dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Dojazd do działek budowlanych

    Witam
    Jestem właścicielem działek budowlanych objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dojazd do moich nieruchomości od południa i północy, a dokładniej są to drogi gminne. Niestety są tylko na planie, fizycznie ich nie ma. Obie przebiegają przez część działki mojego sąsiada. Nieruchomość sąsiada nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, jest to zwykłe pastwisko. Oczywiście jak to w życiu bywa, sąsiad zażądał sobie 60 000 zł za 450m2 działki,. która ma być wykorzystana pod drogę. To drożej niż cena rynkowa za działki budowlane w okolicy.
    Próbowałem załatwić tą sprawę z gminą ale oni umywają ręce, chcą żebym sam nakłonił tego człowieka żeby oddał teren gminie za odszkodowaniem. Gmina płaci wszystkim za drogi po 10 zł m2.
    Próbowałem z nim negocjować zaproponowałem mu 30 000 oczywiście odrzucił ofertę. Uważam że to korzyść dla niego gdyż będzie miał dostęp do drogi, na mojej działce zostanie pobudowany dom, więc jest wielce prawdopodobne że uzyska warunki zabudowy których nie dostanie w tym momencie.
    Niestety żadna z moich działek nie dostanie pozwolenia na budowę ze względu na to że nie jest wystarczający dojazd, od południa nie ma go wcale (fizycznie nie ma drogi), od północy droga leśna która ma 2,5 m szerokości, czyli mniej niż powinna żeby spełniała warunki dojazdu.
    Wiem że gmina dysponuje wywłaszczeniem ale oni nie chcą tego zrobić.
    Co można w tej sytuacji zrobić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał AstralBanan84 Zobacz post
    Niestety tylko na planie, fizycznie ich nie ma. Obie przebiegają przez część działki mojego sąsiada. Nieruchomość sąsiada nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, jest to zwykłe pastwisko.
    To jest w planie, czy nie jest?

    Cytat Napisał AstralBanan84 Zobacz post
    Oczywiście jak to w życiu bywa, sąsiad zażądał sobie 60 000 zł za 450m2 działki,. która ma być wykorzystana pod drogę. To drożej niż cena rynkowa za działki budowlane w okolicy.
    Chce sprzedać? To tylko się cieszyć. Ponegocjować cenę i kupić. Inaczej możesz wiele lat sadzić się o służebność. Najprawdopodobniej wygrasz - ale kwestia czasu. Jak Ci się nie spieszy, to poszukaj lokalnego prawnika co ma przetarte takie tematy. Może jak prawnik złoży propozycję sąsiadowi odpowiednio opisując alternatywę to i sąsiad spuści z ceny.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zara, zara, to jak otrzymałeś postanowienie o możliwości podziału? Jak uzyskałeś decyzje podziałową? Chyba że to podział w trybie KC, coś naciągany? Co to znaczy dojazd drogą leśną? Ma status drogi publicznej? Jesli nie, to nie stanowi dojazdu do nieruchomości. "Dziwny" temat.

  4. #4

    Domyślnie

    Podjazd jest w postaci dróg wynikających z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan przewiduje że w przyszłości będą tam drogi gminne, więc nie było problemu z podziałem. Ja ze swojej działki wydzieliłem teren pod drogi i przekazałam gminie jako spłatę opłaty adiacenckiej. Droga leśna ma status drogi publicznej, ale ze względu na to że sąsiad nie chce przekazać (odsprzedać mi za cenę dużo wyższą niż jest warta) swojej części, to w pewnym momencie ma tylko 2.5 m szerokości. Dostałem informację w gminie że na pewno nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma żadnej dyskusji z sąsiadem. On chce 130 zł za m2 pastwiska, które w obecnym stanie jest bez żadnej możliwości uzyskania warunków zabudowy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest w planie, czy nie jest?
    Droga gminna jest w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Ma przebiegać przez działkę sąsiada i moją.
    Ja już przekazałem gminie teren pod drogi w trakcie podziału geodezyjnego. Został odcinek 80 metrów z działki sąsiada.
    Jestem przed to zablokowany w postaci mediów itp.






    Chce sprzedać? To tylko się cieszyć. Ponegocjować cenę i kupić. Inaczej możesz wiele lat sadzić się o służebność. Najprawdopodobniej wygrasz - ale kwestia czasu. Jak Ci się nie spieszy, to poszukaj lokalnego prawnika co ma przetarte takie tematy. Może jak prawnik złoży propozycję sąsiadowi odpowiednio opisując alternatywę to i sąsiad spuści z ceny.
    60000 tys to kwota minimalna jaką udało mi się uzyskać. Uważam że nadal jest to nieadekwatne do realnej wartości

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał AstralBanan84 Zobacz post
    60000 tys to kwota minimalna jaką udało mi się uzyskać. Uważam że nadal jest to nieadekwatne do realnej wartości
    Daj pełnomocnictwo do pozwu o służebność i negocjacje prawnikowi. Może to nic nie da, a może sąsiad widząc, że może dostać wpis służebności do KW za małe pieniądze spuści z ceny. Człowiek niezaprawiony z sądami inaczej rozmawia, jak prawnik w jednej ręce ma pozew, a w drugiej pół wymarzonej kwoty. Ale potrzebujesz kogoś z wizytówką "adwokat" albo "radca prawny".

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to oddaj 2,5 m swoich działek by poszerzyć drogę leśną do wymaganych 5 m.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Jiżisz Maria!!! Będzie musial zapłacić jeszcze raz za podział. Wystarczyło pomyśleć za wczasu a nie skąpić kilkunastu metrów kwadratowych. Czyli klasyka gatunku, znam to aż za dobrze.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    może przy sprzedaży wydzielić jako służebność z prawem pociągnięcia mediów. Bez wytyczania nowej działki.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cel służebności jest opisany w AN i przepisany do KW. Służebnośc przeprowadzenia instalacji lub sieci, nie jest równoznaczna z prawem przechodu czy przejazdu. Może z tego byc awantura.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Nie kupuj całości działki ale udziały w niej ze służebnością przejazdu i przesyłu pod media.
    On zyska możliwość budowy lub sprzedaży z uzbrojeniem oraz 30 tyś a Ty drogę i możliwość doprowadzenia mediów.
    Może w okolicy takich jest więcej i udziały będą na 3 -4 osoby.

    Jeśli na to nie pójdzie to znaczy że ma zatarg z urzędem, uwziął się na nich za plan zagospodarowania i chce zagrać im na nosie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to oddaj 2,5 m swoich działek by poszerzyć drogę leśną do wymaganych 5 m.
    Właśnie chodzi o to że ja nie mogę w tamtym miejscu już oddać bo już oddałem 2,5 m które przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego. Drugie dwa i pół metra musi oddać sąsiad.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie kupuj całości działki ale udziały w niej ze służebnością przejazdu i przesyłu pod media.
    On zyska możliwość budowy lub sprzedaży z uzbrojeniem oraz 30 tyś a Ty drogę i możliwość doprowadzenia mediów.
    Może w okolicy takich jest więcej i udziały będą na 3 -4 osoby.

    Jeśli na to nie pójdzie to znaczy że ma zatarg z urzędem, uwziął się na nich za plan zagospodarowania i chce zagrać im na nosie.
    Nie ma z nim dyskusji on chce odsprzedać kawałek około 450 m2. Cała ta powierzchnia to część jaką plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na drogę z jego działki. Próbowałem z nim rozmawiać że to korzyść dla niego, że dzięki temu że pobudują się domy i będzie droga on będzie mógł uzyskać warunki zabudowy. Jak grochem o ścianę.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Cel służebności jest opisany w AN i przepisany do KW. Służebnośc przeprowadzenia instalacji lub sieci, nie jest równoznaczna z prawem przechodu czy przejazdu. Może z tego byc awantura.
    Wystąpiliśmy do sądu o drogę konieczną oraz służebność przesyłu w jednym piśmie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jiżisz Maria!!! Będzie musial zapłacić jeszcze raz za podział. Wystarczyło pomyśleć za wczasu a nie skąpić kilkunastu metrów kwadratowych. Czyli klasyka gatunku, znam to aż za dobrze.
    Właśnie chodzi o to że ja nie skąpiłem metrów, wręcz chciałem poszerzyć tą drogę ale uzyskałem informację w gminie że nie mam takiej możliwości. Z całej działki oddałem na drogi ponad 2000 m2 więc bez różnicy czy oddałbym 200 więcej czy mniej

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Co to znaczy nie ma takiej możliwosci?? W projekcie podziału działek, od razu drogę robisz 5 czy 6 metrów i gminie nic do tego. Nie może być węższa niż zapis w MPZP lub studium ale szersza o metr lub dwa? Why not? Nigdy nie miałem kłopotów, ino trzeba checi ubrac w słowa. Pretekst jest zawsze - problem ze skrętem dużym pojazdem. Lata temu "gazownia" Starem 666 nie mogła do mnie wjechac (5m asfaltu + 1,5m chodnika), brama 3m, więc umiem argumentowac takie sytuacje. Osobna sprawa, że kierowca był ...da. Parę lat temu łamaniec z piaskiem wjechał po aptekarsku, na kartke papieru. Tyłem i od pierwszego razu. Bristol już by sie nie zmieścił. Własciciel lewego słupna od bramy wisiał w oknie i patrzył -strąci czy nie strąci?

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Co to znaczy nie ma takiej możliwosci?? W projekcie podziału działek, od razu drogę robisz 5 czy 6 metrów i gminie nic do tego. Nie może być węższa niż zapis w MPZP lub studium ale szersza o metr lub dwa? Why not? Nigdy nie miałem kłopotów, ino trzeba checi ubrac w słowa. Pretekst jest zawsze - problem ze skrętem dużym pojazdem. Lata temu "gazownia" Starem 666 nie mogła do mnie wjechac (5m asfaltu + 1,5m chodnika), brama 3m, więc umiem argumentowac takie sytuacje. Osobna sprawa, że kierowca był ...da. Parę lat temu łamaniec z piaskiem wjechał po aptekarsku, na kartke papieru. Tyłem i od pierwszego razu. Bristol już by sie nie zmieścił. Własciciel lewego słupna od bramy wisiał w oknie i patrzył -strąci czy nie strąci?
    minimum to raczej 6m - jakoś ta straż pożarna, pogotowie, śmieciarka muszą dojechać... zgadzam się z powyższym, w mojej opinii do zmiany podział działek + zmiana w MPZP. Chyba gdzieś tu ktoś nie czegoś nie przewidział... Gmina kreśli sobie różne kreski na mapach a ludzie mają prawo się z tym nie zgodzić. Dziwie się trochę jak wyznaczono działki budowlane bez dostępu do drogi publicznej, nie znam szczegółów sprawy. W mojej opinii wniosek o wyznaczenie służebności jest niezasadny skoro jest możliwość poszerzenia drogi kosztem działek wnioskodawcy.

    Właśnie chodzi o to że ja nie mogę w tamtym miejscu już oddać bo już oddałem 2,5 m które przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego. Drugie dwa i pół metra musi oddać sąsiad

    sąsiad nic nie musi... spec ustawa nie dotyczy tego typu dróg, nawet jak Gmina będzie chciała pod przymusem wykupić te 2,5 metra to sprawa w Sadzie będzie trwała 20 lat świetlnych - takie są niestety realia.

    Pozostaje dogadać się z sąsiadem lub jak opisałem powyżej
    Ostatnio edytowane przez MiroMirek ; 22-10-2022 o 21:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony