dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Temat: Wartości temperatury w krzywej grzewczej zmieniły się... same?

  1. #1

    Domyślnie Wartości temperatury w krzywej grzewczej zmieniły się... same?

    Witam, jak w temacie - dzisiaj w ViCare zauważyłem, że wartości temperatury w krzywej grzewczej się zmieniły (piec 100-W B1HF). Do tej pory myślałem, że te wartości są niezmienne dla każdego i zawsze, więc ktoś może wytłumaczyć, jak to możliwe? Poniżej screen z aplikacji - nachylenie 0,8, poziom 0 i mamy dla temp. zewn. +20°C/11°C, +10°C/22°C, 0°C/31°C, itd., a według instrukcji i tego, co było jeszcze kilka dni temu, przy tym nachyleniu/poziomie: +20°C/20°C, +10°C/około 30°C, 0°C/około 42-43°C, itd. To niedorzeczne aż, że temperatura zasilania teraz zaczyna się od 11°C, a według krzywej z wykresu instrukcji, powinna się zaczynać od 20°C dla 20°C! Co się stało i czy tylko u mnie takie dziwne rzeczy? Teraz, aby wrócić do mniej więcej tego, co było i tego, co jest w instrukcji (chociaż nie do końca, bo całe nachylenie bazowe się zmieniło), trzeba podnieść poziom na +9/+10...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	56,1 KB
ID:	461571
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa - instr.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	461570

    EDIT:
    Kilka godzin później temperatury się zwiększyły, po następnych kilku godzinach znowu. Już kompletnie nie rozumiem czemu tak się dzieje - chyba, że teraz aplikacja wyświetla temperatury dokładnie takie, jak ma piec ustawić, czyli po uwzględnieniu innych czynników, o których była mowa w innym wątku, a nie "czystej" krzywej grzewczej...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa-1.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	461583
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	krzywa-2.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	461584
    Ostatnio edytowane przez TheD ; 09-10-2022 o 17:50

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jeżeli sterujesz piecem w trybie pogodowym to zapewne gdzieś na ścianie wisi sterownik Vitotrol 200E .

    Jeżeli na sterowniku pokojowym lub w aplikacji zmienisz temperaturę wymaganą to również zmieni się krzywa ( przesunie się równolegle w górę lub w dół ).

    Sprawdź czy ktoś/coś nie zmienił Ci tego parametru. Wynika z tego co napisałeś że temperatura wymagana została mocno zmniejszona lub przełączona w trybie komfortowa normalna lub zredukowana.

    Pozdrawiam
    Kamil

  3. #3

    Domyślnie

    Nie mam Vitotrola, temperaturą zadaną steruję z aplikacji i te wszystkie screeny są przy tej samej. Poza tym, do tej pory nie miało to znaczenia - wartości temperatur na krzywej były stałe, bez względu na ustawioną temperaturę.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak się zmieni temperaturę zadaną to temperatury na krzywej się zmieniają.
    Przynajmniej u mnie tak było i jest.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    na krzywą krzewczą mają wpływ nie tylko parametry ustawione w kotle czyli kąt oraz przesunięcie (poziom) ale rówież wymagana temepratura pomieszczenia ustawiona n akotle lub zdalnym sterowniku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie krzywa grzewcza miała wartości temperatury zawsze te same, bez względu na ustawioną wymaganą temperaturę, dlatego wczorajsze zachowanie mnie zdziwiło - krzywa sobie "zjechała" z temperaturami i piec nie grzał, chociaż teoretycznie powinien. Dzisiaj wróciła do poprzedniego stanu - od rana ustawiona na próbę temp. 10°C, a krzywa pokazuje wartości "książkowe", bez uwzględniania tejże temperatury. Dziwne, że to tak działa - instrukcja lakonicznie wyjaśnia zagadnienia, serwisant, który uruchamiał mi piec niekompetentny - brak konkretnej wiedzy, a tutaj uzyskuję inne informacje, niż to, co widzę w aplikacji. Pozostają ciągłe obserwacje zachowania pieca i jak coś dziwnego się dzieje, szukanie wskazówek na forach.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam ostatnio dziwną sytuację , jak były mrozy to było OK , potem przyszło ciepło po 5 -10 st. i zredukowałem krzywą na 0,5 + temp zadaną na 17 żeby tylko lekko grzać bo nie mieszkamy jeszcze. Ostatnio piec zaczął się wyłączać i włączać cyklicznie co chyba 10 min. , nie wiem czy tak powinno być ???. Zauważyłem jeszcze, że temp na wejściu do sprzęgła jest b.wysoka 45 st. (wcześniej 35 ) ,a na wyjściu i powrotach 18 st. Wcześniej na wyjściu było z 30. I jest zimniej w domu. Nie grzebałem przy innych parametrach . Czy coś ze sprzęgłem się stało ???
    W sprzęgle jest czujnik i teraz skoro mam pogodówkę to tym czujnikiem kocioł również ustawia parametry ?
    Przepływy na rotametrach są jak wcześniej czyli pompa działa.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 11-01-2023 o 22:36

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jaki model kotła ?

    Jaką miałeś krzywa grzewczą i temperaturę przed zmianą ?

    Gdzie odczytałeś to 45 stopni ?

    Ustaw sobie ograniczenie temp maksymalnej do max 40 stopni dla CO
    Zmieniając temperaturę wymaganą automatycznie zmieniłeś również przesunięcie równoległe krzywej w pionie .
    Co do częstego włączania to typowe taktowanie kotła czyli zbyt mały odbiór ciepła przez instalacje . Nie jest to pożądane zjawisko.

    Czujnik za sprzęgłem "w teorii" służy do podbicia wyliczonej z krzywej grzewczej temperatury na wyjściu obiegu z kotła o wartość jej spadku w sprzęgle w wyniku występującego zjawiska podmieszania wody co jest naturalną cechą sprzęgła.
    Ma to na celu osiągnięcia na wyjściu sprzęgła temperatury wymaganej .

    Napisałem "w teorii" bo po moich doświadczeniach z kotłem b1hf odnoszę wrażenie że piec rzuca kostką i na tej podstawie ustala temperaturę.
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  9. #9

    Domyślnie

    Mam b1hf i jest Zestaw uzupełniający obiegu grzewczego Viessmann EM-MX / EM-M1. Sprawdzałem termometrem laserowym, ale prawdopodobnie będzie uszkodzona pompa w kotle, dziwne bo po 2,5 miesiącach pracy już ???
    Ostatnio było 60 stopni na wejściu sprzęgła, a na wyj tylko 17. i kocioł się wyłączył wywalił błąd palnika . Ciśnienie w sieci 1,2 bar , rotametry wszystkie ok na 2l/min .
    Jak włącza się piec to strzela coś w środku i słychać bulgotanie i przepływ wody dość głośno.
    Ostatnio edytowane przez KUBEK1978 ; 12-01-2023 o 21:52

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Przy uszkodzonej pompie piec nie grzał by też CWU .

    Odgłosy włączenia kotła wydają się prawidłowe. U mnie też jest podobnie .

    Mieszacz bo masz też grzejniki ?

    Co u Ciebie steruje pompa(pompami) obiegową za sprzęgłem , piec ?

    To 60 stopni odczytałeś z parametrów na kotle/ aplikacji czy zmierzyłeś ?

    Gdyby pompa(pompy) za sprzęgłem pracowała to jest wręcz niemożliwe żeby na wyjściu sprzęgła było tylko 17 stopni przy 60 na wyjściu z kotła. I pytanie skąd się tam aż 60 stopni zrobiło. Chyba że masz dwa obiegi i tak ustawioną krzywą dla grzejników to mogło być 60 ale przy wysokiej krzywej.

    Najprościej to chyba instalatora co to montował ściągnąć .
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  11. #11

    Domyślnie

    Pomiar robię termometrem ,a czuć nawet ręką bo można się oparzyć a za sprzęgłem zimno . Pompa obiegowa jest jedna i w domu tylko podłogówka . Steruje tym dodatkowy sterownik viessmana. Nie mam mieszacza.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jak za sprzęgłem zimno to nalezy sprawdzić pompę na obiegu, zawory, filtry...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13

    Domyślnie

    Pompę tak tylko, że przepływy są OK na rotametrach.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    to należy sprawdzić co się dziej epo stronie kotła, bo wygląda na bardzo mocno ograniczony przepływ.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Sprawa rozwiązana, sitko zapchane na powrocie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony