dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 147
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    No tak. Wtedy uchylasz okno na chwilkę i załatwione.
    Super, nigdy bym na to nie wpadł szczególnie przy zwiększajacych sie kosztach nośników energii. Mądrego to aż miło posłuchać.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No to wrzuć takie dane. Z zamieszkanego domu. Będzie ubaw jak nie będzie wiadomo, czy to grzała podłoga, słońce, komputer, czy może chłodziło otwarte okno. Czy ześwirował termostat, bo ktoś postawił koło niego odkurzacz.

    Dokładnie takie pomiary jak wrzuciłem coś mówią - gdy wiadomo co i ile grzało.



    Tiaaa. Pasjonaci co siedzą i wpatrują się termometr. Godzinami.
    Konkretnie które regulatory masz na myśli? Chyba nie te Salusy, co wyświetlają temperaturę z dokładnością 0,5*?



    Pokazać palcem na wykresie? Zakończenie grzania o 14:50 a temperatura rosła do 16:58. Potem trochę się wahała - a o 22:30 gdy podłogówka znowu się włączyła powietrze miało temperaturę wyższą, niż o 14:50 kiedy to podłogówka się wyłączyła...
    Zaznaczysz na tym wykresie, kiedy termostat włączyłby grzanie, a kiedy wyłączył?



    To przy przegrzaniu termostaty strefowe nie zamykają pętli? To na czym polega ich magiczne działanie?




    I w te minuty zmienia się niby o ile temperatura powietrza? Coś sam sobie przeczysz. Temperatura nawet o 0,25* nie może się zmieniać w minuty (przynajmniej nie będzie to efekt ogrzewania podłogowego).
    Wrzuc Ty takie dane, dane które podałes dotyczą 1 doby i jednego pomieszczenia, ani to miarodajne, ani nie bedące podstawą do snucia jakichkolwiek teorii co wahan temperatury w ciagu całego sezonu grzewczego i dla wszystkich pomieszczen z termostatami.
    Są salusy ktore wyswietlają z rozdzielczoscią 0,1 oC, poza tym histereza jest niezalezna od sposobu wyswietlania temperatury
    Przy przekroczeniu temperatury zadanej siłowniki zamykają petle, z tym ze temperatura podłogi ma ma mniejszą wartosc przy sterowaniu ciagłym niz przy pracy w strefach czasowych
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 28-10-2022 o 10:22

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dzięki.

    1) Widzę, że te Salusy HTRS230 mają opcję w ustawieniach 0,25 lub 0,50, więc spoko, bo nie trzeba przed zakupem decydować, czy mam kupić 0,25 czy 0,50. Można to sobie ustawić później.

    2) Czytam, że ustawia się je jako master lub slave. Od czego to zależy? Czy zatem u mnie jeden będzie jako master, a cztery pozostałe jako slave?

    Natynkowy regulator pokojowy dedykowany do kontroli ogrzewania/ chłodzenia płaszczyznowego, charakteryzującego się dużą bezwładnością cieplną. Podłącza się go do przewodowej listwy sterującej. Regulator nie ma funkcji tworzenia harmonogramów - za pośrednictwem listwy przewodowej obniża temperaturę zadaną po otrzymaniu sygnału NSB z regulatora tygodniowego.

    NSB to ten master? Czy to np. 091FLV2?
    https://salus-controls.pl/karta-produktu/93/091FLV2

    3) A jaką listwę sterującą polecasz na 5 regulatorów (czyli w moim przypadku 8 pętli)?
    Nie uzywam listw sterujących, nie uzywam funkcji NSB, a przynajmniej zaden uzytkownik nie zgłaszał potrzeby obnizenia czasowego temperatury.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wrzuc Ty takie dane, dane które podałes dotyczą 1 doby i jednego pomieszczenia, ani to miarodajne
    Uważam dokładnie odwrotnie. A Ty nie jesteś w stanie podać ŻADNYCH pomiarów uzasadniających Twoją teorię o tym, jak to sterowanie strefowe stabilizuje temperaturę. Deklaracja wiary.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    histereza jest niezalezna od sposobu wyswietlania temperatury
    Tylko nie można obserwować temperatury z większą dokładnością, niż sterownik wyświetla.

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    temperatura podłogi ma ma mniejszą wartosc przy sterowaniu ciagłym niz przy pracy w strefach czasowych
    Nie może mieć średnio innej, bo to oznaczałoby, średnio inną temperaturę w pomeiszczeniu.

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    2. Jeśli nie masz czasu i chęci to zastosuj metodę Asolta (termostaty i zawory na belce). Rozwiązanie droższe i gorsze, ale nie wymaga od Ciebie czasu i pracy.
    Czemu gorsze?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Uważam dokładnie odwrotnie. A Ty nie jesteś w stanie podać ŻADNYCH pomiarów uzasadniających Twoją teorię o tym, jak to sterowanie strefowe stabilizuje temperaturę. Deklaracja wiary.



    Tylko nie można obserwować temperatury z większą dokładnością, niż sterownik wyświetla.



    Nie może mieć średnio innej, bo to oznaczałoby, średnio inną temperaturę w pomeiszczeniu.
    Kazdy moze sobie uwazac jak chce, ale jednorazowy pomiar to zaprzeczenie jego wiarygodnosci.
    Dosc karkołomna teza ze sposób regulacji i tryb grzania nie wpływu na wielkosc wahan temperatury w pomieszczeniu, czyli niezaleznie czy grzejemy w strefach czasowych z pełną mocą czy ciagle z mocą modulowaną wahania sa te same?. Praktycznie wszyscy producenci urzadzen grzewczych w swoich wyrobach stosują modulacje mocy, tylko po co skoro to nic nie daje. Jakby nie patrzec brakuje im twojego doradztwa i chyba ich przedstawiciele nie czytają FM bo inaczej szybko by wyłowili taki brylant w dziedzinie regulacji i sterowania systemami grzewczymi

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie uzywam listw sterujących,
    To może ja czegoś nie rozumiem.
    Czyż listwa sterująca nie jest tym elementem, do którego schodzą się przewody z regulatorów pokojowych?
    Czyż to nie listwa sterująca daje sygnał siłownikom, żeby przymknęły lub otwarły poszczególne pętle podłogówki?
    O taki właśnie element pytam.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Kazdy moze sobie uwazac jak chce, ale jednorazowy pomiar to zaprzeczenie jego wiarygodnosci.
    Dosc karkołomna teza ze sposób regulacji i tryb grzania nie wpływu na wielkosc wahan temperatury w pomieszczeniu, czyli niezaleznie czy grzejemy w strefach czasowych z pełną mocą czy ciagle z mocą modulowaną wahania sa te same?. Praktycznie wszyscy producenci urzadzen grzewczych w swoich wyrobach stosują modulacje mocy, tylko po co skoro to nic nie daje. Jakby nie patrzec brakuje im twojego doradztwa i chyba ich przedstawiciele nie czytają FM bo inaczej szybko by wyłowili taki brylant w dziedzinie regulacji i sterowania systemami grzewczymi
    Lepiej stosować sterowniki naścienne z czujnikiem temperatury wewnętrznym niż z czujnikiem podłogowym? Zakładając oczywiście sterowanie siłownikami na kazdej pętli OP.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał magdaseb Zobacz post
    Tak jak piszą koledzy, raczej szybko temperatury nie podniesiesz ani nie obniżysz. U mnie sterowniki służą do ustawienia temperatury raz na sezon i tyle. Jeżeli natomiast jedna z sypialni zajmowała osoba, która chciala mieć 19*, a w następnym sezonie zajmuje osoba, która woli mieć 21*, to zmieniam ustawienia w sekundę na sterowniku, a nie idę do skrzynki z elektrozaworami i nie kręcę nimi na zasadzie metody "prób i błędów", ale gdybym chciał tak zrobić, osiągnąłbym podobny efekt. Co kto woli...
    Wszystko jasne teraz, dzięki za konstruktywny przykład użytkowania sterowników na co dzień
    Ostatnio edytowane przez karolinawarzycha ; 28-10-2022 o 13:38

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Niestety na rynku poza regulatorami przeznaczonymi do montazu na szynę takich nie znalazłem. Jezeli chodzi o koszty to istotnie nie są takie małe, ale w porównaniu do pogodówki ktora jest w komplecie czy to kotłem gazowym czy PC kazda inwestycja w jakiekolwiek regulatory ile by ich nie było bedzie dodatkowym kosztem. Na ile wycenic komfort wiedząc ze na FM muratora trwa nieustający konkurs pt. "kto zrobi taniej" nie wiem, wiem ze mam zapytania i jest ich coraz wiecej o mozliwosc regulacji temperatury w róznym zakresie praktycznie przy kazdej instalacji PC lub KG.
    Z jakiego rzędu kosztami trzeba się liczyć przy regulacji temperatury w OP przez sterowniki naścienne i listwy sterujące? Dajmy na to dla 5 pomieszczeń. Chciałam sobie oszacować czy mój budżet to udźwignie. Lokalny hydraulik na wizji lokalnej u mnie krzyknął 7000 PLN za urządzenia i montaż, ale nie doprecyzował co konkretnie ma zamiar instalować. Ten wątek na forum i konstruktywne odpowiedzi Forumowiczów dużo wniosły do dyskusji.

    Mam jeszcze prośba o poradę, które rozwiązania się sprawdzają, a które są raczej "marketingową" ciekawostką. Na razie wypisałam sobie do przejrzenia:

    1. Jakieś elektrozawory
    2. Listwy sterujące do rozdzielaczy (na kabel czy wifi?)
    3. Sterowniki naścienne z czujnikiem temperatury (w wylewce czy w powietrzu?, na baterie, na prąd sieciowy)
    4. Jakieś kable - ale jakie?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To może ja czegoś nie rozumiem.
    Czyż listwa sterująca nie jest tym elementem, do którego schodzą się przewody z regulatorów pokojowych?
    Czyż to nie listwa sterująca daje sygnał siłownikom, żeby przymknęły lub otwarły poszczególne pętle podłogówki?
    O taki właśnie element pytam.
    Tak, listwa jest elementem łączacym regulatory i siłowniki ale nie jest niezbędna poza jednym wyjątkiem czyli zastosowaniem regulatorami bezprzewodowymi, ktore z listwą tworzą komplet przewidziany funkcjonalnie i technicznie przez producenta.(salus)
    W przypadku zastosowania regulatorów zasilanych napieciem 230V i brakiem koniecznosci grupowego obnizenia napiecia listwa jest zbedna. Regulatory mogą bezposrednio sterowac siłownikiem i to nie jednym. Gdy chcemy miec mozliwosc sterowania sygnałem NSB to wtedy mozna zastosowac przekazniki i jest to rozwiazanie o tyle lepsze ze przypadku uszkodzenia listwy musimy ją wymienic lub naprawic odpłatnie po gwarancji, natomiast wymiana jednego przekaznika (a do tej pory przez 10 lat nie miałem ani jednego uszkodzenia przekaznika) to koszt 30-40 zł, wymiana listwy to koszt co najmniej kilkaset złotych.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Z jakiego rzędu kosztami trzeba się liczyć przy regulacji temperatury w OP przez sterowniki naścienne i listwy sterujące? Dajmy na to dla 5 pomieszczeń. Chciałam sobie oszacować czy mój budżet to udźwignie. Lokalny hydraulik na wizji lokalnej u mnie krzyknął 7000 PLN za urządzenia i montaż, ale nie doprecyzował co konkretnie ma zamiar instalować. Ten wątek na forum i konstruktywne odpowiedzi Forumowiczów dużo wniosły do dyskusji.

    Mam jeszcze prośba o poradę, które rozwiązania się sprawdzają, a które są raczej "marketingową" ciekawostką. Na razie wypisałam sobie do przejrzenia:

    1. Jakieś elektrozawory
    2. Listwy sterujące do rozdzielaczy (na kabel czy wifi?)
    3. Sterowniki naścienne z czujnikiem temperatury (w wylewce czy w powietrzu?, na baterie, na prąd sieciowy)
    4. Jakieś kable - ale jakie?
    Jak na 5 regulatorów to hydraulik krzyknął głosno i donosnie, tym bardziej ze nie podał szczegołow.

    1. Jakies (kojarzy mi sie z reklamą leków i kosmetyków) elektrozawory.
    Polecam salusy
    https://allegro.pl/oferta/silownik-t...-5-12654264927
    szt. tyle ile jest pętli sterowanych przez regulatory
    2. Jezeli regulatory bezprzewodowe to listwa koniczna, jezeli przewodowe na 230V listwa zbedna patrz post #51
    3. Najczesciej uzywam HTRS230 prod. Salus, ale są tez regulatory Auraton, Tech do wyboru do koloru.
    https://allegro.pl/oferta/dobowy-reg...cz-12669553146
    4. Okablowanie w zaleznosci od wybranych regulatorów i usytuowania miejsca w któym bedzie zainstalowana listwa, czy przekaźniki
    Ja stosuję układ okablowania w gwiazde czyli wszystkie kable zasilające do regulatorów i kable sterujace siłownikami schodzą sie do w jedno miesce (na ogól jest to kotłownia/
    pom. techniczne i łacze w dedykowanej rozdzielnicy.
    Przykładowo do regulatorów z linku powyzej stosuje kable 4x0.75 linka, do rozdzielaczy takie same pojedynczo lub podwójnie w zaleznosci o ilosci regulatorów ktore bedą
    sterowac petlami w danym rozdzielaczu, inaczej z rozdzielacza wychodzą petle sterowane przez 4 regulatory i wtedy minimalna ilosc zyło to 5 (ilosc reg. + 1)
    Jezeli regulatory są niskonapieciowe wystarczy zwykła skrętka.

  13. #53

    Domyślnie

    Dzięki.
    Nie wiedziałem, że można sterować bez pośrednictwa listwy sterującej.


    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Polecam salusy
    https://allegro.pl/oferta/silownik-t...-5-12654264927
    szt. tyle ile jest pętli sterowanych przez regulatory
    Czyli jeśli mam 5 regulatorów pokojowych, ale 8 pętli, to potrzebuję 8 sztuk i jeden regulator pokojowy będzie podłączony do kilku pętli?

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    jezeli przewodowe na 230V listwa zbedna
    Do lokalizacji regulatorów pokojowych mam doprowadzone kable, bodajże 4- lub 5-żyłowe 0,75 mm2. Czy zatem dwie z tych żył można wykorzystać jako zasilanie 230V? Nie przewidziałem normalnych przewodów elektrycznych.
    Będzie OK? Mam połączone regulatory z szafką rozdzielacza bezpośrednio - tam schodzi się wszystkie 5 kabli od regulatorów. Również do tej szafki rozdzielacza doprowadzone jest zasilanie 230V.

    Mógłbyś wyjaśnić nieco funkcję NSB? Chodzi tu o obniżenie temperatury na noc? Czy to działa właściwie? Co jest do tego potrzebne? Tylko regulator pokojowy z taką funkcją oraz listwa sterująca (dowolna czy z funkcją NSB)?

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Dzięki.
    Nie wiedziałem, że można sterować bez pośrednictwa listwy sterującej.



    Czyli jeśli mam 5 regulatorów pokojowych, ale 8 pętli, to potrzebuję 8 sztuk i jeden regulator pokojowy będzie podłączony do kilku pętli?


    Do lokalizacji regulatorów pokojowych mam doprowadzone kable, bodajże 4- lub 5-żyłowe 0,75 mm2. Czy zatem dwie z tych żył można wykorzystać jako zasilanie 230V? Nie przewidziałem normalnych przewodów elektrycznych.
    Będzie OK? Mam połączone regulatory z szafką rozdzielacza bezpośrednio - tam schodzi się wszystkie 5 kabli od regulatorów. Również do tej szafki rozdzielacza doprowadzone jest zasilanie 230V.

    Mógłbyś wyjaśnić nieco funkcję NSB? Chodzi tu o obniżenie temperatury na noc? Czy to działa właściwie? Co jest do tego potrzebne? Tylko regulator pokojowy z taką funkcją oraz listwa sterująca (dowolna czy z funkcją NSB)?
    NSB słuzy do okresowego obnizenia temperatury we wszystkich regulatorach jednoczesnie, tu nie chodzi o obnizenie nocne bo to bez sensu a raczej o obnizenie temepratury w domu na klika dni (wyjazd na ferie, swieta itp)
    Jezeli kable są na napiecie 500V to mozesz zastosowac do nich regulatory na 230V
    Co do szafki ja nie stosuje takiego rozwiazania, mało miejsca i niewygodnie ale zrobic sie da, jest to takie troche druciarstwo ale zapewne elektryk tych kabli prowadził, a od hydraulika trudno sie spodziewac optymalnych rozwiazan w zakresie automatyki sterujacej.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    NSB słuzy do okresowego obnizenia temperatury we wszystkich regulatorach jednoczesnie, tu nie chodzi o obnizenie nocne bo to bez sensu a raczej o obnizenie temepratury w domu na klika dni (wyjazd na ferie, swieta itp)
    A czy w takim przypadku nie można także obniżyć centralnie temperatury na źródle ciepła przez dedykowany sterownik do urządzenia (np. pompa ciepła, piec gazowy kondensacyjny)? Przykładowo: wyjeżdżam na święta i tuż przed zatrzaśnięciem drzwi, obniżam na sterowniku pieca gazowego temperaturę do 16*C. Uzyskam ten sam efekt czy nie?

  16. #56

    Domyślnie

    Przy sterowaniu pogodowym wystarczy zmniejszyć KG.
    Przy termostatach i zaworach już nie.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu gorsze?
    1. Gwałtowna zmiana V zładu.
    2. Potencjalne ryzyko taktowania.
    3. Koszty.
    4. Niestabilna t.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    ...
    4. Niestabilna t.
    Wrecz odwrotnie, bardziej stabilna niz przy samej krzywej grzewczej

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    A czy w takim przypadku nie można także obniżyć centralnie temperatury na źródle ciepła przez dedykowany sterownik do urządzenia (np. pompa ciepła, piec gazowy kondensacyjny)? Przykładowo: wyjeżdżam na święta i tuż przed zatrzaśnięciem drzwi, obniżam na sterowniku pieca gazowego temperaturę do 16*C. Uzyskam ten sam efekt czy nie?
    Mozna, ale trzeba obnizyc krzywą grzewczą albo ustawic stała Tz, ustawienie stałej Tz wiaze sie zmianą ustawien na sterowniku kotła.
    Ja nie stosuję NSB bo nie mam takich zamówien. Jest to tylko dodatek do funkcji termostatu rzadko uzywany.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolinawarzycha Zobacz post
    Czy naprawdę nie ma sensu wyposażać pokojów w sterowniki temperatury pokojowej z termostatem?
    .
    Tiaaaaa słuchaj Kaizena to "dobrze " na tym wyjdziesz ( jak mówią jak Zabłocki ....). Jeśli jedynym źródłem ciepła jest podłogówka to możesz sobie zostawić sterowanie na rotametrach ( jeśli wiesz ile czasu potrzeba na wyregulowanie takich rotametrów aby temperatura była w miarę stabilna) . Jeśli masz przeszklenia i masz duże zyski ze słońca tudzież z innych źródeł ( suszarka, żelazko, gotowanie, sprzęt RTV, zmienna liczba mieszkańców etc) to jednak sterowniki termostatyczne ułatwią Tobie życie. U mnie jak włączę suszarkę to robi się w łazience 28 stopni ( nie mam tam sterownika) do tego jak żona gotuje (ostatnio robimy sporo przetworów) to w salonie otwartym na kuchnie rośnie temperatura , tutaj już mam sterownik. Tutaj temperatura nie przekracza +/- 1 stopnia odchyłu. Nie tak jak w łazience gdzie dochodzi do przegrzewania pomieszczenia ale nie mam zamiaru raz na tydzień gdy włączam suszarkę kręcić rotametrami. To jest łazienka i akurat w tym pomieszczeniu może być znacznie cieplej. Jeśli je zamontujesz w najgorszym przypadku ich nie będziesz używać , jeśli się zorientujesz że wykonawca ogrzewania (PC, ,piec, podłogówka, ocieplenie itd) nie wykonał poprawnie swojej roboty ( a uwierz mi trudno o dobrych ludzi dzisiaj) to późniejszy montaż sterowników jest znacznie trudniejszy/droższy.
    Moja córka od października wyjechała na studia i jej pokój skręciłem na 20 stopni , ale wczoraj przyjechała więc ustawiłem na 23 , zrobiłem to sterownikiem a nie kręceniem rotametrami ..... ( dzisiaj jest dużo słońca i widzę ze temp. skoczyła u niej do 24 stopni - termostat wyłączył ogrzewanie podłogówki u niej w pokoju - nie musze tego robić rotametrem).
    Do tego jeśli będziesz miał inne źródła ogrzewania ( np. solary, albo kocioł tzw. śmieciuch bardzo popularny ostatnio) to nie ma czegoś takiego jak KG
    Jeśli chodzi o koszty jaki jest procentowy koszt kilku sterowników ( i trochę kabli) w koszcie budowy domu ? ( widzę że np. sterownik przewodowy SALUS z programowaniem dni tygodnia to 120zł za szt. a są i po 26 zł mechaniczne)
    Jeśli naprawdę nie masz teraz kasy to połóż sobie kable do każdego pokoju z rozdzielacza to groszowa sprawa. Jak dasz radę wysterować rotametrami + KG to koszt przewodów jest pomijalny a jak okaże się że masz problem z którymś z pokojów to dołożysz sobie sterowniki
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 30-10-2022 o 14:22
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    ...... ( widzę że np. sterownik przewodowy SALUS z programowaniem dni tygodnia to 120zł za szt. a są i po 26 zł mechaniczne)
    ....
    Jakis link?, ceny nad wyraz atrakcyjne.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony