dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Vitodens 100-W z krzywą grzewczą + sterowanie ViCare

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100-W z krzywą grzewczą + sterowanie ViCare

    Od niedawna jestem posiadaczem pieca Vitodens 100-W (czujnik temp. zewnętrznej podłączony, także sterowanie za pomocą krzywej grzewczej) i chciałbym dodatkowo zainwestować w inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Dopytywałem już wcześniej na forum o ogrzewanie podłogowe, ale teraz miałbym kilka bardziej ogólnych pytań. Myślę o zamontowaniu takich elementów:
    • bramka Vitoconnect OPTO2
    • Termostat ogrzewania podłogowego VICARE (listwa)
    • Czujniki klimatu VICARE potrzebne do ogrzewania podłogowego w kuchni i łazienkach
    • Termostaty grzejnikowe VICARE do pozostałych pomieszczeń

    Mam kilka pytań do takiego zestawu:
    1. Czy bramka Vitoconnect OPTO2 jest najlepszy rozwiązaniem? Początkowo myślałem, że obejdę się bez bramki (zamówiłem już nawet termostaty grzejnikowe), ale dowiedziałem się, że dopiero piec Vitodens 200-W pozwala na dodawanie elementów ogrzewania typu smart.
    2. Z tego tez co rozumiem, nie będzie możliwe zestawienie komunikacji pomiędzy piecem Vitodens 100-W a bramką Vitoconnect OPTO2, ponieważ piec nie posiada interfejsu Optolink? Czy brak komunikacji pomiędzy piecem i bramką to duży problem?
    3. Czy dobrze rozumiem, że Vitodens 100-W oraz Vitoconnect OPTO2 będą widoczne w aplikacji jako dwa oddzielne obiegi grzewcze?
    4. W instrukcji termostatu podłogowego znalazłem informacje o styku beznapięciowym oznaczony numerem "157": "Styk beznapięciowy (sterownik zaworu elektromagnetycznego lub zapotrzebowania na ciepło). Czy skoro piec nie będzie komunikował się z bramką, to warto wykorzystać ten styk i do czego go podłączyć?
    5. Czy można gdzieś znaleźć namiary do autoryzowanych serwisantów Viessmann, którzy są biegli stricte w ogrzewaniu inteligentnym ViCare (woj. Pomorskie)? Większa cześć serwisantów zna się dobrze na instalacjach grzewczych i samym podłączeniu pieców, natomiast inteligentne sterowanie to dla nich poboczny temat, także stąd moje pytanie. O ile z bramką i termostatami grzejnikowymi poradziłbym sobie sam, to w przypadku podłączenia termostatu podłogowego, potrzebna jest już pomoc serwisanta.

    Ogólnie uważam, ze takie sterowanie inteligentne, jeżeli będzie dobrze skonfigurowane to super sprawa. Po pierwsze oszczędności na ogrzewaniu, ale też komfort cieplny w pomieszczeniu jest dla mnie bardzo ważny, a niestety manualne termostaty grzejnikowe nie zapewniają idealnego komfortu.
    Część z tych elementów (bramka Vitoconnect, Czujniki klimatu VICARE) jest aktualnie niedostępna ze względu na problemy z półprzewodnikami, ale liczę na to, że w niedługim czasie pojawią się ponownie na rynku i chciałbym już posiadać wiedzę odnośnie tego sterowania.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitoconnect OPTO nie współpracuje z kotłami Vitodens 100.
    Można tak jak piszesz zrobić układ od siebie odseparowany w ktorym nie bedzie komunikacji między kotłem a elementami wykonawczymi.
    Nawet w przypadku kotłów które mają optolink po podłączeniu Vitoconnecta następuje zmiana ze sterowania krzywą grzewcza na sterowanie pomieszczeniami.
    Kociol Vitodens 100 (200 też) można usawić w tryb pracy HookUP w którym kocioł pracuje zgodnie z krzywą grzewczą ale ma dodatkowo aktywny styk wl/wył pod ktory można podpiąć belkę "podłogówki" co będzie dla kotła oznaczało że jak styk jest zwarty to nalezy pracować zgodnie z krzywą a jak rozwarty to nalezy przerwać pracę.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    1. A czy w Trybie HookUP można używać w dalszym ciągu programu czasowego (tryb zredukowany/normalny/komfortowy)?
    2. Czy do takiego podłączenia należy wykorzystać "beznapięciowy styk przełączający"?
    3. Cy dobrze domyślam się, że piec powinien zostać ustawiony w tryb"4" (zapotrzebowanie z zewnątrz) z poniższej instrukcji?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	beznapięciowy styk przełączający.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	462322

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w trybie HookUp mamy dostepne tylko 2 temperatury i termostat przestawia pomiedzy nimi.
    Pytanie ile jest obiegów grzewczych, jelsi jeden to wystarczy styk 96.
    Funkcje HookUp aktywuje się podczas dokonywania pierwszego uruchomienia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    w trybie HookUp mamy dostepne tylko 2 temperatury i termostat przestawia pomiedzy nimi.
    Ok, ale czy to oznacza, że po ustawieniu trybu HookUp:
    a) przy załączonym styku piec działa w oparciu o czujnik pogodowy i krzywą grzewczą, tak jak do tej pory . Jedyna różnica to taka, że w harmonogramie zamiast 3 trybów (zredukowany/normalny/komfortowy) mam do wyboru 2 tryby (zredukowany/normalny)?
    b) przy załączonym styku piec działa tylko na dwóch zadanych na stale temperaturach (normalna i zredukowana), a tym samym czujnik pogodowy jest ignorowany i krzywa grzewcza nie jest brana pod uwagę?

    Poprzednia informacja była taka, jak poniższy cytat i mam wrażenie, że jedna wyklucza drugą.
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Kociol Vitodens 100 (200 też) można usawić w tryb pracy HookUP w którym kocioł pracuje zgodnie z krzywą grzewczą ale ma dodatkowo aktywny styk wl/wył pod ktory można podpiąć belkę "podłogówki" co będzie dla kotła oznaczało że jak styk jest zwarty to nalezy pracować zgodnie z krzywą a jak rozwarty to nalezy przerwać pracę.
    Prosiłbym o doprecyzowanie
    Ostatnio edytowane przez thejano ; 23-11-2022 o 15:57

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w trybie hookup gdy jest zwarty styk kocioł pracuje z temepratura zailania wyliczoną z krzywej grzewczej. Gdy styk rozwary kocioł niepracuje na CO. Temperatury i czasy pracy ustawiasz wtedy na termostatcie w pomieszczeniu
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony