dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Modyfikacja ogrzewania Vaillant

    Witam wszystkich,

    W 2020 roku lokalny fachura zrobił mi ogrzewanie w domu w sposób przedstawiony na obrazku poniżej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Blank board.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	13,2 KB
ID:	461181

    Regulator VR700 zamontowany na poddaszu w sypialni + czujnik pogodowy na zewnątrz.
    Poddasze jest w całości ogrzewane grzejnikami z wyjątkiem łazienki gdzie jest podłogówka - całość zasilana z rozdzielacza.
    Parter z kolei ogrzewany jest podłogówka z osobnego rozdzielacza i osobną pompką P2, która jest załączana po osiągnieciu zadanej temperatury w czujniku T1.
    Przed pompką P2 jest zawór zamykający obieg podłogówki.

    Efekt całości jest taki, że często w łazience na poddaszu jest po prostu zimno a grzejniki skręcone na 3 tak by podłogówka na parterze grzała.

    Chciałem to moje ogrzewanie jakoś usprawnić i myślałem o Danfoss Ally + Icon + głowice na grzejnikach i termostaty w pokojach lub rozbudować obecny system Vaillanta o ambiSense lub TADO.
    Sam nie wiem w sumie co będzie najlepsze dlatego proszę o jakąś poradę w tej kwestii .

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Fachura wział udział w nieustajacym konkursie znanym na FM jako "kto zrobi taniej", zaoszczedził na sprzegle, pompie obiegowej i drugim regulatorze temperatury. Efekt jak wyzej.
    Co do sterowania to wiekszosci przypadków wystarczy po jednym regulatorze na kondygnację.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    Sterowanie kotła VRC700 musiał by być umieszczony w najzimniejszym pomieszczeniu ale to i tak będzie powodować różnice w pozostałych pomieszczeniach.

    Jedyna możliwość to uniezależnienie obiegów od siebie poprzez zainwestowanie w zawór trójdrogowy z siłownikiem oraz moduł mieszacza Vaillant VR-70 i dodatkowy regulator VR-91.
    VRC700 umieścić w salonie z podłogówką, VR-91 na poddaszu koło najchłodniejszej łazienki.
    Taki układ nawet bez sprzęgła pozwoli na osobne sterowanie grzejnikami i podłogówką przez osobne krzywe grzewcze i regulatory.
    VR-91 jest tu niekoniecznie potrzebny bo na grzejnikach są zawory termostatyczne ale dodany ograniczy trochę spalanie, gdyż obieg grzejnikowy nie będzie pracował wyłącznie utrzymując stałą temperaturę wody w obiegu..
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki Mareks77.
    Zawór trójdrogowy mam ( podpisany na rysunku literką Z ). Musiałbym dokupić siłownik + VR70 + VR91.
    Rozumiem że VR70 steruje odcięciem obiegu podłogówki poprzez siłownik ?
    A gdybym jeszcze do łazienki na poddaszu dołożył regulator pokojowy VR51 i sparował go z głowicą VR50 zamontowaną na rozdzielaczu tylko do obiegu podłogówki w łazience na poddaszu ?. Fachura do podłogówki w łazience założył mi zwykłą głowicę na rozdzielaczu .
    I czy do ambiSens w ogóle potrzebuje VR920 ?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.317

    Domyślnie

    VR 70 steruje siłownikiem zaworu trójdrogowego i pompą mieszacza.
    W ten sposób steruje temperaturą zasilania podłogówki tą zadaną wyznaczoną z krzywej grzewczej
    Do tego oczywiście czujnik temperatury umieszczony za mieszaczem.
    Wszystko spięte przez magistralę 2 żyłową eBUS i skonfigurowane dwie strefy grzewcze podłogówka i grzejniki.

    Jeśli chcesz sterować komórką to musi być podłączone do sieci internetowej więc moduł konieczny.

    Po co głowica w rozdzielaczu do łazienki ? Czy rozdzielacz jest łączony grzejniki z podłogówką?Masz na grzejniku zawór lub rotametr w podłogówce więc małe różnice można wyregulować.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 28-09-2022 o 13:43
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Ostatnie pytanie - czy VR921 jest kompatybilny z VRC700 ? Na stronie Vaillanta już nie ma informacji o VR920, jest tylko VR921 (sensoNet).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony