dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Piec Vaillant EcoTEC + sterownik sensocomfort - grzeje kiedy nie ma potrzeby

    Dzień dobry wszystkim!
    Mam problem z piecem lub sterownikiem, o ile nie z jednym i drugim. W tym roku zamontowano nam piec, w zeszłym miesiącu doszedł do niego sterownik. Początkowo piec grzał wyłącznie cwu, a następnie jak pojawił się sterownik doszło do cwu co.
    Problem, który mam polega na tym, że w nocy mimo, że temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż zadana piec zużywa gaz (w okolicach 21 kWh). Obecnie na sterowniku mamy ustawione strefy czasowe 20.5 stC w dzień kiedy jesteśmy w domu, 19 stC w nocy i kiedy jesteśmy w pracy. W domu temperatura utrzymuje się między 21-22 stC (mamy rekuperację i dość dobrze skubana radzi sobie z odzyskiem ciepła), a i tak codziennie rano zużycie paliwa na CO większe. Krzywa grzewcza na poziomie 0,3. Dom 110 m2, ogrzewanie wszędzie podłogowe. Jeden obieg, jedna pompa, dwa rozdzielcze (parter, piętro). Już nie wiem gdzie i co mam zmieniać, pomocy, bo zbankrutuję na gazie jak będzie to tak bez potrzeby żarło

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Skoro ma cie tak ustawiony regulator to kocioł reguluje według niego. Powiedzcie mi kto według was nad ranem podnosi wam temperaturę z 19 - do 22*C.
    Temperatura za oknem niestety już nie rozpieszcza więc nawet gdy w dzień świeci słońce i jest w okolicach 20*C to w nocy spada do 2 - 5*C.
    Temperatura w domu przez dobę lub dwie spokojnie spadnie więc do 19*C

    Po drugie to ustawione są za wysokie widełki 19 - 20,5*C to aż 1,5*C więc dla regulatora dwustawnego i podłogówki którą on przeregulowuje do 22*C to owe 21kWh to nie jest aż tak wiele ponieważ dzieląc tą wartość przez współczynnik konwersji dla gazu np: 9 uzyskujemy 2.3m3 gazu co według mnie jest wsam raz jak na podniesienie temperatury o 3*C oraz utrzymanie temperatury cwu.

    Temperatura nocna powinna być w granicach 0,5*C różnicy pomiędzy dzienną.
    Napiszcie jaka jest temperatura w domu przed zmianą, ustawcie regulator na 15*C w dzień i w nocy i wtedy po dobie napiszcie ile kocioł zużył gazu oraz jaka jest temperatura w domu.
    Jaka jest temperatura cwu ?
    Czy posiadacie i gdzie jest regulator Vaillanta VRC 700 lub inny VRC720, eRELAX, MulitMatic .
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-10-2022 o 07:58
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Przestawię dzisiaj piec na 15 st, zobaczymy. Natomiast nie wierze w to, żeby temperatura w ciągu 5-6h w nocy spadła z 21.5 na 18.5 żeby piec poczuł, ze musi dogrzać. On obecnie w ciągu dnia nie grzeje, włącza się wyłącznie w nocy, bo regularnie sprawdzam zużycie na sterowniku (przykładowo: wczoraj rano 7: 212 kWh, koło 16: 212 kWh, koło 22: 212 kWh, dzisiaj rano 7: 233 kWh). Cały wczorajszy dzień temp. 21.5 stC. Tak jak pisałam wyżej, mamy rekuperację z odzyskiem i wwiewane powietrze do domu miało wczoraj temp. 22stC zgodnie z tym co pokazywało urządzenie.
    Co do cwu - osobny licznik na sterowniku, te 21 kWh to wyłącznie co.
    Sterownik to Vaillant VRC720, zawieszony na ścianie, w otwartej przestrzeni obok salonu

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    A te 212kWh to jest prąd czy gaz

    Podaj wszystkie nastawy instalatora na regulatorze.
    Jaki tryb regulacji ma nastawiony regulator? TERMOSTAT, BRAK,
    Co steruje rekuperacją.....VC720 czy inna firma niż Vaillat.

    Proponuję wyregulować ilości powietrza wymienianego przez rekuperację. Programator rekuperacji ustawić pracę tylko na dzień gdy temperatura jest powyżej 12*C
    To nie jest tak że energia cieplna utrzymuje się przez rekuperację i odzysk ciepła bo ona ma swoją sprawność i z 21*C powietrza wyrzucanego robi 18 - 19*C świeżego bo na zewnątrz jest 7*C
    Kocioł musi pokryć różnicę więc jesli te 21kWh dobowe to prawda to 2,3m3 gazu nie będzie niespodzianką.

    Osobny licznik do cwu......w jaki sposób jeśli kocioł grzeje zarówno cwu jak i co?

    Dom jest ocieplony....ile styropianu , wełny na elewacji i podłodze.

    Nastawić na regulatorze tak jak mówiłem 15 - 17*C i po dobie dać znać jakie zużycie i jaka temperatura w domu.

    Następnie podgrzać dom do owych 20*C odczekać jeden dzień spisać stan licznika i wyłączyć rekuperację a następnie po dobie znowu spisać licznik.

    Jakie było zużycie gazu jak kocioł grzał tylko cwu ?

    Te 21kWh to skąd bierzesz...... ze wskazań regulatora VRC 720 czy z licznika gazu.
    On wskazuje stan w jednostkach m3.
    Mi podawaj z licznika gazu a nie z regulatora który może nie być skąfigurowany.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 01-10-2022 o 10:55
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    A te 212kWh to jest prąd czy gaz
    Gaz

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Podaj wszystkie nastawy instalatora na regulatorze.
    Jaki tryb regulacji ma nastawiony regulator? TERMOSTAT, BRAK,
    Nie mam takich opcji jak termostat na tym sterowniku (możliwe ze jest to inaczej przetłumaczone). Wcześniej były strefy czasowe (te temperatury o których pisałam wyżej), teraz tryb ręczny nastawiony na 15stC.
    Adaptacyjna krzywa grzewcza jest aktywna, wł.temp.pokojowej aktywny (możliwe ze to jest termostat). Min.temp. Zadana zasilania 15stC, max.temp. Zadana zasilania 45stC.
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Co steruje rekuperacją.....VC720 czy inna firma niż Vaillat.
    Rekuperator jest z innej firmy- zehnder, wiec nie podlega pod ten sterownik.
    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Proponuję wyregulować ilości powietrza wymienianego przez rekuperację. Programator rekuperacji ustawić pracę tylko na dzień gdy temperatura jest powyżej 12*C
    To nie jest tak że energia cieplna utrzymuje się przez rekuperację i odzysk ciepła bo ona ma swoją sprawność i z 21*C powietrza wyrzucanego robi 18 - 19*C świeżego bo na zewnątrz jest 7*C
    Rekuperacja jest wyregulowana przez instalatorów, nie będę tego dotykać bo nie mam do tego ani sprzętu ani wiedzy. Ustawione jest obecnie na tryb zima wiec tez wwiewa mniej powietrza niż w innym trybie przez co jest go w stanie bardziej ogrzać. I to nie jest tak, ze uważam, że mam perpetuum Mobile z rekuperacji apropos ciepła, tylko nie jest możliwy spadek o tyle stopni w domu w kilka godzin (21,5-18,5). A jednak rekuperacja przy utrzymaniu temperatury pomaga.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Osobny licznik do cwu......w jaki sposób jeśli kocioł grzeje zarówno cwu jak i co?
    Sterownik pokazuje zużycie zarówno paliwa jak i prądu na cwu i co… nie chodziło mi o licznik gazu ze skrzynki

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Dom jest ocieplony....ile styropianu , wełny na elewacji i podłodze.
    10cm styro na elewacji, 30 cm wełny dach, 12cm styro na podłodze parter, 6 cm styro na podłodze piętro.

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nastawić na regulatorze tak jak mówiłem 15 - 17*C i po dobie dać znać jakie zużycie i jaka temperatura w domu.

    Następnie podgrzać dom do owych 20*C odczekać jeden dzień spisać stan licznika i wyłączyć rekuperację a następnie po dobie znowu spisać licznik.
    Nastawiłam na tryb ręczny na 15stC wczoraj po odpowiedzi. Obserwacje są następujące: temp w domu utrzymuje się do dzisiaj na stałym poziomie 21stC. Piec nie zeżarł gazu w ogóle (poza cwu). Stan licznika ze skrzynki gazowej: wczoraj wieczorem 52,4 m3, dziś rano 52,6m3. 0,2 to zapewne cwu. Stan na liczniku sterownika 0 kWh na wczoraj jeśli chodzi o zużycie paliwa na co.
    Wiec wychodzi na to, że boli go różnica tych temperatur w ustawieniu na strefy czasowe. Co i tak moim zdaniem jest dziwne, bo jeśli ma temperaturę w pomieszczeniu wyżej niż żądana to ona powinna być dla niego nadrzędna.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.314

    Domyślnie

    Niestety nie wiem co jeszcze jest ustawione na sterowniku.
    Możliwe że jest to minimalna temperatura wody w obiegu CO lub za wysoko nastawiona wartość antyzamrożeniowa dlatego w nocy po przekroczeniu poziomu 4*C i spadku temperatury kocioł grzeje.
    Masz odpowiedź odnośnie zużycia, jednak to nie zmienia postaci rzeczy że zyżycie w jednostkach kWh podawałeś prawdopodobnie z regulatora.
    Jeśli w domu mieszkają 3 - 4osoby to 20 kWh czyli ok 600kWh w miesiącu dla celów cwu i gotowania jest całkiem prawdopodobne.
    U mnie w miesiącu zużycie dla celów cwu i gotowania posiłków wyniosło 50m3 a więc 480kWh
    Zużycie pomiędzy wieczorem a ranem dnia następnego czyli przez noc raczej mnie nie interesuje bo dochodzi w niej może jednorazowe podgrzewanie zasobnika .
    Dane z doby lub tygodnia były by bardziej miarodajne.

    Jeśli pozostawisz nastawy na 15*C to spisz zuzycie po tygodniu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 02-10-2022 o 12:20
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Do sterowania rekuperatorem Zehndera możesz uzyc apki Comfo Control, pod warunkiem posiadania modułu comfoconnect lan z internetem. Apka jest prosta, moge pomoc w optymalnych ustawieniach.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomaszt14

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Krynica-Zdrój
    Kod pocztowy
    33-380
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ustaw na wl.temp.pokoj na rozsz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony