dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Koza z płaszczem wodnym + 1 grzejnik - da się? :)

    Witajcie, przychodzę z pytaniem jak w temacie, ale pozwólcie na krótkie wprowadzenie.
    Jestem szczęśliwym posiadaczem bliźniaka, w którego garażu urządziłem sobie warsztat, trochę dłubię w drewnie więc odpadów mam sporo. W warsztacie mam jeden grzejnik podłączony do instalacji domowej (piecyk dwufunkcyjny, podłogówka plus kaloryfery). W zimie w warsztacie zimno jak w psiarni, więc kupiłem kozę z płaszczem wodnym (bardzo okazyjna cena) z zamiarem podpięcia do instalacji jako dodatkowe źródło ogrzewania, bo żona ciepłolubna a ceny szybują, ale znajomy spec szybko "wyleczył" mnie z pomysłu, więc piecyk miał służyć tylko jako ogrzewanie warsztatu.
    I tutaj jeszcze 2 ważne informacje:
    - piecyk nigdy nie będzie palony "mocno", ma tylko dogrzewać jak wieczorami jestem w warsztacie
    - na wiosnę ma być demontowany bo zajmuje miejsce, cel jest taki żeby przetrwał 3-4 sezony
    Ale wymieniałem ostatnio grzejnik (purmo, 2 płyty, 100 x 60) w jednym z pokoi na pionowy i zastanawiam się, czy byłaby możliwość podłączenia tego grzejnika przez ścianę do kozy i stworzenia instalacji na 1 grzejnik? Czy gdyby na wyjściu i wejściu pieca zamontować odpowietrzniki i termometr czy byłoby to bezpieczne? Przy założeniu oczywiście, że pali się bardzo delikatnie i cały czas pilnuje się instalacji. Zastanawiam się nad tym, bo sądzę, że jak na powierzchnię warsztatu koza z wymiennikiem ciepła to i tak dużo a szkoda mi nie wykorzystać szansy bo przez ścianę mam akurat korytarz otwarty na cały dom. I płaszcz wodny się przyda.
    Da się? Jeśli tak, to jak to zrobić bezpiecznie?

    Taką kozę posiadam, jeszcze nie używana.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	26,8 KB
ID:	461310

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jaką moc oddaje ta koza do wody a jaką przy 90* odda grzejnik? Pewnie szybko wodę zagotujesz grzejąc tylko jednym grzejnikiem. Chyba, że dołożysz spory bufor żeby zmagazynować ciepło z palenia.

    A w każdym kotle i piecu trzeba palić mocno - zbyt niska temperatura nie spali dobrze paliwa i będziesz truł sąsiadów i siebie, wyrzucał niedopalone złotówki przez komin i oklejał go sadzą.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak "spory" bufor? Mogę prosić o jakiś przykład gotowego produktu? Czy pompka będzie tu niezbędna? Jeśli płaszcz wodny ma pojemność 16 litrów, to i tak myślę, że dojście do 90 stopni jednak chwilę zajmie...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZielonyProsiak Zobacz post
    Jak "spory" bufor? Mogę prosić o jakiś przykład gotowego produktu? Czy pompka będzie tu niezbędna? Jeśli płaszcz wodny ma pojemność 16 litrów, to i tak myślę, że dojście do 90 stopni jednak chwilę zajmie...
    Policz, ile kWh dostarczy wodzie jeden załadunek kozy (licz tylko moc przekazywaną wodzie). Bufor powinien przyjąć niewiele mniej (o tyle, ile zechce w tym czasie przyjąć pokój bez przegrzania - a to w nowym domu pewnie drobne kilkaset W w największe mrozy).

    Ciepło właściwe wody to 1,16kWh/m3*K czyli ogrzanie o 70* to 81,2kWh/m3 co w przeliczeniu na 16l daje 1,2992kWh co dla kotła oddającego wodzie 5kW zajmie jakieś 13 minut. Rzeczywiście, chwilę.

  5. #5

    Domyślnie

    Sorki a ja tak to widzę – jeśli o produkcję i oddawanie energii chodzi problemu nie ma żadnego, bo do kozy paliwo można podawać po trochu w zależności od potrzeby - tu tylko jest z tym związane pytanie takie : co ta koza nagrzeje jak grzejnik będzie do 90*C naładowany ?
    Teraz jeśli o czystość spalin chodzi, to tak jak @Kaizen napisał – musi iść ostro ale jak by tą kozę podrasował trochę (trza by do niej jaki palnik wykombinować albo coś w rodzaju rakieciaka w nią władować choć i jeśli jest miejsce na to, to zrobić z niej hybrydę i samą kozę jako wymiennik ciepła używać), to kto wie może i by radę dała.
    Jak by czopuch jej połączyć z rekuparatorem kominkowym, to fest by grzała i garaż z warsztatem oraz grzejnik.
    Z instalacją do tego problem mały ale jak by się nad tym pochylić, to da radę w bezpieczny sposób ją wykonać.

  6. #6

    Domyślnie

    Takie coś stworzyłem Teraz myślę nad tą instalacją.... Dzięki za rady i pomoc!

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	310732407_834970361030379_7296907227329978723_n.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	461453

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZielonyProsiak Zobacz post
    Witajcie, przychodzę z pytaniem jak w temacie, ale pozwólcie na krótkie wprowadzenie.
    Jestem szczęśliwym posiadaczem bliźniaka, w którego garażu urządziłem sobie warsztat, trochę dłubię w drewnie więc odpadów mam sporo. W warsztacie mam jeden grzejnik podłączony do instalacji domowej (piecyk dwufunkcyjny, podłogówka plus kaloryfery). W zimie w warsztacie zimno jak w psiarni, więc kupiłem kozę z płaszczem wodnym (bardzo okazyjna cena) z zamiarem podpięcia do instalacji jako dodatkowe źródło ogrzewania, bo żona ciepłolubna a ceny szybują, ale znajomy spec szybko "wyleczył" mnie z pomysłu, więc piecyk miał służyć tylko jako ogrzewanie warsztatu.
    I tutaj jeszcze 2 ważne informacje:
    - piecyk nigdy nie będzie palony "mocno", ma tylko dogrzewać jak wieczorami jestem w warsztacie
    - na wiosnę ma być demontowany bo zajmuje miejsce, cel jest taki żeby przetrwał 3-4 sezony
    Ale wymieniałem ostatnio grzejnik (purmo, 2 płyty, 100 x 60) w jednym z pokoi na pionowy i zastanawiam się, czy byłaby możliwość podłączenia tego grzejnika przez ścianę do kozy i stworzenia instalacji na 1 grzejnik? Czy gdyby na wyjściu i wejściu pieca zamontować odpowietrzniki i termometr czy byłoby to bezpieczne? Przy założeniu oczywiście, że pali się bardzo delikatnie i cały czas pilnuje się instalacji. Zastanawiam się nad tym, bo sądzę, że jak na powierzchnię warsztatu koza z wymiennikiem ciepła to i tak dużo a szkoda mi nie wykorzystać szansy bo przez ścianę mam akurat korytarz otwarty na cały dom. I płaszcz wodny się przyda.
    Da się? Jeśli tak, to jak to zrobić bezpiecznie?

    Taką kozę posiadam, jeszcze nie używana.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	26,8 KB
ID:	461310
    A jakimi argumentami znajomy wyleczył z instalacji kozy z płaszczem wodnym? sama teraz rozważam kozę z płaszczem wodnym jako dodatkowa intalacja do gazu. więc chetnie posłucham krytyki na temat tego rozwiązania.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewelinkape Zobacz post
    A jakimi argumentami znajomy wyleczył z instalacji kozy z płaszczem wodnym?
    Witaj @ewelinkape @samsu Ci się kłania i z ciekawości na wstępie jeśli pozwolisz zapytam a skąd Ci się wzięło powyższe – czyż bym coś tu przeoczył, co było i usunięte zostało?
    Dla mnie ten problem i temat umarł – z mojej strony w niejako w sposób na mnie wymuszony a z drugiej i dla innych z powodu braku zainteresowania i woli go kontynuowania.
    sama teraz rozważam kozę z płaszczem wodnym jako dodatkowa instalacja do gazu.
    Najpierw sprawdź sobie co jest na to i o tym w antysmogowej Twojej, bo co by to nie było, to i tak zgłoszenia do CEEB masz tego obowiązek.
    Sprzedawca co chce sprzedać Ci może, bo nie ma na to prawa jednolitego a jeśli Ty kupisz coś nieświadomie i do tego to będzie z tym ich prawem niezgodne, to nie ma na to tłumaczenia, bo jest na to kara w wysokości do 5000 zł. i zobowiązanie do usunięcia źródła z ich prawem niezgodnego gdy antysmogowa panoszyć się zacznie.
    więc chętnie posłucham krytyki na temat tego rozwiązania.
    Jeśli pozwolisz, to i ja sobie tu obok Ciebie na kanciku przycupnę i razem poczekamy na krytykę tego lub jeśli wolę mieć będziesz – możesz tchnąć w to życie i jak się uda, to ten temat ożyje i toczyć się będzie pod szyldem Twoim lub Waszym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony