dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zbrojenie słupów z płyty fundamentowej

    Witam, jestem po wylaniu płyty fundamentowej, która tradycyjnie została zbrojona góra / dół prętami fi12 oraz na obrzeżach wieńcem 4 xfi12. Boki płyty są otulone izolacją pionową ze styroduru. Zauważyłem, że majstry zbrojenie słupów (4xfi12) zrobili nie z wieńca który jest bezpośrednio przy krawędzi styroduru ale 25 cm od styroduru, obok wieńca na prętach góra/dół. Czy to błąd. Majstry twierdzą że bloczek pójdzie na równi ze słupami (co jest logiczne), zaś przestrzeń pomiedzy styrodurem i bloczkami wypełni ocieplenie zewnętrzne scian 20 cm.
    Wg mnie bloczek ściany zewnętrznej powinien być kładziony przy styrodurze na wieńcu z uwagi na zwiększony nacisk ścian. W projekcie też tak jest. Czy powinni to zmienić, no i jak to zrobić, wykuc i wprowadzić prety w wieniec w płycie. Może jednak tak może pozostać.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    A gdzie był kierownik budowy podczas wylewania płyty. To jego powinność sprawdzić zbrojenie i inne elementy.

    Majstry mają robić zgodnie z projektem a nie wydziwiać.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    Zauważyłem, że majstry zbrojenie słupów (4xfi12) zrobili nie z wieńca który jest bezpośrednio przy krawędzi styroduru ale 25 cm od styroduru, obok wieńca na prętach góra/dół. Czy to błąd.
    [...]
    W projekcie też tak jest. Czy powinni to zmienić, no i jak to zrobić, wykuc i wprowadzić prety w wieniec w płycie.
    Ma być tak, jak w projekcie. Zarówno to co widać, jak i nie widać (jak te startery są zakotwione w betonie i czy/jak/z którymi prętami w płycie fundamentowej są związane).

    Wrzuć fotki, jak to jest w projekcie i jak zostało zrobione zbrojenie w tym miejscu (przed zabetonowaniem).

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A gdzie był kierownik budowy podczas wylewania płyty. To jego powinność sprawdzić zbrojenie i inne elementy.
    Niestety, ten mit jest nieprawdziwy.

    Zakres obowiązków kierbuda wygląda tak:

    Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
    1) protokolarne przejęcie od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie terenu budowy wraz ze znajdującymi się na nim obiektami budowlanymi, urządzeniami technicznymi i stałymi punktami osnowy geodezyjnej oraz podlegającymi ochronie elementami środowiska przyrodniczego i kulturowego;
    2) prowadzenie dokumentacji budowy;
    3) zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy;
    3a) koordynowanie realizacji zadań zapobiegających zagrożeniom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia:
    a) przy opracowywaniu technicznych lub organizacyjnych założeń planowanych robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów, które mają być prowadzone jednocześnie lub kolejno,
    b) przy planowaniu czasu wymaganego do zakończenia robót budowlanych lub ich poszczególnych etapów;
    3b) koordynowanie działań zapewniających przestrzeganie podczas wykonywania robót budowlanych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zawartych w przepisach, o których mowa w art. 21a ust. 3, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia;
    3c) wprowadzanie niezbędnych zmian w informacji, o której mowa w art. 20 ust. 1 pkt 1b, oraz w planie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, wynikających z postępu wykonywanych robót budowlanych;
    3d) podejmowanie niezbędnych działań uniemożliwiających wstęp na budowę osobom nieupoważnionym;
    3e) zapewnienie przy wykonywaniu robót budowlanych stosowania wyrobów, zgodnie z art. 10;
    4) wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu;
    5) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;
    6) realizacja zaleceń wpisanych do dziennika budowy;
    7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiekt budowlanego do odbioru;
    8 ) przygotowanie dokumentacji powykonawczej obiektu budowlanego;
    9) zgłoszenie obiektu budowlanego do odbioru odpowiednim wpisem do dziennika budowy oraz uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2.


    Jakoś nie słyszałem, żeby to kierbud ściągał geodetę. Nie odpowiada też za prawidłowość wykonania prac przez wykonawców (to inwestor ma sprawdzać). Wielu myśli, ze kierbud jest od sprawdzania jakości - nic podobnego. Dla porównania zakres obowiązków zazwyczaj nieobowiązkowego inspektora nadzoru inwestorskiego:

    Art. 24. 1. Łączenie funkcji kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego nie jest dopuszczalne.
    [...]
    Art. 25. Do podstawowych obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego należy:
    1) reprezentowanie inwestora na budowie przez sprawowanie kontroli zgodności jej realizacji z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
    2) sprawdzanie jakości wykonywanych robót budowlanych i stosowania przy wykonywaniu tych robót wyrobów zgodnie z art. 10;
    3) sprawdzanie i odbiór robót budowlanych ulegających zakryciu lub zanikających, uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych oraz przygotowanie i udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywanie ich do użytkowania;
    4) potwierdzanie faktycznie wykonanych robót oraz usunięcia wad, a także, na żądanie inwestora, kontrolowanie rozliczeń budowy

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Niestety, ten mit jest nieprawdziwy.

    Zakres obowiązków kierbuda wygląda tak:

    Art. 22. Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:

    4) wstrzymanie robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu;
    5) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;

    7) zgłaszanie inwestorowi do sprawdzenia lub odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających oraz zapewnienie dokonania wymaganych przepisami lub ustalonych w umowie prób i sprawdzeń instalacji, urządzeń technicznych i przewodów kominowych przed zgłoszeniem obiekt budowlanego do odbioru;

    No ja wiem że według Ciebie KB jest tylko cieciem na budowie pilnującym porządku, ale oprócz tego punkty 4, 5, i 7 przytoczone przez Ciebie jednak obowiązują.

    Dlatego powinien być przy zalewaniu płyty ocenić zbrojenie i wstrzymać pracę lub przynajmniej zgłosić inwestorowi niezgodne z projektem nieprawidłowości zbrojenia starterów słupów.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 30-09-2022 o 13:46
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    A inwestor nie widział, że zbrojenie jest nie w osi ściany?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    No ja wiem że według Ciebie KB jest tylko cieciem na budowie pilnującym porządku, ale oprócz tego punkty 4, 5, i 7 przytoczone przez Ciebie jednak obowiązują.
    Nie moim zdaniem, a PB. Naprawdę chciałbyś, żeby kierbud wywiązywał się z obowiązku wstrzymania prac budowlanych wpisem do dziennika?
    Niestety, kierbud wg Ustawy ma działać tak samo na budowie wieżowca co domku jednorodzinnego. Sens to ma, jak siedzi na budowie i faktycznie kieruje i organizuje pracę. Nie jest od sprawdzania jakości ani odbioru prac - jak widzi, że zbrojenie gotowe ma zgłosić inwestorowi do sprawdzenia (sprawdzanie nie jest jego obowiązkiem). Jak inwestor mu mówi, że zbrojenie niezgodne z projektem - to wpisuje do DB (inwestor nie ma takich praw) wstrzymanie prac.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Ty nie dyskutuj ze mną tylko skup się na doradzaniu inwestorowi.
    Nie musi wszystkich pierdół wpisywać do dziennika budowy tylko wstrzymać pracę i nakazać brygadziście lub właścicielowi ekipy aby to robiła prawidłowo bądź powiadomić inwestora który to zrobi za niego.
    I nie mów mi że inwestor nie musi się znać bo skoro zadał pytanie na FM to dowiedział się po fakcie a powinien przed.
    Jeśli KB ma w zakresie zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem to znaczy że dba o wykonywanie prac zgodnie właśnie z nim.

    Nie wyolbrzymiaj faktów lub nie przechodź ze skrajności w skrajność.
    Na budowie wieżowca lub centrum handlowego może wpisać do dziennika bo jest tam non stop a dla domku jednorodzinnego po to jest aby przyjechał choć 4 razy podczas budowy na zalewanie fundamentów, wieńca ze stropem, więźby dachowej tylko po to aby się przyjrzeć oraz w razie czego zrobić co powinien.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Ty nie dyskutuj ze mną tylko skup się na doradzaniu inwestorowi.
    Czemu sam nie stosujesz się do swojej rady?
    Zadałem pytanie autorowi - czekam na odpowiedź. I prostuję nieprawidłowe rady.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie musi wszystkich pierdół wpisywać do dziennika budowy tylko wstrzymać pracę
    Sam zacytowałeś obowiązek -
    5) zawiadomienie inwestora o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót budowlanych z powodu wykonywania ich niezgodnie z projektem;


    Wstrzymanie nie polega na łapaniu robotnika za rękę, tylko na wpisie w DB.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Na budowie wieżowca lub centrum handlowego może wpisać do dziennika bo jest tam non stop a dla domku jednorodzinnego po to jest aby przyjechał choć 4 razy podczas budowy na zalewanie fundamentów, wieńca ze stropem, więźby dachowej tylko po to aby się przyjrzeć oraz w razie czego zrobić co powinien.
    A powiedz mi, skąd kierbud, który nie jest cały czas na budowie ma wiedzieć, że akurat zrobiono zbrojenie? Przepisy są napisane pod duże budowy, gdzie kierownik budowy faktycznie kieruje pracami i jest na miejscu. W budowie domu jednorodzinnego to fikcja. Jakby ktoś miał po kilkanaście tysięcy miesięcznie płacić kierbudowi za zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy; to inwestorzy indywidualni by nie budowali domów.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A powiedz mi, skąd kierbud, który nie jest cały czas na budowie ma wiedzieć, że akurat zrobiono zbrojenie? .
    Po to bierze te 3 tyś aby przejechać się raz na tydzień po wszystkich swoich budowach.

    Do swojego zadzwoniłem tylko raz w przeddzień zalewania fundamentów.
    Potem był z ekipą w ciągłym kontakcie więc go informowali o kolejnym etapie, a donosząc dokumenty po rozmowie wiedziałem ze był podczas mojej nieobecności.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepisy są napisane pod duże budowy, gdzie kierownik budowy faktycznie kieruje pracami i jest na miejscu. W budowie domu jednorodzinnego to fikcja.
    Nie fikcja tylko dużo mniejsza inwestycja. Jak się podpisuje pod czymś to chcę wiedzieć jak są wykonane przynajmniej najważniejsze rzeczy które chronią konstrukcję przed katastrofą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakby ktoś miał po kilkanaście tysięcy miesięcznie płacić kierbudowi za zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy; to inwestorzy indywidualni by nie budowali domów.
    Płacisz mniej bo samemu organizujesz swoją inwestycję, grodzisz teren, stawiasz tymczasowy barak na drobne materialy budowlane iip, rzeczy, najmując ekipę bierzesz na siebie odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo, więc KB moze chociaż zadbać o wykonywanie prac zgodnie z projektem i wypisać papiery.
    Gdy przyjedzie pierwszy raz to widzi jakość pracy i zgranie ekipy więc dobrze wie czy jego dalsza opieka jest potrzebna czy też nie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję za dyskusję, wywnioskowałem jako laik inwestor że zawaliłem temat i powinienem mieć wiedzę i być na bieżąco z budową, bo na KB to tak do końca nie ma co liczyć. Pomyśleć jak w praktyce wygląda gdybym mieszkał daleko od budowy i mógł tylko liczyć na zaufanie ekipy lub też kupował tzw. gotowca niewiedząc co kryje się środku. Wyszło jak wyszło, ale co teraz. Doradźcie tylko czy mogę od ekipy wymusić poprawki i jakie, czy technicznie jest to możliwe, ściąć te startery, zrobić wkucie punktowe w płycie w wieńcu i zakotwić nowe startery.
    Ostatnio edytowane przez tomot79 ; 30-09-2022 o 21:39

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie


    udało się pobrać zdjęcie, chodzi o dwa startery w głębi po prawej są one ok 20 cm od krawędzi izolacji pionowej (styrodur 15 cm)
    Ostatnio edytowane przez tomot79 ; 30-09-2022 o 22:09 Powód: foto

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    niestety zdjęcie zbrojenia z oddali nie widać jak wprowadzone sa startery w zbrojenie dolne i górne[IMG][/IMG]
    Ostatnio edytowane przez tomot79 ; 30-09-2022 o 22:06 Powód: dodanie foto

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Zamieść zrzuty z projektu bo oczywiście jest wypuszczone z dala od brzegu ale nie wiadomo czy z jakiegoś powodu tak miało nie być a potem zaznacz lub opisz z którego miejsca jest fotka.
    Fotka przed zalaniem jest chyba z innego miejsca bo tam wszystko się zgadza i druty są przy samym ociepleniu.

    Jeśli chodzi o dwa startery w oddali to może fotka trochę oszkukuje i są może z 10 - 15 cm od krawędzi izolacji i to wewnętrznej natomiast jeśli chodzi o pozostałe dwa te blisko po prawej to jeden jest faktycznie 20cm a drugi 30 lub 40.

    Fotki z bliska z linijką wraz z opisem miejsca na rzucie projektu były by najlepsze.

    Jeśli są 20 cm od brzegu to przyjmując że bloczek ma 25cm parę drutów można wykorzystać natomiast drugą poza bloczkiem wyciąć a w jej miejsce nawiercić pod kątem 45* wzdłuż wieńca dziury w miejscu z którego mają wyjść a następnie wkleić dwa wygięte pręty na chemię.


    Ekipa łaski nie robi, pokazać ich kierownikowi rzuty z miejsca starterów oraz gdzie jest źle. Wezwać na budowę także kierownika budowy aby uczestniczył w rozmowie a następnie niech radzą. Zaproponować rozwiązanie problemu KB, jeśli się zgodzi to problem z głowy.
    Poza tym ekipa jaka jest taka jest wiec jeśli nie uda się wyczulić KB na uczestnictwo i ich poczynania to samemu w miarę możliwości kontrolować kolejne etapy zgłaszając nieprawidłowości przed zakryciem

    Trochę dziwne że jedna ściana jest OK a drugą zepsuli więc sprawdż miarą czy beton nie rozepchał .ocieplenie. Może to głupie ale jeśli są tak zdolni to wszystkiego można się spodziewać.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-10-2022 o 09:14
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    niestety zdjęcie zbrojenia z oddali nie widać jak wprowadzone sa startery w zbrojenie dolne i górne[IMG]
    Podstawowa zasada na budowie - rób zdjęcia. Jak najwięcej, Takie, na których widać szczegóły. Nawet, jak wydają się dublować czy być niepotrzebne.
    Jak nie ma starterów tam, gdzie powinny być wg projektu to trzeba wywiercić do głębokości dolnego zbrojenia i wkleić startery na kotwę a zbędne uciąć.
    Przy takiej ekipie sprawdź wszystko dokładnie - czy narożniki mają kąty proste, czy płyta trzyma poziom, czy jest na odpowiedniej wysokości względem zera
    i czy jest dokładnie w miejscach wyznaczonego przez geodetę, Bo zdolni są, jeżeli startery do słupów w ścianie zewnętrznej zrobili tak daleko od krawędzi.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, dzięki za dotychczasowe porady.
    Dziś na budowie wszystko posprawdzałem i zrobiłem foty.
    Faktycznie starter jest nie 20 a ok 15 cm od krawędzi styroduru będącego szalunkiem. Jak zostanie zalany (25x25cm) odległość ta zmaleje do ok 12 cm.
    Wydaje mi się że znalazłem odpowiedź dlaczego został on tak przesunięty, jak i pozostałe zarówno na tej ścianie lewej jak i frontowej. Otóż, ekipa źle wymierzyła płytę, tj. zarówno szerokość jak i długość jest o 30 cm większa od długości w projekcie. Ekipa na etapie kładzenia styroduru (jest on kładziony na chudziaku), zarówno poziom jak i pion po bokach, "wykreowała płytę" o 30 cm szerszą/dłuższą-.
    Płyta wg. projektu bez styroduru pionowego na bokach ma, np na szerokości, 12,6m, a ze styrodurem jako szalunkiem 12,90m. Oni zrobili 12,9 dla płyty, a ze styrodurem szalunkiem jest 13,2.
    Prawdopodobnie po założeniu wieńca oraz zbrojenia dolnego i górnego (fi 12 co 15 cm) rozpoczęli wstawianie starterów, które przy tarasie naprowadziły ich na ich błędne wyliczenia. Stąd przesunęli startery o te 15 cm z każdej strony aby zachować wymiary domu dla ścian zewnętrznych zgodnie z projektem.
    W poniedziałek będę ten temat wyjaśniał.
    Co teraz robić:
    1. Zostawić aby wymiary domu były zachowane, ale znowu przy kładzeniu bloczka (25 cm) będzie on na płycie położony tylko częściowo na ok 1/4 do 1/3 zazbrojonego wieńca. Będzie też szczelina ok 10/12 cm pomiędzy bloczkiem a styrodurem pionowym (zostało trochę stroduru można by uzupełnić to)
    2. Tak jak piszecie wyciąć 2 pręty, które są najbardziej wgłąb domu i zakotwić je przy krawędzi, bloczek wtedy kładziony jest bezpośrednio przy styrodurze i na wieńcu jak na rysunku ale......dom mi się powiększa (co cieszy) ale wzrosną koszty- od dołu po dach, no i czy takie powiększenie o ok 2,3% jest dozowlone.

    Szczerze jeśli 1 wersja jest do przyjęcia to temat zamknąłbym ale jeśli nie to 2 wersja.
    Ostatnio edytowane przez tomot79 ; 01-10-2022 o 18:27 Powód: odpowiedź z foto

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Tak jak napisałem wcześniej, Wyciąć dwa z lewej a następnie nawiercić dwa otwory,
    Aby nie wiercić dwóch przy samym styropianie jeden zrobić z prawej pozostałych prętów 7 cm od brzegu a drugi z lewej strony prętów 5 cm za nimi tak aby były on pomiędzy nimi tak jak na foto
    .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	461274

    W taki sposób oba zbrojenia będą się mieściły w zakresie 24 - 25 cm czyli standardowego bloczka.

    Druga opcja to stawiać ścianę tak aby zbrojenie było w bloczku. czyli zachować wymiar ścian domu natomiast owe 5 - 8 cm wystajaca płyta fundamentowe zgubisz gdy dasz styropian 20 cm.
    Poprostu cokół z jednej strony nie będzie schowany o 10 cm ale o 3 - 5 cm
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-10-2022 o 20:13
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomot79 Zobacz post
    zarówno szerokość jak i długość jest o 30 cm większa od długości w projekcie.
    No to jest poważny temat do rozwiązania. Jak płyta będzie tyle wystawała, to będzie sporym radiatorem. A i zbrojenie pewnie nie będzie pod ścianami. A jak ściany postawisz na brzegu płyty, to wymiary domu się rozjadą z projektem a jak zbliżysz się za bardzo do granicy działki to dopiero będzie ZONK. Skonsultuj z projektantem i kierbudem, co z tym zrobić. I z prawnikiem, co zrobić z taką ekipą. Bo to fuszerka z tych rekordowych.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    [QUOTE=Mareks77;8155082]Tak jak napisałem wcześniej, Wyciąć dwa z lewej a następnie nawiercić dwa otwory,
    Aby nie wiercić dwóch przy samym styropianie jeden zrobić z prawej pozostałych prętów 7 cm od brzegu a drugi z lewej strony prętów 5 cm za nimi tak aby były on pomiędzy nimi tak jak na foto
    .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	461274

    W taki sposób oba zbrojenia będą się mieściły w zakresie 24 - 25 cm czyli standardowego bloczka.

    Druga opcja to stawiać ścianę tak aby zbrojenie było w bloczku. czyli zachować wymiar ścian domu natomiast owe 5 - 8 cm wystajaca płyta fundamentowe zgubisz gdy dasz styropian 20 cm.
    Poprostu cokół z jednej strony nie będzie schowany o 10 cm ale o 3 - 5 cm[/QUOTE

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:
    1 opcja: czy ściąć, wstawić nowe 2 pręty i kłaść bloczki które będą na wieńcu czyli zgodnie z projektem, ale dom mi się powiększy.

    2 opcja: murować tak jak te błedne startery, zachowam wymiar domu, bloczki będą częściowo na wieńcu, a wystające kilka cm płyty z każdej strony przykryje późniejsze ocieplenie 20 cm? Tylko tutaj bardziej późniejsze ocieplenie 20 cm zrównaxsię z tym styrodurem pionowym z dołu on ma 15 cm.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to jest poważny temat do rozwiązania. Jak płyta będzie tyle wystawała, to będzie sporym radiatorem. A i zbrojenie pewnie nie będzie pod ścianami. A jak ściany postawisz na brzegu płyty, to wymiary domu się rozjadą z projektem a jak zbliżysz się za bardzo do granicy działki to dopiero będzie ZONK. Skonsultuj z projektantem i kierbudem, co z tym zrobić. I z prawnikiem, co zrobić z taką ekipą. Bo to fuszerka z tych rekordowych.
    Tak jak pisałem płyta będzie wystawać ok10 cm, ale ma ona bok obudowany styrodurem 15 jak na zdjęciu a na ściany pójdzie ocieplenie 20 cm. Tyle że Bloczki ścian częsciowo byłyby na wieńcu.

    Jeśli by pójść w stronę poszerzenia budynku, a wiec prawidłowego kładzenia bloczków na zbrojeniu, i przesunieciu starterów, to fakt mamy poszerzenie budynku. Nie ma zagrożenia zbliżenia się do granic bo jest spory zapas.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    [QUOTE=tomot79;8155111]
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Tak jak napisałem wcześniej, Wyciąć dwa z lewej a następnie nawiercić dwa otwory,
    Aby nie wiercić dwóch przy samym styropianie jeden zrobić z prawej pozostałych prętów 7 cm od brzegu a drugi z lewej strony prętów 5 cm za nimi tak aby były on pomiędzy nimi tak jak na foto
    .
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rysunek1.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	461274

    W taki sposób oba zbrojenia będą się mieściły w zakresie 24 - 25 cm czyli standardowego bloczka.

    Druga opcja to stawiać ścianę tak aby zbrojenie było w bloczku. czyli zachować wymiar ścian domu natomiast owe 5 - 8 cm wystajaca płyta fundamentowe zgubisz gdy dasz styropian 20 cm.
    Poprostu cokół z jednej strony nie będzie schowany o 10 cm ale o 3 - 5 cm[/QUOTE

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem:
    1 opcja: czy ściąć, wstawić nowe 2 pręty i kłaść bloczki które będą na wieńcu czyli zgodnie z projektem, ale dom mi się powiększy.

    2 opcja: murować tak jak te błedne startery, zachowam wymiar domu, bloczki będą częściowo na wieńcu, a wystające kilka cm płyty z każdej strony przykryje późniejsze ocieplenie 20 cm? Tylko tutaj bardziej późniejsze ocieplenie 20 cm zrównaxsię z tym styrodurem pionowym z dołu on ma 15 cm.
    Opcja 2 Tak...liczyłem dokładnie i przy 20 cm styropianie i kleju 2 cm cokół zlicuje się ze ścianą.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony