dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Question Zmiana porothermu na silkę

    Drodzy forumowicze, w projekcie domu z piwnicą mam Porotherm 25 P+W, chciałbym zamienić na silkę. Mam pytania:

    1. Czy to dobry pomysł?
    2. Czy fundament koniecznie należy wzmocnić?
    3. Porotherm na inne wymiary niż silka, czy to mocno zaburza budowę?
    4. Ocieplenie. Czy w razie zmiany materiału, należy zmienić ocieplenie/izolację (silikat ma mniej korzystny współczynnik przenikania ciepła)?

    Dziękuję za wszelkie uwagi.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    1. Tak
    2. W większości projektów fundament jest tak przewymiarowany, że najprawdopodobniej nie będzie takiej potrzeby, tym bardziej, że ciężar ścian to tylko część obciążeń. Ale przeliczyć trzeba.
    3. Nie
    4. Tak, dla uzyskania tego samego oporu cieplenego ściany trzeba będzie użyć izolacji 3-4cm grubszej, lub o lepszym, niż w projekcie współczynniku przenikania ciepłą
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    1.Nie
    2. Pytanie do konsruktora
    3 Nie
    4. Tak, jeśli chcssz uzyskać taki wsp. przegrody jak była w wersji z porotherem.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał antonikotarbinski Zobacz post
    Drodzy forumowicze, w projekcie domu z piwnicą mam Porotherm 25 P+W, chciałbym zamienić na silkę. Mam pytania:

    1. Czy to dobry pomysł?
    2. Czy fundament koniecznie należy wzmocnić?
    3. Porotherm na inne wymiary niż silka, czy to mocno zaburza budowę?
    4. Ocieplenie. Czy w razie zmiany materiału, należy zmienić ocieplenie/izolację (silikat ma mniej korzystny współczynnik przenikania ciepła)?

    Dziękuję za wszelkie uwagi.
    1. IMHO tak. Ceramika to IMO najgorszy materiał (użytkowy, w trakcie obróbki i stawiania)
    2. Raczej nie, ale podpis konstruktora jest konieczny.
    3. Nie. Chyba, że sam będziesz murował = wyrobisz sobie przepuklinę.
    4. Kwestia pomijalna. Nie patrz na minimalne wartości WT2021. Nowy dom warto ocieplić od razu 20 lub (lepiej) 30 cm styropianu, niezależnie od rodzaju materiału na konstrukcję nośną. Jeśli nie będziesz stawiał domu jak 90% ludzi na zaprawę, to może być konieczność uwzględnienia dodatkowych 1-2 cm grubszego styropianu.
    4.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony