dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 147
  1. #1

    Domyślnie W jakich pomieszczeniach termostaty do ogrzewania podłogowego (gaz / pompa ciepła)

    Nigdy nie korzystałam z ogrzewania podłogowego w praktyce. Instalator zapytał mnie w których pomieszczeniach przewiduję rozmieszczenie termostatów ze sterowanym wyświetlaczem, żeby kontrolować zadaną temperaturę. Dom mam 150m2, parter otwarty kuchnia z salonem + poddasze użytkowe z łazienką i sypialniami, garaż w bryle budynku. Takie pytania:

    1. Myślałam, żeby dać: 1 termostat na 3 sypialnie umieszczony w którejś z nich, 1 oddzielny do łazienki, 1 na parter, schody na piętro i korytarz tamże. Czy taka konfiguracja jest rozsądna, czy warto dodać jeszcze w którymś miejscu termostat?

    2. Czy w garażu stosuje się termostat w praktyce?

    3. Obecnie planuję ogrzewać kotłem gazowym, czy w przyszłości gdybym zakupiła pompę ciepła to trzeba jakieś dodatkowe kable prowadzić pod te termostaty?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W żadnym.
    Krzywa grzewcza + podział na rotametrach.

    Wrzuć projekt podłogówki. Jak nie ma - zrób.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W żadnym.
    Krzywa grzewcza + podział na rotametrach. Wrzuć projekt podłogówki. Jak nie ma - zrób.
    Projektu jako takiego nie mam jeszcze, na razie była luźna rozmowa. A wracając, jeśli miałabym zrezygnować z termostatów, to jak w takim razie sterować ogrzewaniem? Podnieść temperaturę w zimę? Jak wysterować podłogówkę, żeby w łazience było cieplej niż w pokojach?

    Do tej pory ogrzewałam piecem gazowym i mam termostat w salonie, którym zadaję na piec temperaturę docelową jaką chcę uzyskać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    A wracając, jeśli miałabym zrezygnować z termostatów, to jak w takim razie sterować ogrzewaniem? Podnieść temperaturę w zimę? Jak wysterować podłogówkę, żeby w łazience było cieplej niż w pokojach?
    Zadałaś pytania cytując odpowiedź.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Projektu jako takiego nie mam jeszcze, na razie była luźna rozmowa. A wracając, jeśli miałabym zrezygnować z termostatów, to jak w takim razie sterować ogrzewaniem? Podnieść temperaturę w zimę? Jak wysterować podłogówkę, żeby w łazience było cieplej niż w pokojach?

    Do tej pory ogrzewałam piecem gazowym i mam termostat w salonie, którym zadaję na piec temperaturę docelową jaką chcę uzyskać.
    O jakie termostaty zapytuje ten potencjalny wykonawca.
    Przy podłogówce stosuje się głownie czujniki temperatury w posadzce oraz temperatury zewnętrznej. Mogą być jeszcze ewentualnie czujniki temperatury pomieszczeniowe, ale to wyłącznie w przypadku mocno zaawansowanych algorytmów regulacji z tzw. zmienną pomocniczą.Tylko takie układy dają jako taką stabilność układu regulacji.
    Ogrzewanie podłogowe to jeden z najgorszych obiektów regulacji ze względu na beznadziejne parametry regulacji.
    Przy podłogówce raczej zapomnij o regulacji temperatury pomieszczenia. Tak naprawdę reguluje się temperaturę wody na zasilaniu, a jakie będzie to miało skutki w temperaturze powietrza w pomieszczeniach z czasem się nauczysz. Podstawa to czujnik temperatury zewnętrznej

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Ogrzewanie podłogowe to jeden z najgorszych obiektów regulacji ze względu na beznadziejne parametry regulacji.
    Przy podłogówce raczej zapomnij o regulacji temperatury pomieszczenia. Tak naprawdę reguluje się temperaturę wody na zasilaniu, a jakie będzie to miało skutki w temperaturze powietrza w pomieszczeniach z czasem się nauczysz. Podstawa to czujnik temperatury zewnętrznej
    Dzięki za naprowadzenie na właściwe tory rozumowania. Może rzeczywiście instalator miał na myśli taki czujnik temperatury w podłodze, ale porównał go do termostatu (jak na grzejniku), żebym zrozumiała.

    Natomiast wracając do takiego czujnika temperatury podłogi, czy taki czujnik powinien być w każdej sypialni? Tutaj dodam, że instalator wspominał coś o 5 odrębnych układach grzewczych na piętrze, które trzeba by zainstalować na jego oko. Jak się potem podnosi temperaturę wody na instalacji podłogowej, jeśli odczuwalnie było zbyt chłodno w pomieszczeniu? Jest do tego jakiś sterownik naścienny czy trzeba schodzić do kotłowni?

    Z góry dziękuję za wyrozumiałość, nigdy nie korzystałam z podłogówki, mam tylko kaloryfer z termostatem i ogólny panel w salonie do sterowania piecem gazowym.

  7. #7

    Domyślnie

    Warto zobaczyć https://www.youtube.com/watch?v=IuCR_xYG-bM Jest o termostatach i siłownikach. Jest to materiał marketingowy, ale warto zobaczyć.

    Pytanie czy ktoś korzysta i czy nie jest to przerost formy nad treścią.

    PS. Nie mam ogrzewania podłogowego.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Dzięki za naprowadzenie na właściwe tory rozumowania. Może rzeczywiście instalator miał na myśli taki czujnik temperatury w podłodze, ale porównał go do termostatu (jak na grzejniku), żebym zrozumiała.

    Natomiast wracając do takiego czujnika temperatury podłogi, czy taki czujnik powinien być w każdej sypialni? Tutaj dodam, że instalator wspominał coś o 5 odrębnych układach grzewczych na piętrze, które trzeba by zainstalować na jego oko. Jak się potem podnosi temperaturę wody na instalacji podłogowej, jeśli odczuwalnie było zbyt chłodno w pomieszczeniu? Jest do tego jakiś sterownik naścienny czy trzeba schodzić do kotłowni?

    Z góry dziękuję za wyrozumiałość, nigdy nie korzystałam z podłogówki, mam tylko kaloryfer z termostatem i ogólny panel w salonie do sterowania piecem gazowym.
    Wiesz nie wiem co ten instalator Ci proponował niech dokładnie odpowie na Twoje pytania , a nie pyta Ciebie co ma zainstalować ?
    Ma dokładnie wyjaśnić co i jak będzie działać , a nie oczekiwać od Ciebie że będziesz mu tłumaczyć jak działa regulacja.
    To on ma dokładnie wyjaśnić ile i gdzie będą czujniki oraz jak będziesz nastawiać temperaturę.
    Sorry ale z tego co piszesz to jakiś drobny cwaniaczek który oczekuje że inwestor mu nakaże co ma bidula robić a potem jak coś spieprzy to będzie gadał tak "przecież inwestorka mi tak kazała" Może ustal z nim za co bierze pieniądze i za co odpowiada.
    Jak nie zna się na swojej robocie to niech spada

  9. #9

    Domyślnie

    Mam garść informacji od innego instalatora, który przedstawił swoją koncepcję na ogrzewanie podłogowe. Sterowanie temperaturą pomieszczeń odbywać się będzie przez naścienne sterowniki z czujnikiem temperatury powietrza. Sypialnie na poddaszu (3 pomieszczenia i garderoba) będą sterowane 1 sterownikiem zlokalizowanym w głównej sypialni. Salon, kuchnia, otwarte przestrzenie-korytarze i małe wc na parterze będzie obsługiwał 2 sterownik naścienny z czujnikiem temperatury. 3 sterownik w łazience, 4 w garażu. Do sterowników podłączone zasilanie 230 V i skrętka. Skrętka od sterowników idzie do rozdzielaczy z rotametrami, żeby regulować temperaturę wody w instalacji. Do pieca gazowego podłączona będzie zewnętrzna stacja pogodowa przez skrętkę, sterownik do pieca ma być na ścianie w salonie wyprowadzony na skrętce.

    Prośba o komentarz i poradę czy ma to sens.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Mam garść informacji od innego instalatora, który przedstawił swoją koncepcję na ogrzewanie podłogowe. Sterowanie temperaturą pomieszczeń odbywać się będzie przez naścienne sterowniki z czujnikiem temperatury powietrza. Sypialnie na poddaszu (3 pomieszczenia i garderoba) będą sterowane 1 sterownikiem zlokalizowanym w głównej sypialni. Salon, kuchnia, otwarte przestrzenie-korytarze i małe wc na parterze będzie obsługiwał 2 sterownik naścienny z czujnikiem temperatury. 3 sterownik w łazience, 4 w garażu. Do sterowników podłączone zasilanie 230 V i skrętka. Skrętka od sterowników idzie do rozdzielaczy z rotametrami, żeby regulować temperaturę wody w instalacji. Do pieca gazowego podłączona będzie zewnętrzna stacja pogodowa przez skrętkę, sterownik do pieca ma być na ścianie w salonie wyprowadzony na skrętce.

    Prośba o komentarz i poradę czy ma to sens.
    Rotametry nie są od regulacji temperatury wody w instalacji. Od tego jest regulator pogodowy wraz siłownikiem i zaworem trojdroznym w kotle.
    Sterowanie termperaturą jednym regulatorem w 3 sypialniach bez sensu, alby regulator do kazdej sypialni albo jeden na cały dom lub na po jednym na poszczegolne kondygnacje.
    Miałem kiedys przypadek ze klient sie uparł na jeden regulator w 2 pokojach, oczywiscie pozostałe pokoje miały swoje regulatory, wracajac do tych dwóch pokojów to tam gdzie był regulator było ok, w tym drugim niekoniecznie, wahania tempertury były wieksze niz w tym z regulatorem (w ramach histerezy). Jeden z tych pokojów był narozny drugi był z 1 scianą zewnętrzną. Inne straty inne zyski słoneczne. Na drugi raz by zrobił w kazdym regulator.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    1. Myślałam, żeby dać: 1 termostat na 3 sypialnie umieszczony w którejś z nich, 1 oddzielny do łazienki, 1 na parter, schody na piętro i korytarz tamże. Czy taka konfiguracja jest rozsądna, czy warto dodać jeszcze w którymś miejscu termostat?
    Sterowanie jednym termostatem kilku pomieszczeń to nie najlepszy pomysł , u siebie mam w każdym pomieszczeniu poza : korytarzami, łazienkami, garażem, pomieszczeniem nad garażem. Wszystkie pokoje mają sterowniki termostatyczne i tylko w jednym go nie używam ( zawsze minimum) : w sypialni.

    Aby była jasność ja mam bufor bo mam 3 źródła ciepła : PC/Solary/koza bo zaraz się rozpęta shitstorm o taktowanie PC


    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    2. Czy w garażu stosuje się termostat w praktyce?
    Ja mam garaż w bryle i w garażu nie włączam w ogóle ogrzewania a co mówić o termostacie
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    ....



    Ja mam garaż w bryle i w garażu nie włączam w ogóle ogrzewania a co mówić o termostacie
    Niektórzy chcą miec wyzszą temperaturę w garazu niz ta wynikajaca z braku ogrzewania. Miałem klienta który sobie zazyczył aby podłogówka w garazu była zaprojektowana na 18 oC, obowiazkowo z termostatem. Klient nasz pan, nie mozna wszystkich wrzucac do jednego worka, jeden nie grzeje, drugi grzeje do 10-12 oC, a jeszcze inny do wyzszej temperatury.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Sterowanie termperaturą jednym regulatorem w 3 sypialniach bez sensu, alby regulator do kazdej sypialni albo jeden na cały dom lub na po jednym na poszczegolne kondygnacje.
    Miałem kiedys przypadek ze klient sie uparł na jeden regulator w 2 pokojach, oczywiscie pozostałe pokoje miały swoje regulatory, wracajac do tych dwóch pokojów to tam gdzie był regulator było ok, w tym drugim niekoniecznie, wahania tempertury były wieksze niz w tym z regulatorem (w ramach histerezy). Jeden z tych pokojów był narozny drugi był z 1 scianą zewnętrzną. Inne straty inne zyski słoneczne. Na drugi raz by zrobił w kazdym regulator.
    Dzięki za komentarz. Rzeczywiście nasłonecznienie będzie różne w skrajnych pokojach, co może mieć wpływ na temperaturę odczuwalną. Musze to przemyśleć. A czy w garażu jest sens dawać czujnik temperatury? Garaż mam w bryle budynku, czy będzie tam 13 lub 15 stopni to nie ma znaczenia dla mnie. Bardziej nurtuje mnie jeśli zrezygnowałabym z czujnika i sterownika to jak ustawia się wtedy temperaturę w garażu np. gdy przyjdzie duży mróz? Trzeba coś odkręcić w rozdzielaczu tam gdzie jest dedykowany obieg dla garażu? W kaloryferach to jest prosta sprawa, przykręcam termostat kaloryfera i mniej grzeje. A jak to jest podłogówce?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Dzięki za komentarz. Rzeczywiście nasłonecznienie będzie różne w skrajnych pokojach, co może mieć wpływ na temperaturę odczuwalną. Musze to przemyśleć. A czy w garażu jest sens dawać czujnik temperatury? Garaż mam w bryle budynku, czy będzie tam 13 lub 15 stopni to nie ma znaczenia dla mnie. Bardziej nurtuje mnie jeśli zrezygnowałabym z czujnika i sterownika to jak ustawia się wtedy temperaturę w garażu np. gdy przyjdzie duży mróz? Trzeba coś odkręcić w rozdzielaczu tam gdzie jest dedykowany obieg dla garażu? W kaloryferach to jest prosta sprawa, przykręcam termostat kaloryfera i mniej grzeje. A jak to jest podłogówce?
    To zależy jakie masz ocieplenie tego garażu, u mnie bez ogrzewania nigdy nie spadło niżej niż 14 stopni w garażu (na garażu mam jak na domu : 20 cm styro) i ani razu nie odkręciłem podłogówki w garażu ( mam ją cały czas zakręconą). Nawet czasem żałuje ze robiłem ogrzewanie podłogowe w garażu ale nie przewidziałem że będę miał tak ciepło .
    Jeśli będziesz miał jakieś stanowisko do pracy w garażu do majsterkowania gdzie będziesz siedział to pewnie 14 stopni to za mało więc warto podgrzać ale nie mam przekonania że trzeba to sterować termostatem.
    Jak będziesz chciał mieć ciepło to sobie odkręcisz ale to jest moje zdanie , jak mówił mój architekt : "jak sobie inwestor życzy"
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W żadnym.
    Krzywa grzewcza + podział na rotametrach.

    Wrzuć projekt podłogówki. Jak nie ma - zrób.
    Chyba już zrozumiałam koncepcję mojego hydraulika, ale Twój komentarz mnie zaintrygował. Czy naprawdę nie ma sensu wyposażać pokojów w sterowniki temperatury pokojowej z termostatem? Jak wtedy można podnieść temperaturę w pomieszczeniach, gdy będzie jakiś mega mróz na dworze? Trzeba schodzić do kotłowni i zmieniać nastawy rotametrów? Dodam, że nie mam potrzeby obniżać temperatury o 2-3 stopnie na noc do spania i podnosić na dzień. Raczej chodzi mi o sytuację, że zrobi się ewidentnie chłodniej i trzeba podnieść temperaturę ogólnie w domu.

    W wizji mojego hydraulika rozdzielacze z rotametrami będą wyposażone w elektrozawory, wszystko wpięte do listwy rozdzielającej. Pierwotnie chciał zamontować 5 sterowników temperatury z termostatami: 3x sypialnie, 1x łazienka, 1x salon z kuchnią. Piec gazowy dodatkowo będzie miał zewnętrzną stację pogodową.

    Czy taka koncepcja realnie się sprawdzi w podłogówce, czy to pieniądze wyrzucone w błoto?

    Prośba o poradę.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 27-10-2022 o 09:23

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    ....

    W wizji mojego hydraulika rozdzielacze z rotametrami będą wyposażone w elektrozawory, wszystko wpięte do listwy rozdzielającej. Pierwotnie chciał zamontować 5 sterowników temperatury z termostatami: 3x sypialnie, 1x łazienka, 1x salon z kuchnią. Piec gazowy dodatkowo będzie miał zewnętrzną stację pogodową.

    Czy taka koncepcja realnie się sprawdzi w podłogówce, czy to pieniądze wyrzucone w błoto?

    Prośba o poradę.
    Oczywiscie ze sie sprawdzi, regulatory znacznie ograniczą wahania temperatury w pomieszczeniach, praktycznie te wahania mieszczą sie w zakresie okreslonym histerezą.
    Regulatory Salus na ogół mają histerezę +-0,25 oC, lub +-0,5 oC. Ja zawsze ustawiam rę mniejszą wartosc, ale miałem zapytania o regulatory o histerezie +-0.1 oC. Niestety na rynku poza regulatorami przeznaczonymi do montazu na szynę takich nie znalazłem. Jezeli chodzi o koszty to istotnie nie są takie małe, ale w porównaniu do pogodówki ktora jest w komplecie czy to kotłem gazowym czy PC kazda inwestycja w jakiekolwiek regulatory ile by ich nie było bedzie dodatkowym kosztem. Na ile wycenic komfort wiedząc ze na FM muratora trwa nieustający konkurs pt. "kto zrobi taniej" nie wiem, wiem ze mam zapytania i jest ich coraz wiecej o mozliwosc regulacji temperatury w róznym zakresie praktycznie przy kazdej instalacji PC lub KG. A ze swiadaomosc w tym temacie rosnie, to krzywa grzewcza nie wszystkim odpowiada. Nie zdziw sie ze zaraz pojawi sie mnóstwo komentarzy ktore krzywą grzewczą podnoszą do ideału regulacji temperatury niedostepnego innymi srodkami. Ja w swojej praktyce nie spotkałem sie z zadnym negatywnym komentarzem inwestora który mając wczesniej regulację pogodówką przeszedl na regulację strefową zachowujac krzywą grzewczą nieco podniesioną, oraz przypadkiem rezygnacji z tego sposobu regulacji czy z regulatorów strefowych. Oczywiscie dotyczy to moich instalacji.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Jak wtedy można podnieść temperaturę w pomieszczeniach, gdy będzie jakiś mega mróz na dworze?
    Zrobi to automatyka źródła ciepłą podnosząc temperaturę zasilania na podstawie temperatury zewnętrznej (krzywa grzewcza). Przepływów nie trzeba zmieniać jak nie chcesz zmienić podziału mocy na pomieszczenia.

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Raczej chodzi mi o sytuację, że zrobi się ewidentnie chłodniej i trzeba podnieść temperaturę ogólnie w domu.
    Jak chcesz podnieść temperaturę (a nie utrzymać tę samą w większe mrozy) to trzeba podnieść krzywą grzewczą.

    Jak bezwładna jest podłogówka masz w sygnaturce. Możesz sobie na wykresie zaznaczyć, kiedy się włączy a kiedy wyłączy zawór - dopytaj najpierw hydraulika, jaką histerezę ma wybrany przez niego termostat. I pamiętaj, że efekt jego włączenia czy wyłączenia zacznie być zauważalny ze dwie godziny po zadziałaniu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-10-2022 o 11:07

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Regulatory Salus na ogół mają histerezę +-0,25 oC, lub +-0,5 oC. Ja zawsze ustawiam rę mniejszą wartosc, ale miałem zapytania o regulatory o histerezie +-0.1 oC.
    Od czego zależy dobór histerezy? Chcąc kupić regulatory SALUS, jaką histerezą powinienem się kierować?
    Moja instalacja to kocioł gazowy Viessmann 200 - zarówno podłogówka jak i grzejniki.


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ja w swojej praktyce nie spotkałem sie z zadnym negatywnym komentarzem inwestora który mając wczesniej regulację pogodówką przeszedl na regulację strefową zachowujac krzywą grzewczą nieco podniesioną,
    Czyli jeśli zastosujemy 5 regulatorów ściennych dla podłogówki (salon, wiatrołap, kuchnia, 2 łazienki), to wówczas wyłączamy regulację pogodową na kotle?


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    z regulatorów strefowych
    Jakie regulatory przewodowe SALUS możesz polecić? Mam doprowadzone przewody do wszystkich pięciu przewidzianych lokalizacji.
    Kable od regulatorów pokojowych doprowadzone są do rozdzielacza ogrzewania podłogowego.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 27-10-2022 o 13:24

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ze sie sprawdzi, regulatory znacznie ograniczą wahania temperatury w pomieszczeniach, praktycznie te wahania mieszczą sie w zakresie okreslonym histerezą.
    Regulatory Salus na ogół mają histerezę +-0,25 oC, lub +-0,5 oC. Ja zawsze ustawiam rę mniejszą wartosc, ale miałem zapytania o regulatory o histerezie +-0.1 oC. Niestety na rynku poza regulatorami przeznaczonymi do montazu na szynę takich nie znalazłem. Jezeli chodzi o koszty to istotnie nie są takie małe, ale w porównaniu do pogodówki ktora jest w komplecie czy to kotłem gazowym czy PC kazda inwestycja w jakiekolwiek regulatory ile by ich nie było bedzie dodatkowym kosztem.
    A z ciekawości, czy takie naścienne sterowniki pokojowe podłącza się skrętką do listy sterującej przy rozdzielaczu czy musi być do tego jakiś dedykowany kabel? Sterownik jest na baterie czy zasilany prądem z kabla sterującego?

    W jakich pomieszczeniach NIE warto stosować takich naściennych sterowników temperatury? Zakładam, że możę być to garaż i kotłownia. Ale np. toaleta czy garderoba albo wiatrołap?
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 27-10-2022 o 14:01

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiscie ze sie sprawdzi, regulatory znacznie ograniczą wahania temperatury w pomieszczeniach, praktycznie te wahania mieszczą sie w zakresie okreslonym histerezą.
    Regulatory Salus na ogół mają histerezę +-0,25 oC, lub +-0,5 oC. Ja zawsze ustawiam rę mniejszą wartosc, ale miałem zapytania o regulatory o histerezie +-0.1 oC.
    Ja myślałam, że jak już empirycznie ureguluje się nastaw na rotametrach (osobno dla każdego pomieszczenia) gwarantujący komfortową temperaturę odczuwalną w pokoju, to taka temperatura pozostanie. Ewentualnie jak przyjdzie większy mróz albo odwilż po prostu dodaje się mocy grzewczej na piecu gazowym (przez sterownik pieca) i wszędzie w domu podnosi się/maleje odczuwalna temperatura. Planuję też stację pogodową podłączyć do pieca w tym celu.

    Jakie odczuwalne korzyści dają tak naprawdę sterowniki pokojowe naścienne podłączone w listwie rozdzielającej do elektrozaworów?

    Z czego wynikają te wahania temperatury w grzaniu podłogowym? Nigdy nie używałam podłogówki w praktyce, więc z góry przepraszam, jeśli pytania są irytujące.
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 27-10-2022 o 14:21

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony