dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Wybudowałem wiatrołap - co dalej?

    Witam,

    Zgłosiłem budowę ganku do 35m2 na zgłoszenie. Nie było sprzeciwu, więc ganek postawiłem. Co dalej?
    Powinienem pewnie powiadomić Urząd o zakończonych pracach, dokonać jakiejś inwentaryzacji? Zwiększyć w Urzędzie powierzchnię?
    Jak wyglądają dalsze kroki?

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt z forumowiczów nie dobudowywał nic na zgłoszenie?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Zgłaszasz w Urzędzie tak jak dotychczas zakończenie budowy. Jeśli są jakieś instalację to musisz posiadać protokoły, kominiarz itp. Geodeta z inwentaryzacją powykonawczą i aktualizacja powierzchni użytkowej.
    Do wszystkiego są odpowiednie druki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie nie do końca rozumiem, co miałbym zrobić, w szczególności co miałby zrobić geodeta. Postawiłem dwie ściany na zgłoszenie (zabudowałem schody i spocznik do postaci ganku). Wykonałem to na zgłoszenie, bez pozwolenia na budowę. Udział terenów zielonych się nie zmienił.

    Rozumiem, że w Starostwie powinienem zmienić powierzchnię, bo mam te 4m2 więcej. Ale do czego geodeta? Co ma stwierdzić?


    A jak będę chciał za rok zadaszyć balkon (co też wymaga zgłoszenia), to co później mam zinwentaryzować?

    Cytat z https://oprawiebudowlanym.pl/2016/05...co-dalej.html:
    W przypadku większości obiektów budowanych na podstawie zgłoszenia, nie ma konieczności ich geodezyjnego wyznaczania, ani przeprowadzania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
    (...)
    Do użytkowania obiektów wybudowanych na zgłoszenie możesz przystąpić od razu po zakończeniu budowy. Nie musisz zawiadamiać nadzoru budowlanego i dokonywać dodatkowych formalności.
    Czyli wystarczy, że pisemnie powiadomię Urząd o zakończeniu prac i zwiększeniu powierzchni użytkowej? Problem polega na tym, że dużo można znaleźć o tym co wymaga pozwolenia a co można zrobić na zgłoszenie i jak przejść przez tą procedurę, ale praktycznie nic o tym co zrobić już po wszystkim.
    Ostatnio edytowane przez radziula ; 05-10-2022 o 07:10

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Jeśli powierzchnia zielone nie zmieniła to nawet zgłaszać tego nie musisz.
    Zgłasza się pracę na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budynki do 35m2 lub posiadające projekt budowlany lub przebudowy, natomiast prace budowlane w zakresie dwóch ścian, zadaszenia tarasu itp nie podlega.
    Druk aktualizacyjny do powierzchni użytkowej w celach podatkowych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.438
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    radziula, cyknij kilka fotek tego ganku. Pamiętam jak sporo planów miałeś na swój dom w zeszłym roku. Pokaż co zrobiłeś
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli powierzchnia zielone nie zmieniła to nawet zgłaszać tego nie musisz.
    Zgłasza się pracę na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budynki do 35m2 lub posiadające projekt budowlany lub przebudowy, natomiast prace budowlane w zakresie dwóch ścian, zadaszenia tarasu itp nie podlega.
    Druk aktualizacyjny do powierzchni użytkowej w celach podatkowych.
    Z tego co pamiętam to wg przepisów mam teoretycznie trzy lata na zrealizowanie przedsięwzięcia. Oczywiście może być to martwy przepis, ale skoro taki jest, to dopytuję jak to wygląda dalej formalnie, aby mi nikt później nie zarzucił że przekroczyłem terminy. O fakcie poinformowania o tych dodatkowych metrach wiem. Chciałbym poprostu zamknąć tą część formalną aby nikt się nie doczepił.


    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    radziula, cyknij kilka fotek tego ganku. Pamiętam jak sporo planów miałeś na swój dom w zeszłym roku. Pokaż co zrobiłeś
    Niewiele udało się zrobić tak na prawdę.
    Pod schodami zrobiłem podmurówkę z ytonga w miejscu gdzie schody zbiegały się z gruntem, zbierał się tam brud i nawet nie było jak zamieść/odkurzyć. Naprawiłem słupek podpierający spocznik PCC bo był spękany, wyciąłem balustradę. Na schodach była jeszcze rura, która podpierała balkon powyżej, którą oczyściłem i przemalowałem, a następnie postawiłem konstrukcję z krawędziaków. Na nią dałem wiatroizolację i pokryłem od zewnątrz niepalnymi samogasnącymi płytami (takie coś jakby OSB z cementem zmieszane). Próbowałem je podpalić, ale ogień z palnika tego nie bierze (są tylko okopcone). Wstawiłem okno i drzwi, zamocowałem łącznik dzwonkowy i w sumie wszystko.

    W środek planowałem dać wełnę i płytę G/K na wierzch od wewnątrz, a z zewnątrz ok 7cm styropianu ale zabrakło czasu. Nawet nie rozprowadziłem elektryki i dzwonek mam nieczynny. Chciałem też przebudować schody przed drzwiami na wiatrołap, bo mam wysoki stopień, ale niestety ostatnio dużo czasu jeżdzę po lekarzach, szpitalach i na razie musi zostać jak jest. W międzyczasie udało mi się tylko wymienić instalację CO, wszystkie grzejniki i w przygotowaniach przed zimą wyburzyć ścianę oddzielającą łazienkę od WC (teraz w łazience mam wentylację, poprzednio było tylko okno, więc liczę że grzyb nie będzie już wychodził) oraz wybić luksfery i zamurować je ytongiem. Ten wątek pewnie też kojarzysz. Luksfery były popękane, w środku stała woda, czego nie było widać wcześniej, stąd też pewnie pleść i grzyb na kaltce schodowej. W sumie dużo okaże się tej zimy, jak temperatura spadnie w okolice 0*C albo poniżej.

    Jak czas pozwoli, to chcę przed zimą wypianować przestrzeń pomiędzy rurami CO i zakleić dziury, może uda się schody przemodelować choć nie wiem czy nie robi się za zimno na taką akcję. Niestety muszę się skupić na tym co wewnątrz, bo dzieciaki próbują otulinę skubać Jak się z tym uporam, to będę skuwał tynk z wiatrołąpu (starą elewację) i wtedy pewnie pomyślę nad dzwonkiem do drzwi. Takżę jeszcze dużo pracy, niestety choroba dziecka troche pokrzyżowała mi plany.

    Jak znajdę chwilę to postaram się zamieścić jakieś zdjęcia.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Cytat Napisał radziula Zobacz post
    Z tego co pamiętam to wg przepisów mam teoretycznie trzy lata na zrealizowanie przedsięwzięcia. Oczywiście może być to martwy przepis, ale skoro taki jest, to dopytuję jak to wygląda dalej formalnie, aby mi nikt później nie zarzucił że przekroczyłem terminy. O fakcie poinformowania o tych dodatkowych metrach wiem. Chciałbym poprostu zamknąć tą część formalną aby nikt się nie doczepił.
    .
    https://bip.powiatkepno.pl/powiatowy...robot_bud.html

    Na upartego gdyby przepisy nie były jednakowe w całej Polsce ( urzędnik sobie zażyczy bo chce poczuć się ważny ) możesz wystąpić o pozwolenie na użytkowanie i od razu zwiększyć metraż.
    To jest równoznaczne ze zgłoszeniem zakończenia prac budowlanych.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-10-2022 o 10:03
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Zwiększyłeś powierzchnię zabudowy. Geodeta zmierzy co dobudowałeś (kwestia symbolu na mapie syt-wys i obrysu na mapie ewid.gruntów), zmieni zapis w kartotece budynku (pozycja 9.), do operatu załączy wniosek podpisany przez ciebie (przez właściceli - wszystkich!) o wprowadzenie zmian w operacie EGiB. Za miesiąc lub dwa zobaczysz zmiany na portalu starostwa czy miasta. Z organu prowadzącego EGiB pójdzie zawiadomienie do sądu, do wydziału ksiąg wieczystych, pojawi się wzmianka o wniosku w twojej KW, a gdy sąd upora się z zawiadomieniami to zmieni sie wpis w dziale pierwszym KW (pow. zabudowy). To jest zmiana z urzedu. Amen.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Zwiększyłeś powierzchnię zabudowy.
    Chyba nie zwiększyłem, bo w tym miejscu przecież były schody i spocznik. To troche tak, jakbym zabudował taras do postaci oranżerii (co swoją drogą też wymaga zgłoszenia).

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    zmieni sie wpis w dziale pierwszym KW (pow. zabudowy).
    W dziale I-O (oznaczenie nieruchomości) nie ma czegoś takiego jak powierzchnia zabudowy. Księga wieczysta dotyczy działki, a nie domu, widnieje w niej powierzchnia działki oraz informacja iż działka jest zabudowana.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    @radziula

    Zgodnie z normą PN ISO 9836 1997 do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni drugorzędnych obiektów typu schody i rampy zewnętrzne, daszki, markizy, zewnętrzne oświetlenie budynku oraz powierzchni obiektów pomocniczych, do których zaliczamy altany, wiaty, szklarnie.Problem pojawia się w momencie, gdy wymienione obiekty pomocnicze są połączone z budynkiem mieszkalnym. W takim przypadku ich powierzchnię należy doliczyć przy ustalaniu powierzchni zabudowy.
    https://www.mgprojekt.com.pl/blog/po...hnia-zabudowy/

    Generalnie - budynek rozbudowany, czesc rozbudowana jest połączona z budynkiem i trwale związana z gruntem, więc nie ma dyskusji. Jeśli zobaczę że otynkowany ganek stoi na bloczkach betonowych czy cegłach to bym odpuścił, chyba że inwestor sie upiera a sa tacy.

    Budynek może posiadać osobną księgę wieczystą jeśli jest odrębnym przedmiotem własności. Np. gospodarstwo było zdane na Skarb Państwa za emeryturę rolniczą (ustawa z 14 grudnia 1982 o ubezpieczeniu...) i budynek pozostaje własnośćią rolnika (nowa KW) a ziemia przechodziła na PFZ ze starą KW. W nowej KW pow. zabudowy była niekiedy wpisywana - o ile była podana w decyzji. To tylko jeden z wielu przypadków.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony