dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Izolacja ścian w piwnicy

    Witam,

    Mam pytanie czy ktoś ma doświadczenia z klejeniem papy samoprzylepnej na ścianach fundamentowych piwnicy? Zasadnicze pytanie czy kleić jedną grubą warstwę czy dwie cieńsze?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Zasadnicze pytanie to bym zaczął od tego: dlaczego papa i dlaczego samoprzylepna?
    Samoprzylepne wymagają idealnie przygotowanego podłoża, równego i mocnego, a i tak siły wiązania kleju takiej papy nie są zbyt mocne. Papy samoprzylepne produkuje się głównie z przeznaczeniem na klejenie do styropianu jako papa podkładowa w systemach izolacji dachów płaskich.
    Generalnie papy dużo lepiej sprawdzają się jako izolacje poziome. Klejenie czy zgrzewanie do powierzchni pionowych jest problematyczne. Już lepiej termozgrzewalne, tu z kolei trzeba uważać na efekt płynięcia na bitumie, co może osłabić szczelność - pomocnik i doświadczenie w zasadzie niezbędne.
    Lepiej i wygodniej nanieść masę typu KMB, w dwóch warstwach jeśli nie ma wody napierającej.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Jaki sens ma zgrzewanie papy do powierzchni pionowej? Co to ma dać, bo nie rozumiem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jaki sens ma zgrzewanie papy do powierzchni pionowej? Co to ma dać, bo nie rozumiem.
    Zapewne to samo co przyklejenie papy samoprzylepnej.

    Odnosiłem się tylko do tego, że klej pap samoprzylepnych nie jest raczej zbyt mocny, bo i też w większości nie są produkowane z myślą o przyklejaniu do elementów murowych. Zgrzanie papy termozgrzewalnej daje trochę mocniejsze wiązania. I tyle.
    Jak pisałem nie widzę sensu stosowania w ogóle pap do izolacji pionowej.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Jak pisałem nie widzę sensu stosowania w ogóle pap do izolacji pionowej.
    Czemu? Przecież papa termozgrzewalna, zgrzana na pasie 10cm a nie w całości jakoś "przyklejona", jak najbardziej sprawdza się. Wyjaśnij proszę.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Czemu? Przecież papa termozgrzewalna, zgrzana na pasie 10cm a nie w całości jakoś "przyklejona", jak najbardziej sprawdza się. Wyjaśnij proszę.
    To, że jest to bardziej utrudnione na powierzchniach pionowych i jakość uszczelnienia może przez to ucierpieć. Pasy papy mimo wszystko mają swoją wagę i pod wpływem grawitacji może powodować naprężenia osłabiające tą szczelność. Jak pisałem można się tak bawić papą w przypadku np. niskich attyk na dachach, tam można uzyskać całkiem zadowalające rezultaty, na ścianach fundamentowych jakoś tego nie widzę.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    To, że jest to bardziej utrudnione na powierzchniach pionowych i jakość uszczelnienia może przez to ucierpieć. Pasy papy mimo wszystko mają swoją wagę i pod wpływem grawitacji może powodować naprężenia osłabiające tą szczelność. Jak pisałem można się tak bawić papą w przypadku np. niskich attyk na dachach, tam można uzyskać całkiem zadowalające rezultaty, na ścianach fundamentowych jakoś tego nie widzę.
    No tak, ale to trzeba dobrać produkt do zastosowania. Ściany fundamentowe potrafią być bardzo nierówne, chociażby z powodu "nadlewek" z betonu wieńca, spoinowania itd. Położenie zbrojonej papy z zakładem na wieńcu/szczycie ściany fundamentowej jest całkowicie poprawne. Naprężenia w cyklu rocznym powstają przecież nie tylko od grawitacji, ale i pracy ziemi podczas przemrażania i rozmrażania. Mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia, że dobra papa jest pancerna w stosunku do dowolnej masy, a przecież papę można kłaść podwójnie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    A i owszem masa KMB ale nie teraz jesienią bo trzeba ponad tydzień na schnięcie jednej warstwy już to przerabiałem. A musiałbym zasypać przed zimą i co na wiosnę odkopywać, czyścić i nakładać KMB? Generalnie poczytałem i popytałem o tych samoprzylepnych i zgrzewamy w dwóch warstwach po 3 mm po całości, potrzeba pomocnika i da się to zrobić.

  9. #9

    Domyślnie

    MB 2K - użyłem końcem października 3 lata temu i wyschło w 1 dzień.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    MB 2K - użyłem końcem października 3 lata temu i wyschło w 1 dzień.
    Ale przez dobę nie padało?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    MB 2K - użyłem końcem października 3 lata temu i wyschło w 1 dzień.
    Ciekaw jestem jak gruba warstwa? I czy w wykopie na 160 cm, w mocno zacienionym ogrodzie prawie lesie wyschnie przez dobę. Obecnie mamy wyjątkowo ciepłe dni ale też bardzo dużą wilgotność a to napewno nie sprzyja schnięciu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Ale przez dobę nie padało?
    Oczywiście, że nie padało.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał longer43 Zobacz post
    Ciekaw jestem jak gruba warstwa? I czy w wykopie na 160 cm, w mocno zacienionym ogrodzie prawie lesie wyschnie przez dobę. Obecnie mamy wyjątkowo ciepłe dni ale też bardzo dużą wilgotność a to napewno nie sprzyja schnięciu.
    Nie sprzyja. Pamiętam, że było dość ciepło jak na porę roku.
    A wykop miał 2-5-3,0 metry. Również od północy.
    Obawiałem się, że nie wyschnie tak szybko, ale "test kciuka" rozwiał wątpliwości.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał longer43 Zobacz post
    Ciekaw jestem jak gruba warstwa? I czy w wykopie na 160 cm, w mocno zacienionym ogrodzie prawie lesie wyschnie przez dobę. Obecnie mamy wyjątkowo ciepłe dni ale też bardzo dużą wilgotność a to napewno nie sprzyja schnięciu.
    Wersje dwuskładnikowe (2K) są chemoutwardzalne, więc wilgotność nie ma większego wpływu. Oczywiście niższa temperatura wpływa na wydłużenie procesów chemicznych, ale i tak jest to o wiele szybciej niż wysychanie poprzez odparowanie wody w przypadku jednoskładnikowych (1K). Dlatego przy nakładaniu 2K przydaje się pomocnik: jeden miesza składnik A i B (i ewentualnie pilnuje proporcji), drugi nakłada i robota idzie sprawnie.
    Oczywiście w obu przypadkach są to produkty bezrozpuszczalnikowe.
    W normalnych warunkach grunotwych KMB nakłada się dwie warstwy po 1-2mm.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Wersje dwuskładnikowe (2K) są chemoutwardzalne, więc wilgotność nie ma większego wpływu. Oczywiście niższa temperatura wpływa na wydłużenie procesów chemicznych, ale i tak jest to o wiele szybciej niż wysychanie poprzez odparowanie wody w przypadku jednoskładnikowych (1K). Dlatego przy nakładaniu 2K przydaje się pomocnik: jeden miesza składnik A i B (i ewentualnie pilnuje proporcji), drugi nakłada i robota idzie sprawnie.
    Oczywiście w obu przypadkach są to produkty bezrozpuszczalnikowe.
    W normalnych warunkach grunotwych KMB nakłada się dwie warstwy po 1-2mm.
    A jak nierówności są rzędu 10mm?

    W jakiej temperaturze minimalnej można nakładać takie 2-skladnikowe KMB?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #16

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A jak nierówności są rzędu 10mm?
    To kto to murował? Ewentualnie: kto skręcał te szalunki z OSB ze śmietnika?

    Najważniejsze, żeby nie było gwałtownych załamań, ostrych krawędzi, które wprowadzają spore naprężenia masy. Nierówności też utrudniają sam proces nakładania masy. Więc trzeba odpowiednio przygotować podłoże wcześniej (co czasem tanie i szybkie nie jest). To samo dotyczy papy.
    Tak to zwykle jest na budowie: im bardziej przyłożysz się na początku tym taniej i mniej roboty na kolejnych etapach.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sanier.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-214
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie membrany samoprzylepnej, która została zaprojektowana właśnie do takich celów.
    SK 3000 S Dichtungsbahn | Bostik. Tą hydroizolacje można kłaść nawet przy -5°C

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Dużo lepszym niż papa?
    Czemu?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Sanier.pl

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-214
    Posty
    10

    Domyślnie

    Mostkowanie rys do 5mm, Ugięcie na zimno (DIN 52 123- brak pęknięcia do - 30°C, do tego bardzo prosta w montażu po przyklejeniu trzyma bardzo mocno.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony