dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Czy komin ceramiczny ogrzeje ścianę?

    Planując instalację kominka i podpięcia go pod mojego Schiedla zastanawiam się, czy jest sens przebijać sufit do najchłodniejszego pokoju i robić tam osobny wylot powietrza, czy sam fakt, że przez ten pokój przechodzi komin podniesie nieco temperaturę w pomieszczeniu. Komin ma izolację, ale na ile ta izolacja jest doskonała? Spaliny zdaje się osiągają 250C. Pokój ma 14m2, jako, że jest na końcu pętli podłogówki, temperatura jest tam zawsze niższa o ok 1C. Więc jak by obniżyć w innych pomieszczeniach do 17, jak to nam radzą nasi politycy, to w pokoju będzie 16 To i dodatkowo suche powietrze przez reku sprawia, że nawet na bogato przy 19C to jest już lekki chłodek dla dziecka. Pytanie zatem, czy taki komin przechodzący przez ten pokój będzie miał jakikolwiek wpływ na panującą w nim temperaturę, czy raczej na to nie liczyć?

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli budujesz dom to zrób go pasywnym, a nie wymyślaj idiotyzmów z kominami. Nie rozumiem ludzi, którzy śa na etapie budowy w tych czasach i dalej budują jakby były lata 90te.

    Inna rzecz - ja bym nie poprowadził komina przez pokój dziecka.

  3. #3

    Domyślnie

    Robić wlot. Dzieci muszą mieć ciepło w pokoju.
    Regulamin paragraf 7pkt 2.6.f: Nie jest dozwolone zamieszanie (...) wypowiedzi które naruszają polskie lub międzynarodowe przepisy prawa, dobre obyczaje, normy moralne, obrażają godność lub naruszają dobra osobiste innych osób lub przedsiębiorstw, popierają radykalne postawy społeczne lub głoszą takie poglądy (dyskryminacja rasowa, etniczna, ze względu na płeć, wyznanie i inne).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Komin ma izolację, ale na ile ta izolacja jest doskonała? Spaliny zdaje się osiągają 250C.
    Nie jest doskonała, ale wystarczająco skuteczna żeby ogrzewanie tym było pomijalne.

    Jak popatrzysz na obudowę komina po wystygnięciu, to wygląda całkiem optymistycznie.




    Ale to głównie kwestia ogrzewania od rur i kominka z zewnątrz, a nie od komina wewnątrz. Bo po drugiej stronie ściany komin ledwo widać w czasie palenia:




    A dym wcale taki gorący nie jest.





    A to stary kominek. Nowoczesne, o wysokiej sprawności wypuszczają dym o jeszcze niższej temperaturze.

    Dziury też bym nie robił ze względów akustycznych. IMO najlepsze rozwiązanie to zrobienie nad kominkiem wywiewu i zaciąganie ciepłego powietrza do rekuperatora który odzyska i rozprowadzi po domu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir00PoStronieKominka.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	461175   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir01PoDrugiejStronieKomina.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	461176   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir03Wylot.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	86,1 KB
ID:	461177   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir02Dym.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	70,0 KB
ID:	461178  

  5. #5

    Domyślnie

    Budynek już stoi parę lat. Miejsce na kominek było planowane i dopiero teraz uzbierało się środków na zainstalowanie. Nie ma to zadania grzania budynku a jedynie dogrzanie. Zastanawia mnie jednak, czy po uruchomieniu takiego kominka na parterze, kocioł gazowy się nie wyłączy, bo zadana temperatura na termostacie pewnie zostanie szybciej osiągnięta i spowoduje to, że na podłogówce spadnie temperatura a przez to na piętrze będzie zimniej... Do tego, jak kominek wygaśnie kocioł będzie wskakiwał na wyższe obroty żeby nadgonić a zanim podłogi znowu się podgrzeją minie sporo czasu i z miłego wieczoru przy kominku będzie w nocy szczękanie zębami z zimna
    Ciekawe z tym rekuperatorem tyle, że czerpnię mam spory kawał dalej na ścianie garażu zatem w tym przypadku odpada.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    .... Zastanawia mnie jednak, czy po uruchomieniu takiego kominka na parterze, kocioł gazowy się nie wyłączy, bo zadana temperatura na termostacie pewnie zostanie szybciej osiągnięta i spowoduje to, że na podłogówce spadnie temperatura a przez to na piętrze będzie zimniej... Do tego, jak kominek wygaśnie kocioł będzie wskakiwał na wyższe obroty żeby nadgonić a zanim podłogi znowu się podgrzeją minie sporo czasu i z miłego wieczoru przy kominku będzie w nocy szczękanie zębami z zimna
    .....
    Aby nie było szczekania zębami z zimna po prostu musisz ocieplic swój dom. Co sterowania to w takim przypadku jeden regulator na cały dom to za mało

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Do tego, jak kominek wygaśnie kocioł będzie wskakiwał na wyższe obroty żeby nadgonić a zanim podłogi znowu się podgrzeją minie sporo czasu i z miłego wieczoru przy kominku będzie w nocy szczękanie zębami z zimna
    Ciekawe z tym rekuperatorem tyle, że czerpnię mam spory kawał dalej na ścianie garażu zatem w tym przypadku odpada.
    Nie czerpnię, a wywiew miałem na myśli. Ale nie zmienia to faktu, że już po ptakach.

    Co do termostatu - uważam, że sterowanie podłogówką temperaturą powietrza w domu nie ma sensu. Podłogówka jest zbyt bezwładna (więcej - klik w sygnaturce). Lepiej zdać się na krzywą grzewczą.
    Jak chcesz dosyć często palić w kominku, to zakręciłbym w ogóle tam podłogówkę, żeby temperatura powrotu z tej części domu nie wpływała na sterowanie. Inaczej nawet bez termostatu pokojowego kocioł się wyłączy i przez bezwładność podłogówki po włączeniu zanim zacznie wzrastać temperatura powietrza to zrobi się chłodniej w pomieszczeniach z podłogówką.

  8. #8

    Domyślnie

    Budynek jest dość dobrze ocieplony. Prosta bryła a la stodoła i 20cm szarego styropianu na ścianach, okna 3-szybowe i 30cm wełny na suficie. Mówiąc termostat miałem na myśli sterownik kotła. Kocioł jest sterowany krzywą grzewczą i współpracuje z pogodówką. Jeszcze nie włączałem więc nawet nie pamiętam co tam było ustawione. W kominku palić się będzie raczej sporadycznie właśnie wieczorami. Trzeba będzie potestować i zobaczyć co to z tego wyjdzie. Dyrekcja tupnęła obcasem, że ma być kominek, można tylko grzecznie przytaknąć, żeby zima nie była jeszcze zimniejsza

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Dyrekcja tupnęła obcasem, że ma być kominek, można tylko grzecznie przytaknąć, żeby zima nie była jeszcze zimniejsza
    Kominowy kominkowy wymiennik ciepła - zrób to sam – https://www.youtube.com/watch?v=mlkuvEBkR3g. To przykład tylko taki (rekuparator do kominka) – jeśli zainteresowani tym będziecie, to chyba też można coś takiego gotowego kupić – kiedyś wpadłem na to a teraz nie mogę tego znaleźć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony