dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja - rura spiro

    Witam serdecznie, mam wentylację grawitacyjną, w łazience komin średnicy 150 mm, kratka wentylacyjna nie jest bezpośrednio w ścianie ale wycięta w drewnianej zabudowie, wielkość otworu 125 mm, kratkę oraz otwór komina dzieli Ok 30-40 cm przestrzeni. Chcę więc kupić kratkę z kołnierzem na rurę spiro i tą właśnie rurą połączyć ją z otworem komina. Nasuwają mi się wątpliwości:
    1. Czy skoro komin jest 150 mm to rura spiro tez powinna tyle mieć czy może być węższa, np 125 tak jak otwór na kratkę? (Będzie wtedy w kominie otoczona rąbkiem wolnej przestrzeni).
    2. Zakładając, że rura powinna mieć 150 mm to czy mogę (celem uniknięcia docinania otworu kratki) wstawić kratkę z kołnierzem 125 i przejściówką połączyć z rurą 150?
    3. Jak głęboko wsunąć rurę do komina ? (Jest to 1 z dwóch poziomów, tu komin się zaczyna).
    4. Otwór do komina wykuty w ścianie również nie ma 150 mm, czy rurę 150 da się odcinkowo zwęzić/ścisnąć by przeszła przez „wąskie gardło” do szerszego komina ?
    Z góry bardzo dziękuję.
    Ostatnio edytowane przez pawel0014 ; 29-09-2022 o 12:31

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Rurę zakup taką jaki jest otwór w kominie. Wsuń ją na długość ścianki pustaka, może być trochę więcej a następnie zaklej pozostałe szpary klejem gipsowym, samym gipsem lub tynkiem itp zaprawą która szybko schnie.
    Jeśli po drodze występuje jakieś wąskie gardło to z uwagi na fakt że rury spiro nie da się zwężyć proponuję zakupić blaszaną redukcję lub z PVC do wentylacji.
    Jeśli zakupienie mniejszej średnicy 100 - 125 rozwiąże sprawę to należy taką średnicą pociągnąć wentylację.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, czy robię tak: w otwór w zabudowie montuję kratkę wentylacyjną z kołnierzem 125, krótki kawałek rury 125 między tym otworem a otworem komina, w otworze komina redukcja 125/150 i dalej 150 od otworu dalej w komin?
    Czy zamiast tego sama rura 125 w kominie 150 da znacznie słabszy ciąg lub inne problemy ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony