje ze uda się zaoszczędzić 40-50% gazu w skali roku.)
    Pojemność instalacji CO to około 120l.
    Bufor do pieca gazowego to nieporozumienie - obecnie piece tak modulują mocą , że są oszczędne i produkują tyle energii aby ją wykorzystać w danej chwili zgodnie z potrzebą. Więc gromadzenie jej w buforze mija się z celem.
    Bufor = piec na paliwo stałe = inne źródło ciepła które wyprodukuje w krótkim czasie ciepło którego nie potrafimy/możemy spożytkować w danej chwili i magazynujemy je na potem
    W zależności od ilości domowników 300l zbiornik( z dwoma wężownicami) na CWU w zupełności wystarczy do instalacji gazowej i solarnej na 4-6 osób.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za sugestie.

    Jednak mój piec pracuje około 10 lat i jest to pic kondensacyjny , w końcu dojrzałem do dołożenia solarow( a kto mówi ze jestem w Polsce cały rok).
    Chciałbym się dowiedzieć jak to działa w Polsce!
    Bufor ma być do solarow!
    Chce wiedzieć jak to się oblicza w Polsce ,za bazę resztę sobie przeliczę.
    Co do temperatur poniżej -12 to raz na 7-10 lat się zdarza , do tego śnieg jak napada w nocy to następnego dnia zostaje morze 5% tego co napadało.
    Nie liczę na zwrot kosztów instalacji!!!!
    To co mnie zadowoli to komfort cieplej wody ,a jak coś wspomoże CO to już będę wniebowzięty(W Polsce jest klimat suchy ,a tam gdzie przebywam mam średnio 75-85% wilgotności ,i nikomu nie życzę pracować +7°C wiatr około 7-10kM/h i 90% wilgotności!!!

    Z solarow rurowych przewidziana wielkość zbiornika na 1m2(absorbent) to 100l. Jak to się sprawdza w Polsce?
    !

  5. #5

    Domyślnie

    Teraz napisze jaki mam plan.

    Połać dachowa kat 44°, odchylenie 15% od południa w kierunku zachodnim (nie powinno mieć dużego wpływu na zmianę parametrów).
    Na dachu zainstalować 9-12 m2 absorbentu (rury).
    W kotłowni bufor 400l +750l (w przypadku osiągnięcia temperatury skrajnej przeładowanie do drugiego) w sezonie letnim wystarczająca ilość wody magazynowej ,a w sezonie przejściowym pomniejszona do 1/3 aby mogla się dogrzać do rozsądnej temperatury , aby wspomóc CO.
    Sterowanie piecem gazowym przez styk telefoniczny tzw. zapotrzebowanie na ciepło na zadanie (próby połączenia sterowania solarami ,picem jednym systemem zaczynają być za bardzo skomplikowane i według mnie zbyt usterkowe ).

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam. Jaką zakładasz temperaturę skrajną i w jakim miesiącu chesz ją osiągnąć?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał n-owicjusz Zobacz post
    Witam , dziękuje za informacje zgromadzone na forum.
    Wracając do tematu ,jestem głodny wiedzy, jak dobrać powierzchnie absorbentu do pojemności bufora?
    Czy solary płytowe maja inny przelicznik niż próżniowe?
    moja instalacja będzie wyglądać tak:
    -Piec gazowy
    -zbiornik CWU 300l 2- wężownicę
    bufor
    -ogrzewanie podłogowe
    -wentylacja mechaniczna z rekuperacja.
    Teraz pytania na które są dla mnie niejasne.
    Bufor jeden zbiornik, czy 2 mniejsze?
    Jak policzyć bufor, aby można było użyć go do wspomagania CO?(Mam nadzieje ze uda się zaoszczędzić 40-50% gazu w skali roku.)
    Pojemność instalacji CO to około 120l.
    Jak policzyć wielkość bufora, solarow do dogrzewania CO.
    Solary rurowe jeszcze nie wiem które, za dużo tego i nie wiem jak z żywotnością.
    Dziękuje za sugestie.
    Dużo informacji znajdziesz na stronie: https://www.sonnenhaus-institut.de/
    Jest tam dokument, który prezentuje metodologię doboru instalacji.
    Innym rozwiązaniem będzie: http://www.sonnenenergiehaus.de/ gdzie kolektory próżniowo rurowe CPC napełnione są wodą kotłową i zasady doboru sa trochę inne.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Tak przy okazji. W kolektorach używa się pojęcia powierzchni absorbera (powierzchni czynnej)...

  9. #9

    Domyślnie

    Od kwietnia do października możne się zdażyć, przy 70° przełączyć na 2 zbiornik lub częściowo przepompować.

    Dziękuje za poprawieni mnie, zastanawiałem się nad CPC jednak za dużo widziałem rozwalonych kolektorów (nie wnikam czy to wina montażu , czy złych wyliczeń) .
    Jednak nie omieszkam poczytać.

  10. #10

    Domyślnie

    Kolektory próżniowo rurowe CPC byłbym zainteresowany jednak nie mogę rozkminić doboru powierzchni czynnej do wielkości zbiornika(jak policzyć wielkość do podgrzania CWU jest proste ,jednak jak policzyć ze wspomaganiem CO 2xosoba +1 i dodać do CWU)?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony