dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Mitsubishi SUZ-SWM60VA z Hydroboxem - konfiguracja

    Witam. Potrzebuje pomocy kogoś doświadczonego i zaznajomionego z instalacją, konfiguracją i sterowanie PC Mitsubishi SUZ-SWM60VA - EHSD-VM6D.
    Sprawa wygląda następująco: ze względu na to że po instalacji która przeprowadził mi znajomy instalator, instaluje głównie pompy Panasonica, Nibe itp z Mitsubishi ma znikome doswiadczenie, nie mam wszystkiego ustawionego raczej do końca poprawnie. Pompkę, zawor 3 drożny itp wszystko podpięte pod hydroboxa. Kwestia jest taka że podczas montażu zbiornika cwu i bufora okazało się że i jeden i drugi jest uszkodzony. Cieknie z nich woda, idą na gwarancje. Decyzja była taka że uruchamiamy beż zbiornika i bufora, podłogówka spięta na krótko mijając bufor do czasu wymiany. W podłogówce mam ok 150l wody. Potrzebuję pomocy na tą chwilę jakie ustawienia zaakceptować pompie żeby mogła pracować prawidlowo. Po montażu zbiornika i bufora, zaproszę na porządne ustawienie wszystkiego na gotowo kogoś kto specjalizuje się w Mitsubishi. Dlaczego nie poczekałem? Bo czekałem na bufor i zbiornik kupę czasu, bo chciałem mieć juz na gotowo zeby wygrzac wkoncu wylewki i iść dalej. A i tak wyszło jak wyszło. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    Kwestia jest taka że podczas montażu zbiornika cwu i bufora okazało się że i jeden i drugi jest uszkodzony. Cieknie z nich woda, idą na gwarancje. Decyzja była taka że uruchamiamy beż zbiornika i bufora, podłogówka spięta na krótko mijając bufor do czasu wymiany. W podłogówce mam ok 150l wody. Potrzebuję pomocy na tą chwilę jakie ustawienia zaakceptować pompie żeby mogła pracować prawidlowo.
    1/ Przy podłogówce bufor/sprzęgło nie jest konieczne ;
    - warto go użyć na powrocie w szeregu - celem poprawy defrostu

    damik1 ; https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page864
    2/ Na buforze/sprzęgle traciłem ok; 3 stopni ;
    - obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek,
    - i nie ma potrzeby " podbijać " temperatury na PC,
    - nie ma mielenia wody pomiędzy PC a buforem,
    - brak zużycie energii przez dodatkową pompkę obiegową,
    - brak czujnika temperatury za buforem,
    - nie tracisz na copie,

    3/ Czuje się oszukany przez instalatora pompy, który wcisnął mi ten bufor

    4/ Ustaw krzywą grzewczą na początek ;
    +15/28 : -15/ 40
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 02-10-2022 o 17:41
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lion
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Poznań
    Posty
    218

    Domyślnie

    "- brak zużycie energii przez dodatkową pompkę obiegową"
    Sam koszt zakupu drugiej pompki można uwzględniać, ale info o poborze niepotrzebne jest powielane.
    Sumarycznie pobór mocy przez dwie pompki może być niższy (bo ta w PC w układzie z buforem działa wtedy na niższym biegu)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    1/ Przy podłogówce bufor/sprzęgło nie jest konieczne ;
    - warto go użyć na powrocie w szeregu - celem poprawy defrostu

    damik1 ; https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page864
    2/ Na buforze/sprzęgle traciłem ok; 3 stopni ;
    - obecnie to co wychodzi z pompy mam na zasilaniu podłogówek,
    - i nie ma potrzeby " podbijać " temperatury na PC,
    - nie ma mielenia wody pomiędzy PC a buforem,
    - brak zużycie energii przez dodatkową pompkę obiegową,
    - brak czujnika temperatury za buforem,
    - nie tracisz na copie,

    3/ Czuje się oszukany przez instalatora pompy, który wcisnął mi ten bufor

    4/ Ustaw krzywą grzewczą na początek ;
    +15/28 : -15/ 40
    Schemat hydrauliczny dostarczony przez Mitsubishi przewiduje bufor, i im ufam bardziej aniżeli magikom z forum

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Czyli nawet tego nie przeczytałeś...

    A co do ustawień , to skoro im ufasz bardziej , to po co się na forum pytasz , czy ktoś ci pomoże ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Czyli nawet tego nie przeczytałeś...

    A co do ustawień , to skoro im ufasz bardziej , to po co się na forum pytasz , czy ktoś ci pomoże ?
    Czytałem czytałem, nawet czytałem wątki z innych linków, bardziej chodziło mi o to że zalecają bufor ze względu na żywotność urządzenia. Najgorsze jest to że co użytkownik, instalator, serwisant to inna teoria.. A pytam ponieważ chce poznać Wasze zdanie wynikające z doświadczeń w tym kierunku, Mitsubishi daje schematy które są powielane i one nie koniecznie mogą być dla danego przypadku poprawne... Na początku miałem instalacje bez bufora bo bufor nie zdążył dojechać i było zrobione obejście na "krótko" no i pracowało, ale niestety był to zbyt krótki okres czasu żeby zobaczyć jak to chodzi itp, pozatym temperatury jeszcze nie są za niskie. Pracowało wygrzewanie wylewek, tam temperatura miała zaczynać od 30st na wejściu i kończyć 45st. Wtedy pompa chodziła non stop, nie robiła przerw i to mnie trochę zastanawiało. Jeżeli okaże się że bufor faktycznie jest zbędny i sytuacja bedzie podobna jak tu to go po prostu sprzedam i tyle, tylko muszę to trochę potestować. Z tego co rozmawiałem z projektantem podłogówki to powiedział ze mega ważne są przepływy między Hydroboxem a buforem, i buforem a podłogówką. Że ustawienie tego poprawie powinno minimalizować spadek temperatury między buforem a zasilaniem. Pytania:
    1. Z jaką częstotliwością powinna pracować pompa i ile h dziennie, bo u mnie z tego co zauważyłem odpala się np. o którejś godzinie w nocy i chodzi tak kilka godzin po czym gaśnie i tak cały dzień raczej nie pracuje. Jest ustawiona na autoadaptacji. Czytałem że powinna się włączać kilka razy dziennie a nawet w ciągu godziny, znowu przeczy to teori pracy dłuższej bez dużej ilości włączeń ze względu na pobór prądu na rozruchach.
    2. Wg Mitsubishi zalecają bufora jako sprzęgło właśnie z tego względu, zeby jednostka często się nie uruchamiała na krótko tylko pracowała dłużej przez dłuższy czas.
    3. Wg projektu podłogówki temp. na zasilaniu dla 20st w domu powinna byc 32 stopnie. I teraz pytanie jakie powinny być wartości min - max na zasilaniu, jest tam taka opcja do ustawienia. Czy 32st to powinna byc minimalna temperatura?
    4. Od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej przewód 1/2 wodny jak sprawdzałem jest mocno gorący, natomiast wyjście z zewnętrznej na instalacje (podłogówkę) w domu jest już w sporo niższej temperaturze, czy tak powinno być?
    Ostatnio edytowane przez mickry ; 26-10-2022 o 07:49

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    bufor zawsze będzie oznaczał niższą sprawność bo woda zasilająca podmiesza się z zasilaniem. Dodatkowo zawsze będą jakieś straty na samym buforze jako takim.

    Bufory stosuje się przy grzejnikach bo tam jest mało wody w układzie. W Twoim przypadku buforem jest ogromna ilość betonu w podłodze. A wody w rurkach też masz dostatek.

    Trzeci przypadek bufora to maskowanie nieudolnego dobrania pompy i krycia dupy instalatorowi. Jak dali za dużą pompę to zamiast taktować będzie walić ciepło w bufor a Ty zapłacisz trochę więcej - i za instalację i za użytkowanie

    Tak, przepływy między pompą a rozdzielaczami są istotne. Duży przekrój rury w tym przypadku ma znaczenie.

    Pompa chodzi cały czas bo masz masę wilgoci w domu i chałupa nie jest wygrzana. Nawet może chodzić na grzałkach cały czas jak nie odpalałeś ogrzewania pętli po pętli. Może też być tak, że nie dobije do temperatury zadanej bo nie będzie mogła oddać tyle ciepła w podłogę.

    Podawanie temperatury zasilania podłogówki przy oczekiwanej temperaturze w domu bez odniesienia się do temperatury zewnętrznej nie ma sensu. Bo ja np krzywą mam ustawioną 26 stopni przy 15 stopniach na zewnątrz a 35 przy -20. Jest cala masa zmiennych mówiąca jak to ma być. Realnie dobiera się doświadczalnie bazując na tym jak zachowa się budynek. Ta pompa nie ma krzywej i musi grzać stałą? Generalnie im niższa temperatura zasilania tym tańsza eksploatacja.

    Musisz sporo poczytać. szkoda że tego nie zrobiłeś przed wybraniem pompy i instalatora.

    Wywal bufor i ustaw pompę jak być powinna ustawiona i rób korekty wraz z wygrzewaniem się budynku. Albo to olej i rób korekty sezon po sezonie. I tak dom będzie wysychał ze 2 lata.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    bufor zawsze będzie oznaczał niższą sprawność bo woda zasilająca podmiesza się z zasilaniem. Dodatkowo zawsze będą jakieś straty na samym buforze jako takim.

    Bufory stosuje się przy grzejnikach bo tam jest mało wody w układzie. W Twoim przypadku buforem jest ogromna ilość betonu w podłodze. A wody w rurkach też masz dostatek.

    Trzeci przypadek bufora to maskowanie nieudolnego dobrania pompy i krycia dupy instalatorowi. Jak dali za dużą pompę to zamiast taktować będzie walić ciepło w bufor a Ty zapłacisz trochę więcej - i za instalację i za użytkowanie

    Tak, przepływy między pompą a rozdzielaczami są istotne. Duży przekrój rury w tym przypadku ma znaczenie.

    Pompa chodzi cały czas bo masz masę wilgoci w domu i chałupa nie jest wygrzana. Nawet może chodzić na grzałkach cały czas jak nie odpalałeś ogrzewania pętli po pętli. Może też być tak, że nie dobije do temperatury zadanej bo nie będzie mogła oddać tyle ciepła w podłogę.

    Podawanie temperatury zasilania podłogówki przy oczekiwanej temperaturze w domu bez odniesienia się do temperatury zewnętrznej nie ma sensu. Bo ja np krzywą mam ustawioną 26 stopni przy 15 stopniach na zewnątrz a 35 przy -20. Jest cala masa zmiennych mówiąca jak to ma być. Realnie dobiera się doświadczalnie bazując na tym jak zachowa się budynek. Ta pompa nie ma krzywej i musi grzać stałą? Generalnie im niższa temperatura zasilania tym tańsza eksploatacja.

    Musisz sporo poczytać. szkoda że tego nie zrobiłeś przed wybraniem pompy i instalatora.

    Wywal bufor i ustaw pompę jak być powinna ustawiona i rób korekty wraz z wygrzewaniem się budynku. Albo to olej i rób korekty sezon po sezonie. I tak dom będzie wysychał ze 2 lata.
    Dom mam wysuszony raczej porzadnie, pozatym wygrzewanie wylewek chodziło ok 3tyg i wtedy w domu było blisko 30stopni... Nie mam ustawionej krzywej bo Mitsubishi ma opcje autoadaptacji, krzywa również moze byc włączona jako metoda ale podobno autoadaptacja sprawdza się o wiele lepiej. Bufor wrzuciłem ze względu na to że tak zalecało Mitsubishi, a teraz obawiam się że to nie do końca był dobry wybór

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    1. Z jaką częstotliwością powinna pracować pompa i ile h dziennie, bo u mnie z tego co zauważyłem odpala się np. o którejś godzinie w nocy i chodzi tak kilka godzin po czym gaśnie i tak cały dzień raczej nie pracuje. Jest ustawiona na auto-adaptacji. Czytałem że powinna się włączać kilka razy dziennie a nawet w ciągu godziny, znowu przeczy to teori pracy dłuższej bez dużej ilości włączeń ze względu na pobór prądu na rozruchach.
    2.Wg Mitsubishi zalecają bufora jako sprzęgło, zeby jednostka często się nie uruchamiała na krótko tylko pracowała dłużej przez dłuższy czas.
    3. Wg projektu podłogówki temp. na zasilaniu dla 20st w domu powinna byc 32 stopnie. I teraz pytanie jakie powinny być wartości min - max na zasilaniu, jest tam taka opcja do ustawienia. Czy 32st to powinna byc minimalna temperatura?
    4. Od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej przewód 1/2 wodny jak sprawdzałem jest mocno gorący, natomiast wyjście z zewnętrznej na instalacje (podłogówkę) w domu jest już w sporo niższej temperaturze, czy tak powinno być?
    Warto w stopce umieścić dane OZC budynku , czyli ;
    - moc cieplną w kW, oraz zapotrzebowanie w kWh/rok,
    ad1/ PC analogicznie do jazdy autem ;
    - powinna włączać się jak najmniej przed dotarciem do celu,
    ad2/ instalator PC montując pompę nie zna instalacji grzewczej;
    - dlatego woli zamontować bufor/sprzęgło, bo i tak klient zapłaci a on nie będzie miał problemu , że coś nie działa OK,
    ad3/ na zasadzie prób w I sezonie dojdziesz do optymalnego ustawienia,
    ad4/ tu coś kręcisz, zobacz;
    https://www.mitsubishi-les.com/media..._2021-2022.pdf
    a/Najkorzystniej dla portfela ;
    - jak w instalacje idzie czynnik o możliwie jak najniższej temperaturze,
    - wówczas tzw; cop jest największy,
    b/ mocno gorący, o sporo niższej temperaturze ;
    - to mogą operować takimi określeniami orły z PiS,
    - w dziale technicznym należy posługiwać się danymi liczbowymi,
    - zobacz przykład kolegi damik1
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 26-10-2022 o 12:42
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto w stopce umieścić dane OZC budynku , czyli ;
    - moc cieplną w kW, oraz zapotrzebowanie w kWh/rok,
    ad1/ PC analogicznie do jazdy autem ;
    - powinna włączać się jak najmniej przed dotarciem do celu,
    ad2/ instalator PC montując pompę nie zna instalacji grzewczej;
    - dlatego woli zamontować bufor/sprzęgło, bo i tak klient zapłaci a on nie będzie miał problemu , że coś nie działa OK,
    ad3/ na zasadzie prób w I sezonie dojdziesz do optymalnego ustawienia,
    ad4/ tu coś kręcisz, zobacz;
    https://www.mitsubishi-les.com/media..._2021-2022.pdf
    a/Najkorzystniej dla portfela ;
    - jak w instalacje idzie czynnik o możliwie jak najniższej temperaturze,
    - wówczas tzw; cop jest największy,
    b/ mocno gorący, o sporo niższej temperaturze ;
    - to mogą operować takimi określeniami orły z PiS,
    - w dziale technicznym należy posługiwać się danymi liczbowymi,
    - zobacz przykład kolegi damik1
    ad.1
    - tak jest, włącza się np o 4 rano i pracuje stale np. do 10 po czym gasi się i tak do wieczora nie pracuje a temperatura w budynku utrzymuje się na określonym poziomie

    ad.2
    - instalator PC nie był równocześnie instalatorem hydrauliki, robiły to 2 niezależne osoby. Instalacja hydrauliczna powstała w oparciu o schemat z Mitsubishi, natomiast układ freonowy został ogarnięty przez inną osobę (która dokładnie jak Pan mówi, nie zna się na hydraulice aż tak na tyle na ile potrzeba)

    ad.3
    - tak chyba trzeba będzie zrobić, ale lepiej się dopytać/ douczyć zeby wiedzieć więcej gdzie co jak zmieniać, a wy zawsze cos podpowiecie mądrego/nowego

    ad.4
    - co kręcę? Chodzi mi o to ze podczas pracy przewód z jednostki zewnętrznej połączony z przewodem do jednostki wewnętrznej ma określoną temperaturę, nie wiem jaką sprawdzę przy najbliższej okazji, ale jest to na pewno ok 20st różnicy aniżeli wyjście z jednostki zewnętrznej na bufor, czyli gdzies w hydroboxie jest mieszanie?

    P.S. dodam w stopkę jak odkryje jak to się robi Moc cieplna 5.2kw, zapotrzebowanie: EP kWh/(m2*rok) - 54,28
    Ostatnio edytowane przez mickry ; 26-10-2022 o 13:00

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    ad.4
    - co kręcę?
    Chodzi mi o to ze podczas pracy przewód z jednostki zewnętrznej połączony z przewodem do jednostki wewnętrznej ma określoną temperaturę, nie wiem jaką sprawdzę przy najbliższej okazji, ale jest to na pewno ok 20st różnicy aniżeli wyjście z jednostki zewnętrznej na bufor, czyli gdzies w hydroboxie jest mieszanie
    Chodzi o schemat instalacji;
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	13,8 KB
ID:	461868
    Kto dobierał pompę??
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał mickry Zobacz post
    - co kręcę? Chodzi mi o to ze podczas pracy przewód z jednostki zewnętrznej połączony z przewodem do jednostki wewnętrznej ma określoną temperaturę, nie wiem jaką sprawdzę przy najbliższej okazji, ale jest to na pewno ok 20st różnicy aniżeli wyjście z jednostki zewnętrznej na bufor, czyli gdzies w hydroboxie jest mieszanie?
    Przewód ,czyli miedziana rurka z gazem ? ( pisałeś ,że wodna...)

    Musi być cieplejsza ,żeby wymiennik ciepła w hydoboxie zadziałał... Ale to jest różnica z 5 do 8 stopni , pomiędzy gazem a wodą , więc mocno cieplejszy nie...
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chodzi o schemat instalacji;
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	13,8 KB
ID:	461868
    Kto dobierał pompę??
    Pompę dobierał Pan z mitsubishi na podstawie przedstawionych obliczeń przez mojego projektanta
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat pompa.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	461884
    tak wygląda instalacja wg schematu

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Przewód ,czyli miedziana rurka z gazem ? ( pisałeś ,że wodna...)

    Musi być cieplejsza ,żeby wymiennik ciepła w hydoboxie zadziałał... Ale to jest różnica z 5 do 8 stopni , pomiędzy gazem a wodą , więc mocno cieplejszy nie...
    no tak do hydroboxa dochodzą dwie miedziuchy z jedn. zewnętrznej 1/4 i 1/2 oraz wychodzą dwie miedziuchy pod obiec zasilanie/powrót. Mi chodzi o 1/2 z jednostki zew, ale pewnie tak jak mowisz idzie do wymiennika i dalej płynie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony