dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomot79

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Zabezpieczenie płyty na zimę

    Witam, mam wylaną 30 cm płytę na 15 cm xps poziomo i pionowo na bokach, płyta na folii budowlanaj nawiniętej na xps boczny. Na zimę płyta zostaje, czy trzeba ją jak i ten boczny xps jakoś zabezpieczyć na zimę.

  2. #2

    Domyślnie

    Plyta 30cm? Wieżowiec budujesz, czy twoj konstruktor nie liczyl sie z twoimi pieniedzmi? Ale mniejsza z tym
    Nic nie musisz robic. Jedna zime tak plyta moze stac, nic sie jej nie stanie. Moha plyta stala pod chmurka, padal na nia deszcz i snieg i nic jej nie zaszkodzilo.

  3. #3

    Domyślnie

    ja sam niedawno wylałem płytę i nic jej nie będę okrywać, bo w sumie i po co ?

    Tak na marginesie, bardzo żałuję płyty fundamentowej, bo pieniądze które włożyłem w płytę miałbym piwnicę. Więc apel do wszystkich, omijajcie płyty fundamentowe szerokim łukiem, bo ilość zbrojenia, styropianu jaka tam pójdzie, a w szczególności czas (zakładając, że budujecie sami) jaki na to poświęcicie, to za tą kasę i czas będziecie mieli piwnicę - ilość wylanego betonu jest zbliżona do ław fundamentowych. Więc nie dajcie się przekonać na to "nowoczesne" rozwiązanie, bo to zbędny wydatek i nie jest warty uwagi.

    Tym, którzy będą mnie przekonywać, że płyta jest do budynków pasywnych, ok, ale tradycyjne ławy fundamentowe mając piwnicę, tez da się zrobić pasywny budynek - i budynek z piwnicą będzie znacznie lepszy, niż bez niej.

    Aha piwnica wtedy i tylko wtedy, gdy warunki wodno-gruntowe wam pozwalają. Czyli jak jest sucho. U mnie nie wykorzystano tej zalety

  4. #4

    Domyślnie

    Za płytę miałbyś piwnice? Dobre... Nie znałeś ceny przed budową, czy majster zapewniał, że "dogadacie sie"? Nie mogę co za ludzie. Plyta ma sporo plusów nad standardowym fundamentem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Za płytę miałbyś piwnice? Dobre... Nie znałeś ceny przed budową, czy majster zapewniał, że "dogadacie sie"? Nie mogę co za ludzie. Plyta ma sporo plusów nad standardowym fundamentem.
    Tak, oczywiście, że za płytę miałbym piwnicę. już to przeliczyłem i ja majstra nie mam, bo po co mi paprok, który nie odpowiada za swoją robotę ale chce dobrze zarobić ?

    Płyta fundamentowa nie ma zalet, ale jak już mam wymieniać "zalety" to, one są takie, że drooooogo i pracochłonnie wychodzi. To tylko te "zalety"

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    Tak, oczywiście, że za płytę miałbym piwnicę. już to przeliczyłem i ja majstra nie mam, bo po co mi paprok, który nie odpowiada za swoją robotę ale chce dobrze zarobić ?

    Płyta fundamentowa nie ma zalet, ale jak już mam wymieniać "zalety" to, one są takie, że drooooogo i pracochłonnie wychodzi. To tylko te "zalety"
    Jesli porównujesz koszt płyty i ław, to czy do ław doliczasz jeszcze przygotowanie gruntu pod przyszla podloga i koszt chudziaka? Oraz koszt ocieplenia? Bo robiąc płytę to w praltyce oprocz fundamentu masz tez juz zaczatek podlogi na gruncie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ocieplonej piwnicy razem ze stropem nie wybudowałabym za cenę mojej płyty.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ocieplonej piwnicy razem ze stropem nie wybudowałabym za cenę mojej płyty.
    Nie mówiąc już o prawidłowej hydroizolacji, która u mnie wyniosła pewnie ze 20000 zł.

  9. #9

    Domyślnie

    obaj opowiadacie bajki dzieciom na dobranoc. Wszystko było liczone.
    Wymiana gruntu, chudziak, styropian, ilość zbrojenia która wchodzi w płytę (o dziwo za dużo), beton który jest lany na właściwą płytę i jeszcze sobie doliczcie koszt ekipy jeżeli zatrudnialiście, to wam wyjdzie, że z palcem nie powiem w czym, będziecie mieli koszt piwnicy. Więc proszę was, nie wciskajcie ludziom kłamstw.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Nie mówiąc już o prawidłowej hydroizolacji, która u mnie wyniosła pewnie ze 20000 zł.
    jasne, 20 000 zł za hydroizolację ? Chyba ze złota ją masz

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.425
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    obaj opowiadacie bajki dzieciom na dobranoc. Wszystko było liczone.
    Wymiana gruntu, chudziak, styropian, ilość zbrojenia która wchodzi w płytę (o dziwo za dużo), beton który jest lany na właściwą płytę i jeszcze sobie doliczcie koszt ekipy jeżeli zatrudnialiście, to wam wyjdzie, że z palcem nie powiem w czym, będziecie mieli koszt piwnicy. Więc proszę was, nie wciskajcie ludziom kłamstw.
    Płyta fundamentowa ma niemal taką samą ilość betonu i jest zbrojona podobnie do stropu nad piwnicą, więc jak Ci wychodzi piwnica taniej niż płyta?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    jasne, 20 000 zł za hydroizolację ? Chyba ze złota ją masz
    To sprawdź ile kosztują porządne hydroizolacje typu kmb lub lepiej remmers mb 2k. I pomnóż to ilosc metrów.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    jasne, 20 000 zł za hydroizolację ? Chyba ze złota ją masz
    Chyba kolega zatrzymał się z wiedzą n/t izolacji na poziomie dysperbitu za 50 zł/wiaderko. Otóż, prócz tego są takie, realnie izolujące, a potem masz jeszcze średnie i ciężkie izolacje u mnie lekka kosztowała kilka tys. Średnia miała kosztować jakieś 18 tys., a ciężka to dopiero był koszt
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Płyta fundamentowa ma niemal taką samą ilość betonu i jest zbrojona podobnie do stropu nad piwnicą, więc jak Ci wychodzi piwnica taniej niż płyta?
    nie, w płytę fundamentową wchodzi za duża ilość zbrojenia, nawet jest ogromnie przeszacowana jeżeli chodzi o budowę budynku jednorodzinnego, to nie pałac kultury, że aż tyle tego trzeba walić. Co do betonu, tak, wchodzi go równo tyle samo co do stopy fundamentowej - ja nie powiedziałem, że płyta fundamentowa wychodzi taniej niż piwnica - ja powiedziałem, że koszt płyty = jest kosztowi wybudowania piwnicy. A jak to wychodzi ? Ano trzeba wziąć kalkulator w rękę i sobie wszystko wyliczyć - nawet jeżeli komuś wyjdzie, że do piwnicy trzeba będzie dopłacić 10 000 zł, to i tak opłaci się murować piwnicę - zyskuje się dodatkową przestrzeń i wiele ułatwień np mniej problemów z kanalizacją, jest dużo miejsca na coś takiego jak kocioł etc, no ogólnie jest więcej plusów niż minusów i teraz ciekawostka - piwnica może służyć jako coś w rodzaju bufora izolacyjnego od podłoża, przecież w piwnicy jest ok 10 stopni ciepła więc radzę się dobrze zastanowić.
    Ostatnio edytowane przez zkubinski ; 12-11-2022 o 20:15

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Chyba kolega zatrzymał się z wiedzą n/t izolacji na poziomie dysperbitu za 50 zł/wiaderko. Otóż, prócz tego są takie, realnie izolujące, a potem masz jeszcze średnie i ciężkie izolacje u mnie lekka kosztowała kilka tys. Średnia miała kosztować jakieś 18 tys., a ciężka to dopiero był koszt
    nie, na niczym się nie zatrzymałem. Przecież hydroizolację można zrobić z papy - wystarczy zagruntować, położyć papę i tyle, nie wiem co jeszcze więcej kłaść ? Chyba, że ktoś ma dookoła siebie fosę, to nie dziwota, że koszty są olbrzymie... nie wiem skąd macie te ceny ale to musi być chyba złote

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Papa jest świetną opcją koszt/efekt, ale też nie jest idealnym rozwiązaniem. Problemem jest zapewnienie ciągłości takiej izolacji. Wymagania co do poprawności montażu są na tyle wysokie ("niby nic" a jednak wielu się na tym wykłada), że niejeden zdziwił się, że jednak mu woda/wilgoć ścianą nachodzi, bo jednak "coś nie pyknęło"
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    To zobacz sobie ceny papy np od icopal'a. Policz m2 ścian i podłogi piwnicy. Pomóż. Przekonaj się.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    papa sbs icopal 5.2 40 zł/m2 + dodatki (przygotowanie podłoża, butla itd. ) + robocizna = to dla 200 m2 nie chce wyjść mniej niż 20.000 zł ...
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.425
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał zkubinski Zobacz post
    nie, w płytę fundamentową wchodzi za duża ilość zbrojenia, nawet jest ogromnie przeszacowana jeżeli chodzi o budowę budynku jednorodzinnego, to nie pałac kultury, że aż tyle tego trzeba walić. Co do betonu, tak, wchodzi go równo tyle samo co do stopy fundamentowej - ja nie powiedziałem, że płyta fundamentowa wychodzi taniej niż piwnica - ja powiedziałem, że koszt płyty = jest kosztowi wybudowania piwnicy. A jak to wychodzi ? Ano trzeba wziąć kalkulator w rękę i sobie wszystko wyliczyć - nawet jeżeli komuś wyjdzie, że do piwnicy trzeba będzie dopłacić 10 000 zł, to i tak opłaci się murować piwnicę - zyskuje się dodatkową przestrzeń i wiele ułatwień np mniej problemów z kanalizacją, jest dużo miejsca na coś takiego jak kocioł etc, no ogólnie jest więcej plusów niż minusów i teraz ciekawostka - piwnica może służyć jako coś w rodzaju bufora izolacyjnego od podłoża, przecież w piwnicy jest ok 10 stopni ciepła więc radzę się dobrze zastanowić.
    Widzisz, ja do piwnicy nic nie dopłaciłem, bo gdybym chciał mieć osobny garaż na działce, to wręcz byłby on droższy. Tylko, że to nie musi być regułą. Ogólnie się zgadzam, że warto mieć piwnicę i że jest ona warta nawet dodatkowych 30 tysięcy.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    papa sbs icopal 5.2 40 zł/m2 + dodatki (przygotowanie podłoża, butla itd. ) + robocizna = to dla 200 m2 nie chce wyjść mniej niż 20.000 zł ...
    fakt, ceny materiałów to absurd ale tzw. "fachowcy" też sami nie wiedzą ile brać ale jak spartaczą, to nie chcą brać odpowiedzialności. Nie zapłaciłbym komuś, jeżeli nie wiem jaką jakość wykonania reprezentuje już wolałbym sam spartaczyć i mieć pretensje do siebie, niż jeszcze komuś zapłacić za spartaczoną robotę... nie wierzę też w ekipy z "polecenia"

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    To sprawdź ile kosztują porządne hydroizolacje typu kmb lub lepiej remmers mb 2k. I pomnóż to ilosc metrów.
    nie musi być hydroizolacji, a kto powiedział, że piwnica musi być poniżej poziomu gruntu ? Ogólnie dobrze jest gdy jest niski poziom wód gruntowych i wtedy można schować piwnicę w gruncie, to wtedy ładniej budynek się prezentuje ale jeżeli ktoś ma wysoki poziom wód gruntowych, to przecież piwnicę można posadowić na gruncie - to zależy jaki kto ma grunt, mimo to rozpatrując oba przypadki nie rezygnowałbym z piwnicy bo dodatkowa ilość pomieszczeń się przydaje, szczególnie, że nie jest to jakaś zawrotna suma w porównaniu do ceny całego domu.

    Więc podsumuję, płyta fundamentowa nie jest warta swojej ceny - to tylko nabijanie niepotrzebnej kasy producentom materiałów, bo szczerze mówiąc żadna korzyść z posiadania płyty.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony